Dieťa narodené v 29. týždni pije málo mlieka

marianna1203
25. júl 2015

zienky prosim pomoc mam predcasniatko narodene v 29 tt.teraz ma skoro 3 mesiace a stale pije malo um mlieka.vypije 30-40ml kazde 3 hodiny.dnes len 20-30ml kazde 3 hodiny.uz neviem co robit.ked jej davam viacej tak mi prestava dychat a mliecko uz nechce.Viete prosim poradit?

nevenka
25. júl 2015

ja by som sa s tym obratila na dr., urcite lepsie posudi prospievanie, resp. neprospievanie, ja osobne nemam skusenost s predcasne narodenym dietatkom, ale mozno zmenit mliecko? A materske nemate? To by bolo najidealnejsie pre dietatko, na imunitu, dozrievanie a tak...teda mam znamu, ktora ma v podobnom tyzdni narodene dievcatko, ale rodila v Rakusku a tam trvali na tom, aby si rozbehla a udrzala laktaciu...no nepoznam vas pripad, tak len tolko, najst si dobreho doktora a pytat sa...

marianna1203
autor
26. júl 2015

mliecko som stratila 2 mesiace po cisarskom reze.potom bola kyretaz mala bola 2 mesiace v inkubatore.

kliara
26. júl 2015

Toto je určite otázka pre lekára a nie pre nás. Môže mať alergiu na mlieko, za problémom sa môže skrývať čokoľvek, celkový stav dokáže zhodnotiť iba detský lekár.

kofoluska
26. júl 2015

@marianna1203 A co na to lekarka? Predpokladam, ze chodite na poradne. Ak dieta prospieva primerane veku ako predcasniatko, tak mu tolko mlieka mozno staci. Ak neprospieva, pripadne chudne, je celkovo nespokojne a uplakane, tak treba najst pricinu a odstranit. V ziadnom pripade ale neodporucam davat viacej mlieka, ako je dieta ochotne vypit.

marianna1203
autor
26. júl 2015

ona ma problemy s pluckamy.doktorka povedala ze musi vypit viac ale ona nechce.zatial pribrala za 6 dni 140gramov.na mliecko alergiu nema pretoze doteraz akceptovala mliecko.podla vsetkych vysetreni s n ou nic nieje len ma stve ako doktori vravia ze ju treba nakrmit viac a hotovo.

marianna1203
autor
26. júl 2015

@kofoluska je kludna skoro cely dnik prespinka a place len ked je hladna.aj ked vypije tak malicko hned po napapani sa krasne usmieva a zaspinka

biama
26. júl 2015

@marianna1203 a na neurologii ste boli? Mozno je hypotonicka a preto nevladze pit.. vtedy snou treba co najskor zacat cvicit..

veriiii
26. júl 2015

@marianna1203 na akej davke bola,ked ju prepustili-a kedy ju prepustili znemocnice?oan by teraz niekedy mala povodny termin,ze?
akosu na poradni spokojni s priberanim?

marianna1203
autor
26. júl 2015

@biama ona este nemoze cvicit ma chorobu plucok bronchopulmonalnu displaziu a nevladze este tak dychat takze zacneme az ked bude mat okolo 6 mesiacov aj to po zhodnoteni pneumologicky

veriiii
26. júl 2015

@marianna1203 aha,citam,ze ma problemy s pluckami, asi sa zadycha,unavi pri sati, neskusala si iny typ cumlika?ja nemam skusenost s predcastne narodnenym dietatom,ale tipujem,ze byva aj nejaka specialna flaska a cumlik pre taketo deti?..

marianna1203
autor
26. júl 2015

@veriiii prepustili ju 16-teho tento mesiac tam pila 45 ml kazde 3 hodiny.termin mala 13-teho tento mesiac.doktorka vravela ze pribrala celkom dobre cca 140g za 5-6 dni.ale aj tak vravela ze musi pit viac a castejsie.lenze ona uz je zvyknuta z nemocnice kazde 3 hodiny ked jej dam skor mliecko odmieta

marianna1203
autor
26. júl 2015

@veriiii skusali sme pije jedine cez flasticku avent ale stale len tych 30-40 ml.

biama
26. júl 2015

@marianna1203 aha.. no lebo to moze byt pricina, vtedy deticky nevladzu tolko papat.. a cez cievku alebo lyzickou ci striekackou ste skusali dokrmovat, ci ani to uz potom nevladze?

marianna1203
autor
26. júl 2015

@biama neskusali sme to este.

