Je potrebná úroveň B1 pre štúdium angličtiny na UCM?
Dobrý deň ,
chcela by som sa spýtať či je tu niekto kto študoval na UCM anglicky jazyk a kulturu v odbornej komunikacii. Moja otázka je či na takýto odbor sa môže prihlásiť niekto kto má aktuálne angličtinu na prelome medzi A2 až do B1...
Je podmienkou prijatia ovládať jazyk na konkrétnej úrovni? Zvládne to záujemca so slabou úrovňou B1? Samozrejme s tým, že je tam chuť sa tu angličtinu učiť a zlepšovať...išlo by o externe študium.
@ratafacik Prepáč, ale to je strašne slabučké. Klasická maturita je B2 a aj to je na štúdium anglického jazyka slabé.
Musíš na sebe zapracovať. Ak máš slušné základy, vieš sa rýchlo posúvať vpred. Ale rieš to pred nástupom do školy.
@abbey1 a chodila si tam do školy? na zaklade toho to posudzujes? Ja som maturovala pred 20 rokmi a anglictinu som na strednej nemala...
@abbey1 a chodila si tam do školy? na zaklade toho to posudzujes? Ja som maturovala pred 20 rokmi a anglictinu som na strednej nemala...
@ratafacik tak co ta vedie ju stodovat? Ja som studovala anglictinu a nemcinu na inej VS a nie B1 nestaci a s A2 to hadam je sranda. Maturita je B2 a budes mat vsetky predmety aj odborne v anglictine, uplne vsetko hned od zaciatku, abbey ma vystudovanu tiez anj ak sa nemylim. Ale zase, dnes vezmu hadam vsetko, ale budes to mat sakra tazke. Ochota ucit sa niekedy nestaci
Ja som mala pred studiom anglictiny uz b2 na papieri a roky jazykovky, aj tak to bolo zabijacke. Nakolko skripta su v c2 anglictine. Cize aby si vobec rozumela co sa ucis na skusky.
@ratafacik tak co ta vedie ju stodovat? Ja som studovala anglictinu a nemcinu na inej VS a nie B1 nestaci a s A2 to hadam je sranda. Maturita je B2 a budes mat vsetky predmety aj odborne v anglictine, uplne vsetko hned od zaciatku, abbey ma vystudovanu tiez anj ak sa nemylim. Ale zase, dnes vezmu hadam vsetko, ale budes to mat sakra tazke. Ochota ucit sa niekedy nestaci
@zuzana76 co ma vedie...?no to ze sa mi anglictina paci..mam ju rada...do zahranicia ale nechcem ist...a chcem sa ju naucit tu a hovorim si ze ak toto vsetko pojde v anglictine tak ma to k tomu nakope , naucim sa ju a budem mat aj vysoku...ale mozno sa mylim preto sa pytam na nazor niekoho kto by to vedel posudit lebo skola neuvádza ze pre prihlasenie sa na toto študium by bola podmienka vediet anglictinu minimálne na urovni B2...
@zuzana76 co ma vedie...?no to ze sa mi anglictina paci..mam ju rada...do zahranicia ale nechcem ist...a chcem sa ju naucit tu a hovorim si ze ak toto vsetko pojde v anglictine tak ma to k tomu nakope , naucim sa ju a budem mat aj vysoku...ale mozno sa mylim preto sa pytam na nazor niekoho kto by to vedel posudit lebo skola neuvádza ze pre prihlasenie sa na toto študium by bola podmienka vediet anglictinu minimálne na urovni B2...
@ratafacik chod najskor do jazykovky a urob si to B2, tu uroven B 1 mas potvrdeny kym?
Ja som mala pred studiom anglictiny uz b2 na papieri a roky jazykovky, aj tak to bolo zabijacke. Nakolko skripta su v c2 anglictine. Cize aby si vobec rozumela co sa ucis na skusky.
@kiki68 urcite je to tazke hlavne ak je tam jazykova bariera...ale som nazoru ze co ta nezabije ta posilni 🙂
Ak je tvoj ciel len vediet anglicky komunikovat, tak VS nepotrebujes, staci dobra na prax zamerana jazykovka. Intenzivne, aspon 3 x tyzdenne, doma pokracovat cez Duolingo a pod, pozerat YT videa.
Na VS sa budes ucit vela balastu, ktory nepouzijes.
@ratafacik ja som tam chodila, presne na tento odbor. Maturitu som mala B2, s tým, že mňa angličtina naozaj bavila.
