Poraďte s výberom vysokej školy

norikk
14. okt 2013

Ahojte zienky.

Chcela by som vás prostrednictvom tejto diskusie poprosit o pomoc pri vybere VS. Nemam moznost poradit sa s nejakym skolskym poradcom. Zmaturovala som pred dvoma rokmi a prestahovala sa. Ak sa mi dufam podari najst pracu, rada by som sla od septembra do skoly. Mam len maturitu z gymnazia, praca sa mi hlada tazko.

Ale, ja do skoloy nechcem ist kvoli titulu, aby ste si nemysleli. Pokusim sa vam opisat, co ma bavi, co by som v buducnosti chcela robit a v com by som chcela najst uplatnenie. Uz ako 10r som sa zaujimala o zensky cyklus, bola som v tom jednoducho zbehla....neskor, na prelome 18/19 som mala dalsiu vlastnu skusenost a porod...tieto tri roky materskej mi dali strasne vela, ale hlavne v tom,ze som si vybrala co chcem robit, vlastne neviem presne....chcem pracovat so zenami, s dievcatami, smatkami, snazilkami.....mlade dievcata chcem viest k tomu aby spoznali a poznali svoje telo, vedeli si ho ctit, a vedeli, coho vsetkeho je chopne od menstruacie, po pocati, porod, dojcenie.......cize nejaka sexualna vychova....rada by som robila osvetu aj u dospelych zien, ucila ich inym sposobom,ako sa dnes bezne pouzivaju, od antikoncepcie,ci uz ako abortivny prostriedok,alebo ako liek, pri roznych problemoch...ja chcem ostatnym pomoct hladat i inu cestu pri rieseni problemov s cyklom a atd....napr cez upravu stravy, zivotospravy, hlavne vzdelavat.....vidim, ze vela zien ma strasne malo informacii vseobecne o cykle, a nieto este omacky, ktore by jej mohli pomoct....ked uz ma zena babo, chcem jej pomoct prehlbovat v nej jej materinsky cit, pomahat s dojcenim, nosenim, premoct strach zo vztahu matky a dietata, byt citlivou ....ano, planujem si urobit kurz laktacnej poradkyne, ale to ma moc neuzivi....potrebujem nejaku vyssiu profesiu, popri ktorej by som mohla robit poradkynu....nechcem velmi pracovat s malimi detmi, ja chcem pracovat s tymi, ktori raz budu mat deti a ktori maju deti....za gynekologicku si ist netrufam, nezvladla by som to vystudovat....tak poradte :( ..neziadam konkretnu poziciu, ale aspon svetloruzovy sajn, co by mi raz pomohlo dostat sa k tomu vsetkemu.....

ak som zle napisala prispevok prosim admin nemaz ho, presun ho, ja vazne chcem poradit s vyberom VS 😅 ....

zuzkat1
26. okt 2013

@norikk na manzelsku poradkynu musis psychologiu.

cecil36
26. okt 2013

@norikk prepac, nechcem sa ta dotknut, ale musim sa smiat nad tvojimi nazormi. Su velmi naivne, detske.... "Ja chcem mat veducu poziciu, aby sa pocuvali len moje nazory" je tak na urovni zakladnej skoly, ked moja dcera povie, ze ona nechce robit nic, chce byt bohata 😀 Cisto teoreticky ak by sa ti z tych tvojich roznorodych veci aj podarilo nieco vystudovat, budes potrebovat prax, niekde ju budes musiet nabrat (to, ze si mala problemy v manzestve alebo tehu alebo co ja viem co nie je prax!!!!). Budes sa musiet naucit pocuvat aj iny nazor, nie len ten tvoj, o ktorom si mozno teraz presvedcena, ze je ten najlespsi, ale o desat rokov ho mozes zmenit radikalne akymkolvek smerom. Clovek sa totiz dievca zlate uci cely zivot. Dalsou vecou,, kotru si budes musiet uvedomit, ci tvoje ambicie ta aj dokazu uzivit. To, ze ty chces, bavi ta to, je jedna vec, poziadavka na trhu vec druha. Nevie si dost dobre predstavit, ako by si chcela ucit na strednej skole dievcata a nemat vystudovanu pedagogicku fakultu alebo aspon pedagogicke minimum, aj vo vyucbe musis dodrziavat urcite skolske osnovy a nie poveta, toto vsetko co je v knihe je zle, co vam ja poviem je dobre. Z tvojich prispevkov by som ta poslala na VS odbor Misia a charita respektive vyucovanie nabozenstva (tam mozes zahrnut aj taketo otazky si myslim), ale uplatnenie a vyuzitie toho co chces robit a nemat nad sebou ziadneho sefa je nerealne. To co chces robit ta ako SZCO neuzivi. O psychologii by som v tvojom pripade ani neuvazovala, lebo mas zatial dost jednostranne nazory a hlavne na poradensku psychologiu musis studovat vela, mat vela vycvikov, byt zapisana v komore psychoterapeutov.... a toto vsetko stoji prasulky.

