Káva počas tehotenstva

annaannies
17. apr 2024

Ahojte zaujima ma ci mozem pit kavu pocas tehotenstva
Som este len na zaciatku 5 tyzden a je to este rizikove tak neviem ci niak uskodim plodu ak si dam jednu salku kavu denne

dankanka
18. apr 2024

@rozculena tak dobru chut 🙂. Ja som si v tehotenstve rada dala kavu. Mala som stale prinizky tlak a kavu pijem od 12r. Pit bezkofeinovu mi preto pride zvlastne a pripravuje sa najma vo zvysenej miere chemickym sposobom. Kazde telo je vsak ine a kazdemu aj chuti ine..ale tehotnej kavickarke skor radim si tu jednu kavicku denne vychutnat.

rozculena
18. apr 2024

@dankanka prečítaj si ešte raz môj komentár,a potom niečo vypisuj o chemikáliách.

gleep1
18. apr 2024

Kava zúži cievy a zníži prietok krvi v plode a uz 1 salka kavy denne ovplyvnila hmotnosť dietata smerom dole, babatka boli v brusku dlhsie hore co moze ovplyvnit kognitivne funkcie, ak mas vyssi tlak tak by ta ani nemalo napadnúť tu kavu si dat. Tak isto kava zvyšuje riziko potratov a preeklapsie. Bežne sa vsak udavaju tusim 2 salky denne ako bezpečne, to co som napisala ale plati, babatka sa narodia v priemere lahsie a celkovou ich ten prijem kofeínu ovplyvni.. Ja som mala extremne nizky tlak, bez kavy sa mi zahmlievalo pred ocami, nic som nevladala, gynekologicka mi prikazala 2 kavy denne, pila som len jednu slabu rano.

mima1608
19. apr 2024

@gleep1 no neviem, či je toto nejaká štúdia, ale mne sa dcérka narodila 3800g a celé tehotenstvo bola o týždeň väčšia podľa meraní a to som pila zo začiatku dve kávy denne a potom jednu 🤔

zuzi0911
19. apr 2024

V tehotenstve mozes co len chceš...všetko,ale s mierou. Riziko je max surové mäso a nepasterizovane potraviny .

gleep1
19. apr 2024

@mima1608 to je vela studii a vsetky dopadli tak isto. Toto je vysledok metastudie, ktora zhodnotila výsledky dostupnych studii.
Tvoje dieta keby si nepila kavu by sa narodilo tazsie. Clovek co okolo vedy a nejakeho vyssieho vzdelania ani len nepresiel sa hned pozna, nerozozna priemer tisicok deti od jediného absolutneho cisla jedneho dietata 😂🙏

mima1608
19. apr 2024

@gleep1 vau. Hlavne, že ty si vzdelaná, keď hneď súdiš takýmto úbohým spôsobom človeka. Ukazuje to naozaj veľa o tvojej mentálnej výbave v prvom rade 😉
Uviedla som len príklad, že u mňa tá káva jednoducho taký účinok nemala a nikdy som neriešila nejaké vplyvy kávy počas gravidity a ani nečítala štúdie. A nie je to jedno dieťa, väčšina mojich známych počas tehotenstva pila kávu, niektoré viac ako je odporúčané a nemajú deti s nízkou hmotnosťou. Preto ma tvoj komentár zaujal a zareagovala som naň. Prišlo mi to ako milión iných absurdných mýtov o tehotenstve (že treba jesť za dvoch, tvar bruška prezrádza pohlavie, chlapec krásu dáva a dievča berie ...) ktoré počúvame od starých materí.
Daj si jednu kávu, možno potom nebudeš taká zbytočne uštipačná a maj pekný deň 😚

rumcajzik
19. apr 2024

@gleep1 v kruhoch vyššie vzdelaných ľudí, najmä tých, čo sa pohybujú v oblasti vedy, je bežné svoje tvrdenia a odvolávanie sa na štúdie aj podložiť relevantným linkom na danú štúdiu ;)

gleep1
19. apr 2024

@mima1608 aky "taky" ucinok nemala? Ty nevies aku váhu by malo tvoje dieta keby si tu kavu nepila. To, ze priemerna hmotnost deti zien co kavu pili bola nižšia neznamena, ze kazde dieta zeny, co kavu pila ma hmotnosť nizsiu od tej co kávu nepila, to by som ale nemusela vysvetľovať človeku co niekedy nejake štúdie cital.

