Kriminalita vo Švédsku

20. máj 2023

Ahojte, mám možnosť ísť pracovať do švédska - konkrétne na juh mesto oskarshamn. Najskôr som sa celkom tešila, ale teraz som si pozerala bezpečnosť a crime index je až 58% a obyvateľov 27 tisíc... Taktiež som našla nejaké švédske články o tom, že sa starí ľudia boja vychádzať v noci von a mladé ženy sa tiež cítia neisto v meste. Sú tam aj utečenecké tábory. Aj všetky mestá v okolí majú takú kriminalitu (Kalmar atď..) Žila som aj v Mníchove jeden čas a tam je tiež veľa migrantov z rôznych kútov sveta, ale crime index je 20% a cez milión obyvateľov. Nikdy som sa necítila neisto a v noci som chodila cez mesto. Tak isto aj Praha napr.
Máte niekto skúsenosti alebo vaši známi?

gejb
20. máj 2023

Bola som raz v Gothenburgu, a ostala som v šoku ked sme videli za bieleho dňa dealerov na ulici predávať drogy. Nebolo to centrum ale bežná obytná štvrť. Čašník z miestnej restauracie s kt. Sme sa dali do reči nám neodporucal chodiť sa v noci prechádzať.. dočítala som sa potom, že e to mesto má vysokú kriminalitu z dôvodu veľkého prístavu a teda slúži ako dopravný uzol pre pašovanie drog aj migráciu...ako pozerám mapu tak aj to tvoje mesto je prístavné...

autor
20. máj 2023

@gejb áno aj to som čítala, že tie prístavné mestá sú v takom stave... Škoda, ale asi kašlem na to a ostanem na Slovensku alebo max do Prahy. Dokonca ten Gotheburg má nižšiu kriminalitu ako to ten Oskarshamn... Tak to tam musí byť divočina 😅

lelelienka
20. máj 2023

Svedsko bolo kedysi absolutne bezpecna krajina, ale uz ked sme tam boli pred cca 15 rokmi, uz vtedy nam priatelia domaci hovorili, to co sa ale nahlas nesmelo, ze to tam zacina byt cim dalej tym viac nazvem to “multi-kulti”, pustili si tam kdekoho a nevesti to nic dobre. Boli sme tam aj predtym a ano, rozdiel bol badatelny, hoci este nic hrozne. Dosledky zial vidiet teraz…velka skoda. A teda pri uteceneckom tabore by som isto zit nechcela.

gejb
20. máj 2023

Ešte doplním, bolo to minulý rok. Takže nie tak dávno...

oonnaganamakusai
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
20. máj 2023

@lelelienka no tam že ich je viac. Nejaké na pevnine a potom na nejakej výletnej lodi v prístave spravili jeden, lebo ich nemali kde dať... A ak sa priznám ani ten plat nie je bohviečo (2200 v hrubom) a pri švédskych daniach viac dokopy zarobím na Slovensku 😅
Ďakujem za info

lelelienka
20. máj 2023

Tak za tychto podmienok a kvoli tomu platu by som veru nesla, to by mi za to nestalo.

slovakboy
20. máj 2023

Mne by najviac vadila tá tma v zime a veľmi dlhy deň v lete.

oonnaganamakusai
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
missdiva
20. máj 2023

Zaujimava tema, nieco nove som sa dozvedela. Netusila som, ze je to v tych mestach take. My sme boli v stokholme a tam to bolo uplne OK, citili sme sa velmi bezpecne.
Za to taky Brussel mal enormne vela migrantov.

hiro
20. máj 2023

No. Treba si uvedomit ze Svedsko malo velmi nizku kriminalitu. A ano ako prijali ludi z tretich krajin tak sa rapidne zvysila (niekde som zahliadol aj nejaku statistiku ze pristahovalci maju cca 5x vyssiu kriminalitu ako povodni svedi).
Takze sa im zvysila - napriklad pocet vrazd na obyvatela na rovnaku uroven ako mame my na Slovensku - aj vdaka tomu kedze my naopak mame dlhorocne klesajuci pocet vrazd.
V prelozeni - vrazdi sa tam uz tak vela ako u nas 🙂

peter0123
20. máj 2023

Spolužiačka s rodinou žila roky vo Švédsku ale už 1,5 r.sú doma. Bývali v inom meste bolo tak neuveriteľne množstvo migrantov, polícia nanič, báli sa ona aj jej dcéry