Nevlastní súrodenci

zdenkaxyz
13. okt 2012

Ahojte. Mám 3 a pol ročného Jakubka z prvého manželstva. Teraz čakám druhé dieťatko s terajším partnerom. Tešíme sa obaja. Jakubko často rozprával, že chce bračeka, ale aj tak mám obavy, či nebude príliš žiarliť a zvlášť, keď súrodenec bude nevlastný. Ja som jedináčik, tak mne sa to troška ťažšie chápe 😒

anjelicek26
13. okt 2012

@zdenkaxyz - podla mna dieta to vlastny - nevlasny vobec nevnima...hlavne, ak zijete v jednej domacnosti. Ziarlit na mladsie dieta bude tak ci tak ;) Normalna reakcia 🙂 Po par tyzdnoch to prejde.. ty ako matka musis vyrovnavat pomer casu, ktory venujes jednemu a druhemu, to sa kazda z nas musi postupne naucit... neboj ;)

hradnapani
13. okt 2012

@zdenkaxyz bude ho brat ako svojho vlastneho surodenca. Deti nevedia, co to znamena vlastny a nevlastny, to je taka hlupa slovna hracka dospelych. Aj moj brat je "nevlastny", ale tak ho titulovalo iba okolie, a mna to strasne stvalo, resp. stve dodnes, ked nam tak niekto povie.

zdenkaxyz
autor
13. okt 2012

Ďakujem. Verím, že budú spolu dobre vychádzať a Jakubko sa bude tešiť zo súrodenca 🙂

anjelicek26
13. okt 2012

@zdenkaxyz - my mame rozdiel presne 4 roky a su nerozlucna dvojka, aj ked prve tri mesiace boli desne, prechod z jedinacika na dve deti bol pre nu veeelmi tazky, z tronu zhodena princezna... maleho lubila od zaciatku, ale ten pocit delit sa o mamu je tazky...

zdenkaxyz
autor
13. okt 2012

ja som jedináčik a priznám sa, že neviem si to predstaviť mať súrodenca. Síce ked som bola dieťa, tak som súrodenca veľmi chcela. Ešte si dobre pamätám na to, ako mi bolo samej ☹ ja chcem Jakubkovi dopriať ten pocit, aký ja nepoznám 🙂

cairka
14. okt 2012

"Nevlastných" súrodencov z nich spravíte len vy dospelí 😉 Ak mu to budete pričasto pripomínať (respektíve okolie). Treba mu zachovať identitu, pripomínať, že on má ocka tam a tam (ak sú v kontakte bude to jednoduchšie). Ale braček je jednoducho braček. On časom pochopí, že sa to volá nevlastný brat, ale to už bude dosť veľký na to, aby to neotriaslo ich vzťahom.
Žiarliť bude, ale nie preto, že má nevlastného brata, ale preto, že už nebude jedináčik 😝
Ináč, moje deti sú tiež nevlastné sestry a ak niekto použije toto spojenie, tak len skonštatujem, že biologicky nie, ale ináč sú sestričky ako všetky iné sestry na svete 😉 keď to pár krát zopakuješ provokatérom, ich to prestane baviť sa pýtať 😝 A aj deti počujú, že sú sestry a žiadne ohrozenie ich vzťahu nehrozí (samozrejme svoju minulosť poznajú od útleho veku) . Asi by bolo dosť nepríjemné počúvať, že brat, ktorého ľúbim, je nevlastný...a ked je nevlastný, je vôbec môj??? Keď mám vlastnú bábu, je doma, keď mám nevlastnú bábu - je u kamarátky, v škôlke....nie je moja vždy...pekne blbé spojenie to je 😖

gubcikova
14. okt 2012

tak ja mám 4 nevlastných súrodencov.s otcovej strany súrodencov nepoznám.s maminej strany som s nimi vyrastala.ked som sa ja narodila sestra mala 10rokov a brat 12rokov.nikdy sme neriešili že sme nevlastný aj ked sme o tom vedeli.vzťahy boli vynikajúce až do dospelosti a hlavne po smrti rodičov.moc sa už nemusíme a každý máme svoj život.o bratovi neviem nič ani ma nezaujíma a zo sestrou si zavolám tak 2x mesačne.

emily76
14. okt 2012

@zdenkaxyz moj syn z prveho manzelstva ma dvoch surodencov od otca a dvoch odo mna. A vyriesil to tak, ze nevlastni su u tata a "nasi" su vlastni, lebo maju rovnaku mamu. 😉 mne sa narodili dvojicky, ked mal 12 rokov, vtedy to uz vnima trochu inak ako male dieta, ktoremu slovko nevlastny ani nenapadne. Bude to prosto surodenec. A je na vas, na celej rodine, by ste sa k nim chovali rovnako.

