Obávam sa vekového rozdielu detí

karolinakk
2. dec 2022

Ahojte, mám doma 4 ročné dieťatko a som tehotná. Keď sa druhé dieta narodí, moje prvé dieťa bude mat 5 rokov. Som z toho smutná. Príde mi že to budú dvaja jedináčikovia. Bojím sa že prvé dieta vníma všetko už na toľko že bude zranené že zrazu nie je všetka pozornosť len na nom. Zaroven nechcem aby sa z prvého dietata stal nejaky sluha/pestúnka ☹ ja som bola ako dieta najmladšia, hovorí sa že najstaršie dieta to ma najťažšie.:ako to máte vy? Neustale nad tým premýšľam. Skorej sa nám druhé dietatko nepodarilo.

deti95060810
2. dec 2022

5 rokov ? to nie je veľa....
my máme rozdiel 11 rokov a potom ešte aj viac...😉
úplne OK.

blancheporte
2. dec 2022

@karolinakk Mam dvoch synov a rozdiel 9 rokov( 18 a 9).Velmi zalezi aj od povahy deti.Moj starsi je partak.Bratovi sa venuje,pohra sa s nim popise domace.Chodia spolu do kina,na futbal.Mladsi na bratovi doslova visi.Urcite neberie,ze je sluha.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
euka210
2. dec 2022

@karolinakk trochu zbytocne sa nad tym trapit, ked inak to neslo.
Vsetko ma svoje vyhody a nevyhody.
...nebude ziarlit, lebo uz bude dost rozumna
...ako dievca ti urcite rada pomoze s malym co bude len dobre ak ju zapojis
...ake postavenie bude mat dieta, zavisi velmi od vasho pristupu k obom
...my mame 3ch po 2rokoch a starsi dvaja...prvy stale casto ziarli uz od narodenia druheho a druhy zase berie starsieho ako supera...ale vedia byt aj partaci
...ja som tiez najmladsia, 2 bratia...2r a 5r...a prave s tym starsim som si neskor dobre rozumela...tak na strednej, s mladsim skor ked som bola mensia.

luuubik
2. dec 2022

Ze 5 rokov velky rozdiel 😂 Ja ze takych 20 napises. Ved to je maximalne v pohode. Ja zas nerozumiem, ze sotva sa niektore oklepu z toho soku, co to vobec znamena byt matkou, hned sa hrnu do dalsieho dietata,aby to "stihli" do nejakeho terminu. Take 5-rocne uz vela veci chape, je takmer samostatne v beznych dennych cinnostiach, vydrzi byt chvilku same, takze tak, ako si si uzila prve bez stresu a v klude, si mozes uzit aj druhe, nie padat na hubu s prepacenim pri dvoch ozaj malickych drobcoch a namiesto uzivania si, toto obdobie pretrpiet. Obavy z coho akoze mas konkretne? Ze prve bude ziarlit? A take rocne, dvoj-, ci trojrocne nevnimaju, nemaju city, neziarlia? Este omnoho viac prave... A ze nechces, aby zo starsieho bola pestunka? Tak ked nechces, tak nebude - vsak ako si to ty zariadis, tak to budes mat... Co riesis. Je predpoklad, ze sa mozno menej zahraju ako keby mali mensi rozdiel, no to tiez nemusi byt vzdy pravda, aj surodenci viac vekovo blizki sa niekedy spolu nehraju ak su rozneho pohlavia, svoju rolu tam zohrava aj osobnost konkretneho dietata. Pre mna je 5 rokov ideal rozdiel 👌

lenka188
2. dec 2022

Mam rozdiel medzi babami 4 a pol roka. A maju tak krasny vztah, ze som ani nedufala, ze sa budu tak lubit. Samozrejme, aj sa pohadaju niekedy, ale ved kto nie. Ale stale sa 95% casu lubia 😄 Starsia s mladsou ma uz trpezlivost, dokaze pochopit, ze ta mladsia este nieco nechape, nevie, vie ustupit, dohodnut sa, zaroven sa uci trpezlivosti a empatii. Velakrat, ked mladsia chce nejaku jej vec, tak ona len mavne rukou, ze ved si zober. Nie je to ako medzi malymi detmi, ze sa natahuju o hracky a vrestia a hadzu sa o zem. A bolo pre nu praveze lahsie prijat, ze som sa mladsej ako babatku viac venovala, pretoze ona uz bola viac samostatna. Pre tu mladsiu je zasa uzasnym vzorom, stale hovorim, ze ona ju tak lubi, ze so sestrou by aj na kraj sveta isla. A vedia sa spolu krasne hrat. V kuchynke varia, na obchod sa hraju... Starsia uz cita, tak jej cita rozpravky. Ja mat moznost si opat vybrat, tak by som mensi vekovy rozdiel nechcela. Vsetko je ako malo byt 🙂

