Nechávate vaše deti spoznávať svet samé aj napriek tomu, že sa pri tom môžu zašpiniť alebo zakopnúť?

michaela_bupi
21. sep 2015

Výchova dieťatka je zložitá vec. Každá z nás sa snaží robiť to najlepšie ako vie. Aj ja sa snažím byť čo najlepšou matkou a nášho Lukiho učiť všetko, čo do života bude potrebovať. Ale občas ho nechávam, aby veci zistil a aj riešil sám. Najmä teraz, keď už je trojročný škôlkar a musí sa o seba vedieť v škôlke postarať. Ako je to u vás?

janettan
21. sep 2015

Tiež sa snažím učiť svoje detičky k čo najväčšej samostatnosti. Pri druhom dieťati to už mám ľahšie, pretože pozoruje, čo robí jeho staršia sestrička a preto začal aj skôr chodiť, papkať a aj sám sa hrať. Keď sa ona vyzlieka, on si vyzuje aspoň papučky a ponožky ... 🙂

jarnicka
21. sep 2015

Je to naozaj veľmi ťažké. Človek ak je príliš starostlivý tak môže viac uškodiť. Teraz to viem. A hlavne svojou starostlivosťou obmedzuje dieťa a to nevie potom poriadne preskumať svet. Keď sa zašpiní tak to nevadí horšie je ak by sa pri skúmaní zranilo ale to veľa krát človek ani pri najväčšej starostlivosti nazabráni a aj tak dieťa sa musí naučiť na sebe samom čo môže a čo nie žial keď mu to mamka povie tak to neplati.

jolly84
21. sep 2015

@hanka_april prečo smiešne? Nikdy nevieš prečo........

celasapremenim
21. sep 2015

druhych ludi neriesim, ani matky, ani deti, len seba a svoje dieta
kazdy ma dovod na svoje chovanie
ja pri rocnom dietati som, velmi blizko, za zadkom, stvornozkuje vsade a zaspini sa vsade, to sa nevylucuje, ci som pri nom, alebo nie
aj padne sem tam
kks toto su snad uplne normalne veci a nikto nemoze zit v sterilite, ani ten, co by to velmi chcel:D:D:D

jolly84
21. sep 2015

@hanka_april napríklad, že niektoré sú nesikovnejsie, ako môj ked ide na smyklavku......

titkovamiriam
21. sep 2015

Tak Marek je už v§čší -špinou a zakopnutiami sme prešli.Teraz riešime nože a naposledy vaflovač,na ktorom sa samozrejme najskor musel popaliť aby si dal povedeť.Ale nikdy som žiadne svoje deti nevyhanala z kuchyne,z kúpelne,zo záhrady ked chceli vedieť a pomôcť. 😀

sense
21. sep 2015

Nechavam ju spoznavat svet same, dokonca su aj niektore "nebezpecne" situacie kde ju necham nech si spozna.....samozrejme tymi situaciami nemyslim to ze ju necham hrat sa so sekerou alebo motorovou pilou 😀 a ze sa zaspini no a co ...ved v dnesnej dobe perie pracka nechodime prat k potoku...

jolly84
21. sep 2015

@hanka_april kto mám za sebou, vo všetkom ho vediem ako ty, ale toto mu nejde......

slivka11
21. sep 2015
Používateľ slivka11 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od slivka11.

ja od zaciatku vediem maleho k samostatnosti a najma ked padne tak nerobime z toho vedu pokial sa na neho pozriem tak sa rozplace ale ked to ignorujeme tak sa otrasie a ide dalej 🙂 samozrejme to sa len mensich padov tyka

celasapremenim
21. sep 2015

ja mam dve samostatne deti okrem tohoto spuntika a nemam na to ziadnu metodu 🙂 ani sa nechvastam, ani nikoho v okoli nehanim a ani neporovnavam deti, ale naucila som sa, ze je dolezite, s kym sa stretavam, nemam rada hlupe kravy okolo seba, co vidia len seba a svoje deticky :D
koniec hlasenia :D

