3-ročná žiarli na súrodenca

9. sep 2022

Ahojte, chcela by som sa poradit co robit… Dnes som prisla z porodnice po piatich dnoch, dcerka bola uplne v pohode len vo stvrtok uz mala sopliky tak v intervaloch plakala za maminkou… dnes som cela stastna bola prepustena konecne z nemocnice a nastalo peklo… dcerka zacala neskutocne ziarlit na svoju novu sestricku…. ( rozdiel tri roky a dva mesiace). Ano cakala som ze bude ziarlit, ale toto co ona dnes robila, no to bolo ine dieta… ja rozburene hormony, dcerka hladna trebalo ju nakojit uz vtedy som videla na starsej ziarlivy pohlad.. no lenze ona vkuse robila naschvaly, buchala do mna, x krat som jej povedala nech nenaskakuje na gauc ako kobyla ked tam kojím… potom naschval dupala, vkuse do mna s niecim hucala atd. potom sme sli spat vsetky tri, no ked sa starsia zobudila naschval zacala akoby do malej kopat nohami akoze chce ist ku mne ale jej tam zavadzia.. potom prisiel manzel z prace, a este sa to zhorsilo… len buchala behala trieskala so vsetkym, dookola to iste.. sme ju len upozornovali a upozornovali dokola a isla si svoje.. lahala do vajicka, zuzlala dudel robila bordel, my s muzom sme uz boli total zufali… Ved ona bola uplne v pohode zlate dieta ale zmenila sa na certa ze clovek musi po nej v jednom kuse vrieskat.. a este sa to tym zhorsuje..proste som ju tyzden nevidela, tesila som sa na nu, a teraz vyzeram ze mam nahradu a este ju nelubim lebo sestricku mam v naruci a na nu len kricim.. akoze ja chapem ze ziarli..snazime sa jej vysvetlovat ze ju lubime stale rovnako a ze tak isto sme sa starali aj o nu ked bola malicka.. potom mala aj opustacie sa chvilky ked jej muz v zlosti povedal ze ked ho nebude pocuvat nebudu kamarati, tak zacala plakat ze nebudu kamarati… ked sla spat chcela zaspavat s oboma… asi aby sa ubezpecila ze sme stale tu… lenze aj v tej posteli sa len prevracala ze som mala zas nervy a musela som kricat… proste co ste robili vy ked Vase deti vyvadzali z prichodu surodenca? Ako jej mam vysvetlit / dokazat ze sa medzi nami nic nezmenilo len sa treba o jej sestricku teraz viac starat? Ano viem ze travit cas s nou osamote… resp venovat sa jej ked novorodenec spi ale ked ja som zufala z toho jej vyvadzania… netusila som ze to bude hned prvy den takto vyzerat… kolko dni tu budem na nu musit este vrcat ? som z toho smutna a hormony mi to neulahcuju 😒

andreagartnerova
9. sep 2022

Rozdiel mám 3,5 roka, prvý týždeň mal malý výstupy ale potom ho to prešlo. Trieskal dverami, valal sa po dlážke doma, úplne iné dieťa som mala ako predtým. Ja som ho objala, vysvetlila, ale nekricali sme, on chcel len našu pozornosť a zaujať, chce to len trpezlivost. Teraz si na sestru nedá dopustiť.

danka56
9. sep 2022

Staršia neziarlila nejak moc. Ale mala som pocit ako som prišla z pôrodnice, že sa mi nejaká vzďaľuje. Síce si vyžadovala moju pozornosť ale zároveň ma odmietala. Neviem to inak vysvetliť.
Myslím si, že veľmi pomohlo to, keď som trávila čas len s nou. Išli sme na prechádzku len my dve, do obchodu, piekli sne koláč, kreslili si. A stále len vysvetľovať a vysvetľovať. Teraz sú dievčatá veľké partacky a ľúbia sa nekonečne!

vilma7
9. sep 2022

Náš syn žiarlil minimálne, rozdiel 2.5 roka, tak on to asi ešte tak neprežíval.
V nemocnici vás nebola pozrieť?