veriiii
26. júl 2015

@marianna1203 nie,nedavaj je skor,ked je zvyknuta..nech je to pekne stravi.. .skus zavolat na oddelenie ci ti neporadia aky typ cumliku..skus sa popytat aj tu v tejto skupine..
https://www.modrykonik.sk/group/2007/detail/

biama
26. júl 2015

@marianna1203 tak kamoska cez cievku davala do pusiny syncekovi ked nevladal sat, ja som zas zvykla lyzickou, le to dlhsie trva.. tak mozete skusit 🙂

marianna1203
autor
26. júl 2015

@veriiii dakujem

marianna1203
autor
26. júl 2015

@biama uvidime ako to pojde dalej kazdipadne dakujem

kofoluska
26. júl 2015

@marianna1203 Este mozes skusit flase MaM anticolic. Nedam na ne dopustit. Inak aj tou striekackou ako Ti tu pisu baby je to super, aspon kym je taka malicka. To sa dietatko tolko nenamaha sanim, lebo mu pomalicky tlacis do pusy mliecko Ty sama. Drzte sa.

zuska88
26. júl 2015

Ahoj mam s tym skusenost, dcerka bola este skor narodena ako tvoja, bpd ma tiez, nevladala kvoli dodychavaniu vypit svoju davku, k tomu mala silny reflux, alergiu na bkm...ja som vymenila avent za obycajny cumlik a flasku, myslim babynova alebo canpolbabies...a vies v com bol nakoniec najvacsi problem? kedze nase deticky nestihaju s dychom je problem sat mliecko ked je uzaver prilis zatianuty na flaske, skus ho uvolnit uplne na maximum kedy este netecie mimo uzaveru - dufam ze som to dobre napisala , ak nieco mozes kludne ip..a krmila som ju vzdy cca 45 min a 1 hod, tak dlho:(...pauza mensia ako 3hodiny nema vyznam, nevytravilo by jej skor...

nevenka
26. júl 2015

@zuska88
@marianna1203

Avent flasku sme mali pri dokrmovani, nas bol sice v termine narodeny, ale moze byt, ze ak mate este aj cumlik s tou jednou tenuckou dierkou a utiahnete moc ten uzaver, tak nevladze vytiahnut z nej. Ja som to pouzivala, kedze som chcela aj dojcit a tuto flasu mi odporucili.

Neskor sme mali aj flasu MaM, ale tu uz vobec nechcel, skuste, mne sa zdalo, ze cez tu ide lahsie, samozrejme, ze zavisi od cumlika. Mozno vobec netreba riesit tie sirsie cumliky, ked uz nedojcite, ale kvoli vyvinu sanky a zubkov sa to viac podoba dojceniu a ak by to slo, tak by som pouzivala asi tu, ale vyskusajte aj ine typy, cez ktore ide mliecko lahsie...

A nam sa tiez neosvedcilo davat castejsie, mozno tak za 2 hodiny, skor nie, to ho potom bolelo brusko a grckal, mliecko musi aj vytravit, hlavne umele. My sme davali materske, takze to neviem posudit...

Drzime palce...

kacena4
26. júl 2015

ahojko s predcasniatkami mam tiez trosku skusenosti aj s chorymi na plucka. mne osobne najviac pomohla flaska mam anticol vyskusaj jednu a uvidis ci ti pomoze. ma specialne dno kde sa ti odsava podtlakom vzduch a tak sa neupchava cumlik a ten je stale volny a lahsie sa saje mliecko (neviem ako to napisat t.j. nesplostuje sa ale je stale taky gulaty 😅 😵) moze ho cely stlacit pusinkou a viac mliecka si vystrekne do pusi bez vacsej namahy. hned si aj kup 2kovy dudlik a mozes vyskusat pri flaske je 1tkovy. mne sa overil rovno 2kovy ma vacsiu dierku lepsie tecie mliecko. potom je este 3x kovynie 3kovy ale musi tam byt aj to "x") aj ten je fajt miecko z neho netecie a ma este vacsi otvor a hlasie sa saje. inak ak ma problem s tymi pluckami a papanim skus jej davat do vody o jednu davku odmerky viac mliecka (mozno na chvilu) bude mat mliecko hustejsie a tym aj bude viac priberat, ak spapa menej aspon bude viac kaloricke. tiez som to jeden cas robila ked mi nechceli deti jest. ale pozor niekedy zvykne zasa zapekat ak to prezenies. potom som zvykla napr. miesto cistej vody pouzit rovno caj a do caju zarobit mliecko tak som "zabila" dve muchy jednou rano aj feniklovy caj dieta vypilo aj mlieko a nezapelako ho 😅 ale nepouzivaj granulovany caj ten je sladeny umelym sladidlom radsej bylinkove caje. popr. skus prikrmovat castejsie ako kazde 3 hodky proste zarob si tych 50ml. a ponukaj stale kym to nevypije ked vypije v priebehu 1-2 hodin super. za 2 hodky zarob znova a poonukaj znova mozno budete pit hodinu ale vypije to je podstatne. v nemocnici to vacsinou robia s detmi tak (neviem ako na nedonoseneckom) ze to do deti narvu nasilu s velkou dierkou ☹ sup sup sup je jedno kolko da dieta von zapise sa ze vypilo a hotovo ☹ papier znesie a potom sa rodic doma trapi ze mu dieta nechce jest tolko kolko im papalo v nemocke. neboj je to zmena pre drobca. kazde dieta si zvyka par tyzdnov na rezim zmenu a ked je este takto horuco tak sa to kludne moze pretiahnut nechuti jest. mne nechcu teraz jest ani starsie deti. davam viac tekutin aby neboli dehydrovane. dozenu o par dni ked sa schladi pocasie. neboj bude lepsie hlavne aby si ty bola v pohode a babatko to bude citit na napoji sa na tvoju pozitivnu energiu a zacne sa aj ono citit dobre doma a zacne papat pekne. s pluckami tazsie ale bude papat postupne
drzkajte sa a dychajte 😵

