Vekový rozdiel 8 rokov medzi súrodencami

bjl0803
24. júl 2020

Ahojte mám otázočku mám pomaličky 8 ročnú dcéru a teraz čakáme druhu babu ktorá sa má narodiť v septembri. Je to veľký vekový rozdiel? A čo pôrod budem ako prvorodička po takom čase ? Aké máte skúsenosti ?

anickaaa6aaa
25. júl 2020

Ja mam dvoch bratov jeden je starší o 13r a druhy o 17r vychádzame v pohode. Chalani mame pomohli keď niečo potrebovala. Potom však sme už boli samé dve bratia odišli za prácou do iného mesta a ostali tam žiť. Mne to vyhovovalo že som bola vlastne ako jedináčik 😅😅inak všetko závisí od povahy deti. Na hranie majú predsa aj kamoškou takže toto že sa spolu nezahraju3by som vôbec neriešila. Nie je pravidlom že súrodenci s menším vekovým rozdielom si budú rozumieť

0silvia0
25. júl 2020

@lindusss2016 toto si velmi dobre napisala, mam sestru o 2 roky mladsiu a o 11 rokov mladsiu. S tou o 2 roky mladsou sme prezili spolocne hry, spolocny cas, pubertu a tie surodenecke vztahy ovela intenzivnejsie ako s najmladsou. S najmladsou sme toto neprezili, ked my sme boli uz pubertiacky, ona bola decko, s nou nemame odzitu tu surodenecku intimitu. Teraz my mame pubertiakov a dospele deti, ona ma male deti (2 a 4 rocne) a nevieme s nou uz prezivat tie detske veci. Vidim ako jej to chýba, ale tak ona vyrastala uz ako jedinacik. Mame sa radi, vsetko je ok, ale ten vztah je taky sestersko-rodicovsky uz...

frantis
25. júl 2020

@bjl0803 na začiatku napíšem že všetko záleží od povahy detí.
...ono baby ti napísali dobre - tie, ktoré majú skúsenosti s väčším vekovým rozdielom - ohľadne tých praktických vecí. Pomahanie, kocikovanie, stráženie a pod. Sú to predsa výhody.
Ale nič nezmení fakt, že deti, ktoré sú si vekovo bližšie povedzme do 2-3 rokov, sú si v detstve bližšie. Vyhrajú sa spolu, majú spoločné zaujmy. Aj keď sú rozdielne pohlavia. Naopak keď je vekový rozdiel väčší tak nezažijú to spoločne detstvo, skrátka, každé z nich má diametrálne svoj vlastny svet. Nebudú sa spolu hrať, výnimočné im vymyslis spoločný program zaujímavy pre oboch či sami si ho najdu... také pieskovisko, kreslenie, trampolína, bedminton, hranie s legom, barbinami, kuchynkou,
nebudu pozerať rovnaké rozprávky, mať spoločné partie s kamoš(k)ami na ZŠ alebo SŠ keď aj neskôr pôjdu na zábavu, kúpalisko, niečo športové či súťaživé (keďže aj 5r rozdiel urobí svoje).., bude to viac bez takých tých bližší rozhovoroch aktuálnych pre obe/och... Aj keď si rozumejú a majú dobrý vzťah ako ti tu aj baby z koňa napísali... Keďže si chcela počuť výhody ...tak teda tie nech ťa povzbudia. Držím ti palce v tom a dufam že tvoje dcérky si budú povahovo rozumieť 👍 všetko nakoniec vyrieši dospelosť detí, kedy sa nakoniec vykrystalizuju tie povahy nech už je rozdiel 1,5 alebo 12 ročný....

