Život v Škótsku

tehotna85
5. mar 2021

Dobrý deň prosím chcela by som sa opýtať niekoho či má skúsenosti. Manžel už dlho túži žiť v zahraničí konkrétne v Skotsku. No on by chcel aj teraz odísť počas tohto obdobia ...( Máme dve dcéry jedna je ešte malička, nemáme tam žiaden základ ku komu a pod. On je šikovný tesár no po anglicky nevie, ja celkom v pohode.) Myslíte že bola by nejaká možnosť dostať sa tam nájsť prácu, bývanie a fungovať. Ďakujem

oslo1
5. mar 2021

Teraz po Brexite? V COVID19 obdobi? Skor ste si mali spomenut.

gabrielkaa
5. mar 2021

Ja som tam mala par znamych, ktori tam ziju, len ono teraz je to omnoho komplikovanejsie. Uz ti co tam ziju, si musia vselijake papiere vybavovat atd.

tehotna85
autor
5. mar 2021

@oslo1 tak doteraz sme opatrovali mamu nedalo sa

kiki68
5. mar 2021

Naucit sa trosku jazyk, aspon jeden musi vediet lepsie hovorit. A ked poznate niekoho tam , tak cez neho vybavit pracu a potom byvanie

syslik81
5. mar 2021

vsetko sa da ale budete to mat fest tazke ... ceny isli neskutocne hore najoamne 6m dopredu vela papierovaciek etc takze bez jazyka neviem ako to chcete vybavit ... uprimne by som nikam nesla ... covid pripravil o pracu vela ludi -domacich a pre nich niet prace nieto este pre imigrantov bez jazyka ... keby ste aspon tu rec vedeli

sisaka
5. mar 2021

Čo sa týka priamo Škótska, to neviem, to treba konkrétne zistiť, ake sú možnosti po Brexite, čo sa týka Covidu, tak to nie je až taký problém, ľudia stále migrujú, my prenajímame byt a za pár dni, po ukončení karantény, tam príde rodinka z Čiech s malým dieťaťom (žijeme v Kanade).

sisaka
5. mar 2021

Až teraz som si všimla, že neviete po anglicky 🙃, tak hneď aj na to zabudnite, keď o tom uvažujete dlho mali ste kopec času naučiť sa jazyk, takze asi až tak veľmi motivovaní nie ste

loginexistuje
5. mar 2021

musis splnor podmienky podla ich noveho systemi ako imigrant si tam aj jazykpve testy tak najprv asi s tym zacat plus aj podmienky ohlafom prijmu a pod

loginexistuje
5. mar 2021

Aby ste boli oprávnení na vízovú trasu kvalifikovaných pracovníkov, musíte preukázať, že:

máte pracovnú ponuku na požadovanej úrovni kvalifikácie od sponzora s licenciou od úradu Home Office (Home Office-licensed sponsor)
váš sponzor vám zaplatí príslušnú minimálnu mzdu (bežne 25 600 £ alebo aktuálnu sadzbu pre vašu konkrétnu prácu podľa toho, ktorá sadzba je vyššia)
viete hovoriť po anglicky na stredne pokročilej úrovni B1 (Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazykové znalosti)

ivanizna
5. mar 2021

@tehotna85 Bez jazyka určite nie, a ešte v Škótsku. To nie je obyčajná angličtina, a vôbec ten ich akcent nie je taký jednoduchý. Oni celkovo nezbožňujú ľudí, ktorí nerozprávajú po anglicky, čiže ak tu nemáte nikoho, kto by mu pomohol, alebo nejakú partiu, s ktorou by žil, tak by som to momentálne asi neriešila 😕

number19
5. mar 2021

Prezit v zahranici nie je take lahke. Musis ovladat jazyk alebo/a byt fakt dobra vo svojej profesii, co musis byt schopna dokazat (nikto nikde necaka na slovakov, a to som slovenka zijuca skoro 20 rokov v 3 zapadoeuropskych krajinach, stale a zdoraznujem stale pracujuca, takze trosku viem o com hovorim). V dnesnej dobe ale asi nie, najlepsie riesenie je si radsej najst nieco na SK podla mna.

kinderzwillinge
5. mar 2021

@number19 Najst myslis dobru pracu?? 🙈😂😂😂

number19
5. mar 2021

@kinderzwillinge Bavime sa o hladani prace v zahranici nie? Alebo mi nieco nedoslo? Ty zijes v SK alebo v zahranici?

kinderzwillinge
5. mar 2021

@number19 Najst dobru pracu na "Slovensku" tam vypadlo, neviem preco...

number19
5. mar 2021

@kinderzwillinge OK chapem, mozno mi uz vypaduva slovencina, prepacte. Tak som to presne myslela. Vdaka.

kinderzwillinge
5. mar 2021

Hlavne v mieste bydliska @tehotna85 asi nebudu take platy, ako v Bratislave, cize snivat tu o uzasnom plate pre otca dvoch malych deti je kus odveci..

