Vaše skúsenosti s 5 ročným rozdielom medzi deťmi

bublina_
2. apr 2018

Zdravím 🙂 Chcela by som sa spýtať, aké máte skúsenosti s 5 ročným (resp. 4 - 7r.) rozdielom medzi súrodencami? Či už medzi vami a vašimi bratmi/sestrami, alebo medzi vašimi deťmi.. Rozumejú si spolu, vedia sa pohrať? Ako vyzerá taký vzťah neskôr počas školy, dospievania, v dospelosti...?

Viem, že to závisí od výchovy, povahy detí a X ďalších faktorov, ale zaujímajú ma vaše názory. Medzi synom a dcérkou (keď sa narodí) bude 5,5 ročný rozdiel, a mám trochu obavy, či je ešte šanca, aby mali k sebe relatívne blízko. Zo začiatku budú aj mať spoločnú izbu, potom sa uvidí.
Ja som jedináčik, čiže nemám s čím porovnávať.. Môj muž má s o 2 roky mladšou sestrou hrozný vzťah, naopak s o 6r mladším bratom si celkom rozumel, ale keď sa odsťahoval v 18tich tak si aj oni prestali byť blízki.

Ďakujem za prípadné zdieľanie skúseností ❤

harmona
3. apr 2018

Myslim, ze vacsi vekovy rozdiel moze byt problemom v puberte, ale ked su deti male alebo naopak uz dospele, tak uz je to o inom. Len v puberte to tak viac prezivaju.

dada200
3. apr 2018

Ja mám medzi deti 10 ročný rozdiel ( dcera bude mat 11 a syn 1 rok) a je to úplne v pohode zatiaľ . Jasne , že dcera má už svoje záujmi, kamarátky , koníčky , ale s bratom vychádza dobre, veľmi ho lubi a keď potrebujem občas s ním aj pomôže, pohár sa da na neho pozor. Aky vzťah budú mat do budúcnosti nikto nevie povedať. Ja mám so sestrou rozdiel 1 rok , som staršia , ale vzťahy sú nie moc dobre medzi nami . Moj muž má o 9 rokov staršieho brata a nevychádza s ním vôbec a takmer sa ani nestretávajú , sestru má o 6 tokov starsiu a majú super vzťah .

lusilla
3. apr 2018

Asi teraz tak trochu narusim tu seriu pochvalnych prispevkov. Zacnem surodencami mam sestru o rok mladsiu a brata mladsieho o 4 roky, so sestrou si rozumiem mame super vztah, s bratom si absolutne nerozumiem bolo to tak v detstve a je to tak aj v dospelosti. Manzel ma o 5 rokov starsiu sestru absolutne si nerozumeju a nebolo to nic moc ani v detstve kym bola este mensia a on malicky bol za hracku potom uz isla do skoly ked mala uz rodinu on nemal o takom zivote tusenia dnes sa nerozpravaju. Mam tri deti narodene po sebe prvy rozdiel 20 mesiacov druhy 2,5 roka deti si rozumeju, ucia sa medzi sebou nemaju rozdiely, je vydiet rozdielny pristup medzi najstarsim a najmladsim a strednou a najmladsim ten najstarsi ma akysi ochranny postoj k malemu a stredna ho ma za partaka ale vsetci spolu su skupinka. Pre mna 5 rocny rozdiel je sialenstvo, mojmu muzovi som povedala ze nikdy nechcem take velke rozdiely. Jedina vyhoda je pohodlnost a ta zial teraz vladne svetom.

syssu
3. apr 2018

@bublina_ nečítala som ostatné príspevky.. ja mám brata mladšieho o 4 a pol roka a teda dosť dlho to bolo také nijaké.. jednak on ako chalan mal iné záujmy ako ja a potom, keď som ja už bola puberťáčka, on bol stále strašné decko, tak sme si toho veľa nemali čo povedať.. keď sa moja puberta pominula, začala jemu a to sa neunúval so mnou o niečom rozprávať, iba točil očami, ak som chcela nadviazať rozhovor.. potom prišli výšky, internáty, reálne sme začali byť parťákmi až niekedy počas jeho výšky? To už som ja bola jednou nohou mimo dom.. ale teraz je to fajn, stretávame sa celkom často, vieme porozprávať o všeličom, rád sa prebaví s našimi deťmi, najmladšej je aj krstný otec.. ale v detstve sme sa veru na jednej "vlnovej dĺžke" nestretli, jediné s čím sme sa vedeli spolu prehrať bolo lego :D Ja mám teraz tri deti s rozdielom 2 roky medzi prvým a druhým a 3 roky medzi druhým a tretím.. najmladšia nemá ani rok ale na tých dvoch vidím, že sú parťáčky, veľa sa spolu prehrajú.. sama som zvedavá, ako to bude, keď bude najmladšia v ich veku..

cerez
3. apr 2018

@lusilla Dosť záleží od povahy každého dieťaťa. Ja ti zas vyvrátim tvoj príspevok..mám sestru o 2 roky a 8 mesiacov staršiu a nikdy sme sa k sebe ako deti nemali, resp. ja k nej áno, sestra ku mne nie. Nepamätám si nejaké spoločné hranie. Sme totálne odlišné povahy, iný vkus, iné priority. Dnes máme síce k sebe blízko, ale skôr je to tým, že obe máme deti v rovnakom veku.

ingrida123
3. apr 2018

Ja mam syna 11 ročného a dcéru 5 ročnú a vztah je medzi nimi super nemenila by som za nič,vzdy som si priala mať väčší vekovy rozdiel,brat je vždy velkyyyy brat ,ktory pomaha sestričke,vazne ju má rád a vzájomné si pomáhajú a ľúbia sa... drzia spolu 🙂

rainee
3. apr 2018

Ja stále tvrdím,že to nie je o veku,ale povahe. Poznám deti,kde je väčší rozdiel a sú v pohode, ale tiež deti kde je rozdiel 2 roky a vôbec si nerozumejú. Je to individuálne. Ja som chcela väčší rozdiel, vôbec som si nevedela predstaviť mať malicke dieťa a k tomu ďalšie bábo...

helenanovakova
5. apr 2018

@bublina_ som od brata staršia o 5 rokov. ked bol malé baby, tak som ho mala ako hračku, potom ked rástol, tak mi trochu išlo na nervy, ked som ho musela brávať so sebou von medzi kamošky. iný problém som s ním nikdy nemala. sme si ako seberovný, 5 rokov nie je veľký rozdiel. máme skvelý vzťah aj teraz v dospelosti

denisekkk
7. aug 2018

Moje dve mrsky maju rozdiel 6 rokov a 9 mesiacov a je to skvele. Starsia mi pomaha a je uz samostatna cize sa mozem venovat mladsej, samozrejme sa tak nepohraju ako keby mali 1,5 rocny rozdiel ale ja by som nemenila

nika1971
28. feb 2020

@bublina_ podla mna je to super...mam dvoch synov s rozdielom 7 rokov...momentalne maju skoro 22 a 15...ten starsi sa o mladsieho postara a mladsi pri starsom dozrieva...