nibiru
14. okt 2012

ja pochadzam s rodiny kde vlastne biologicky nemam vlastneho ani jedneho doma sme boli 4 s otcovej strany 4ale tych som spoznala až v dospelosti premna boli v zasade nevlastny ty od inej mami a stale vnimam pojem nevlastny len ako rozdielne matky,čo sme vyrastali doma sme dodnes vlastny.teraz ked sme dospeli každy zijeme svoj život bratia žiju s mamou ja sama s mm ale stretavame sa no dake americke scenare kde sa s laskou stretava každu nedelu u obedika rodinka to niesu je to ulne normalne deti vyrastu každy ma svoj život a žije ho.takže vobec sa nemusiš bat!

elise
14. okt 2012

manžel má nevlastneho brata (otec sa druhkrát oženil a s druhou manželkou má syna) rozdiel bol medzi mimi veľký vekový rozdiel 22 rokov má aj vlasných 2 surodencov. čo sa týka mna nerozlišujem že mám nevlastneho švgra mám dvoch švagrov. beriem ho ako normálneho švagra. aj manžel ho nazýva vždy bratom slovo nevlasný sa nepouživa.

stellina1982
14. okt 2012

no moja mamina sa druhy krat vydala ked som mala 5rokov a do roka bola na svete sestra...vobec ma nenapadlo ze je nevlastna, hoci som vedela ze moj -teda jej otec nie je moj otec...ale ako dieta som to prilis neriesila..skor to riesili deti v skole za mna kedze ja som mala priezvisko po mojom vlastnom otcovi a kedze moja mamina sa vydala mala priezvisko po mojom nevlastnom otcovi a teda logicky aj moja sestra. ale v skole som to vzdy vysvetlila tak ze my nie sme nevlastne ze ja mam ine priezvisko lebo mam ineho otca a ked sa opytali preco tak som vysvetlila ze mamina sa rozviedla a vydala a dalej ked to mali dostatocne vysvtelene sa uz nevypytovali...nemam inak pocit teda ani si nespominam ze by som nejak velmi ziarlila na to ze zrazu nie som jedinacik. zacala som chodit do skoly cize som mala kamaratov medzi rovesnimi, a na rozne mimoskolske kruzky a ked som bola doma tak mamina sa mi venovala rovnako ako sestre ,ked spala tak sa somnou ucila a ked bola hore tak sme ju chodili spolocne kocikovat , netrpela som tym...skor som trpela tym ze otec-teda moj nevlastny otec robieval velmi velke rozdiely medzi nami ...co mne zakazal sestre dovolil, jej nieco kupil mne nie , ju pestoval na rukach mna ani nepohladil a pod...takze po tejto otcovskej stranke som sa citila divne a nakolko sa moj vlatsny otec o mna nezaujimal tak som skoro pochopila ze otca som nikdy nemala ani nikdy mat nebudem...a viem ze mama je len jedna a tak to aj zostane! a za sestru som rada ze ju mam a vobec neriesim to vlastne ci nevlastne...hoci sa vobec nepodobame ani vyzorovo ani nazorovo ani nijako🙂 ale som rada ze ju mam aj ked sa pohadame ,ale nikdy medzi nami nepadlo ze ta neznazam lebo nie si moja sestra...nikdy...a dufam ze to tak aj ostane...

zdenkaxyz
autor
14. okt 2012

@stellina1982 a k vlastnému otcovi si chodievala?

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sissmiss
14. okt 2012

@zdenkaxyz tebe budu obaja vlastni, takze 😉
Aj navzajom k sebe to budu mat rovnako, ako bude Jakubko mladsiemu, tak bude aj ten mladsi Jakubkovi 🙂 Oni navzajom sami k sebe budu proste rovnocenni. Ide skor o to, ako sa bude tvoj manzel spravat k obom

katecameron
14. okt 2012

to aky budu mat vzat je vlastne tvoja zasluha takze vsetko zalezí od teba poprípade nevlastneho otca 🙂

danulicek
14. okt 2012

@zdenkaxyz ja mam nevlastneho brata, ale ani mi to slovo "nevlastneho" nejde do ust. my s bratom sme uplne perfektna dvojka a nedame na seba dopustit. je odo mna o 9 rokov mladsi a berie ma ako svoju druhu maminu. a nikdy neriesime, ci sme vlastni alebo nie - to su len oficiality. dolezite je, ako spolu surodenci vychadzaju. ved niekedy si ani vlastni nevedia prist na meno....