celasapremenim
21. sep 2015

@fidka79 jeden chlapcek takto dobre konarom vymlatil deti po hlave zozadu, jeho rozkvakana mamicka k nemu dosla, pohladkala ho po hlavicke a isli sa za odmenu poprechadzat :D

lulistek
21. sep 2015

ja svoje dieta nechavam samostatne ale som aj s nim , snazim sa 50% - 50%
na ihrisku som vedla nej ale iba v pripade ak by potrebovala pomoct sa niekam vystverat. A navyse sme v parku spolu a ja tam nechodim kecat si s mamickami. Doma je to tak, ze sa hra, ked si chce ist citat ale sa hrat so mnou idem alebo niekedy aj nie, pretoze mam aj povinnosti a nie som z tych co maju kazde poobedie dieta u babiek, tetiek. Ale je zaujimave pozorovat ludi, aki su odlisni od matky ktora v cakarni u lekara dirigovala dieta, nechytaj to, nechod tam, tu bud, a ine ktore stoja od dietata na sto honov v parku, vykecavaju a dieta ked si vyzaduje pozornost tak nic , mamy mamy aha co viem a matka keca a dieta zvesi ruky ze zas je neviditelne a pokracuje dalej. Zlata stredna cesta ma byt vo vsetkom.

jolly84
21. sep 2015

Ženy a už hádka, super nesklamali ste 🙂

katrinka8
21. sep 2015

Ja deti nechám, snažím sa zaistiť základnú bezpečnosť (aby si nedolámali končatiny, nevybili zuby, nevypichli oko a neublížili svojmu okoliu), ale zase ich nelapám s každým krokom - aj padať sa musia naučiť 😉 Špinu neriešim (pokiaľ sa zrovna nechystáme na nejakú oslavu a pod., kedy sú takéto hry a zábavky len počas cesty)- veď vodu doma máme, práčku tiež. Na ihrisko, na dvor či do záhrady alebo do lesa im predsa nedám slávnostné veci, počítam s tým že večer prídeme ako prasiatka - všetko rovno do práčky a do vane 😀 Najmä v posledných dňoch má staršia super zábavu s deťmi od susedov - "varia" čarovné lekváre a masti (rozumej piesok, hlina, voda, listy, tráva, kvety - zmiešať, napchať do nádob) a potom sa nimi natierajú, aby mali čarovné schopnosti 😀 Toto však robia v rámci prestávky v korčuľovaní, ale korčule si nevyzúvajú pri tom.
Mladší synček má takmer 2 roky, ešte nevie poriadne chodiť (teda, nie dokonale, ale tak, ako dvojročné deti, niekedy je to proste o tom, kam ho nohy zavedú - keď uteká 😀 ) Aj spadne hocikedy, ale vstane a ide ďalej 🙂 Piesok ho zatiaľ nebaví, ani "čarovné letkvary" staršej sestry, keď si zababre ruky, tak hneď si ich práši a utiera, tak uvidíme, čo z toho bude.

jolly84
21. sep 2015

@hanka_april ouki 🙂

suzanita79
22. sep 2015

Možno sa inšpiruješ týmto článkom 🙂
http://mojolivovnik.blogspot.sk/2015/08/nepomah...

dankaa78
22. sep 2015

Do urcitej miery...ale radsej volim moznost spinave a stastne ako ciste a dokonale a nervozne🏄

michaela_bupi
autor
22. sep 2015

Mamičky, mám radosť, že táto téma vás zaujala a vyvolala vašu vzájomnú diskusiu. Vaše názory nás zaujímajú a preto sa teším na ďalšie vaše príspevky.

renaatka
22. sep 2015

Maly sa uci chodit,spoznava svet,vsetko ho nesmierne zaujima 😃 vsetky kamienky,opadane listie.. ked potrebuje utiect ,odkolenackuje mi vonku na ihrisku a mne to nevadi,utekam za malym,postavim ho a oprasim 😃 rada si s nim hram v piesku,ukazujem kvety v kvetinacoch.. psov.. nevadi mi ked je zababrany,pracka veci operie a ja maleho vykupem v Bupi pene 😃 nieje prwmna nic lepšie ako moje spokojne dieta 😃