Ísť či neísť na vysokú školu?

22abigail22
27. apr 2019

U nás platí pravidlo, že pokiaľ chceme ísť na vysoku školu, musíme si to sami financovať (keďže nejde o "povinnú školu").

Moje plány boli také, že po maturite nepôjdem rovno na výšku ale zoberiem si rok voľno aby som mohla pracovať a zarobiť si na štúdium.
Uvedomila som si, že aj keby idem na denné štúdium, musím mať peniaze na napr. intrák, cestovné, obedy a pod.
Keby pracujem celý rok a šetrila by čo najviac, mohla som si všetko dovoliť a postupom čase si pokojne nájsť brigádu v meste kde študujem.

Pekne a premyslené plány, že?
Lenže kvôli rodinný dôvodov mi plán padol ako dom z kariet.

V poslednom dobe mi každý (kolegovia, súrodenci, známi), že by som mala ísť na výšku.
Teraz mám na to príležitosť.

Ja som však proti tomu aby som išla na výšku zo viacerých dôvodov:
1. Zmaturovala som v roku 2016. Už 3 roky som mimo štúdium a vôbec mi škola nechýba
2. Neviem na akú výšku sa mám prihlásiť. Nemám vysnívanú školu ani zamestnanie
3. Podľa mňa je lepšie sa prihlásiť na kurz. Zaplatíš zaň, si tam max rok, získaš si potrebné info/prax a na konci dostaneš certifikát.
4. Poznám veľa ľudí, ktorý študovali a úspešne dokončili vysokú školu a nezískali a nič lepšie zamestnanie. Robia napr ako čašníčky alebo v McDonald's.

Čo si o tom myslíte vy vážený? Ste za aby sa za vysoku školu ale proti?

dskjhfdlkdjhl
28. apr 2019

@via88 hlavne o Tebe😉

jatva
28. apr 2019

Asi vdaka skole/vzdelaniu som nemala problem s pracou, no nie je to slovenska skola. Ale nepotrebujem ju k praci. Skor mi len otvorila dvere. Inak si myslim, ze vela absolventom ta vs vela nedala. Ak chces ist, treba si dobre vybrata.

via88
28. apr 2019

@dskjhfdlkdjhl neber vsetko tak vazne, nebudes mat kamaratov.

mirkava
28. apr 2019

@22abigail22 ahoj, ak uvazujes o VS tak chod. Mala som 24 ked som zacala a 29 ked som koncila. Popri zamestnani a nelutujem 😉. Urob to

dskjhfdlkdjhl
28. apr 2019

@via88 bud v klude aspon tak ako ja a nebudes musiet vypisovat blbosti😉

miriam11
28. apr 2019

@22abigail22 ja som študovala VŠ dialkovo popri zamestnani, nikto mi školu financovať nemohol. Inú moznosti som nemala. Nelutujem, zvladla som to, aj ked pár krát som s tym chcela seknut. Urob vsetko preto, aby si si ju spravidlá. Úprimne v dnešnej dobe bez VŠ je to o nicom.

evittam
28. apr 2019

@miriam11 To si myslíš len ty,ze je to o nicom. Mam skvelu prácu v obore a som max.spokojna so vsetkym a nemam VS a nikdy som ju ani nepotrebovala.😉
Naopak poznam ludi podobného charakteru co si myslia,ze ak maju VS tak nad nich niet ale pri tom.....no, skoda reci a samozrejme bez urážky.😊😉

jatva
28. apr 2019

@miriam11 uplny suhlas s @evittam. Da sa krasne aj bez VS. Len clovek nemoze byt vymlety 🙂 myslim, ze je niekedy lepsia daka odborna stredna ako titul z alzbety...

via88
28. apr 2019

@dskjhfdlkdjhl ja som si humorne podpichla, ty si rozpisala studijny system v sr s vyuc. osnovami.. tak neviem kto je v nepohode.

dopolbokaodrata
28. apr 2019

@jatva presne, a hlavne dnes je veľký nedostatok remeselníkov, hľadáš opravára alebo kominára a objednajú si ťa o mesiac lebo nestíhajú.. Nie nadarmo sa hovorí že remeslo má zlaté dno, ale nie dnes bz každý chcel len sedieť za PC a zarábať tisíce, aj keď sa nevie ani podpísať.

jatva
28. apr 2019

@22abigail22 a inak.. co ta bavi? V com si bola dobra na skole?

via88
28. apr 2019

Ani mne sa nepaci studium len kvoli titulu, potom to studium aj tak vyzera, avsak, realita je taka, ze nemat titul ta raz moze vyznamne zabrzdit, poznam x pripadov, ked bola osobe ponuknuta super praca - ale nemala titul, ktory bol formalnou podmienkou, aj ked bol/a sikovn/a.

