Koľko trvalo vašim deťom zvyknúť si na mladšieho súrodenca?

berus222
22. dec 2011

Už neviem čo so starším synom. Začal sa pocikávať, je zlý, robí naschvál. Doktorka povedala, že to žiarli na mladšieho. Ako dlho trvalo vašim deťom, kým si zvykli na mladšieho súrodenca? Dr. povedala, že to môže trvať aj rok. Už som na konci s nervami.

sophie1981
26. dec 2012

@isabella_fly dakujem....za povzbudenie... 😀 😀 ....ach jo..dufam, ze to neni nasa vizia buducnosti.... 😀

@boka79 nejako sa to pomali zlepsuje...jasne ze sa kazdy den pobiju, natahuju na hrackach...ale uz je to ovela lepsie, dokonca sa uz spolu aj zahraju...(jasne, ze len nejake blbe hry, kde robia zle obaja 🙄 )...ale inac.....nastala nejaka zmena.....ja som viac ignorantska....uz ma jednoducho prestalo bavit ich v kuse riesit a snazit sa o dokonale milujuce sa deti...necham ich pobit sa nech si svoje problemy vyriesia oni..(jasne ze len v ramci moznosti, ked to zacne byt neunosne zakrocim....) maly je valibuk, ten sa uz ubranit vie, vela krat uz zapara on....hracky toez kupujeme rovnake, ako aj jogurty, napoje, buchty, lizatka cukriky...vsetko identicke, dost to pomaha...nemaju dovod sa natahovat. Vratko uz nepotrebuje tolko moju cicku, tak ich sem-tam nechavam pri mojich rodicoch na cely den ja si idem domov porobit a vychutnat aspon trosku cisty dom a upratanu domacnost. zacali obaja spavat so mnou v posteli aj to dost pomohlo.....Vratko zaspava na cicne zakvaceny, Katka sa oprie o moj chrbat (kojim na boku) a takto zasia obaja, sem-tam postrehnem ze sa aj za ruky drzia.... 😀 😀 ...takze dufam, ze uz to nebude take strasne ake to bolo...lebo ked sa obzriem spat bolo to strasne.....aj ked som si precitala moj prispevok....veru....tazke to bolo...uiz by som to nechcela zazit.....som myslela, ze sa najdem na psychiatrii z toho vsetkeho... 😀

isabella_fly
26. dec 2012

@sophie1981 budem drzat palce ono to nie je v rodine ziadna prijemna vec samozrejme

boka79
26. dec 2012

@sophie1981

tak sa tesim, hadam aj u nas sa to polepsi. Ja som to tiez skusala spat spolu, ale neda sa, ked maly zaspava na prsniku, moja velka slecna robi pri mne gymnastiku, nie je ticho, a maly nevie zaspat, ona chodi neskor sapt ako on, a ked ju dam spat neskor k nemu, tak si k nim lahne a tiez, kym si najde velka polohu, maly je zasa hore a musim uspavat.. ale bolo by to riesenie samozrejme, ale u nas sa to neda.. ved uvidime, maly este nie je partner na hranie, hadam to bude lepsie.

jozkin
30. dec 2012

vraveli mi ze 14 rocny rozdiel je vela------------tak to chcela priroda---------------------------,ale aspon mam istotu ze,ta 16 rocna sa mi nebude hadam naschval pocikavat,aj ked niekedy vidim ze ma tej mladsej 2,5 r plne zuby,ale po rozumnom rozhovore,je ta mladsia zase milacik rodiny

andyzet
2. jún 2014

u nas 4 mesiace brutalne a este stale to trva i ked postupne sa to zlepsuje ..rozdiel mame 3.5 roka a starsia dcera po narodeni brata bola extremne zla robila naprieky a hysacila....

modrofuzik11
2. jún 2014

mame tretieho krpca. starsia si na neho zvykla uzasne. spieva mu, pomaha mi pri prebalovani... mladsi to neriesi. berie to ako fakt...

oravese
1. júl 2014

Ahoj u nas to trvalorok starsi sa presne ako pises zacal pocikavat, cucat palec, trucovat, nervozny bol a po roku si zvykol ale palec cuca stale a este mu aj obcas robi zle.

dvanastka
24. júl 2014

No, ja mam skoro 6 rocny rozdiel medzi detmi a vsetko bolo v ramci normy. Strasi syn sa na mladsieho velmi tesil, aj brucho hladkal, aj pocuval, aj sa vsetko mozne vypytoval. A aj ulohy dopredu porozdeloval, ze kto bude co robit, ked sa babo narodi. A ked sa narodil, tak bolo vseko ok. Starsi sem tam pomohol, ked babo spalo, tak som sa s nim vzdy hrala, ale horsie to zacalo byt tesne pred dovrsenim 1 roka maleho. Tym, ze zacal chodit a brat vsetky veci, otvarat sufliky, tak starsi ho stale napominal, bral mu hracky a trva to doteraz. Starsi zacal neposluchat, vsetko mu musime hovorit na 100x. Aby sa vyzliekol, vyzul, ked pride z vonku, umyl si ruky. Proste neposlucha. Nemozem sa venovat len jemu, lebo na maleho treba davat velky pozor, aby nieco nezjedol, alebo nezhodil na seba a starsi si vyzaduje, aby som sa hrala len s nim. Ale to sa jednoducho neda. A co mi je najviac luto, ze nemozem ani so strasim chodit vecer spat, aby sme sa spon vtedy porozpravali, lebo uspavam kojenim mladsieho.