Treba si uvedomiť, že celá výučba prebieha v angličtine, cize musíš rozumieť zadaniam, vysvetľovaniu v angličtine, odborným termínom. Samozrejme, veľa veci sa človek naučí "za pochodu", ale sú veci, s ktorými sa proste ráta že človek vie. Klasika porozumenie, komunikácia, gramatika. Lebo síce sa tam tieto veci postupne rozvíjajú a pozerá sa na ne komplexnejšie, je potrebné mať aspoň ten základ. Pretože potom sú tam veľmi špecifické predmety o slovotvorbe, výslovnosti (kedy ide o to, že musíš vedieť popísať ako vyslovuješ konkrétne písmená/slová), syntax atd... Úprimne ti poviem že nás začalo veľmi veľa v prvom ročníku, no na mgr sme to dotiahli len niektorí. Fakt viac ako polovica postupne skončila úplne alebo po bc. Ak máš nejaké konkrétnejšie otázky, pýtaj sa. Možno sa to dá aj s B1 ak sa fakt človek posnaží. Mňa ten odbor bavil, čiže ja ho odporúčam, aj škola ako taká bola fajn.
@zuzana76 co ma vedie...?no to ze sa mi anglictina paci..mam ju rada...do zahranicia ale nechcem ist...a chcem sa ju naucit tu a hovorim si ze ak toto vsetko pojde v anglictine tak ma to k tomu nakope , naucim sa ju a budem mat aj vysoku...ale mozno sa mylim preto sa pytam na nazor niekoho kto by to vedel posudit lebo skola neuvádza ze pre prihlasenie sa na toto študium by bola podmienka vediet anglictinu minimálne na urovni B2...
@ratafacik mam dceru na UMB prekladatelstvo, ang/fr.
Angl mala po gympli statnu skusku, predmety v ang dava v pohode, fr mala cca b1 ked nastupila myslela som ze skonci prvy mesiac. Tam nejde len o dohovorenie sa ale o kopu odbornych predmetov v jazyku ani neviem ako sa to vola ale vetne skladby, morfologia, syntax ani neviem o com pisem. Jr na dennom zabojovala a uz dava v pohode.skoncila 2.rocnik. mas talent na jazyky, ze to rozchodis? Ona ano, ja nie . Poziadavka na prekladatelstvo z fr bola a2, ved to clovek ledva blakota, asi potrebuju nachytat studentov, ich je v tejto kombinacii 4, teda uz len 3, jedna to vzdala po 2mes kvoli fr. Co sa tyka urovne nikto na nu nebral ohlad, ucitelia si idu svoje a ty bud rozumies alebo si v prdeli.
@ratafacik mam dceru na UMB prekladatelstvo, ang/fr.
Angl mala po gympli statnu skusku, predmety v ang dava v pohode, fr mala cca b1 ked nastupila myslela som ze skonci prvy mesiac. Tam nejde len o dohovorenie sa ale o kopu odbornych predmetov v jazyku ani neviem ako sa to vola ale vetne skladby, morfologia, syntax ani neviem o com pisem. Jr na dennom zabojovala a uz dava v pohode.skoncila 2.rocnik. mas talent na jazyky, ze to rozchodis? Ona ano, ja nie . Poziadavka na prekladatelstvo z fr bola a2, ved to clovek ledva blakota, asi potrebuju nachytat studentov, ich je v tejto kombinacii 4, teda uz len 3, jedna to vzdala po 2mes kvoli fr. Co sa tyka urovne nikto na nu nebral ohlad, ucitelia si idu svoje a ty bud rozumies alebo si v prdeli.
@eeffka na jazyky, ktore nie su take rozsirene, tak beru aj slabsiu uroven, aj na nemcinu to tak uz bolo a asi aj je na niektorych VS, ale teda ti praktikanti, ktori chodili potom do skol, tak to bola slabota. Bolo citit, ze isli so slabou urovnou na VS.
@eeffka na jazyky, ktore nie su take rozsirene, tak beru aj slabsiu uroven, aj na nemcinu to tak uz bolo a asi aj je na niektorych VS, ale teda ti praktikanti, ktori chodili potom do skol, tak to bola slabota. Bolo citit, ze isli so slabou urovnou na VS.
@zuzana76 to ano ale nijako ro potom nezohladnuju, dcera je po ang bilingvale, potila krv na fr, tie 2 zvysne maju bilinval francuzsky trpia na anglictine 🤣
Chapem ze z 3ks nejake skupiny neurobis ale pre mna logika 0b.
Velmi mi to pripomenulo moj za,itok z gympla z nemciny, kto nildy nemal Nj, ruka hore. Guut a mlela nemecky a my 10 pozerali ako teliatka.
Hmm ale uvedomila som si, že kamoška chodila na hotelovku a tam mali maturitu z B1, a ďalší spolužiak tiež mal len B1 a obaja sa chytili a dokončili aj 2. Stupeň. Ostatní spolužiaci už neviem ako to mali, ale fakt tá maturitná úroveň nemusí byť smerodatna. Pokiaľ vieš komunikovať v angličtine, rozumieš anglickému textu (mne pomohli veľmi knihy na začiatku) a chces sa učiť, tam by som to nevidela tragicky.
