icon

Má zmysel robiť si vysokú školu v 25 rokoch?

17. júl 2025

Ahojte ma to podla vas zmysel dat tolko snahy a usilia do VŠ ktorá vám aj tak do buducna neda nič? Podotykam nešiel by som študovat medicinu to je jasne…

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 17. jún 2026 · 29 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Začať vysokú školu vo veku 25 rokov má zmysel, keď kandidát potrebuje titul pre vyššiu hodnosť alebo vyšší plat; vo vláknach sa spomínalo, že VŠ môže viesť k vyššej šarži v armáde a k lepšiemu platu.
  • Finančné a časové nároky sa líšia podľa formy štúdia; externé štúdium býva spoplatnené a pracujúci študenti v diskusii uviedli štúdium externe za poplatok.
  • Ľudia v diskusii uviedli konkrétne príklady neskoršieho štúdia: začiatok VŠ vo veku 27, 34 a 42 rokov a štúdium okolo 50 rokov, čo naznačuje, že vek 25 nie je prekážkou.


Najčastejšie otázky

Q: Má zmysel začať vysokú školu v 25 rokoch?
A: Diskutujúci písali, že 25 rokov nie je neskoro; boli uvedené príklady ľudí začínajúcich VŠ vo veku 27, 34 a 42 rokov a tvrdenie „vzdelanie ti nikdy nikto nevezme“.

Q: Pomôže VŠ získať vyššiu hodnosť a plat v armáde?
A: V diskusii sa uviedlo, že VŠ môže viesť k vyššej hodnosti a vyššiemu platu v ozbrojených zložkách, pričom niektorí tvrdili, že danú hodnosť je možné získať aj bez VŠ, ale „je to komplikované“.

Q: Kedy sa na Slovensku platí školné pri vysokoškolskom štúdiu?
A: V vlákne bolo uvedené, že ak osoba ešte na VŠ neštudovala, nemusí platiť školné za prvé štúdium; pracujúci študenti často študujú externé formy, ktoré sú spoplatnené.

Q: Ktoré vojenské vzdelávacie inštitúcie boli odporúčané?
A: Ako konkrétna inštitúcia bola spomenutá "Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši" a spolupráca s "Leteckou fakultou TUKE".

Q: Je externé štúdium vhodné, ak som už zamestnaný?
A: V diskusii sa uvádzalo, že pracujúci študenti robia externé štúdium a platia poplatky; jedna skúsenosť opisovala prácu a externé štúdium súčasne pri veku štartu 27 rokov.

Q: Sú prijímačky vždy cez pohovor?
A: Niektorí diskutujúci uviedli, že „niektoré VŠ prijímajú aj bez pohovorov“.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Vek 25 rokov nie je prekážkou pre začatie vysokého školstva; ľudia v diskusii uviedli prípady začiatku štúdia aj v neskoršom veku.
  • Vysoké školstvo môže viesť k vyššej hodnosti a vyššiemu platu, najmä v kontexte ozbrojených zložiek.
  • Finančné a časové nároky sú relevantné pri rozhodovaní; externé štúdium býva spoplatnené.


Sporné názory

  • Jedna strana tvrdí, že VŠ má stále hodnotu („vzdelanie ti nikto nevezme“), druhá strana považuje VŠ za zbytočnú v modernej ekonomike a odporúča networking, konferencie a koučing ako alternatívy.


Otvorené otázky

  • Presné pravidlá, kedy je štúdium spoplatnené (napr. pri druhom štúdiu alebo pri zamestnaní) zostávajú v konkrétnom prípade nevyjasnené.
  • Do akej miery je možné dosiahnuť konkrétnu vojenskú hodnosť bez vysokoškolského titulu zostáva nejasné a závisí od konkrétnych pravidiel inštitúcie.