eminab
4. aug 2014

Moja dcérka Miriamka si zvykla hneď !

andreakarinka
1. okt 2014

Ahojte babulky, já by som nazvala synovu ziarlivost až posadnutostou k mladsej sestricke, SMEs mmanželem už na konci sil,, celkem na dne, u nás to trvá už 4 roky a stále je to horsie a horší, už nám zůstává vyhladat len odbornu pomoc a dufat ze to pomoze, už neviem jako dálej,....

pat_mat_minnie
4. nov 2014

Ja som moje deti este pocas tehotenstva viedla k tomu, ze budu mat noveho surodenca a ake to bude super, hladkali mi brusko, rozpravali sa s bruskom, takze ked sa narodil Patrik a potom Miska, nebol ziaden problem, vzdy sa vsetci tesili, lubia sa a nedaju na seba dopustit.Kazdemu davam lasku rovnakym dielom, kazdemu davam pocitit rovnako, aky je pre mna dolezity a ziadna ziarlivost v nasej rodine nikdy nebola.

miluna777
24. nov 2014

Mne je často aj ľúto toho mladšieho súrodenca. Starší sa narodil, mal všetku pozornosť a lásku, narodil sa druhý, aj tak sa okolo nej skackalo aby sa necítil odstrčený, ale aj tak koľkokrát to mladšie priam šikanuje. Z tej druhej stránky, to mladšie sa narodí a narodí sa rovno do teroru, stále sa iba rozmýšľa, kam ho strčiť, aby sa dalo venovať staršiemu, nesmie si hrať s hračkami staršieho, aj tak časom od staršieho dostane kopanec, štípanec, odstrkovanie, urážky.... Ono je to potom na tých deckách vidieť, že zo staršieho je generál a z mladšieho sa stane buď ušliapnutá troska alebo sa poučí, začne byť vychcaný a robiť zákerné naschvály staršiemu, aby tiež videl, že nie je žiadne mydlo. Podľa mňa sa treba správať k obom rovnako, spravodlivo, žiadne také, že teraz budem skákať okolo teba, aby si sa necítil ukrivdený.

sakalova
4. jan 2015

@bubelko mozno to uz nie je aktualne, ale neda mi...tiez mam dcerku 2,5r a maly ma 9mes a zastavam nazor - zapajat, postrazit, neoprasujem ju a ani malého v podstate...ale nebolo mozne doverovat dcerke, a ani nie je velakrat, nech ho postrazi. jeden priklad za vsetky - mala chcela vysavat "sama sama" jej oblubene a dala som jej vysavac a za pol sekundy co som sa otocila uz malému lezunovi vysavala hlavu🙂!
akoze sranda? a to ju mam nechat strazit ho?
manzel hovori, ze ona to robi aj naschvál... vala sa po nom, taha ho za vlasy, ...je na to upozornovana, ale uz nas to nebavi...9mes. dokola a maly sa mi zda, zacina na to aj mrnkat, ze nevie byt v klude...stale okolo neho skace...kazdopadne, kazde dieta je ine...neda sa to unifikovat...zapajat, dohovarat,...kazda mamicka vie podla seba....ale dajte tipy, ako reagovat, stale dokola vysvetlovat? 😒

sakalova
4. jan 2015

@miluna777 presne si vravim, kokos stale len Katrenka a ...a konci den a zistim, ze chudacisko Oliverko nejako ho "prezil"...on je inac velky smejo...ale zda sa mi, ze to zacina vnimat a zvolil cestu mrncania a...mala taka nebola, ale asi sa mu inac neda nas uputat..tak to je u nas niekedy ako v ...

sakalova
4. jan 2015

@pat_mat_minnie ano to beriem, oni sa lubia obaja, vysia kazdy jednemu na ociach, ustach,...ale tta mala fakt niekedy na zbesnenie🙂

ale cakam "avizovany rok" tj este cca 3mes a hadam sa ukludni a plus, pojde o par mes. do skolky a maly do jasiel:(
to bude ina kava:(

zuzka0605
4. jan 2015

moja si zvykla okamzite.ked sa nam narodil syn, mala 2, 5roka presne.a nezaznamenali sme ziadne problemy ani ziadnu ziarlivost.ale strasili ma, ze sa zacne pocikavat {v tom case uz nemala plienky}, ale nepotvrdilo sa nic take

