Reakcia 14 mesačného dieťaťa na nového súrodenca

drobaja
16. okt 2021

Ahojte.
Prosim Vas pekne, máte niekto detičky s vekovým rozdielom 14 mesiacov? O chvíľu mám termín a to bude mať syn 14 mesiacov. Nejak som to neriešila, no čím bližšie k pôrodu, tým viac sa bojím jeho reakcie na babatko.
Dokáže take malé dieťa už žiarliť? Dá sa stihnúť aj jedno aj druhé dieťa? Samozrejme uvedomujem si, že sa to stihnúť musí😀len ma zaujímajú Vaše skúsenosti.
Dakujem krasne

zoruska
16. okt 2021

@drobaja ahoj, ja to tak mám. Dá sa to zvládnuť, je to náročné, ale dá sa to. Ak chceš, napíš IP 😉

janamt
16. okt 2021

Naše dcérky majú rozdiel 15 mesiacov a verím tomu, že práve vďaka tomuto malému rozdielu majú medzi sebou doteraz veľmi silný a bezproblémový vzťah.

mogaa
16. okt 2021

@drobaja samozrejme že mladšie dieťa bude "žiarliť,teda vynucovať si tvoju pozornosť"....teda doteraz bolo naučené mať ťa výlučne pre seba a zrazu tu bude niekto iný....dieťa to vníma aj v tomto veku....a zvládnuť to zvládneš tak ako tisíce žien pred tebou

diusqa761
16. okt 2021

@drobaja ahoj. Moje dcérky majú medzi sebou taký podobný rozdiel. Keď sa mladšia narodila staršia dcérka mala 18mesiacov. Bola som mentálne pripravená na všetko ale u nás sa žiadna dráma nekonala. V pôrodnici keď sme staršej ukázali novú sestričku absolútne žiadny záujem , plač , nič , akurát utekala a vymýšľala v izbe ako všade a chcela sa so mnou hrať , robila sa že sestra neexistuje alebo že mi ju tam skrátka len tak zaparkovali 😂. Aj celkovo ako sme ju doniesli z pôrodnice prvých pár týždňov ju viac menej ignorovala. Ja aj keď som bola na deti sama lebo chlap robil ďaleko v zahraničí a rodina na pomoc nebola veľmi možnosť, som sa jej snažila venovať čo najviac tak ako kým sa mladšia narodila a nemali sme dáke väčšie problémy.
Žiadne žiarlivostné scény, nič. Jasné , bolo to o hubu sa im rovnomerne celodenne venovať a popritom zvládať sama domácnosť keď chlap chodil raz za pár mesiacov domov ale v pohode sme to zvládli. Lenže to záleží od povahy dieťaťa. Moja staršia dcéra je od narodenia hrozný flegmatik. Ona žije vo svojom svete a veci okolo nej má vysoko v paži 🤷. Viac si ju začala všímať až okolo toho roku keď začala mladšia dcérka loziť, chodiť a blabotať , vtedy ju konečne začala "baviť" 🤭 keď sa mohli naháňať, vymýšľať, vymysleli si vlastný jazyk. Od toho roku sú nerozlučné. Celý deň sa spolu hrajú, jedna druhej si kryjú chrbát (keď jednej domlúvam druhá za ňu bojuje ako levica 😂), staršia ju oblieka keď ideme von, dá jej čapicu, topánky , na oplátku mladšia zase na ihrisku staršiu kolotočuje a húpe na húpačkách... Ono po Tom roku sa to naozaj zlepší a za mňa aspoň pri mojich deťoch musím povedať že to vážne nič hrozné nebolo a to som na to bola úplne sama ale ako som povedala záleží to od dieťaťa, ja mám šťastie na to že staršia nerobila nikdy ziarlivostné scény ani nič.

ivangeline
16. okt 2021

Moje obe deti vobec nezrlili alebo teda najskor len minimalne..bez toho,aby som si to vobec vsimla. :D Rozdiely 13m a 20m.

siska53
17. okt 2021

@drobaja ja mam.sice presne 24m., nas neziarlil, naopak, nebala som sa otehotniet, lebo on na babatka velmi dobre reagoval. A myslim si, ze pri takom malom rozdiele to musi byt este lepsie.. samozrejme, narocnejsie na starostlivost, to ano, najma prve mesiace, ale to bolo aj u nas, len nas je ( bol) z tych zivsich deti..a mala mala koliky..ale zvladli sme, zladili sa a bolo to super.

katie253
17. okt 2021

@drobaja My máme tiež 13 mesiacov. Obidvaja chlapci. Je to náročné, ale aj krásne....
Ja som si vymyslela taký zlepšovák. Keď som bola tehu, tak som zabalila bábiku do perinky a učili sme staršieho ako má hladkať to bábo, bolo položené na gauči.... Máme poschodový dom, tak som ho učila, že ja mám na rukách bábo a on musí ísť sám po schodoch. Krásne sa naučil... Raz nám stiahol tú bábiku s perinkou z gauča, vraveli sme mu, že to nesmie robiť, že bábo v perinke to bolí....
Keď sa narodil mladší a prišli sme domov, tak už vedel krásne pohladkať, chodil okolo perinky, že bábo je tam, už vedel že perinku nemôže stiahnuť z gauča.... Veľmi som na neho hrdá ako to zvládol.