Kedy ste začali dávať vaše detičky sadať?

brisilda
10. sep 2010

maminky moj maly ma ukonceny 4 mesiac a teraz neviem kedy ho mozem davat sadat a kedy nie lebo ako 6 mesacny uz ma vediet sediet sam bez pomoci ako to je ked sa estelen uci sediet? myslite ze uz ho mozem v pohode posadit aj do sportaka ? alebo stale iba lezat? priznam sa ze ja ho uz do polosedu davam 😀

saza007
10. sep 2010

Ja osobne by som ho sadat nedavala. Babatko sa posadi same, ked bude na to cas. Moj maly sa prvy krat posadil ked mal asi 8 a pol mesiaca. dovtedy sme ho len pohovali po krmeni, kedze mal reflux a od 6 mesiaca bol v sportovom kociku, ale len vo vyvysenej polohe, roznodne nie v sede. Som zasadne proti tomu, ked vidim dieta oblozene vankusmi, len aby ostalo v sede...

katuskad
10. sep 2010

ja si myslím, že s oporou už sedkať môže, nie v úplne rovnej polohe, ale v takom polosede určite áno.

murinka
10. sep 2010

nikde nie je napisane-teda ja o tom neviem-zeby 6-mesacne dieta musi vediet samo sediet 😕 mozes mu teda jeho chrbtici-skor ublizit ako pomoct. ja som svoju malu davala hopkat az ked sa sama posadila a to mala 8mesiacov 😉 a teda do sportiaka netusim kedy ale ja by som ho este nedavala ved ma este len 4mesiace 😉

denduska
10. sep 2010

dieta ma sediet az ked sa vie posadit samo, a to je cca 8-9.mesiac 😉 Neviem kto kde vyhutal ten 6.mesiac, ale nie je to pravda - samozrejme su deti ktore sa vtedy posadia, ale je to skor vynimka.
kuk sem, vyborny prehlad http://www.solen.cz/pdfs/ped/2004/06/07.pdf

veronika81
10. sep 2010

4-mesačné by som nedávala v žiadnom prípade sedieť! Preboha maminky, kam sa ponáhľate?? Veď sa v živote nasedí ešte dosť.. Daj mu čas, on sa posadí keď bude na to jeho chrbtica a svaly pripravené. Dávaj ho často na brucho, tak si najlepšie posilňuje chrbátik. Ty ho nemusíš nič učiť, on na to príde sám. Bude sa plaziť, loziť a jedného krásneho dňa sa posadí (vo väčšine prípadov je to tak).

Takže moja odpoveď: ja som ho sedieť nedávala, on sa posadil sám, mal asi 8 a pol mesiaca.

sasuliatko2011
10. sep 2010

ja som davala drobca sediet tiež okolo piateho mesiaca, nakolko odmietala ležat a jedovala sa v kočiku, tak sme sa vozili v polosede a sama sa posadila 7 mesačná. ale nie zo štyroch ako to ma podla správnosti byt, len sa tak čudne dvíhala podopretá jednou rukou, až sa dostala do sedu. teraz si už sadá ,,správne,, čiže zo štyroch (9mesiacov)
dieta sa sediet neučí, sadne si samo od seba a od vtedy skrátka sedí. dieta sa neučí ani chodit, ani lozit, na všetko príde samé a vtedy ked nadíde jeho čas. my si nič nevynutime 🙂

lillivanilli
10. sep 2010

Môj má 8 mesiacov a sedí sám keď ho dám sadnúť ja. Sám sa ešte nedvihne. 4 mesačné bábätko ešte nie je také pevné, ale samozrejme, všetky detičky sú iné. Myslím, že bábätko samo vie, kedy si sadnúť. Treba s ním pocvičiť, chytiť za rúčky a opatrne priťahovať do sedu a zase ľahnúť. Nie dlho. Podľa mňa nepodkladať vankúšmi. Teda aspoň ja som môjho syna vôbec nepodkladala. Pediatrička vravela, že nepodkladať, lebo sa môže zdeformovať hrudný kôš. Môj mal prvé pokusy trošičku posedieť v 6 mesiacoch. Takže postupne.
V 6 mesiacoch som ho dala aj prvý x do športového kočíka, ale do poloľahu, nie do sedu a nie každý deň. Stále som to striedala s vaničkou. Aj teraz, keď viem, že mi bude v kočiari spať, tak vezmem vaničku. 😉

