Poraďte sa s našou pediatričkou

michaela_bupi
25. máj 2015

Má vaše dieťatko citlivú pokožku alebo ho trápi nejaký iný detský problém? Poraďte sa s našou pediatričkou, ktorá tu bude pre vás každý deň poobede a odpovie na vaše otázky.

pediatricka_bupi
25. máj 2015

@juliet221 Nemusí ísť o atopický ekzém, pravdepodobne má synček suchšiu ekzematickú pokožku- radím poriadne premasťovať. Riešenie problému s kakaním bude určite tiež na dlhšiu dobu. Snažte sa ho donútiť k pitiu dostatočného množstva tekutín (píšete, že s tým trochu bojujete) a vláknina je vo veľkom množstve obsiahnutá v ovocí a zelenine. Mliečne výrobky môžete skúsiť dočasne vysadiť a uvidíte, či sa zmiernia napríklad aj problémy s pokožkou. Testy na celiakiu by som pri pretrvávaní problémov časom zopakovala, niekedy dochádza k pozitivite protilátok až v dospelosti, u malého sa v 9 mesiacoch ešte nemusela diagnóza potvrdiť.

pediatricka_bupi
25. máj 2015

@gold22 Bolesti chrbta súvisiace s chybným držaním tela sú v dnešnej dobe naozaj veľmi časté, musíte byť trpezlivá a syn musí poctivo cvičiť a uvidíte, že sa výsledky dostavia. Držím palce, nech je to čo najskôr 🙂

gold22
25. máj 2015

@pediatricka_bupi ďakujem a prajem všetko dobré

susanne6
25. máj 2015

@rebekamarcusko ahoj, ked som čítala tvoj príspevok, napadol ma môj syn. Možno je to odveci,ale tiež som mala problém, jedol približne to čo váš, okrem špenátu a čokolády a ešte polievky, husté, so zeleninou aj mäskom, rôzne kaše a parky. No a tak mu vybrali nosné mandle a začal jesť aj husté jedla, chlieb a ostatné. Samozrejme nie naraz,ale postupne si zvykol. Doktorka vravela,že tým, že nemohol dýchať, ked mal plné ústa vyberal si len tekutú a riedku stravu. tak aj nad týmto skúste porozmýšľať 😉

pediatricka_bupi
25. máj 2015

@ifrit Dobrý večer, v aktívnom štádiu kvasinkovej infekcie by som doporučila, aby manžel dodržoval dôkladnú hygienu, vyhýbal sa dotýkaniu slizníc a miest s porušenou kožou u Vášho budúceho dieťatka (napr. oblasť pupku, kým sa nezahojí). Kvasinková infekcia sa totiž do tela bábätiek dostáva hlavne sliznicami a oslabenou kožou. Nedoporučovala by som budúcemu oteckovi ani prípravu stravy, ak by ste náhodou nekojila. Pekný večer a nech Vám to v júli dobre dopadne a bábätko je zdravé, Bartoníková

lulu19
25. máj 2015

DOBRY vecer chcem sa opyat co pomoze mojej malej ked ma stale zapalene uska .vzdy to zacne soplikmi a prejde to do uska s tymto sa trapime uz od 4 mesiacov stale musi byt preliecena antibiotikami dnes dokonca po tyzdni brani antibiotikami -amoxiklav 2x4ml - jej museli prepichovat usko -ako tomu predist ako ju zbavit bolesti .este doplnim ze raz mala robeny vyter z nosteka a mala tam pozitivneho pneumokoka .plus este otazka ohladom ockovania mala ma zatial len prve dve davky preveneru a hexa nakolko sme stale chory neoze byt zaocovana ako postupovat tu
dakujem

pediatricka_bupi
25. máj 2015

@liveya Dobrý večer, Váš synček má asi upchaté mazové žliazky. Stačí, keď mu budete umývať tváričku teplou vodou, aby sa póry v pokožke uvoľnili. S pozdravom Bartoníková

bubloska135
25. máj 2015

@rebekamarcusko ja tiez, su dni, kedy zje 2 jogurty a finito za den

liveya
25. máj 2015

@pediatricka_bupi dakujem za odpoved. Ak je to mozne (zabudla som sa spytat) je v poriadku ze moj syn bol kojeny do17m. Odmieta vsak akekolvek mlieko (umele aj kravske...) ine mliecne produkty zje. Je prijem vapnika dostacujuci v takom pripade? Vdaka este raz.