@ratafacik
S B1 ist študovať všetko v aj je dosť naivná predstava. Prepáč, napíšem ti priamo bez prikraslenia. Je síce Milé, že aj sa ti páči, to nestačí.
V nemčine som takmer na úrovni C1. Robila som si 2 kurzy v nemčine. V jednom z nich som písala prácu na tému vývojové poruchy reči.
A to bol dosť masaker, keďže nešlo o tu klasickú hovorcu nemčinu. Ako kiki písala, oni vyučujú na úrovni C2 a v tej sú písané aj učebnice. Namiesto učenia sa budeš trápiť s porozumením samotnej angličtiny. O pochopení napísaného ani nehovorím. Veď si zopár tých učebníc pozri alebo kníh na podobné témy. Otvoriš ich a povieš si - viem, že nič neviem, bum.
Ty píšeš, že nechceš ísť do zahraničia. To je však jedna z najlepších a hlavne najrýchlejších možnosti ako sa tu AJ naučiť. Teda samozrejme pokiaľ si slobodná a bezdetná.
Ja som sa naučila lepšie NJ za rok v DE ako za 10 rokov na škole. Ostať tam dlhšie, aj tu VS zvládnem.
Alé toto si len zbytočne skomplikuješ život. Pokiaľ by si to brala len ako spestrenie v živote s tým, že uvidíš ako dlho tam vydržíš, ok. Pokiaľ to myslíš seriózne, douc sa riadne AJ pred nástupom na tú školu.
Kamoš má takú akože B1 nemčinu, nič moc. A išiel na školu tu v AT, ošetrovateľstvo. Je úplne mimo, nezvláda to. Keď som mu to na začiatku povedala, bola som ťa zlá negatívna, ktorá ho podceňuje. Teraz mu to isté hovoria aj učitelia na tej škole. Proste nemá NJ na takej úrovni, aby bol schopný tu školu urobiť. Na skúškach prepadák, neustále opakuje neúspešne.
To nie že čo ťa nezabije ....
Je to Práve dosť frustrujúce a keby si dostudoval tu aj, mohol by uspieť. Ale nie, to ja som zase len kecala.
Nerob si zle, štúdium v jazyku, ktorý ovládaš minimálne ti spôsobí akurát frustráciu a pocit neschopnosti, stratu takmer všetkého času atď.
Ja som chodila na anglictinu. Nie na UCM, ale inde. Mali sme take spoluziacky, co prisli studovat, ze ved oni sa tam poriadne naucia po anglicky, aby z nich mohli byt ucitelky. Leteli rovno v prvom semestri, lebo hned na zaciatku sme mali fonetiku, fonologiu, neskor syntax, vsetko po anglicky. Chomskeho a Pinkera sme citali ku skuskam. Citali sme desiatky knih pisanych v starej anglictine ako napriklad Beowulfa. Tak si skus pozicat v kniznici nejake, ze ci budes rozumiet.
Ja študujem na UCM síce iný odbor, ale mali sme v prváku angličtinu a celkovo škola prešla akreditáciou a pod. A tuším, že na celej univerzite je C1.. na strednej som maturoval z B2 a úprimne poviem, prechod na Vš čo sa angličtiny týka bol citeľný. Fonetika, syntax, o dosť ťažšia gramatika a pod. (Chápem, sme odbor zameraný na komunikáciu, ale bolo to hard) no dalo sa to zvládnuť, no záleží od pedagóga, ktorý vyučuje.. bol to naozaj predmet, na ktorý som sa učil nad rámec prednášok a seminárov.
Pre upresnenie, ty chces ist studovat na VS, aby si sa naucila AJ? AJ sa na vysokej studuje z lingvistickeho hladiska. Gramatika sa tam vyucuje minimalne, predpoklada sa, ze ju uz vies. Ako uz pisali, studuje sa fonetika, fonologia, morfologia, syntax, teda skladba, rozbor viet (nieco ako v SK urcovanie vetnycb clenov a pod.). psych. aspekty ucenia sa cudzich jazykov a ine odborne predmety. Vyuzijes ich, ked chces ucit AJ, aby si napriklad vedela vysvetlit studentom rozne jazykove javy v AJ a porovnat ich s SK jazykom. Ak mas naozaj o studium zaujem, uroven B2 je ziaduca. Ak si zacinajuca B1 tak zamakaj tento rok a zvys si uroven.

@ratafacik Prepáč, ale to je strašne slabučké. Klasická maturita je B2 a aj to je na štúdium anglického jazyka slabé.
Musíš na sebe zapracovať. Ak máš slušné základy, vieš sa rýchlo posúvať vpred. Ale rieš to pred nástupom do školy.