bosoriak
26. okt 2013

@norikk Necitala som vsetko, ale napisem ti moj nazor:

Ak chces radit ludom v takychto oblastiach, ako si napisala, to by si musela vystudovat medicinu, psychologiu, porodnu asistenciu, socialnu pracu, laktacne poradenstvo, mat nejake pravne minimum, pedagogicke minimum a trochu ekonomie. Kazda z tychto skol ti da nejaky zaklad, nejake povedomie o okolnostiach, pricinach, nasledkoch, priznakoch a pod.
V skutocnosti ide o to, ze si myslis, ze niecomu rozumies lepsie, pretoze si si to zazila. Ja si myslim, ze v tomto mozes mat ciastocne pravdu, moze mat lekar muz nastudovane, kolko chce, netusi ako to boli pri porode, ze. Na druhej strane, bez urazky, nemas za sebou kurzy anatomie, nevies, preco sa deju veci v tele tak ako sa deju do hlbky, nemas zazite ine porody, nez ten svoj a aj to iba jeden.

Chces robit manzelske poradenstvo - skutocne si myslis, ze vies ako radit parom s problemami, ktori su spolu castokrat dlhsie, nez ty si na svete? To nema byt rypanie, to je skutocne cisto otazka, ci si na to trufas. Riesit pary, kde je alkoholizmus, nasilie, psychicke tyranie, sikana, ked vidis, ze ten vztah nema sancu na prezitie a su tam male deti, pripadne ked vidis, ze jeden vobec nechce a druhy ano. Vela ludi si mysli, ze to zvladne a potom ich to zozuje ako kombajn.

Si mlada a mas energiu a odhodlanie, to je podla mna skvely zaklad.

Ja by som na tvojom mieste zacala s obycajnym podnikanim - poradenstvom. Cosi ako ludova liecitelka, proste radis z vlastnych skusenosti za peniaze. Mozes to robit pripadne ako online poradenstvo na zaciatok. Povedzme 1 euro za radu, to je len taky splech, ceny a podmienky si urcis sama. Popri tom si spravit kurz laktacnej poradkyne napriklad. A opat rozsirit svoju oblast posobenia. Ziskas nove kontakty, klientov a znovu mozes rozsirovat vzdelanie tym smerom, ktorym potrebuju tvoji klienti.
Pripadne skus oslovit nejake poradkyne v okoli, z oblasti tvojho zaujmu. Nech ti povedia, ake skoly maju a co by studovali teraz, ak by sa mali rozhodnut este raz.

Nechcem ta vobec demotivovat, myslim si, ze ak mas predstavu a ciel, mas polovicu za sebou. Len sa nesnaz to mat vsetko a hned. Po malych krokoch sa dopracujes dalej.

A nemusis sa hned vrhat na vysoku skolu. Po mojich skusenostiach ta vysoka skola nenauci to, co prax. Je fajn mat zaklad, historiu, nejake teoreticke povedomie, ale co sa deje v realnom zivote je casto uplne nieco ine. Preto by som sa neupinala na skolu, ale skor na prax.

Co sa tyka tvojho zaujmu o zensky cyklus a pod. tam to velmi na poradenstvo nevidim. Ak ma zena problem s cyklom, otehotnenim a pod., malokedy vyhlada poradcu, skor ide za lekarom. Nechcem ta odradit, ale tak to vidim ja.

Drzim palce, nech sa ti podari splnit si svoj sen.

elfarran
3. dec 2013

ak mozem, ja by som odporucala akukolvek prax u teba najskor...skola ti neda prax...len teoreticke vedomosti, ktore su samozrejme potrebne, ale na vseobecny rozhlad potrebujes aj ine...to, ze si veriaca nemusi byt minus, pokial sa to silou mocou neprejavi ako minus....mohla by si v poradenstve zacat...ponukat moznosti a ked by si videla, ze napr. ta co prisla za tebou ma podobne nazory uviest aj ine priklady....ale aj tak si myslim, ze by si sa mala poobzerat najskor len po kurzoch...lebo clovek si moze mysliet, ze ho nieco naozaj bavi...potom pride do realneho sveta praxe a hop, toto nie je co som chcela.....hlavne treba rozhlad, nech zacnes hociako a s hocicim...ale treba ziskavat rozhlad a ci by to tam odkial si uvitali....ci by si prisli po radu... 🙂