Spomenuté značky a firmy

Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši, Letecká fakulta TUKE, TUKE

Spomenuté produkty a metódy

externé štúdium, prijímacie konanie bez pohovoru, networking, konferencie, mať kouča, čítanie kníh, zvýšenie kvalifikácie

Miesta a osoby

Liptovský Mikuláš

Strana
z2
autor
17. júl 2025

A ešte som zabudol dodať že človek si už bude za semester musiet platit

avatar
januska12323
17. júl 2025

Načo chceš študovať keď ti to nedá nič? V akomkoľvek veku.

avatar
sisa_s
17. júl 2025

Prečo ti nedá nič?

avatar
buberova
17. júl 2025

Presne to isté som sa šla opýtať čo komentár nadomnou

avatar
pribinak
17. júl 2025

Nie, pre Teba je už neskoro. Tento vlak Ti ušiel zo stanice

avatar
eleanor2510
17. júl 2025

@anonym_autor dve otazky: preco ti to neda nic? Ved si vyber skolu, ktora ti nieco da. A druha: preco by si mal platit? Uz si jednu VS studoval?

autor
17. júl 2025
@sisa_s

Prečo ti nedá nič?

@sisa_s Takto. Dal som si po strednej pauzu. Buduci rok chcem ist do armady. No chcem aj VŠ kvoli vyšiej hodnosti a samozrejme platu.

avatar
katkakucerova934
Autor odpoveď zmazal
avatar
buberova
17. júl 2025

Tak budeš mať vyšší plat, tak ako že ti to nič nedá?

avatar
marca12
17. júl 2025

@anonym_autor Da ti rozhlad,vedomosti a vzdelanie nikdy nie je na skodu. Je uz na tebe,ci mas na to financovat si VS a ci mas tolko casu a snahy. Keby sa mi chcelo,kludne idem studovat este nieco dalsie aj v 40tke.

avatar
mimacaci
17. júl 2025

ak ti VS da casom vyssiu sarzu a vyssi plat, tak ano, chod studovat. ak ti neda absolutne nic, zbytocne budes stracat cas a peniaze. snad mas uz dost rokov, ze si to vies spocitat sam. mimochodom, ludia studuju aj po 50-ke, aby mali moznost udrzat si pracu alebo aby si zvysili kvalifikaciu a plat. nie si na to urcite stary.

avatar
akbara77
17. júl 2025
@anonym_autor

@sisa_s Takto. Dal som si po strednej pauzu. Buduci rok chcem ist do armady. No chcem aj VŠ kvoli vyšiej hodnosti a samozrejme platu.

@anonym_autor sam si si odpovedal.

autor
17. júl 2025
@mimacaci

ak ti VS da casom vyssiu sarzu a vyssi plat, tak ano, chod studovat. ak ti neda absolutne nic, zbytocne budes stracat cas a peniaze. snad mas uz dost rokov, ze si to vies spocitat sam. mimochodom, ludia studuju aj po 50-ke, aby mali moznost udrzat si pracu alebo aby si zvysili kvalifikaciu a plat. nie si na to urcite stary.

@mimacaci Za 5 rokov studia vies tu hodnost ziskat aj bez VŠ. Je to komplikovane.

avatar
patus_2
17. júl 2025
@anonym_autor

@mimacaci Za 5 rokov studia vies tu hodnost ziskat aj bez VŠ. Je to komplikovane.

@anonym_autor platiť nebudeš, ak si ešte na VŠ neštudoval.

avatar
micusa2222
Autor odpoveď zmazal
avatar
mimacaci
17. júl 2025
@patus_2

@anonym_autor platiť nebudeš, ak si ešte na VŠ neštudoval.

tak si to musis zvazit sam potom. my ti tu asi nepomozeme s takou otazkou, nie sme vestice, aby sme ti vedeli teraz povedat, ci bez titulu dosiahnes danu hodnost prave ty (lebo asi bude faktom to, ze vsetci danu sarzu nemozu dosiahnut bez VS, asi len niektorym sa to podari, inak by ta VS nemala vobec ziaden zmysel, ze?). takze daj si na papier za a proti a premyslaj. este sa opytam, o aku konkretnu VS by slo?
@patus_2 ak je uz zamestnany, tak platit bude, bude studovat VS externe za poplatok. jedine, ze este nikde nepracuje a zivia ho rodicia, hoci pochybujem, ze sa to da, ale skusenosti v tomto nemam, priznavam. ja som VS zacala ako 27 rocna. zivila som sa sama, pracovala som, studovala som tym padom normlane externe a za prachy.

