Ako posilňujete imunitu Vášho dieťatka?

miriam_nutrilon
30. jún 2014

Podporujte ju výberom vhodnej stravy? Alebo ste skôr zástankyňou otužovania, primeranej hygieny a zdravého denného režimu? Tešíme sa na Vaše skúsenosti!

tomkovazuzi
30. jún 2014

Keďže sme od najlepšieho zdroja imunity kojenia prešli na Nutrilon, snažíme sa imunitu budovať zdravou stravou ( občas aj zhrešime ) a každodenným pobytom vonku aj za slnečna aj za dažďa. Samozrejme hygiena je dôležitá ale ak sa vonku hráme neumyvame ruky po každom kontakte s kamienkom či pieskom.

siska53
30. jún 2014

@miriam_nutrilon asi vsetko dokopy.ano,aj my zhresime,nevravim,ze nie. A este mame radi rakytnickov,nekupujem ich vsak stale. A mame svoje osvedcene triky na pripady,ked sa detom ci nam spusta sopel. Ak zasiahneme vcas,do horsieho to neprejde,resp.vynimocne.

martinkaxp
30. jún 2014

tak, najviac asi posilnujem imunitu tak, ze ked su detska chore, tak im nedam hned antibiotika, nech si telo na to nezvyka. A okrem ineho, dcerku este dojcim.

dasiacik
30. jún 2014

@miriam_nutrilon
Ja posilňujem imunitu svojho chlapčeka najmä správnym výberom stravy kde nepochybne patrí aj UM Nutrilon.Synček má 10mesiacov a nikdy ešte nejedol kupovanú výživu.Všetko sa snažím robiť mu doma,pečiem mu aj chlebík,vianočku.Ráno vždy začíname s kašou (pohánková,ovsená,kukuričná,..) do ktorej mu vždy pridám ovocie.Na svačinku máva samotné ovocie,aspoň 2druhy spolu.Obedy sa snažím robiť zeleninkové,občas mäsko,cestovinka.V priebehu dňa UM a čo najviac ČISTEJ vody.
K správnemu budovaniu synovej imunity sa snažím prispievať aj pravidelnými prechádzkami po vonku,nočným spinkaním pri otvorenom okne,primeraním obliekaním,tzn.snažím sa ho neprehrievať.
Bývame na dedine,takže sme často na záhrade kde sa malý vála po trávičke,hrá sa s hlinou,naháňa mačky,všetko oblizuje,dávam mu ovocie priamo zo stromov,kúpeme sa v bazéniku v ktorom je sem tam aj nejaká muška či iný hmyz 🙂 Myslím si,že organizmus musí prísť do styku aj takýmito vecami,aby bol odolný.
Takto si budujeme imunitu my 🙂

soniatko
30. jún 2014

ja kazde rano robim fresh. mala nema problem vypit cviklu, ci zazvor. este len vyberam odstavovac, uz caka pri mne a krici šťavuuuu. ma 1 a 3/4 roka a musim zaklopat, ze doteraz bola iba raz nachladnuta.
nie som prehnane starostliva, t.z. ze ked jej nieco padne na zem, hned to nebezim umyvat. na zahradke jedava ovocie priamo z krikov. 😉

martinkaha
30. jún 2014

Šport, hry vonku, v prírode, primeraná hygiena, nie však prehnaná, vetranie izieb, v noci okno otvorené na vetračku, ovocie, zelenina... 🙂 😉 🙂

miriam_nutrilon
autor
30. jún 2014

@tomkovazuzi
@siska53
@martinkaxp
@dasiacik
@soniatko
@martinkaha
Mile mamicky, dakujem Vam za naozaj pekne a pre vela dalsich mamiciek uzitocne prispevky a napisanie vasich bohatych skusenosti a ja osobne naozaj chvalim a zelam Vasim drobcom aj nadalej silnu imunitu a co najmenej vaznych ochoreni! Prajem Vam este pekny den!

foolie
30. jún 2014

Keďže sa Nám nepodarilo kojenie tak papáme Nutrilon chodíme na prechádzky každý deň do prírody a chodíme každý týždeň plávať čo najviac zbožňujeme ;)

miriam_nutrilon
autor
1. júl 2014

Milé mamičky, ďakujem Vám za všetky vaše príspevky a užitočné rady. Aj naďalej mi môžete písať, ako vy posilňujete imunitu vašich detičiek. Aj stravou, chutí vašim deťom surová zeleninka, papajú denne ovocie? Chutia vašim ratolestiam aj ryby? Podelte sa s nami o Vaše skúsenosti!🙂

bianus
2. júl 2014

rybí tuk s obsahom A,D a E vit. priamo s Nórska. super vecička.

