Neviem sa rozhodnúť medzi štúdiom medicíny a farmácie.

belle01
30. mar 2020

Ahojte, chcela by som sa opýtať, či niekto máte skúsenosti s Lekárskou fakultou UPJŠ v Košiciach (konkrétne s odborom všeobecné lekárstvo) alebo s farmáciou na UVLF tiež v Košiciach? Bola by som veľmi vďačná každému, kto tieto odbory študoval alebo študuje a vyjadril by sa tu k tomu, pretože ja sa práve rozhodujem medzi týmito školami, ale vôbec sa neviem rozhodnúť. Viem, že ide o to k čomu ma to viac ťahá, či mám lepší vzťah k biológii alebo chémii a ako si viem samú seba predstaviť v buducej profesii, ale naozaj sa neviem rozhodnúť. Čítala som už rôzne názory, ale tie nie sú aktuálne, tak by som bola rada ak by ste sa vyjadrili tí, ktorí máte nejaké skúsenosti. Ďakujem.

adka628
30. mar 2020

Súhlasím s marca12, výber budúcej profesie je veľmi dôležité rozhodnutie a takéto dilemy vôbec nie sú ojedinelé, takže sa ešte trochu rozpíšem. Ako lekárka si v užšom kontakte s ľuďmi - o pacientov sa buď niekoľko dní staráš na oddelení alebo chodia k Tebe do ambulancie, poznáš vývoj ich choroby aj iné diagnózy, stretávaš sa a komunikuješ s ich príbuznými, kým v lekárni sa pacienti skôr len striedajú za tarou. V nemocnici takisto prichádzaš do kontaktu s kvantom ďalšieho personálu (sestričky, sanitári, lekári z iných oddelení), s ktorými sa treba vedieť dohodnúť, kým v lekárni len s niekoľkými kolegami. Ako farmaceutka si odrobíš svoje a ideš domov s čistou hlavou, kým lekári často ešte doma premýšľajú, či sa rozhodli dobre, čo sa teraz asi deje s niektorým pacientom, či sa nehorší atď atď. Farmaceut musí mať v hlave kvantum vedomostí o liekoch, aby vedel opraviť recept, ak lekár v ňom urobil chybu (napr v dávkovaní). Lekár sa musí rozhodnúť, aký liek vybrať - farmaceut ho skôr kontroluje. Snáď to neznie veľmi zmätočne 🙂 . V lekárstve sa človek podľa špecializácie dostane k obrovskému spektru rôznych manuálnych výkonov - od odberu krvi po vŕtanie do mozgu. Niekoho to láka, iného odradí 🙂 .
Ozaj a to najdôležitejšie: na medine je väčší podiel chlapov než na farmácii (o trochu :D ). U niekoho aj to zaváži :D

mousegirl
30. mar 2020

@belle01 ešteže vies, že nemám žiadne osobne skúsenosti ;) každopádne ti želám, nech sa rozhodneš správne

belle01
autor
30. mar 2020

@adka628 Úplne súhlasím s tým, čo si tu napísala. Ale to ,,najdôležitejšie", že je tam väčší podiel chlapov ma naozaj dosť pobavilo. Aspoň, že tu nie sú všetci takí vážni.

eliska13
30. mar 2020

@adka628 pekne si to opisala tak zo života a podstatne veci😊
@belle01 nemám osobnú skúsenosť, ale mám viac ľudí v okolí z farmácie a sú spokojní myslím, že ak by si chcela byť lekárka vedela by si to hneď a nezvazovala by si medzi...

alexandraala
6. apr 2020

Ahoj, tak moja sestra vystudovala mediku. No a videla som j u v kuse sediet pri knihach. Napriek tomu keby som bola na tvojom mieste sla by som na mediku. Pretoze nemusis byt prave pri operaciach, mozes byt napr. endokrinologicka a skumat krv atd...je strasne vela zamerani v tomto smere. Ona je spokojna, ze isla na mediku. Ako lekarka si viac menej sama sebe panom. Vo farmacii to tak nieje, v podstate kontrolujes len po lekarovy co predpisal. Nijako sa neposuvas povedala by som, stojis celu pracovnu dobu na nohach, podstate mas stale rovnake kolegyne, ktore ti mozu liest na nervy....ako lekarka mozes byt aj napr. vseobecna ,mas pri sebe sestricku ktora ta obskakuje a prac. cas si teoreticky mozes zariadit podla seba. Ako farmaceut. musis byt stale v praci v tvoj stanoveny prac. cas.....Posledne odporucanie, ako student mediciny budes mat prakticku cast pitvu...si si ista ze by sinto zvladna nepride ti zle ,neodpadnes? (Aj ked sestra mala takych spoluziakov) Si empaticka voci druhym ? Budes to vykonavat nezistne? atd...pokial ano tak nevahaj chod

pseudomonas87
19. júl 2020

@belle01 ahoj, tuto diskusiu som objavila dosť neskoro, ale tak odpísať môžem. Ja som sa už dobrých pár rokov rozhodla pre medicínu a poviem ti, keby som sa rozhodovala dnes, isla by som pravdepodobne na farmaciu. Potom keď príde rodina a ty stále slúžis 24 h služby a roboty je vyše hlavy, sviatky, piatky, každý Druhy víkend, tak človek bilancuje.... Niežeby ma to nebavilo, to nie, práca je super, len ten čas nie je....
Ako si sa nakoniec ty rozhodla? Držím palce, nech to je čokoľvek.

saimaa
21. júl 2020

chcela som napisat moj rozsiahly vhľah do toho, ako som sa medzi týmito dvoma skolami rozhodovala ja a ako to vidim po rokoch, ale nebudem to teraz pisat, mozno si uz rozhodnutá....takze tiez ma zaujima, ako si sa rozhodla 🙂

belle01
autor
23. aug 2020

@pseudomonas87 Ahoj, ďakujem pekne. Tiež odpisujem dosť neskoro, ale nakoniec som sa rozhodla pre farmáciu.

mancicimancici
14. apr 2022

Zubné lekárstvo

lulu_03
15. nov 2022

@belle01 ako si nakoniec spokojná? Rozhodla si sa dobre alebo to ľutuješ? Mám rovnakú dilemu preto ma zaujíma tvoj pohľad s odstupom času.

aktiz
16. nov 2022