@rumcajzik naco budem davat anglicke zdroje niekam niekomu kto asi ani po anglicky nevie? Naposledy ked som jednoduchemu človeku pripojila link tak mi odpisal ze na internere najde aj odborných clanok o tom ze vo vedlajsom meste su mimozemstania. Kazdy vzdelany, ktoreho naozaj zaujima dana tema si vie v konecnom dosledku nájsť zdroje sam, ved bez toho aby si bol človek schopny najst nejake zdroje by nenapisal ani len hlupu bakalarku, ze?

https://www.nih.gov/news-events/news-releases/m...

https://bmcmedicine.biomedcentral.com/articles/...

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10... vyhodnitenie viacerých studii

https://www.urmc.rochester.edu/news/story/brain... efekt na mozog

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8728437/ potraty, nájdes dost aj iných štúdií

https://ebm.bmj.com/content/26/3/114

Na nete si najdes kopu dalsich studii ak budes mat zaujem, tak ak mas nech sa paci, ja som pre tvoju neschopnosť natukat si do goglu nieco jednoduche stratila viac casu nez bolo v mojom zaujme, dam ti sem ale este posledny popularny clanok
https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2020/a...
Ako vravim, ja som si jednu slabu kavu denne dala, podla studii ma vplyv na dieťa uz to, z coho je asi jasne ze nie som ziadna odsudzovacka a ze kdd si da zena pocas tehotenstva kavu tak idem z toho robit haloo a vraviet jej ze tym ublizuje dietatu. Autorke otazky som len chcela dat objektivne info aby vedela, ze aj ta kava MA efekt a nie pozitívny

dankanka
19. apr 2024

@rozculena ty budes asi tehotna ked sa tak rozculujes :D.

mima1608
19. apr 2024

@gleep1 to sú hypotézy. Ty nemôžeš vedieť akú váhu by mala moja malá, keby nepijem kávu. A vise versa u žien, ktoré tú kávu nepili, či pili.
Tá káva môže mať taký efekt, ale aj nemusí.

A keď už sme pri tom,tu je odkaz, ktorý dementuje tvoje tvrdenia.

https://www.med.uio.no/klinmed/english/research...

I have a C1 English certificate by the way. At this point, you just look completely foolish to me. Goodbye 👋

gleep1
19. apr 2024

@mima1608 to som rada za teba ze mas C1 certifikat, 95% ludi na slovensku po anglicky nevie a preto uz nemam potrebu pripajat anglické zdroje ked niekde nieco tvrdim. To, ze nevies po anglicky som povedala ze asi, lebo to je na svk štandard. Nenapisala som ze po anglicky zarucene nevieš, len som napisala preco som nepripojila link-lebo mi to prislo zbytočne, lebo kto chce si najde a lebo aj tak pravdepodobne, podla priemeru, nevies. A vidis, tvoj link je dokzom toho, ze na na nete najdes "odborny clanok aj ohladom toho, ze vo vedľajšom meste su mimozemstania". Proste zbytočne podkladat svoje tvrdenia lebo kazdy najde to co chce a to, co vyhovuje jeho narativu. To, ze kava zuzuje cievy a znizuje prietok krvi je ale medicínsky fakt, ktory ma zarucene efekt na dieta a preto verim viacerými studiam ktore potvrdili to iste a ktorých vysledok je medicinsky logicky

rumcajzik
19. apr 2024

@gleep1 fíha, ďakujem úprimne, aj za tvoj čas. Vyzerá to byť dosť textu. Keď budem mať čas si to prečítam.