luccija
2. dec 2022

@karolinakk ja som za rozdiel minimalne 5 plus🙂mas zbytocne obavy aj tak s tym nic nespravis

andreina27
2. dec 2022

@karolinakk nemusíte mať obavy ja mam najstaršieho syna 18 a posledný ma 2 je to super velky bracho vozi ho autom deti sa zohraju casom
Žiarliť bude ked budete vzniknie obmedzenie v činnosti alebo čase keď koli babu nebudete môcť byť po ruke jemu ale to prejde.to je život.len ho stale utvrdzuje ako ho ľúbite stale aky je velky bracho a podobne.ako ho to male potrebuje a ze onho ste sa starali tiež tak atd

karolinakk
autor
2. dec 2022

@lenka188 keby sa dá dať srdiečko na komentár, tak ho dám 💕

miadi
2. dec 2022

Co si ??!!? Ved to je super rozdiel ani vela ani malo. U nas je 4.5r rozdiel a je to super. Zboznuju sa. Ja som ale malu pripravila na surodenca lebo ona je tornado ☺️Trosku ziarlila ale tak v norme. Aj maly niekedy ziarli ze som len jeho 🤣ten vekovy rozdiel je super lebo si mala kopec casu uzit si to prve dieta a nemusis sa potom rozpolit ked ta babatko potrebuje viac . A to prve chodi do skolky tak to druhe mà aj svoj klud. A ked su doma zas mà zabavu. ( u nas maly je velmi dobra povaha a dcera je provokater ale aspon mà chlapec prax a vie ake su ženy 😂) Ono deti sa k sebe priblizuju. To vacsie sa chova detinsky pri tom mensom a to mensie zas sa vela nauci .. nas maly uz v 2r mentalne ako 4r. Tym ze ma velku sestru . Je velmi sikovny vsetko robi skor ako ona ked bola sama. Hlavne jej vysvetluj ze babatka najprv vela spia a jedia ze hrat sa budu az o par mesiacov ked bude vediet sediet: my s bratom mame len 2r rozdiel a nikdy sme si neboli tak blizky ako su moje deti . Je to skor o povahach ako si sadnu:

jaond19
2. dec 2022

@karolinakk medzi prvymi dvomi detmi mam rozdiel takmer 5 rokov, neboj, isto to nie su "dvaja jedinacikovia"... super je to vsak v tom, ze nebudes v takom kole, v ktorom su matky s malym vekovym rozdielom.... prebalovat dvoch, krmit dvoch, uspavat dvoch, obliekat dvoch.... to starsie uz vsetko zvladne ;) plus uz aj pomoze 🙂 neskor babatko zabaví, poukazuje hracky ked bude lozit, poda flasku, utrie slinky.... za mna super. Teraz mame tretie a starsie deti uz maju 11 a 6, to je ako vyhrat 2x au-pair, konecne viem co je to mat klud na wc a vypit teplu kavu na materskej :D

danica2711
2. dec 2022

medzi mnou a bratom je 5-ročný rozdiel, medzi mojimi deťmi tiež. a všetko bolo super. Ten veľký bol v 5 rokoch už natoľko rozumný, že sa mu všetko dalo vysvetliť, bol pomocník a parťák (tým sme eliminovali aj žiarlivosť, vieš, my dvaja veľkí sa musíme postarať o toho drobca, bez teba by som to ťažko zvládla...), ja si ten rozdiel neviem vynachváliť

elizita
2. dec 2022

@karolinakk ideálny vekový rozdiel neexistuje a žiadny vekový rozdiel nič nezaručuje ani nevylučuje. Nekalkuluj ale sa teš.

