Súrodenecký vzťah

22. feb 2024

Ahojte, mam priatela, mame 40 rokov, sme obala single. Moj partner je super, teda vsetci mame svoje muchy, ale v celku fajn spolu vychadzame. Ja mam sestru, ale zial nemame spolu dobry vztah, uz od detstva, je o dost starsia a v zasade spolu nekomunikujeme. A to je mozno chyba, ze som nepoznala pekny surodenecky vztah a teraz sa na to pozeram nespravnou optikou. Mne sa vsak paci, ked maju surodenci spolu dobry vztah 🙂 Ale neviem, ci vztah mojho partnera so sestrou je standard, to by som musela porovnat a nemam s kym, a tak sa chcem poradit s vami.Tak volaju si kazdy den, niekolko krat denne. Pisu si spravy. Casto krat mu volam ja a nedovolam sa, lebo vola so sestrou. OK, chapem. Sestra ma manzela a tri deti, dospele deti, ktore byvaju s nimi. A moj partner dnes vsade behal, aby dal svojej sestre opravit tasku. Nie jej manzel, nie jej deti, ale moj partner. Doobeda sme este behali spolu po opravovniach a poobede som chcela ist vyberat nabytok k nam do bytu a on isiel riesit stale tu tasku, aby ked pride sestra z prace, ju mala opravenu. Moj partner jej kupuje topanky, cizmy ako darcek. Lebo vraj nosi skarede cizmy, tak jej vyberal na vianoce nove cizmy. Muz, zene. Priznam sa, ja by som sa sestre neodvazila cizmy kupit, predsa len vsetci mame svoj vkus. Druha story je jeho vztah k mame. Ale on je "mamanek", s tym som sa stotoznila uz pred 20 rokmi. Maju vasi tiez taketo intenzivne vztahy so sestrami? V kazdom pripade nesmiem nikdy ziadnym sposobom povedat nic negativne resp. kriticke na jeho sestru, ani na jeho mamu. A tym nemyslim nejake hejty, ale normalne objektivne ked vidim, ze nekonaju uplne spravne. Mozno to len nevnimam ja uplne objektivne, neviem.

autor
22. feb 2024

@dominikamacakova dobe, nebudem teta.

autor
22. feb 2024

@nops tak tu @dominikamacakova tvrdi, ze maju super vztah a to iba ja im zavidim 🙂 Ze vsetko je absolutne normalne.

bororka
22. feb 2024

Nemám brata, teda ku takémuto vztahu sa nevyjadrim.
Môj ex mal sestru a na môj štýl bol ten vzťah až moc hlboký. Zdieľali všetko do extrému. Milovala som ho a mne sa nikdy takto neotvoril. Mám dve sestry, tak chápem, aké hlboké vzťahy vieme mať. Tu mi viac ako vzťah ktorý mali oni, vadilo, že ja som úplne v inom rebríčku. Čiže úplne chápem ako sa cítiš.

Chápem, že ti to môže vadiť. Opísala si perfektne aj svoju situáciu, teda, že taký surodenecky vzťah si ty sama nemala. Ja ti poviem môj pohľad.
Akokoľvek som muža milovala/milujem, bola som vychovaná, že krv nie je voda. Navždy bude pred mojím mužom, moja pokrvná rodina. Ak ešte prežili tak strašný čas ako rodina, že bojovali o otca, uuuuuplne ho chápem.
Máte to krásne naslapnute a keby nechcel nič meniť, neplanovali by ste byvanie.
Ja napríklad tiež nemám rada, keď niekto objektívne kritizuje ľudí čo milujem. Proste nájdi radšej 10 vecí, čo na nich vyzdvihnes ako púšťať do sveta ďalšie zlé. Ja tiež naslapujem velmi opatrne ked chcem zdelit nejakú informáciu svojmu muzovi o jeho rodine. 6x si premyslim ci to zqto stoji a to máme veľmi otvorenú komunikáciu.

Na tvojom mieste by som sa zamyslela, čo ti prekáža na tom ich vzťahu. Našla by som jadro problému. A to by som si prebrala so sebou. Tam nájdeš odpovede.
A ten rebríček je nezmysel, aj keď viem, ako by si chcela byť jeho jednička. Možno ste všetky 3 na prvom mieste, ale každá máte svoj iný kút ❤️
Drž sa a je super, že tvoj chlap dokáže spraviť niečo aj pre druhých. To je vzácne 🙂

autor
22. feb 2024

@bororka Dakujem, asi som toto potrebovala pocut, teda citat. Ano, viem, ze je obetavy, pre svoju rodinu az prilis. Viem, ze aj pre mna, ale ja nie som jeho rodina. A aj tomu rozumiem.

bororka
22. feb 2024

Nieje to také ťažké. Pridať sa do rodiny, môžeš vždy 😉 Ako v každej rodine, musíš veľa v sebe potlačiť aby bunka fungovala 😃