cariad
5. mar 2021

@tehotna85 Dovolím si reagovať, bohužiaľ asi ste ten ľahký príchod prepásli,myslím to v dobrom. Ja žijem v severnom Walese. Tak isto ako v škótsku aj tu vo Walese (a ako to niekto už spomenul) tunajší moc nemusia ľudí čo rozprávajú čistou angličtinou (a vy ani nerozprávate po anglicky) ja som koli tomu chodila na kurzy welštiny aby som zapadla ( a neskôr pomohla deťom s úlohami) taktiež ako to niekto spomenul s prácou je to naozaj úbohé pre “local” ľudí nie to pre niekoho cudzieho, aj keď s fantastickým skúsenosťami (ako tesár). A naozaj po brexite je jeden plat nič moc a teraz cez Koronu a podobne no nie je to jednoduché. Taktiež ak majú deti okolo troch rokov budú musieť ísť do školy (pokiaľ si nepožiadate o odklad, potom až od piatich rokov, ale pokiaľ neviete ako a kde tak to by boli naozaj,naozaj veľmi ťažké začiatky. Nič v zlom. Prajem veľmi veľa šťastia a pevných nervov ak sa na to dáte. 🍀🤞🏻

tehotna85
autor
6. mar 2021

@sisaka ja jazyk viem celkom ok dorozumieť sa v pohode aj staršia dcéra

nikavuk
7. aug 2021

@tehotna85 ja žijem v škótsku, a bez angličtiny remeslo bude veľmi ťažké. Museli by ste niekoho poznať. Škóti sú takí ja to volám európskejsi ( sú podobnejsi slovákom ako anglani žila som aj tam) čiže to so sebou nesie vlastnosti ako rasizmus, nacionalizmus a tak čiže väčšina si myslí že Škóti a Škótsko je top a ich prízvuk vie byť komplikovaný a vedia mať naozaj malý záujem aby rozprávali normálne anglicky aby cudzinci chápali. Ale sú aj vynimky. Ťažsie sa hľadajú kamaráti, ženy chodia do práce po max ročnej materskej a teda batoľa musí do súkromných jasiel čo stoja kľudne 1000 libier mesačne a cakacka je pol roka. Po 3 rokoch dieťaťa žena má nárok na nejaké hodiny zaplatené štátom a je to lacnejšie. No záleží ako veľké máte deti. Ja som v 6 mesiaci tehotenstva a po 6 rokoch sa sťahujem naspäť na svk, mne sa nepáči ako sa tu vychovávajú deti a je tu príšerná zdravotná starostlivosť. Ale aby som ťa úplne neodradila robotu si nájdete ak pôjdete na miesta kde sú sklady tam nebude treba veľa angličtiny. A na všetko sa dá zvyknúť, plus angličtinu sa dá naučiť ľahko.

kinderzwillinge
11. aug 2021

@nikavuk Mozem sa spytat, v com je v Skotsku otrasna zdravotna starostlivost? /Zijem na Slovensku/

nikavuk
11. aug 2021

@kinderzwillinge Tak napríklad tehotenstvo keďže to má samu zaskočilo. Som v 26tt a krv mi vzali raz v 10 TT mala som tri stretnutia s tou midwife, ani jedno s doktorom žiadny gynekológ žiadne meranie krčku maternice či vysetrenie. Plus mala som sono v 13 TT a 21tt a to je všetko viac už nemám. Na glukózu mi povedali že to netreba že nejsom riziková. Ale aby sa to netocilo iba okolo tehotenstva, hľadám si zubára už vyše roka a aj kv covidu neberú nových pacientov a mám vypadnutu plombu ale to je jedno lebo som sa sťahovala a nestihla som sa zaregistrovať tak mám smolu. Mávala som seknute v chrbte z práce a tak a tak mi dali kodein a paracetamol, nič také ako rehabilitácie alebo masáže alebo niečo netreba čakať. A k odborníkovi sa čaká kľudne pol roka keď už sa dostanete je možné že bude dobrý to je fakt. Väčšina lekárov predpisuje lieky po telefóne že zavoláte poviete čo vám je on vás "vyšetrí" cez telefón a hneď máte Paralen nasadený. Určite aj Covid tomu pomohol. Niektoré strediska su lepšie jak iné moje je nič moc. Ale všeobecne bez súkromného poistenia je to pekne nahouby to si potom človek povie zlaté slovenské zdravotníctvo. Príkladov mám nekonečno

kinderzwillinge
13. okt 2021

@tehotna85 Ahoj, podarilo sa Vam odist do Skotska ??

vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hiro
10. mar 2022

Skotsko? Sadomaso. Pocasie na zomretie. Vypestujete si depresiu a jeden po druhom odide. Dost som videl ze viem kde slnko svieti nemusis mat nic a si stastny.

kinderzwillinge
11. mar 2022

@hiro Ja slnko nemam rada, neznasam ho, depresiu mam kazde leto a snazim sa nevychadzat von