roo
10. sep 2010

Nedavaj sediet, kym sa samo neposadi. Dieta ma zakodovane pohybove vzorce, ktore mu "hovoria", ze sa ma naucit dvihat hlavku, prevalovat sa, plazit, liezt, z lezenia sa samo posadit, atd. To znamena, ze dietatko toto vsetko zvladne, az ked na to "dozreje" - najma co sa tyka jeho svalov, kosti. Zbytocnym urychlovanim sa to moze pokazit. Nayvse, je preukazane, ze niektore fazy tohto vyvinu su potrebne pre rozvoj inych (napr. komunikacnych zrucnosti v suvislosti s lezenim). Ak ho nasilu (!!) posadis, sice ziska sirsie zorne pole, ale nebude motivovane dosiahnut to same. (Co samozrejme nemusi byt pravidlo, ale poznam deti, ktore rodicia takto davali sediet a potom riesili, preco nelozia...).
Do kocika teda sediet urcite nie. Ani do krmiacej stolicky. Kym sa sam neposadi, krmit sa da mnohymi sposobmi (v naruci, v autosedacke...) Kedze ako som pisala vyssie, nevie sa este sam posadit, znamena to, ze jeho svalstvo a chrbtica na to nie su pripravene. Proste v kociku v polosede nema ziadnu oporu chrbatika, prehne ho do boku, chrbtica trpi. Nech si len lezka.

A na zaver mi neda poznamku - vykasli sa na tabulky a na porovnanie s inymi detmi. A takisto pusti jednym uchom dnu a druhym von mile poznamky znamych na adresu pokrokov svojho dietatka. 😉

dara76
10. sep 2010

no neviem baby, moj syn uz vedel obchadzat postielku a este stale sa sam posadit nevedel. Niekde som citala, ze ak dieta sedi s vystretim chrbatikom a nepada na strany uz moze sediet. Samozrejme nie prilis dlho. Do sportiaka az od 6 mesiacov najskor, skor by som urcite nedavala - jedine v nutnom pripada ale do leziacej polohy resp. polosedu, nie do sedu.

sue
10. sep 2010

NIKDY !!!

Dieťa si samo sadne, keď bude na to pripravené, samo začne loziť, samo chodiť atď...

kamilecka
10. sep 2010

Nedavala som sadat...ked zacala stvornozkovat na pol roka,tak prisla na to ze sa da aj posadit...... syncek zacal stvrnozkovat ked mal 7 mesiacov a tiez sam prisiel na to ze sa len posunie do zadu a da sa sediet.

22mamina
10. sep 2010

suhlasim , to co napisala sue je spravne, to ti povie aj kazdy jeden neurolog

bubinko83
10. sep 2010

naš Filipko začal zo všetkym neskoršie a teda musim povedat že nič nam neušlo.A sediet sme začala asi až v siedmych mesiacoh a pretačat sa tiež neskor.Proste každe dieta je ine,ale každe jedno sa nauči sediet,aj pretačat,aj chodit aj všetko. 🙂

penny13
10. sep 2010

Súhlasím s ostatnými. Bábo si sadne samo. Náš Fifo sa posadil v siedmom mesiaci.

zuzkat1
10. sep 2010

ja som moju davala sediet len tak ze sedela mne na kolenach, inak nie a to som ju stale drzala...sama sa posadila asi ked mala 5,5 mesiaca ...

mamutka
10. sep 2010

ten kto ti povedal ze 6 mesacne babo ma vediet sediet je seriozne vol....mne je jedno kto to bol a ci sa urazis ale je to velmi nefer od tych ludi takto sa stavat k babatkam. kocky pisu spravne, ked bude cas, bude dietatko sadat same. daj mu ten cas.
cloveku co ti to o tych 6 mesiacoch nakvakal odkazujem, ze podla rovnakeho metra ja ocakavam od neho, ze mal na vsetkych skolach same jednotky, ako 23 rocny ziskal cerveny diplom, hned super pracu, postavil do 30tky dom a zalozil rodinu. samozrejme aj vsetky ostatne veci robi podla sablony a tabulky, napr.stravovanie, cas kedy chodi na zachod a pod......to ocakavam od ludi co od babatiek chcu vojensky vycvik a splnanie tabulkovych predpokladov - hlavne ak ide o tabulky robene v sovietskom zvaze v 50.rokoch....