rebekamarcusko
25. máj 2015

@bubloska135 ten moj by tych pudingov yjedol aj 20,spenat?aj dva taniere niekedy aj tri..on bz papal vela ale len toto.nic ine

rebekamarcusko
25. máj 2015

@pediatricka_bupi dakujem,som pokojnejsia ked mi to povedal uz druhy pediater🙂

2231987
26. máj 2015

Dobrý den prosim vas moj 14mesacný synček ma na líckach drobné cervene bodky pred tým mal uhriky to sa mu zahojilo a teraz ked je vonku teplo a je slnko ma to červene akoby zapalene....može to byť alergia na slnko? Dakujem

pediatricka_bupi
26. máj 2015

@lulu19 Dobrý deň, zápaly stredného ucha sú u detí naozaj časté, je to dané anatomickými pomermi v oblasti nosohltanu a Eustachovej trubice, ktorá spojuje nosohltan so stredným uchom. Pri nádche alebo zápale horných ciest dýchacích so zahlienením dochádza pri nedostatočnom odstraňovaní hlienov a soplíkov k prestupu infekcie cez túto spojku, ktorá je u detí krátka, až do uška. Tam sa nahromadením sekrétu zo sliznice môžu pomnožiť baktérie a vznikne hnisavý zápal stredného ucha. Pri nadmernom nahromadení sekrétu dochádza k vyklenutiu bubienka a je nutná paracentéza, o ktorej píšete, že ju Vaša dcérka absolvovala. Ako prevenciu by som Vám doporučila vyhýbať sa kontaktu malej s infekciami, tie veľmi často nosia napríklad starší súrodenci zo škôlky (niekedy je naozaj vhodné ich najmä v zimných mesiacoch do škôlky nedávať); ak už k infekcii dôjde, tak dôkladne odsávajte soplíky; často sa ako rizikový faktor opakovaných infektov dýchacích ciest uvádza aj fajčenie v blízkom okolí dieťaťa. Pneumokok je baktéria, ktorá je súčasťou bežnej bakteriálnej flóry u mnohých jedincov, u detí je najčastejším pôvodcom infekcií dýchacích ciest, ale môže spôsobovať aj veľmi ťažké celkové ochorenia vrátane zápalu mozgových blán. Čo sa týka očkovania, v období infekcie a určitú dobu po dobraní antibiotík nie je indikované. Snažte sa dodržiavať preventívne opatrenia a udržať malú bez infekcie. Ak budú problémy pretvrávať, skúsila by som ešte dovyšetriť imunitu Vašej dcérky. S pozdravom Bartoníková

pediatricka_bupi
26. máj 2015

@liveya Dobrý deň, dĺžka kojenia je veľmi individuálna, niektoré deti sú kojené aj dlhšie než Váš synček. Občas sa stáva, že deti odmietajú iné mlieko než materské, ale pokiaľ synček papá iné mliečne výrobky, tak by som sa nedostatku vápnika neobávala. Zdravím, Bartoníková

pediatricka_bupi
26. máj 2015

@2231987 Dobrý deň, z Vášho popisu sa dá ťažko hodnotiť, o čo sa jedná. Synček môže mať citlivejšiu pokožku, ktorá takto reaguje na slniečko (nepíšete, či to po návrate zo slnečného prostredia zmizne). Alebo môže ísť aj o precitlivelosť na určitú potravinu alebo kozmetiku. Skúste si všímať, či to nemá napríklad po nejakom ovocí alebo či ste nezmenila používaný krém či prach na pranie. S pozdravom Bartoníková

2231987
26. máj 2015

Dobrý večer 2dni nebolo slniečko vonku dneská troška vykuklo a už to mal trošinka začervenané..
@pediatricka_bupi