dominyca9
2. dec 2022

Vôbec to nerieš. 🙂 Medzi mojimi je rozdiel takmer 5 rokov a sú najlepšie kamošky. Staršiu som si poriadne užila a teraz môžem aj mladšiu + staršia sa doslova vyžíva v úlohe veľkej sestry (trošku žiarlila, ale bolo to v norme a dalo sa jej pekne všetko vysvetliť). Pre mňa je najkrajšie vidieť, ako veľmi sa ľúbia. 🙂 Je to niečo neuveriteľne krásne a ja dúfam, že im to vydrží večne. Vždy som chcela deti s minimálne 4 ročným rozdielom. Medzi mnou a bratmi je 4 a 10 rokov a tiež sme nevyrastali ako jedináčikovia. Starší to možno majú trochu ťažšie, vďaka čomu sú zodpovednejší, ale zas majú výhodu, že istý čas mali rodičov len pre seba (a tí tiež inak, asi skôr intenzívnejšie, prežívali prvé dieťa ako ďalšie). Bude to v pohode. 🙂

kaca222
2. dec 2022

Veľa?? Medzi mnou a sestrou je skoro 5 rokov a bola to paráda. Boli sme veľké parťáčky, ja som na ňu stále dávala pozor, hrali sme sa spolu od rána do večera. Veď to je podľa mňa super. Omnoho lepšie, než keď je rozdiel dajme tomu dva roky - starší nechápe, prečo sa mama stále venuje bábätku. Bitky o hračky, bitky že mladší buchol staršieho a ten mu to vrátil samozrejme celou silou 😀 aspoň toto vidím v okolí

jankamiskova
2. dec 2022

@karolinakk ja mam už dlho taký dojem, ze to ako si rozumejú, resp. nerozumejú si súrodenci- odzrkadľuje vzťah tých samotných manželov...deti sú ich zrkadlom..podľa mňa....cize z môjho pohľadu, vekový rozptyl detí nehrá taku rolu ako to ako fungujete s manželom...a keď sa narodí babo, ta pozornosť sa logicky podelí, maminke pripadne najmenší člen rodinky na starosť a tatinkovi zas to 5rocne 🙂 nech ste krásna požehnaná rodinka a žiaden strach ;) ten je len od Zlého...netreba sa báť

nevenka
3. dec 2022

@karolinakk my mame rozdiel 21 mesiacov, potom sme mali tretie, ked mala dcerka 5 a syn 7 rokov. Akurat nastupoval do 1.rocnika, ked bol covid, mali vela distancneho, vsetkych som mala doma.
Prvy rok, ked sa narpdila dcerka, bol velmi tazky. Ked sa nam narodilo tretie a dcerka mala tych 5 rokov, to bolo fajn. Ona sa tak tesila, podavala plienky, chcela prebalovat, natierat sudokremom, podavala mi veci pre malickeho, nevedel sa mi prisat. Tak mu kreslili obrazky, ako to ma urobit, no zlate to bolo. Vela sa zabavili uz sami, tito velkaci. Ale teda boli dvaja, tak mozno to bolo lepsie. Ale ked vystrajali, tak poriadne. Teraz cakame stvrte, tretie bude mat 2 roky, tak uvidime, velkaci maju 7 a 9. Vacsinu casu len dorazne upozornujem, aby si dokoncili ulohy, upratali izbu, poriadne umyvali zuby. Tretieho vedia aj zabavit. Ale toho starsieho to uz tak nebavi, on si zoberie knihu najradsej a cita alebo lego a ten malicky mu berie tie drobne casti, tak je nervozny 😅. Takze 5 rokov je asi idealny vekovy rozdiel.

krisbar
3. dec 2022

Uplne najlepsie je si este pred narodenim predikovat buducnost vztahu medzi detmi 🤦‍♀️

danulicek
3. dec 2022

Urcite sa netreba trápiť. Z mojho pohladu je 5-6r ideálny rozdiel. Ale oveľa dolezitejsie ako pocet rokov, ktoré sú medzi nimi, je vzťah, aký im umožňujú budovať rodičia. Obe (všetky) deti potrebuju vediet, že sú dolezite. Aj keď je babatko, aj keď je väčšie a očakáva sa, že bude rozumnejšie a prisposobivejsie. Ak toto funguje, urcite nebudú “jedinacikovia” ☺️ ináč ja mam s bratom 9 ročný rozdiel, som staršia a hoci sme každý iný, je proste môj, žiadny jedináčik 🙂