vodnarky
10. sep 2010

presne ako tu pisu dievcata...urcite ho nedavaj sadat...ono to pride samo a kazde dieta zacne,ked je uz jeho telicko na to pripravene...niektore skor,ine neskor... 😉 ..nasa zacala sama asi tak okolo 5-6 mesiaci..ale poznam aj deticky,co zacali az v 8 mesiaci....takze netreba to silit,nic ti neunikne..

monkula
10. sep 2010

až keď sa dieťatko samé posadí... inak nie

dadulka151
10. sep 2010

naša malá začala sama sedieť až teraz...keď začala loziť, naučila sa z toho sadať..teraz lozí ako torpédo, sadne si, a zas dookola...predtým ani sedieť nechcela, stále sa šmykala dole,ak som sa ju snažila posadiť...veru, netreba spiechať...každé dieťa na to časom príde samo🙂))

exupery
10. sep 2010

No,my mame 7 mesiacov a asi pre tvoma tyzdnami Nelka prisla nato,ze sa da sadnut,je na brusku,len spravi rozstep a vytiehne sa s ruckami do sedu...trochu zvlastne,ale ide jej to a sedi sama...no a odvtedy musi byt v sede aj v sportiaku,pretoze nic ine ani zasvet robit nechce,uz v sportiaku ani nezaspi....len sedi a cumi,a cumi....

qwerty01
10. sep 2010

ja sama nikdy, on sa sam posadil zo styroch, mal okolo 6 a pol mesiaca. Najpr sa naucil z bruska na styri, potom zo styroch sa zacal plazit, ale vacsinou isiel len dozadu 🙂 , potom si vedel sadnut a teraz uz vie lozit po styroch, niekedy az uteka 🙂, uz sa teraz vie postavit pri vsetkom coho sa chyti, takze uz nasleduje len chodenie, ale vsetko zacal robit sam

stankadl
10. sep 2010

ahoj..mam 4 deticky a sedeli ako polrocne...a skoro vsetky moje zname, ktoré maju deticky mi povedali to iste s odstupom tak jedneho mesiaca....nikdy dieta nie je nutne nutit robit, co nechce a kazda mam vie dietatku aj pomoct, ja som to sice robila, ale to uz som sama videla, ci to babo na to má...kazde je ine...ale nase deti najprv sedeli a až potom lozili...a chodili...okrem nastarsieho-je hyperaktívny a ked asom sa chcela spon o 4 poobede najest tak som bola nutena davat ho do choditka...samozrejme az ked sam v pohode sedel a drzal sa na nozickach....a taktiež sa narodil velmi velky a vázil ako 4-mesacný tolko ako moje 10-mesacne dvojicky a ja som plakala od bolesti chrbtice...vtedy som velmi nemala na výber ak som este chcela fungovat....takže niekedy aj možete nieco ine chcet a život vas prinuti k niecomu inemu....no neviem, ale názor, že musi dieta najprv lozit a sediet, až ked sa samo posadi mi akosi nesedi...ja som moje deti nenutila sediet, ale bolo to opacne..ako polrocne sedeli...risko sam chodil ako 9-mesacny, Timka ako 10-mesacna a dvojicky-jedna už zacina chodit a druha nam trosku chorobou oslabla, tak iba lozi..nesriesim to, same sa rozhodnu...a neviem o tom aby mali problem s chrbticou, alebo nieco podobe....mam kopec kamosiek a taktiež neviem, aby dieta malo problem, lebo skoro sedelo, alebo chodilo, alebo preto, lebo bolo v choditku...takže to bude možno tak trosku aj fama...ale jednoznacne 4-mesacne babo by sedet nemalo...sama maminka zbada, kedy je cas..ako tu jedna pise....NEPOROVNAVAT....kazde dieta je osobnost...mam ich teda dost a kazde je ine....este aj dvojicky....nase su velmi žive a ciperne a napr. tie starsie mi zacali rozpravat až okolo 3.roku....takže prajem mamicka, aby vždy odhadli co je pre ich ratolesti to naj...a nech su hlavne zdrave---aj maminky...Stanka

bibione
11. sep 2010

tiez som nedavala sediet,ked som ho krmila,tak v v lezatej polohe,ale tak,ze som si ho dala na vasci vankus aby bol tak sikmo,nie uplne lezat,to sa tak neda krmit, na styri sa dal v polovici 4 mesiaca a sadol si sam v 5 mesiaci,najprv tak sikmo z polohy na boku,sa pridrziaval jednou rukou podlozky a asi o tyzden jeho umorneho cvicenia sa posadil uplne bez drzania...ale on je tak popredu vo vsetkom...cize moje dieta je max netabulkove 😵