ellinka13
2. júl 2014

@miriam_nutrilon Dobry den, moja bude mat zachvilu 6 mesiacov a tych informacii je tolko, ze tazko je niekedy rozhodnut, co dalej 🙂 ohladom stravy, ked dospely pomaly nevie, co ma zjest. Chcem sa opytat ohladom tych ryb, co konkretne navrhujete papat ? clovek v dnesnej dobe uz ani nevie co v tej rybe je . . .ja zatial skusenost s rybami nemam, cize kazda rada dobra

miriam_nutrilon
autor
3. júl 2014

@ellinka13 Dobry den ellinka13, pisete, ze dietatko bude mat za chvilu 6 mesiacov, podla najnovsich odborných nutričních odporucani (ESPGHAN), najvhodnejsi cas na zavedenie rybiciek ako aj dalsich potenciálních alergenov ako je vajecny bielok ci lepok. Pokial nemate v rodine alergicku predispoziciu. Na zaciatok je dobre zaviest sladkovodne ryby a neskor aj morske. Vhodnymi druhmi su napriklad losos, pstruh, ci treska. Vyhnite sa rybam ako je zralok ci stuka, ktore mozu obsahovat zvyseny obsah methylortute. Ryby mozete pripravovat aj na pare, tak sa v nej zachova najviac cenných vitaminov. Prajem dobru chut!🙂

anuskaaprazko
3. júl 2014

Dojcenim 😀

horseshoe
3. júl 2014

Dobry den. Opytam sa cisto informativne, ake stanovisko mi uvediete k mojej otazke vy. Je jasne, ze nie kazda zena moze a chce dojcit, avsak preco propagujete umele mlieka ako vhodnu sucast vyzivy po 6 mesiacoch zivota dietata, ked Svetova zdravotnicka organizacia vydala k tomuto ine stanovisko?

Svetová zdravotnícka organizácia okrem toho trvá na tom, že pokračovacie mlieka sú nielen nepotrebné, ale ak sa používajú ako náhrada materského mlieka od šiestich mesiacov a neskôr sú i nevhodné. Súčasné zloženie pokračovacích umelých mliek vedie k zvýšenému príjmu bielkovín a zníženému príjmu esenciálnych mastných kyselín, železa, zinku a vitamínov skupiny B v porovnaní s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie pre primeraný rast a vývin dojčiat a detí. 2, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

Záverom Svetová zdravotnícka organizácia odporúča počas prvých šiestich mesiacov života dieťaťa výlučné dojčenie. Následne by mali byť zavedené miestne výživné jedlá, pričom dojčenie by malo pokračovať do dvoch rokov alebo dlhšie. Pokračovacie mlieka sú preto zbytočné. Okrem toho pokračovacie mlieka nie sú z hľadiska ich zloženia vhodnou náhradou materského mlieka.

http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy...

Dakujem.

anuskaaprazko
3. júl 2014

@horseshoe pretoze prachy su prachy 😀 chapes...

kofoluska
4. júl 2014

U nas jednoznacne kazdy den a za kazdeho pocasia aspon hodina vonku - od narodenia. Kedze do pol roka mi cez den spaval len v kociku, tak sme boli denne vonku fakt za kazdeho pocasia minimalne 5-6 hodin. Neskor, ked uz v kociku spat nexcel, sme zacali chodit von v case bdenia a to sme naozaj minimalne raz na tu hodku von. Ak pocasie a povinnosti dovolia, ideme von aj dva-tri razy za den. Pripadne u mojej mamy na chalupe je von cely den, u svokrovcov na dedine tiez.
Hygiena je tiez dolezita, ale dolezitejsie pre budovanie imunity je umoznit dietatu kontakt so vsetkym vo svojom okoli. Samozrejme s rozumom - pit vodu z jazera mu nedovolim, ale ked chyta kamene, travu, ci hladka zvieratka, nenabehnem okamzite s vlhcenymi obruskami a neutieram ruky. Tie umyvame az po prichode domov.
Okrem toho ma kazdy den mnozstvo cerstveho ovocia a zeleniny. Vsetko mu pripravujem doma z cerstvych surovin, ktore kupujem od overenych predajcov. Nevie, co su to umeliny a la instantne kase ani flastickove kupovane vyzivy. V strave ma hodne psena, pohanky, spaldy, pomenej produktov z bielej muky. Nedostava nijake sladkosti ani ochutene jogurty ci pribinakov.
Do imunity nezasahujem ani umelymi pripravkami v podobe vitaminov.