Sama si písala, že ťa požiadal o ruku. Po čase ste sa vrátili ku sebe a idete spolu bývať. Ja si myslím, že on si vybral teba ❤️ Ale chce robiť šťastnými a postarať sa aj o mamu a sestru. Takto z diaľky to znie naozaj pekne.

monulik52
23. feb 2024

Mam brata a muz je zo 4 surodencov. Co sa tyka mojho brata ked treba zavolame si /napiseme si ,pomozeme si stretneme sa ale kazdy si zijeme svoj normalny zivot. Moj muz ma 3 surodencov a teda oni vztah medzi sebou skoro ziaden ozvu sa len ked nieco potrebuju inak o neho nezakopnu. A co sa tyka vztah mama a syn .poviem ti 40 rocneho tazko zmenis stale bude utekat mama a sestra a vsetko bude snimi preberat mam velmi dobreho kamosa ma 40 a teda on ma tiez takyto vztah zo sestrou pomaha im financne lebo sestra ma 3 deti, chodi k nej na obed a pod. A poviem ti nik s nim nevydrzal lebo ziadna zena nepotrebuje mat muza u sestry ci mami ale doma pri sebe. Skus sa s nim porozpravat lebo ono pridu veci pri ktorych mozno budes cakat ze bud epri tebe a bude u sestry a ty budes sama (a on si to ale nebude ani uvedomovat ze nieco zle urobil) lebo bol nato tak dlhe roky zvyknuty.

autor
23. feb 2024

Ahojte, hlasim, ze potom, co som vcera "priatelovi" povedala, ci dnes pojde pre sestru vybavovat topanky a ze mi nepride toto spravanie uplne normalne a nerozumiem tomu, mi vcera zlozil telefon a dnes sa uz neozval. Vcera som ho este poziadala, nech da do poradia mna, mamku a jeho sestru. Vedela som, kde by bolo moje miesto, ale chcela som to pocut od neho. Urazil sa. Tak teda neviem ako z toho von. Ani dnu, ani von...

bororka
23. feb 2024

Otoč si to z jeho strany.

taksomtu
23. feb 2024

Autorka, nevyrastala som so súrodencom, ale v podstate ako jedináčik, takže ti neviem napísať reálnu skúsenosť. Môžem ti napísať len môj názor. Mám dve deti- chlapčeka a dievčatko a aj napriek tomu,že asi keby boli rovnakého pohlavia, mali by k sebe v budúcnosti predsa len bližší vzťah, tak dúfam, že im tento krásny, blízky vzťah vydrží navždy a vždy tu pre seba budú a budú si stále veľmi blízki, v dennom kontakte. Krv nie je voda, kamaráti prichádzajú a odchádzajú, rodina zostáva, niekedy je to možno len ozaj obrazne, ale aj keď sa niekto s niekým kamarátiť prestane, súrodenec zostáva súrodencom, hoci si možno spolu nerozumejú, nie sú spolu v kontakte, stále je to súrodenec a v tých možno oddelených životoch na seba narážajú. Hoci vo svojom okolí vidím aj opak, veľmi dúfam, že mojim deťom to blízke puto vydrží a keď si nájdu raz svojich partnerov,tak "nás" doplnia a nikto nebude riešiť nejaké hierarchie. Uvedomujem si,že je to dosť utopická, naivná predstava, napriek tomu sa budem o ňu snažiť, aby sme tu všetci pre seba vzájomne boli. Otázka je, čo je už moc a kde sú hranice. Mne osobne príde od veci dávať si do hierarchie ľudí, ktorých milujem. Neviem si predstaviť, že by som si mala určiť, či mám na prvom mieste partnera, rodičov alebo deti. To sa vôbec dá, pokiaľ nemáš vyslovene s niektorým z nich zlý/horší vzťah? Neviem si tiež predstaviť, že by môj manžel odo mňa chcel, aby som mu takýto rebríček povedala...a to zdôrazňujem a teraz sa autorka neuraz, ale vzťahovo za sebou máme toho oveľa viac ako ty s partnerom- sme s mužom spolu 17 rokov, z toho 8 rokov manželia, máme spolu dve deti (čisto fakty a dáta, čo všetko sme spolu za tie roky preskákali, ani neriešim) a aj napriek tomu si neviem predstaviť, že by odo mňa chcel vedieť, či je u mňa na 1, 2,3,4 či 5 mieste...poslala by som ho s týmto do kelu. Ale keby sme to už extrémne hrotili do rozhodnutia, tak aj napriek už uvedenému, manželov môžem mať za život viacero, mamu, aj otca len jedného. Toľko na margo vyhroteného rebríčka, ale mám za to,že sa nedá porovnať neporovnateľné, keď v podstate s každým je ten vzťah, tá láska, o niečom inom...ale to je môj názor precitlivenej, empatickej ženy, chlapi, aspoň väčšina, to majú možno inak. Autorka, možno sa moc zameriavaš na to, aký oni traja majú medzi sebou vzťah, podľa mňa by si sa skôr mala zamerať na to, aký je vzťah medzi vami- skús si úprimne odpovedať na to, aký máš pocit z toho, že ako tvoj partner berie váš vzťah. Seriózne chce s tebou byť alebo ťa berie len tak nezáväzne, ako kratochvíľu. To, že niečo proklamuje verbálne (spoločné bývanie,svadba...) je jedna vec, druhá vec je, či to tak aj reálne myslí...a kedy...dá sa očakávať, že s pribúdajúcim vekom to s jeho mamou pôjde zdravotne len k horšiemu, spomínala si,že aj aktuálne má problémy s tlakom a preto sa o ňu stará- to je síce pekné, ale s tlakom má problém veľmi veľa ľudí, tak sama musíš najlepšie vedieť, či to nie je len taká lacná výhovorka. Okrem toho ma celkom zaujal jeho vzťah k móde, neviem si predstaviť, čo by musela jeho sestra nosiť na nohách, aby "bežný chlap" pre ňu riešil čižmy.