evittam
28. apr 2019

@evaachesa Co ma titul so schválením hypoteky. Nejaka hlupost....Akoze ked budem mat minimálnu mzdu ale titul tak mi daju hypotéku ale ked budem mat 2tis.a ani maturitu tak nie?😂😂😂

via88
28. apr 2019

@evittam aj ja som sa pozastavila, ale verim uz vsetkemu

zeytin
28. apr 2019

V den mojich maturit mi zomtel otec, tiez mi plany na vysoku padli, musela som nastupit do prace. Na vysoku som sa dostala tiez ako aj ty o 3 roky, popri zamestnani. Chodila som na UK geografia a verejna sprava. Mojim kriteriom skoly bolo malo matiky. Viem, nie velmi cielavedome, ale matiku som odjakziva nenavidela. Dokoncila som bakalara a studium prerusila. Po dalsich 3 rokoch som si dokoncila aj magistra. Studovala som uz tehotna, ucila som sa aj s dcerkou a promovala uz s druhou v brusku. Vsetko sa da. A urcite sa oplati urobit si VS, lepsie ako kurzy...

jatva
28. apr 2019

@zeytin preco myslis, ze je to lepsie ako kurzy?

22abigail22
autor
28. apr 2019

@jatva
V škole som bola bifliška. Nemala som niekedy horšiu známku ako 3. Zmaturovala som zo všetkého na 1.

Na základnej ma bavilo chémia a biológia. Prihlásila som sa na gymnázium lebo som chcela študovať na policajnej akadémie. Kvôli zdravotných problémach nemôžem.
A na strednej má žiadnej predmet nebavil lebo tá moja gympek nestála/ nestojí za nič.

jatva
28. apr 2019

@via88 o ake prace islo?

zeytin
28. apr 2019

@jatva tie niektore sucasne rychlokurzy su nanic... Po 3 mesacnom kurze si mnohi myslia, aki su odbornici... Vysoka skola je uz v mnohych zamestnaniach standardom.

jatva
28. apr 2019

@22abigail22 a teraz ta to k nicomu netaha? Ja som bola podobna. Jedine zamestnanie som si vedela predstavit ako ucitelka 🙂 No par mesiacov mi stacilo na vytriezvenie :D prac som vyskusala niekolko a asi 4ta bola ta prava a pritom som vobec netusila do coho idem :D Chvilami som premyslala, ze si dorobim mgr, ale pride mi to absolutne zbytocne. Treba len najst co by ta oslovilo a potom podla toho. Ist studovat len tak, lebo titul, je nerozumne podla mna.

jatva
28. apr 2019

@zeytin mne vela VS pripada, ze ta na prax nepripravia. Kurzom si doplnit co treba podla mna velakrat staci...

evittam
28. apr 2019

@zeytin Lenže aj teoria VS je v mnohých zamestnaniach na dve veci a ludia si myslia,ze sú bohviečo a este prídu na pohovor s tym,ze pod 2-3tis.nepojdu- z chuti som sa zasmiala (samozrejme az po pohovore) teda skor je to niekedy do placu. Bohužiaľ.

evittam
28. apr 2019

@via88 Ja nie.

abbey1
28. apr 2019

Tu nestojí otázka, či je VŠ potrebná ako taká. Sú proste profesie, kde to bez nej nejde a profesie, kde ju úplne zbytočná.Mna skôr zaráža fakt, že ťa nič nebavilo na strednej, teraz si dospelá a stále nemáš nejaký sen a predstavu o svojej profesii.

zeytin
28. apr 2019

@evittam
@jatva ano a ano, suhlasim... Ja som si tiez absolvovala dva kurzy ako doplnkove studium. A pokial robis VS popri zamestnani, tak sa subezne ucis a aj vykonavas prax. No, absolventi dnes nemaju chrbtovu kost, ale na druhej strane aj zamestnavatelia chcu mladych ludi s 20rocnou praxou...

jatva
28. apr 2019

@zeytin myslim, ze obe strany rychlo vytriezveju, ked zistia, ze tade cesta nevedie...

jatva
28. apr 2019

@evittam to skutocne chcel absolvent 3tis? Za aku pracu?

jatva
28. apr 2019

@abbey1 su taki ludia. Moj muz doteraz nevie co by chcel robit a to je uz "starec" :D

evittam
28. apr 2019

@jatva Skutocne. IT, personalistika. To mas tak ked títo absolventi maju co jest, kde byvat, na com jazdit a aj skolu zaplatili rodičia len aby mali doma absolventa tak na co bude robit za menej ked nemusi....

jatva
28. apr 2019

@evittam tak v IT nad tie 2tis si to viem predstavit. Tam mozu ist mzdy tak vysoko.