Ma jedenast mesiacov a zatial prekonal siestu chorobu (bez sialene vysokych horucok, ktore by sa nedali zrazit) a nedavno od manzela chytil virozu. Dva dni teplota, bez soplikov a kasla, potom to preslo a bol pokoj. Aj pocas choroby bol uplne v pohode, papal aj pil normalne. 🙂

miriam_nutrilon
autor
4. júl 2014

@horseshoe Pekny den. Naša spoločnosť plne rešpektuje doporučenia WHO a vo svojich edukačných materiáloch mamičky v dojčení len podporuje. Samozrejme nie každá mamička má to šťastie, že môže dojčiť tak dlho, ako to jej dieťa potrebuje. Pre tento prípad sú tu pokračovacie mlieka, ktorých zloženie je presne dané legislatívou, a ta vychádza z doporučení WHO o zložení náhrad materského mlieka. Takže zníženie množstva bielkovín, zvýšenie nenasýtených mastných kyselín je jasne stanovené a výrobcovia bez ohľadu značky sú povinní tieto odporúčania dodržiavať. Vaša citácia nie je úplne presná. Nikde sa nepíše, že sú pokračujúce zbytočné. Presné znenie je, že Svetová zdravotnícka organizácia zastáva názor, že materské mlieko zostáva naďalej najvhodnejšou tekutou súčasťou výživy, ktorá je postupne čoraz pestrejšia, a to pre väčšinu detí medzi 6. – 24. mesiacom života je naďalej materské mlieko po tom, čo sa začalo so zavádzaním príkrmov. Navyše pre deti, ktoré z rôznych dôvodov nie sú dojčené či ktoré prestanú byť dojčené pred odporúčanou dobou dvoch rokov či viac, existujú prijateľné zdroje mlieka.
Prijateľné zdroje mlieka zahŕňajú plnotučné mlieko, kvasené mlieko alebo jogurt alebo komerčné umelé mlieko. Umelé mlieko je možné použiť, ak je dostupné, cenovo prístupné, je možné ho používať bezpečne a poskytuje výživové alebo iné výhody oproti živočíšnemu mlieku. Tento dodatok sa týka hlavne rozvojových krajín, kde je dostupnosť a možnosť bezpečnej prípravy pokračujúceho mlieka nedostatočná. Zdroj: Guiding principles for feeding non-breastfed children 6-24 months of age. Geneva, World Health Organization, 2005.
V každom prípade prechod z dojčenia na pokračujúcu mliečnou výživu by mal vždy mamičke odporučiť pediater v súvislosti s potrebami dieťaťa"

417781
4. júl 2014

umele mlieko je uplny brak...a je jedno aka je to značka...radšej budem dieťaťu davať kvalitne mliečne vyrobky ako um...a určite nie nutrilon....existuju aj rastlinne mlieka...všetko je to len čisto bizniss ;)

keira
4. júl 2014

@417781 no rastlinne mlieka mozu mat kopec antinutrientov

to skor nieco taketo

http://zivakultura.cz/2012/11/vyroba-umeleho-ma...

katinka71
4. júl 2014

dobry den moj syn bol prakticky od narodenia na UM Aptamile to je podobne zlozenie Nutrilonu,kojit som chcela aj snazila som sa s pomocou laktacnej ,bola u nas kazdy druhy den no moj syn sa nenaucil prisat,pritom v zaciatkoch kojenia nepoznal cumel dokmovala som ho so striekackou po cievke,prekonal tazku zltacku ,ked bolo potrebne vela pit,aby sa odbural bilirubin,aj s vahou zisiel dole pod normu.Museli sme zacat s UM ,boli sme az jedneho roka na odporucanie dr na zacinajucom UM 1,od 4 papal prikrmy velmi rad si zvykol na zelinku a postupne aj na mäsko,ovocie, Co sa tyka otuzovania vela sme boli vonku spal aj v zime v kociku do -13 C,do 8 mesiacov vobec nespal cez v byte iba vonku,v noci museli sme vypnut ustredne kurenie v zime iba tak spal kludne,ani temperovat sme nemohli ,v tom momente nespal,od 3 mesiaca sme zacali s baby plavanim do roka sme ich absolvovali niekolko,Do 1 roka nebol vobec chory,Po 1 roku sme s Aptamil(Nutrilonu ) 1 presli rovno na Aptamil junior1.V 14 mesiacoch zacal chodit do jasliciek bol v kolektive,chory bol 3 x za cely skolsky mal zapal priedusiek ,liecil sa bez antibiotik,sopliky a kasel sa nepocita tu v rakusku za chorobu aj ked mal zapal priedusiek ,podla dr sme museli byt vela vonku za kazdeho pocasia a aj v kolektive,a ostatne aktivity sportove nadalej sme pestovali 2x tyzdenne plavanie,pribudlo este cvicenie deti a rodicov v sportovej hale,vtomto obdobi som mu nasadila na imunitu arco defesens Presne na druhe narodeniny prestal pit akekolvek mlieko,jedine actimel a jogurt zje,Chorobnost medzi 2-3 rokom bola 1x ,stale je v koletive,vela sme vonku,a plavanie ,cvicenie dodrzujeme doteraz