loney_elizabeta
25. júl 2020

Moja dcéra má 10 rokov, bábätko má prísť v januári vtedy už dcérka bude oslavovať 11. Podľa mňa na to nič nie je. Väčšie dieťa pomôže menšiemu naučí ho nové veci a bude mu pomáhať učiť sa v škole a tak ďalej alebo bude dieťa strážiť ak rodičia niekam majú ísť podľa mňa je to normálne

janickacrazy
25. júl 2020

@bjl0803 Ja mám rozdiel 11 rokov medzi prvým a druhým synom, medzi druhým a tretím 5 rokov. Ked sa narodil druhý syn, tak prvý bol úplne v pohode, tešil sa, nežiarlil vobec. Ja som to brala ako výhodu, kočíkovať ho nechcel, lebo tak chalani na to velmi nie sú, ale postrážil, ked som potrebovala. Vzťahy majú chalani v pohode, aj ked paradoxne najviac si rozumie najstarší s najmladším, lebo sú rovnaké povahy. Dokážu sa zahrať aj všetci traja aj teraz a aj spoločný program sa dá vymyslieť, ked sa chce. Aspon to máme pestré.

danielahamar
25. júl 2020

Ja budem mat rozdiel 17 a 14r., to je veľa a nie tvoj 😆

andrejka1974
25. júl 2020

Ja mam 27, 23,20,synovia 12,8 dcery medzi najmladsom synom a starsou dcerou je presne 8 a pol roka a vychadzaju vsetci ok

ketyket
25. júl 2020

Mala som porod presne po 10. roku a bol celkom rychli..teraz ma jedna 11 druha 1 rok a vsetko ok...prva strasne rada ze ma segru a druha po nej opakuje napreduje (lepsie ako po mne 🙂 ) a aj zabavi na chvilu starsia. Ja mam rozdiel 10 8 a 6rokov surodencov ale vstah mame ok akurat ze sme sa normalne porozpravali az ked som mala cca 20 🙂 vsetko ma svoje vyhody aj nevyhody 🙂
PS: hadam ma maju radi aj tak 🙂

amelie2017
27. júl 2020

Vsetko to zavisi od deti a ich povahy. My sme 3 sestry, narodene priblizne po 3 rokoch, vedeli sme sa lubit, zahrat, ale aj na smrt dohadat a pobit. Ci uz medzi 3 rocnym alebo 6 rocnym rozdielom. Izbu sme mali jednu, prezili sme aj detstvo, aj pubertu, aj rannu dospelost, kym sme sa postupne neosamostatnili. Raz bola moja milovana sestricka, raz vydrbana krava (napisane uprimne) uz sme dospele a tych par rokov sa strati.
Ja som vzdy chcela mat 3 rocny rozdiel, uz sa nam to nepodari, dufam, ze to bude aspon do 5 rokov. Ale ja vzdy vravim, ze druhe dieta treba mat, ked si si ista a pripravena, nie len preto, ze by bolo dobre dat prvemu surodenca. Lebo moze byt medzi nimi 10 mesacny rozdiel udu sa len vadit, skriepit a teda zazivat o dobie zvdoru a to je moje, moje, moje dvojmo by bolo pre mna na slucku

marci77
27. júl 2020

Moj prvorodeny mal uz 8rokov, ked sa mu narodila sestricka, skor sa nepodarilo, ale je to super, lebo vsetko chapal, on je uz samostatny.....ked bola este mala babatko, tak to bolo lepsie, lebo som mala na neho viac casu, ale teraz ked uz ma 1,5roka musim ju mat stale pod dozorom, aby sa jej nic nestalo....a je neskutocne otravna, vsade chodi za tym starsim a sleduje ho, napodobnuje vsetko a ked nie je po jej, spusti zalospev a vzdoruje ....to je teraz take obdobie, ze asi ani na dlhsiu dovolenku nepojdeme nikde, iba na take 1dnove vylety - lebo s nou to nie je ziadna romantika
Musim si aj na toho starsieho najst viac casu, aby mal aj on pocit, ze je vynimocny, lebo minule sa ma uz pytal, ci som unavena z toho nasho babatka
a co sa tyka porodu, to zavisi aj od genetiky, u mna napr. aj 2 porod trval cely den, rano odtiekla voda a porod sa rozbehol az vecer, a rodila som az na dalsi den rano ...takze ziadna rychlovka, a zase po termine ako aj pri prvom
tehotenstvo relativne v pohode