karolinakk
autor
3. dec 2022

@krisbar tak sorry že sa zamýšľam

lenkakamen
3. dec 2022

@karolinakk ja mam tak presne 2 synov a planovane;) je to dokonaleee zatial;) ja si neviem zas predstavit maly vekovy rozdiel...ver tomu ze tie ktore pisu ze sa deti vyhraju a su partaci nie je to tak...90 percent dna sa tie deti klbcia biju superia...mam toolko znamych a u kazdych to tak je...ja som si uzila plne prveho syna a uzivame ai spolocne aj druheho...starsi mi.pomahal aj pomaha ale nie preto ze by bol sluha ale preto ze chce..a minochodom aj to ponahanie formuje z neho nesebeckeho cloveka ...

zaba21
3. dec 2022

@karolinakk

Vyrábaš si úplne zbytočne problém. Aký budú deti mat vzťah, záleží hlavne od tvojej výchovy a prístupu a celkovej atmosféry v rodine. Ja mám rozdiel medzi deťmi 5,5 roka. Staršia dcéra žiarlila minimálne, na brata sa tešila, pomohla mi, keď bolo treba, ale nerobila som si z nej slúžku, ani opatrovateľku. Nebudeš veriť, ale dokázali sa spolu aj zahrať úplne bez problémov, dcéra mala s mladším bratom partnerský vzťah, boli a sú doteraz parťáci, ktorí si zavolajú, pomôžu a hlavne si nezávidia, doprajú si. A to sú už dospelí, dcéra už má aj deti a vidím, že syn má detičky rád.
Dám ti jednu radu, hlavne v prvých mesiacoch, ale aj neskôr, vyhraď si niekedy čas a trávte čas spolu so starším dieťaťom, len vy dvaja, veľmi to pomáha. Veka radosti z detí prajem 🍀💚🌞

som_realistka
3. dec 2022

@karolinakk my máme 8 ročný rozdiel, prídu chvíľky keď sa staršie ofuci a chvíľky keď, by to mladšie zjedli od samej lásky, príde to pri každom vekovom rozdiele, teraz majú 20 a 12, bolo aj tak aj tak ale tých krajších chvíľ bolo nepomerne viac. A stále je. Teraz máme, prečo ona môže chodiť domí kedy chce a ja nie - to sa stazuje maladis pre uoreynenie😀

som_realistka
3. dec 2022

@som_realistka upresnenie

zuzana9393
3. dec 2022

To mas uplne super vekovy rodziel 🙂 ja mam medzi mojimi presne 6 rokov. A bala som sa, ze starsi bude ziarlit. Ale on maleho velmi lubi, akurat co sa zmenilo, ze sa viac predvadza aby uputal pozornost. On si to ani neuvedomuje. Maleho berieme ako ,, nasho". Cize vsetci traja sa o neho starame, vsetci si obcas pofrfleme, ze maly je mrchavy 😃 A hlavne je super, ze starsi je uz samostatny. Obcas, ale potrebuje mat pozornost, takze sa snazime mu to nejak vynahradit, vecer si precitame rozpravku, zahrame hru atd. Vobec sa toho neboj. Ja by som sa bala maleho vekoveho rozdielu. Ze by ma siblo 🤣

siska53
3. dec 2022

@karolinakk 5 rokov je v pohode.. uz tak 8 a viac .to je ine.. ja mam o 4,5 roka mladsiu sestru.. a aj sme sa vela hrali, aj som ja bola stastna, ze mam komu velit a rozkazovat, ale v puberte sme boli partacky, mali spolocne kamosky, chodievali na diskoteky, jej kamosky sa stali mojimi a naopak a celkovo aj partia ako taka. Takze za mna je 5 rokov este ok .

svetlonos
4. dec 2022

@karolinakk ahoj 🙂
dam ti za pravdu, ze mladsie deti to maju jednoduchsie v tom, ze vela odkujaju od starsieho. U nas to tak bolo. rozdiel mame dva roky so sestrou. Ja som si ucenie oddrela. ona ako 5 rocna uz recitovala abecedu a podobne to islo v skole dalej 🙂
My budeme mat teraz rozdiel 3 roky medzi detmi a tiez som zvedava ako to bude. Ked bude mat starsi 5, mladsie bude mat akurat obdobie burania stavebnic, tak to bude zaujimave 😂 Ale ozaj zalezi aj od povahy deti, mozno budes celkom milo prekvapena 🙂