horseshoe
5. júl 2014

@miriam_nutrilon Dakujem za odpoved. Ano, to je pravda, ze nie kazda mamicka moze dojcit. Ale napriek tomu, ze pisete, ze UM - Nutrilon ma znizeny obsah bielkovin a zvyseny podiel nenasytenych kyselin - tak v porovnani s materskym mliekom, je to stale uplne ine zlozenie, ake by potrebovalo ludske mlada. Nehovoriac o tazkych kovoch, ktore UM obsahuje v omnoho vyssom mnozstve ako materske mlieko.

Pravda je taka, ze umele mlieko by sa nemalo propagovat ako vhodna sucast vyzivy po 6.mesiaci veku dietata.

Tak, ci tak stotoznujem sa s nazorom, ktory pise obcianske zdruzenie Mamila (nie je to laicke zdruzenie, tvori ho tim odbornikov, doktorov):
"Umelé mlieko nie je nič iné ako kravské mlieko, do ktorého sú umelo pridané vitamíny a iné látky. Je zrejmé, že prijímať vitamíny, minerály a ostatné živiny je vhodnejšie z čerstvej stravy ako z komerčne vyrábaných prípravkov. Sú oveľa hodnotnejšie. Ak chcete a v rodine pijete kravské mlieko a jete mliečne výrobky, tak ich môžete dávať aj svojmu dieťaťu. Ale umelé mlieko nie je potrebné. Umelé mlieko neosahuje nič, čo nenájdete v bežnej strave. Ak by vám išlo o železo, tak železo je do umelého mlieka pridávané - ide o rovnakú formu, akou je tá, ktorú nájdete v prípravkoch (kvapky, kapsule, tabletky) predávaných v lekárňach. Ale aj železo je vhodnejšie získať zo stravy, pretože podávanie železa (či už v umelom mlieku alebo vo forme výživového doplnku) má aj svoje negatíva, nehovoriac o tom, že jeho absorbcia je nízka. Mimochodom práve železo v materskom mlieku je telo dieťatka najlepšie schopné využiť.

Máte pravdu, že sa všade píše o tom, ako deťom treba po roku dávať umelé mlieko. Marketing výrobcov umelého mlieka je veľmi presvedčivý a je reakciou na to, že mnohé matky prestávajú dojčiť práve po roku. Je absolútnym paradoxom, že umelé mlieko sa po 1. roku života (a často až do 3. roku života) prezentuje ako nevyhnutnosť, pričom materské mlieko (ktoré mimochodom na rozdiel od umelého mlieka obsahuje viac ako tisíc rozličných látok, vitamínov, minerálov, imunitných faktorov a podobne) sa za nevyhnutnosť nepovažuje. Ak niekto považuje podávanie umelého mlieko po 1. roku za nevyhnutné, tak by mal v prvom rade pokračovať v dojčení.

Napriek tomu, to, že umelé mlieko nie je potrebné po 1. roku života (ale aj oveľa skôr), je zrejmé z návodov svetových pediatrických spoločností. Pozrite si napríklad najnovší návod na výživu detí od 6. - 24. mesiacov, ktorý pripravuje kanadská pediarická spoločnosť:

http://www.hc-sc.gc.ca/fn-an/consult/infant-nou...

To isté platí o rozličných ďalších medzinárodných inštitúciách.

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?...

anuskaaprazko
5. júl 2014

@keira a ty si myslis ze UMka z obchodu sa vyrabaju nejako velmi inak? 🙂 tiez su len z kravskeho vyrabane 🙂

miriam_nutrilon
autor
7. júl 2014

Mile mamicky, napiste nam, ako ste dnes posilnili imunitu vasmu drobcovi.

miriam_nutrilon
autor
8. júl 2014

Mamicky, co mal vas drobec dnes na obed, nieco zdrave a chutne?🙂