mima1608
19. apr 2024

@gleep1 neviem teda v akých kruhoch sa pohybuješ, ale v tých mojich nie je ovládanie angličtiny nič výnimočné. Dokonca moja 11 ročná sestra perfektne speakuje.
Ale teda k téme - prebehla som prvé dva tvoje linky, keďže nemám čas to študovať dopodrobna momentálne, a aj tam sa hovorí o tom, že káva to MÔŽE spôsobiť, nie že to spôsobuje.
Príklad - ...our results SUGGEST... alebo ...caffeine is believed to... takže ani tam sa jednoznačne nepíše o tom, že káva takým spôsobom pôsobí a jeden z citovaných vedcov hovorí, že najprv potrebujú viac poznatkov, aby mohli urobiť záverečné ustanovenia.
Takže - tvoje linky, ktoré potvrdzujú tvoje tvrdenia sú tie správne a pravdivé, ale keď niekto tie tvrdenia vyvráti, tak to úplne od veci porovnávaš k "článkom o mimozemšťanoch"? To je veľmi prízemné na tak vzdelanú osobu, za akú sa zjavne považuješ. Čakala by som teda lepšie argumenty.
Každopádne, poďme to uzavrieť s tým, že sa nedohodneme, lebo určite máme obe na práci lepšie veci ako sa dohadovať na Modrom koňovi s neznámymi osobami 😊

gleep1
19. apr 2024

@mima1608 nie, neporovnavam to s clankom o mimozemstanoch, nemam ani s akym, vravím ze je pravda, ze človek ak chce najde na internete clanky a studie, ktore potvrdia aj protichodne veci a teda to, co sa človeku zrovna hodi.
Poznatky su take, ze kava je droga. Preco ju pijes? Lebo ma na teba nejaky efekt, ze? Ma efekt na tvoje telo, tvoj srdcovy rytmus, tvoj tlak, tvoju bdelost, na tvoje creva aj oblicky. Ma efekt na tvoju mentlanu stranku, su ludia ktorym kava naladu vyrazne zlepsi, su ludia, ti co maju sklony k úzkosti, ktorym kava vyvola nepríjemné busenie srdca a pocity stresu. Preco by si jeden človek myslel, ze ak ma kava efekt na dospeleho cloveka, taka ista koncentrácia kavy v krvi nebude mat efekt na vyvíjajúci sa plod a jeho vyvin? Naozaj mi chceš tvrdit, ze veris tomu, ze konzumacia kavy pocas tehotenstva je bez negativneho efektu na plod? Takze aj na 3 rocne dieta? Alebo preco by si si myslela ze pre 3 rocne dieta kava vhodná nie je ale na plod to nema ziadny efekt? Vsetko co pocas tehotenstva konzumujes ma vplyv. Nieco pozitívny, nieco negatívny. Opat raz napíšem, ze nejdeme tvrdit ze zeny co piju kavu nejako extra ubližujú dietatu alebo ue sa pre to maju citit zle. Nebudme ale hlupi a netvarme sa ze je to bez efektu.
Ja sa s tebou dohadovať nepotrebujem, ja nie som hlúpa a nebudem sama sebe ani niekomu inemu slepo naivne tvrdit ze konzumacia kavy pocaa tehotenstva ten plod nijako neovplyvni. Ty ked chces a budes sa tak citit lepsie, si pokojne klam.

veronicka1901
19. apr 2024

Ja som mala kávu prikázanu, lebo som mala nízky tlak. Pila som ju nasilu, lebo v tehotenstve mi nechutila a vždy som zvládla len jednu. Ale myslím, že dve slabšie kávy cez deň nikomu neublížia.

rozculena
20. apr 2024

@dankanka v mojom veku už ťažko 😂