nikasmile
9. sep 2022

My máme rozdiel 1r 9m a síce sme takéto nezažili, to žiarlenie bolo veľmi mierne a som tomu vďačná. Ja som sa v prvom rade vyhla tomu, že staršiemu súrodencovi sa venovať samostane. Vždy sme spolu všetko robili, aj keď on už mal iné aktivity tak vždy prišiel k nám alebo my k nemu a boli sme spolu. Spolu ich kúpem od začiatku, spolu prebalujeme, bol pri mne keď som kojila a stále som hovorila čo robím s malou a prečo. Veľa sa objímame a pusinkujeme s oboma. Akurát sme spávali oddelene, ale už spíme všetci spolu. Proste sme od príchodu nefungovali že sme dvaja ale traja. Môžeš skúsiť rôzne metódy na dcéru a zbadáš čo na ňu zaberá a čoho sa chytí.

euka210
9. sep 2022

Ani som nedocitala...moj sa tesil na braceka, zaciatok bol ok...lenze ked som ho upozornovala s tym, aby bral ohlad na mensieho (konkretne situacie), tak po case zacal ziarlit a neskor mu robil aj zle.
Najdi a najdite si cas pre starsiu. Manzel nech berie malu a ty sa venuj starsej ako ona chce...stratila pozornost a bude o nu bojovat aj tak, ze bude robit zle. Zavolaj ju na pomoc k malej, neodhanaj ju. Pocas dojcenia jej mozes citat knihu...ja som tak vecer davala spat deti, ked manzel bol v praci.

zuza.m
10. sep 2022

Medzi mojimi je taky rozdiel,uz dnes maju 14 a 11.starsi do dnes ziarli na mladsiu,niekedy je lepsi den a su spolu zblizení viac ,ale viac menej je to snimi onicom.starsi nonstop poukazuje preco on to robit musi a ona nie napriklad ked ma pomahat.ked sa mala narodila a dosli ma pozriet do porodnici ani ku mne nechcel ist,pozeral na mna na malu na mna na malu.az som z toho bola smutna.ked sme ale prisli uz domov bol rad tesil sa na nas obe.ale do chvile nez som isla kojit.strcila prso do pusy (malej😄)a on pribehol a normalne mi ho isiel vytrhnut aby som ju nekojila.vtedy ho vyhresil otec babka chvilu bol urazeny ale viac to nerobil.tak isto sa obsmietal okolo mna aby do nej stuchol ,buchol,naschval vyziapoval.prve dni bola u nas moja mamina ,bol to ucel aby sa mu vedela venovat ,zobrala ho von a ja som mohla kojit v klude alebo si podriemat.ak mas mozno niekoho z rodiny na prve dni velmi to pomoze.doporucujem ti ju hresit co nejmenej ked napriklad dupe.ved nech dupe ak to nejako nenarusa susedov.treba velmi vela vysvetlovat.babätko ide spat ,ked bude spinkat budeme sa my dve hrat,ak ho zobudis budem musiet sa jej venovat.moj maly zacal suskat,chodit po tichu,potichu pockal aby zaspala aby sme sa mohli pohrat.a potom take bezne zapajanie pod sa pozriet ako sa prebaluje mozes mi pomoct vlkou utierkou utriet alebo nakremovat podat plienku.starsia sa zabavi a nebude mat potrebu odvadzat na seba pozornost dupanim.ked idu spinkat tak sa dajte do stredu aby boli obe pri mamicke a nebude mat potrebu do nej tlacit nozickami.alebo ked mensie spi tak sa pritulit ku starsej.je to nanic rozdiel s vacsim rozdielom su deti rozumensie a s mensim rozdielom su so sebou viac vzite. Ale uz 3 rocne deti su dost rozumne chodia do skolky ,musia sa zacat delit o hracky a musia sa zacat tolerovat ze nie vsetko je hned ako chcu ale musia troska pockat.tak ze vysvetlovat nasledky co bude ak...a zapajat do beznych aktivit aby sa dieta nenudilo ,malo pocit dolezitosti.