hopsas
23. feb 2024

Ja mám troch bratov a voláme si všetci každý deň, aj si každý deň píšeme, máme vlastnú skupinu na WhatsApp. Môj muž je z toho na nervy že čo furt toľko riešime 😄 ale tak sme si nejak zvykli tiež po smrti otca že sme sa zomkli spolu ....prikláňam sa už k vyššie spomenutému názoru že problémom nie je vzťah so sestrou, ale vzťah s tebou...mrzí ma to

autor
24. feb 2024

@hopsas ale samozrejme, ze je problemom nas vztah. A v nom aj jeho vztah k mame a k sestre. Od mamky sa nepohne. Odisiel raz zit mimo, ked zil so mnou. Dokonca aj ked sme spolu zili, tak si chodil prat domov k mame veci a vyhladaval prilezitosti, aby bol co najcastejsie doma. Ja som mala uzasnych rodicov, milujucu mamku a ocka, ale vzdy som sa tuzila osamostatnit, od mojej mladosti. Urobila som to pomerne neskoro, az v 25 rokoch, kedze som studovala predtym na VS. Mala som viac vztahov za svoj zivot. A aj ked partneri mali naozaj dobre vztahy so surodencami, nebolo to takto. Tu nemozem nic, absolutne nic povedat smerom k jeho sestre a mamke, lebo uz je ohen na streche a urazi sa na mna. Ja si za hierarchiou stojim. Je jasne, ze na prvom mieste je jeho mama. To je uplne normalne a prijatelne. Ale cakala by som, ze na tom druhom budem ja. Mozno by aj on cakal. Ale nie som tam. Nemusi to povedat nahlas, vsetci vieme ako to je. A je to o to smutnejsie, ze sa k tomu nepostavi ako chlap a nepovie to rovno. Pozri tu je moja mama, tu je moja sestra a tu je tvoje miesto...

princezna_bosorka
24. feb 2024

ja ani moj manzel nemame extra vztahy so surodencami. Mam kamosky, ktore maju, ale toto, co mas doma ty, je extra divne.

dominikamacakova
24. feb 2024

@autor ty čo riešiš pre boha 🙈 Keby si na mňa vybiehala s nejakou hierarchiou tak adios amigos.
Tvojmu priateľovi sa ani nečudujem.

taksomtu
24. feb 2024

V poriadku...takže hierarchia je jasná, ty to vieš, on to nepovie a teda čo riešiš? Buď to budeš akceptovať, že si teda trojka a možno raz povýšiš alebo si hľadaj niekoho, pre koho budeš na prvom mieste. Nechcem, aby to vyznelo hnusne, ale keď chlap chce, tak dáva žene pocit, že je u neho na prvom mieste (hoci to tak byť ani nemusí) a stále môže mať blízky vzťah s mamou aj so sestrou.

autor
24. feb 2024

@taksomtu Uz sme spolu, porozpravali sme sa, vypocula som si ho, on si vypocul mna. Mame sa prilis radi a prilis bez seba nevieme zit, aby nas toto rozdelilo. On je pre mna vsetko na svete. A teda ostava mi zmierit sa s tym, ze predo mnou budu ine dve zeny. Ja budem pri nom stat za kazdu cenu, tak ako on stal posledne tri roky pri mne.

marca12
24. feb 2024

Mozno ho sestra vyuziva? Ja mam pekny vztah s bratom,obcas mi nieco kupi,donesie,ale keby ma takto obskakoval ako pises,to by som ho ja sama stopla.

autor
24. feb 2024

@marca12 nie, jeho sestra je super, ja ju mam velmi rada. Je velmi obetava zena a ma neskutocne vela energie, obdivujem ju za to, aka je a co vsetko dokaze 🙂