horana
4. jan 2015

@berus222 Iste formy zairlivosti, resp. rivality pretrvavaju cely zivot. Prechadzaju u kazdeho surodeneckeho zoskupenia inymi fazami, kedy je to horsie si lepsie. Celkova intenzita a prejavy byvaju odlisne. To ze to niekde navonok nevidno a rodicia maju tym padom pokoj neznamnena ze v pozadi to neexistuje a podla psychologov je vraj lepsie ked sa to pekne ventiluje. Je to aj zalezitost temperamentov vzajomnych. Cize sa neda povedat ze cojaviam v tom a tom veku to ustava, lebo to je u kazdeho ine. Ale je tam aj forma vzajimnej lasky, ktora sa bude stale viac prejavovat. Ked to rodicia budu podporovat spravne. Ale su vraj aj rodiny, kde si skratka nesadnu a vraj to moze byt napriek snahe aj nastalo, citala som vypoved jednej takejto mamicky, ktora uz starsia stale sa s tym nezmierila mala nazor ze ako matka zlyhala, ked nevdela zabranit celozivotnej antipatii jej synov az po dospelost. Treba ale verit a robit maximum pre to aby sa tak nestalo. Vacsinou sa to casom obrusi a deti prezivaju aj kopec lasky a srandy.

bubelko
4. jan 2015

@sakalova no tak ja som ho nenechala strazit 20min 😉 ale kym som bola na wc (ca. 1min), maly bol v koliske a starsi ho "strazil" 😉 citil sa dolezito, lebo dostal zodpovednu ulohu. v podstate ju ma stale. ale mam dieta, na ktore sa mozem spolahnut - naozaj spolahnut. je na svoj vek vyspelejsi a vzdy bol. velmi skoro dokazal abstraktne mysliet - t.j. vedel si predstavit dosledky, co sa moze stat. a je taky stale 😉 niekedy je to na skodu pre neho sameho...
ano, kazde dieta je ine a v urcitom veku zvlada urcite veci. to, ze dcerka sa snazi povysavat babatku hlavu - no to verim, ze to sranda nebola. ale to, ze sa po nom vala, taha ho za vlasy - moze to byt ziarlivost ale aj to, ze nevie dat najavo inak svoju naklnonnost. moj mladsi je taky - niekedy ked nas objime, tak nas takmer ide zaskrtit 😉 a vysvetlujeme dookola uz 5.rok... takze to chce trpezlivost a trpezlivost a este viac trpezlivosti starsiemu staci povedat raz, max. 2x. mladsiemu ani 100x. pokial si neodskusa sam, ze zo stromu sa da spadnut, na lade smyknut, z kolobezky spadnut... tak sa mu to asi nerata 😉

pat_mat_minnie
4. jan 2015

@sakalova Ked pojde malicka do skolky, nauci sa, ako sa spravat k inym detom.Cize malo by to pomoct.Drzim velmi palce!

silvapokorna
22. jan 2015

@berus222 ahojte, na súrodeneckú žiarlivosť dobre pomáha pozornosť. teda nájsť si činnosť a čas, kedy sa maminka venuje iba dieťatku, ktoré žiali. vačšinou je to to staršie 🙂 ideálne, ak mladšie dieťa niekto postráži a s tým starším si maminka na hodinku osamote pohrá, niečo spolu uvaria, alebo idú von. aby si užilo, tak ako bolo zvyknuté maminku iba pre seba. alebo kým bábo spinká, tak si sadnúť a venovať sa naplno staršiemu. a pomáha aj popravde povedať, že áno, príchod súrodenca všetko zmenil, ale aj tak dieťatko stále ľúbime a až bude bábo vačšie bude s ním sranda a budú sa spolu hrať a robiť mame aj neplechu. že budú kamaráti a budú mať možno aj svoje tajomstvá. u nás to pomohlo a moje dievčatá majú super stav. boli teda aj náročné obdobia, ale práve takto sa to rýchlo zvládlo a sú aj super kamošky. držím všetkým palce 🙂

levandula247
9. okt 2015

@sophie1981 ahoj, dajako som sa dostala až k tvojej sprave,a až potom som si všimla, že je veľmi stará a nakoniec máte aj tretie dieťatko. Tak to ťa obdivujem!!!! že si ho dala aj s takými problémami so žiarlivosťou detičiek. môžeš mi prosím napísať ako sa ti potom vodilo s 2 deťmi a ako zvladli príchod tretieho???

adhara_white
6. dec 2020

Dobrý deň, mám 12 a som starší súrodenec, moja sestra má 6 rokov. Chcem len povedať, že u súrodencov nejde často o žiarlivosť. Napríklad ja nežiarlim na moju sestru. Staršie deti často kričia a vrieskajú, pretože sú tak povediac ,,zúfalé". Mala som isté obdobie, keď mi nevadilo prispôsobovať sa sestre. Ale teraz sa to už nedá. Všetko čo chce má, za to, čo vyvedie mám zle ja. Nechcem sa tu hrať na chúďatko, ale to už sa naozaj nedá zniesť. Tak prosím Vás, porozprávajte sa so svojími deťmi, čo ich trápi a potom hľadajte riešenie.