syrik
27. máj 2015

@pediatricka_bupi Ďakujem za odpoveď. Železo má užívať kvôli silnej žltačkey,ktorú prekonala. Nasadila som jej Ferrofoltis, maminky majú s ním dobre skúsenosti, podobne, ako sa Narosanom. Aktiferin podľa pediatricky horšie deti znášajú A už keď ho staršia brala, mala obrovské kŕče, tak som ho vysadila. Lenže druhá je ešte malička, tak pijeme tento sirup. Co sa týka prehybania, zajtra ideme na neurologické vyšetrenie. Ešte sa spýtam, či A koľko tekutín - voda, čaj jej môžem dávať? Môjho mlieka mám minimum, donedávna som výlučne kojila len V noci, teraz je už viac menej na umelom mlieku. Doktorka mi kazala max.20 ml za,deň, aj to, keď je teplo vonku. Zdá sa mi to malo. Priberá pekne - skoro kilo za 3 týždne. Je veľký hlados. UM vypije 90 ml, a sotva 2 hodiny vydrží. Budeme mať 2 mesiace. Ďakujem

lennkka17
27. máj 2015

@liveya presne take vyrazky ma aj moj syn, bude mat 18 mesiacov o par dni a uz fakt neviem z coho to moze mat, mal to aj predtym a zase sa mu to vratilo :( skusime tu teplu vodu

pediatricka_bupi
27. máj 2015

@2231987 Dobrý deň, je možné, že koža Vášho synčeka je citlivá na slniečko, keď idete von, nakrémujte ho krémom s UV faktorom. S pozdravom Bartoníková

pediatricka_bupi
27. máj 2015

@syrik Dobrý deň, ako som už napísala, s prípravkom Ferrofoltis u malých detí bohužiaľ naozaj nemám žiadne skúsenosti. Je dobre, že dcérku uvidí neurolog, aby mohol dôkladne zhodnotiť jej stavy. Čo sa týka príjmu tekutín, tak zjednodušene sa počíta cca 150-200 ml mliečka/kilogram hmotnosti/deň. Hovorí sa, že mliečko by malo stačiť a nemusí sa dieťatku podávať žiaden čajík ani voda, s výnimkou letného obdobia s vysokými teplotami. Nepíšete, koľko dcérka váži a koľkokrát denne ju kŕmite, kľudne môžete dávky zvýšiť, ak sa Vám zdá, že má málo. Zdravím, Bartoníková

gold22
27. máj 2015

@pediatricka_bupi dobrý večer, ešte sa Vás chcem spýtať k mojej otázke, viete mi povedať ako dlho to môže trvať kým sa tie svaly dajú do poriadku cvičíme už 2 týždne a nevidieť veľký pokrok. Bojím sa aby to nebolo psychickej povahy, ale utešuje ma to, že syn stále vie kedy si tou hlavou kyvne (mikne) a hovorí, že cíti stuhnutie preto si to musí uvoľniť, tak dúfam, že to tak aj bude. Boli sme aj za neurológom a ten hovoril, že po neurologickej stránke je v poriadku.

pediatricka_bupi
27. máj 2015

@gold22 Dobrý večer, problémy môžu trvať aj niekoľko týždňov až mesiacov. Skrátené svaly sa poctivým cvičením postupne uvoľnia. S pozdravom Bartoníková

gold22
27. máj 2015

@pediatricka_bupi ďakujem a ešte otázočka je potrebné cvičiť aj ráno aj večer alebo stačí večer

pediatricka_bupi
27. máj 2015

@gold22 Záleží na tom, čo Vám povedala fyzioterapeutka, ktorá syna cviky učila a pravdepodobne ho aj pravidelne kontroluje.

gold22
27. máj 2015

@pediatricka_bupi áno v sobotu idem na kontrolu tak som zvedavá, práveže som sa jej nespýtala či cvičiť 1 alebo 2x denne

pediatricka_bupi
27. máj 2015

@gold22 Cvičením nič nepokazíte, ak to syn stíha aj ráno, nech si zacvičí 🙂

syrik
27. máj 2015

@pediatricka_bupibudeme mať 2 mesiace. Dcérka váži 5060 g,papá každé 2 hodiny 90 ml S výnimkou noci, tam prespi 5-7 hodín. Ďakujem pekne za odpovede

gold22
27. máj 2015

@pediatricka_bupi tak nestíha ale musíme, lebo už mám z toho strach. Viac hysačim ja ako on 😀

pediatricka_bupi
27. máj 2015

@syrik Nie je zač. Skúste zvýšiť dávky na 100 ml a možno vydrží aspoň 3 hodinky.

pediatricka_bupi
27. máj 2015

@gold22 Hlavne ho nestresujte, keď nestíha, tak nech si poctivo zacvičí večer. A v sobotu to skonzultujte s fyzioterapeutkou.