Ale co sa tyka detstva - myslim, ze tam moze byt taka ta klasicka surodenecka rivalita, ako kocky pisali. ale nepripisujte to tomu, ze su nevlastni. ked ich budete lubit oboch rovnako, nebudu to riesit ani oni, ze su nevlastni 😉

stellina1982
14. okt 2012

@zdenkaxyz zial nie, nejak nejavil zaujem , prvykrat som ho videla v 14r.a to byval kusok odomna...neskor sme si to vydiskutovali , vyjadril sa tak ze sa nechcel miesat do mojej novej rodiny...a on si zalozil tiez svoju rodinu z jeho strany mam dve sestry ale stymi som nevyrastala ani nic podobne...no teraz mam 30r. otca navstevujem takmer kazdy vikend a po prvykrat po mojich 30r som bola s nim na dovolenke aj spolu s mojim dvomi sestrami...bol to zvlastny pocit ako pre mna tak aj pre baby ,su dospele jedna ma 25r druha 20r. ale sadli sme si povahovaho, vydiskutovali iste veci.otec milion veci olutoval a nazyval nas tam ze sme jeho tribitky🙂 bolo to fajn ...ale zial cas sa neda vratit spät, vztah je poznaceny tym ze som ho takmer 20r. poriadne nevidela , a teraz aj nasa komunikacia je v podstate obmedzena na komunikaciu typu ako sa mas....lutujem aj to ze som sa nestykala z rodinou so sesternicami a sbratrancami z otcovej strany...vsetkym to je zrazu luto , vsetci nad tym placu ,ale moj zivot ,moje detsvo je tym poznacene...neskutocne...mozno o to viac,ze ako otec je neskutocne pohodovy clovek ,kamaratsky a moje sestry pri nom mali vsetko , vsetkom im dovolil vsetko im dal o vsetko s apostaral...zial ja to o nom povedat nemozem..paradox je to jeden a ten isty clovek kde sestry sa vyjadril ako o najlepsom otcovi na svete a ja paradoxne som sa pri tych slovach rozplakala....pochopili ..objali ma...ale to bolo vsetko...kto nezazije nepochopi...raz urcite napisem o mojom stretnuti s mojim otcom knihu...tak sa drz ...

zdenkaxyz
autor
14. okt 2012

@stellina1982 je to smutné. Ja sama vidím na mojom Jakubkovi, ako sa deti trápia kvôli rodičom. Držkaj sa aj ty 🙂

zdenkaxyz
autor
14. okt 2012

Pre mňa budú vlastní súrodenci, to je samozrejmá vec. Len nechcem aby sa Jakubko trápil kvôli tomu, že nevlastný otec ho má menej rád. Čo si myslím, že to bude aj pociťovať. K vlastnému otcovi chodí pravidelne, má ho veľmi rád a našťastie má o neho aj vlastný otec záujem. Stále mi dáva najavo, že on nás chce oboch. Nemôžem zase tvrdiť ani to, že môjho aktuálneho partnera neakceptuje. Ale asi všetko chce svoj čas. 🙂

zdenkaxyz
autor
14. okt 2012

@anjelicek26 majú rozdielneho otca?

stellina1982
15. okt 2012

@zdenkaxyz dobre je ze sa styka so svojim otcom , takto nebude citovo ukrateny o nic...dolezite je aby sa neskor obaja otcovia nezacali pretekat ktory viac svojmu synovi da , dopraje , zabezpeci a pod...aby to nedopadlo tak ze jednemu otec kupi auticko na ovladanie a druhemu otec kupi iba auticko ...tam by neskor mohol vzniknut problem medzi surodencami...aby si nezacali zavidiet...dolezite je aj to aby sa tvoji partneri , cize otcovia respektovali a pred detmi - svojimi synmi na seba nenadavali respektive sa nepretekali ,ktory syn bude v znackovejsom obleceny..pokial to otcovia zvladnu a nemaju medzi sebou ziadne problemy , tak v tom pripade mas vyhrate aj ty, a moze to dopadnut aj tak ze obaja otcovia sa mozu stat kamosmi a spolu so svojimi synmi mozu vytrvorit tak jednu velku priatelsku partiu🙂 dolezite je aby si to dokazala odhadnut hned od zaciatku a tym padom zabranila a predisla k nejakym negativnym dosledkam...drzim palce...

lubkap07
26. okt 2012

@zdenkaxyz Ahoj reagujem na tvoj clanok pretoze som sa trosku hrabala na nete v tychto zalezitostiach pojem vlastny a nevlastny surodenec.Mam 4 rocneho synceka Matka a este 1 rocneho ale kazdy ma ineho ocina pretoze ten Matkov bol total nezodpovedny a bol este dieta naco sa ale prislo uz neskoro ale to je o inom.Chcem ti len napisat web stranku Sourozenec-Wikipedie a tam je pojem vlastny a nevlastny vysvetleni anie len diskusiami pretarani z toho co som tam citala su moje deti aj tvoje budu vlastny surodenci pretoze maju spolocneho aspon jedneho z bio rodicov.drazim palceky a neboj sa tvoj starsi syncek bude toho mensieho lubit a lubit moj Matko zboznuje maleho bratceka Lubka tak dufam ze im to aj vydrzi Ahojte 🙂