marianna1203
autor
27. júl 2015

@kacena4 dakujem pekne tak snazime sa dnes papa skoro kazde 2 ma pol hodinky okolo 40 ml.ma to tazsie s tymi pluckamy.ale snazi sa ako to len ide.

kacena4
27. júl 2015

@marianna1203 drzim palceky neboj ono to pojde ochladilo sa snad aj u vas uz je chladnejsie taj to bude dufam, lepsie len nech vam zasa neprechladne lebo sa zahlieni a zasla sa bude horsie dychat ☹ toto je zasa na prd pri tych zmenach pocasia a pluciarov ale neboj co nespapa dnes spapa zajtra pozajtra neda sa posudzovat zo dna na den davkovanie min. tyzden dva mesiac preto su aj pediatricke kontroly s odstupom min. 2 tyzdnov a podla toho sa hodnoti stav priberania. drkam palceky rozpapa sa uvidis

marianna1203
autor
27. júl 2015

@kacena4

tak dnes papala kazde 2 hodinky min 40 ml.teraz vstala po 3 hodinkach tiez vypila okolo 45 ml.asi sa jej dobre buvalo.a ano to mas pravdu to pocasie a plucka deticiek .ani tak ani tak.ale mam pocit ze odkedy ma spreje ventolin a flixotide je to trosku lepsie
@kacena4

fanta3
27. júl 2015

my sme pouzivali klasicky nemocnicny dudel-taky siroky a trochu som jej ho stlacala (flasu som drzala a ukazovakom som stlacala jemne dudel, aby viac vytieklo, lebo sama nevedela tolko vytiahnut- ale treba opatrne skusat, aby naraz vela mliecka nevytieklo a nezabehlo), dierka bola tiez vacsia (nie velkost 1), dcera je tak isto predcasnik 26tt, tiez mame bronchopulmonalnu dysplaziu (no ked bola mala sme to este nemali diagnostikovane) a este aj razstep podnebia. Takze sa jej tazko prisavalo, krmenie trvalo dlho, ale naucila sa. Treba vela trpezlivosti, ale stoji to za to. Pri prepustani z nemocnice nam predpisovali aj fortifikatory (prasok, co som pridavala do mlieka, aby bolo kalorickejsie) a potom neskor sme pili raz denne nutrini mlieko (tiez na predpis- kalorickejsie nez klasicke mlieko). Skus sa popytat na kontrole u rizikovych (patologickych) novorodencov, nam ich tam predpisovali. Neboj sa, urcite sa to casom upravi, len to je trosku tazsie ako u donoseneho babena. Hlavne ze sa snazi a chuti jej- spolu to zvladnete, drzim palce 😉

kacena4
27. júl 2015

@marianna1203 flixxotide je protizapalovy ten je super ked sa nahodi tak postupne utlmi zapalovu aktivitu treba ho pravidelne a ventolin je na akutny stav t.j. tiez ho teraz treba stale kedze je malicka a je na tom zle roztahuje plucka aby sa jej lepsie dychalo a udychala to najma pri papani neviem ako ho casto berie ale ak sa citi zle kludne jej ho davaj tak ze pred papanim zabera dost rychlo a roztiahne jej plucka (trubicu) do par minut takze po nom bude lepsie papat aj moj ho bral a ja som tiez astmaticka tazka takze vlastna skusenost po ventoline sa lepsie dycha takmer hned takze vtedy papajte urcite spapa asi najviac.

marianna1203
autor
27. júl 2015

@kacena4 Ventolin berie 3krat denne jeden vstrek a Flixotide 2 krat denne jeden vstrek