barborka1414
10. sep 2022

Ja keď čítam, že len po nej vrieskate mne je z vás úprimne povedané zle…a môžem povedať, že čím budete na ňu viac vrieskat tým to bude horšie a pokazíte si úplne vzťah. Presne ako niekto písal zapájať ju, čo sa týka prebaľovania nech poda plienku, vlhcene, kludne chytí nozicku, poda dudlik, pri kojení sedieť tak aby ona mohla sedieť z druhej strany pritom ju hladkať rozprávať sa s ňou a nie ju okrikovat nech pomaly ani nevide na gauč… veď si mama použi trochu rozum po com to tvoje prvorodené túži, po tvojej pozornosti, má na ňu právo a keď ju dostane nebude ju toľko pýtať. Mala sa nakoji položiť do postieľky a hrať hrať hrať sa so staršou, keď nie ty muž. Prvé dni stále a postupne sa to bude zlepšovať. Žiadne nejaké veľké upratovanie, varenie na všetko sa vykašli a venuj jej pozornosť nie jej vysvetľuj ako ju ľúbiš ale s vrieskanim. Ja som mala rozdiel medzi synmi 2r7m robila som to takto starší nikdy nežiarlil pomáhal mi tešil sa z malého bábätka, teraz sú väčší a majú stále spolu pekný vzťah.

misisika
10. sep 2022

Skúša...ja som to hneď nastavila tak, že je moja pomocníčka a bez nej to nezvládnem ani ja ani bábo. Takže mi pomáhala: prosila som ju doniesť plienky, podať cumlík, pohladkať bábo aby lepšie zadpalo a podobne. Na drobca nežiarlila a obľúbila si ho, ale na mňa bola dlho urazená. Ale čas to napravil, mama je mama 😊

beata_k
10. sep 2022

Mam rozdiel 3 roky a presne viem co zazivate. No co ti napisat? Ano, bude aj horsie. 🤷🏼‍♀️ U nas ako tak zabera terapia objatim. Skus pogooglit, mozno pomoze. Po 5 mesiacoch sa to zacina zlepsovat. 😉

natalala
10. sep 2022

Ako ste ju pripravovali na prichod surodenca?

sasa1310
10. sep 2022

vy ste teda rodičia roka. Tvoj stredobod pozornosti ešte spred týždňa má zrazu všetko zakázané a vyvrieskané. Takto bude toho svojho súrodenca len nenávidieť.
Skús jej nič nezakazovať, nech si aj s bábom robí čo chce (iba odsleduješ a budeš kontrolovať aby nevedomky neublížila), treba jej ukázať, že je tiež plnohodnotný člen rodiny bez príkazov a uvidíš ten rozdiel. Takto sa vzťah medzi súrodencami nepestuje, čo by predvádzate

dagmarovita
10. sep 2022

Je to dacno taka téma..nieco ako Potvrd ma, inak umriem..

autor
10. sep 2022

@sasa1310
@barborka1414
O tom vrieskani, bol to prvy den a robila som vsetko z toho co pisete, volala som ju sadnut k sebe, hladkala ju a uistovala som ju ze ju lubim.. ale zaroven robila aj to ze tam poskakovala naschval okolo malej a tu ju buchla tam ju kopla akoze omylom ale bolo vidno ze to robi naschval… ja som prisla cerstvo z porodnice, hormony v keli , doslova som citila ze to vo mne vrie , tiez som len clovek… ale dnes uz to bolo lepsie, aj ked provokuje stale ale boli sme kocikovat, to bola cela stastna, potom sme ju kupali tak mi pomohla tak uz sa to pomalicky upravuje… vidim ze je rada ze ma sestricku ale bije sa to so ziarlivostou.. ale po dnesku vidim ze to chce len cas aby sa uistila ze ju nemilujeme menej nez predtym..