avatar
iwesska
17. júl 2025

Tvl,sa to pytas akoby si mal 58r.🙄Vsak mas cely zivot pred sebou. Nad cim vahas???

avatar
xena0
17. júl 2025

Tak ak ti to nemá nič dať tak to zmysel nema

avatar
kacena4
17. júl 2025

no tak ja neviem .. mne taha na 50tku a prave statnicujem 🫣 juj mat tak tvojich 25....

avatar
januska12323
17. júl 2025
@anonym_autor

@mimacaci Za 5 rokov studia vies tu hodnost ziskat aj bez VŠ. Je to komplikovane.

@anonym_autor pokiaľ nebudeš študovať dlhšie nič neplatíš a získaš hodnosť, to sa oplatí.

avatar
sisska96
17. júl 2025

Tak nechoď preboha...

avatar
alica110
17. júl 2025

Ja som si vš robila v 34 😀

avatar
sevrin
17. júl 2025
@anonym_autor

@sisa_s Takto. Dal som si po strednej pauzu. Buduci rok chcem ist do armady. No chcem aj VŠ kvoli vyšiej hodnosti a samozrejme platu.

@anonym_autor ak ti VŠ má pomôcť k hodnosti a vyššiemu platu, tak neváhaj.

avatar
domkakvet
17. júl 2025

@anonym_autor co ak ta nezoberu do armady?

anonym_36cc24
17. júl 2025

mam 42 a tento rok začínam študovať na vysokej škole chlapče mať tvoj vek ani neváham 😉 vzdelanie ti nikdy nikto nevezme ak ti môžem poradiť choď. 🙂

avatar
andrejkaandri
17. júl 2025

Podľa mňa tu o vek vôbec nejde .. tiež som si dala po strednej pauzu a teraz o výške uvažujem, mám 27 🙂

avatar
bashawelle
18. júl 2025
@andrejkaandri

Podľa mňa tu o vek vôbec nejde .. tiež som si dala po strednej pauzu a teraz o výške uvažujem, mám 27 🙂

Vždy ma potešia reakcie v takýchto diskusiách, vidieť, že sa konečne mení šablóna- stredná - vysoká - práca + rodina v tomto poradí a nikdy inak 😃 je predsa možné v živote meniť priority, posúvať sa , prispôsobovať sa zmenám, hľadať nové uplatnenie. A 25 je super vek, cely život pred sebou, na VŠ určite nie je neskoro. Stačí si dobre zvážiť možnosti a vybrať si. A nie s prístupom, že to človeku nič nedá.

avatar
jankacl83
18. júl 2025
@anonym_autor

@sisa_s Takto. Dal som si po strednej pauzu. Buduci rok chcem ist do armady. No chcem aj VŠ kvoli vyšiej hodnosti a samozrejme platu.

@anonym_autor A Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši? Spolupracujú aj s Leteckou fakultou TUKE. 🙂

avatar
vorkola
18. júl 2025

@anonym_autor Ja ti radim, kludne chod na VS,nie je to este vela rokov, Moj syn po strednej isiel na vs samozrejme po prvom rocniku vyletel, Za dva roky som ho znova poslala na vs ,uz bol zrely myslim mentalne,,, druhykrat sa velmi statocne ucil, a aj skoncil,,.a teraz ,pretoze ma skoncenu VS,co asi jeho odbor aj vyzaduje,,aj plat dobry ..Kludne sa daj na VS. A je velmi rad, ze ma posluchol..Vsak dnes aj niektore VS,prijimaju aj bez pohovorov

avatar
simcas75
20. júl 2025

S tvojim postojom by som nešla nikam, ani na VŠ.

Strana
z2