Celkové vyšetrenie potravinových intolerancií

buberova
19. sep 2021

Ahojte. Videla som reklamy na vyšetrenie intolerancií z krvi, ceny sa pohybujú 200-500€. Môže mi rovnaké vyšetrenie z krvi na desiatky potravín spraviť aj alergológ? Má s tým niekto z vás prosím skúsenosť? Ďakujem.

evkat13
19. sep 2021

@buberova pripnem sa ak mozem, lebo ma to tiez zaujima. Viem iba tolko, ze tie platene testy su fakt vsetky druhy potravin - aj koreniny a podobne maličkosti.. Myslim, ze alergolog moze dat len zopar potravin (nas to caka a povedala, že si mam aj ja rozmyslieť, ktore chcem).. Je to smutne ze to nerobia normalne :(

7lenka11
19. sep 2021

Mne robili testy na alergo-imunologii. Nie su tam vsak vsetky potraviny, je to test asi na 15 potravin + problemy ako celiakia, histaminova intolerancia atd + alergia na zvierata.. mne osobne stacil tento test.. vysla mi z neho histaminova intolerancia a hranicna hodnota intolerancie mlieka.. stravu som upravila a je to o dost lepsie 🙂

20erika07
19. sep 2021

@buberova ahoj moja sestra si dala robit komplet za 500e a robila jej to jej alergologicka ku ktorej chodi

buberova
autor
19. sep 2021

@7lenka11 z krvi ti to robili alebo tá prick metóda či ako sa to volá?

stanulienkat
19. sep 2021

Žiadny alergológ ti neurobí všetky testy, jednak sú veľmi drahé a jednak to nepreplatí poisťovňa. A histamínovú intoleranciu ma teraz už každý tretí človek.

7lenka11
19. sep 2021

@buberova z krvi.. brali mi krv asi do 5-6 skumaviek

buberova
autor
19. sep 2021

@stanulienkat je to sranda.. že mám pocit že nie je všetko ok, odsledovať je to náročnejšie pri tom množstve potravín, keď sa človek pestro stravuje a človek si má zaplatiť 500€ za vyšetrenie u súkromníka.. zdravotnej poisťovni by som to do pol roka "zaplatila" na odvodoch, keby to bolo normálne hradené. A to som mladý zdravý človek ktorý nijak extra nevyciciava zdravotný systém.. to len taká úvaha... Samozrejme nie ako útok na teba len som sa asi potrebovala trošku vyventilovať

stanulienkat
19. sep 2021

@buberova vies, ale ked tu sledujes diskusie,tak kazda chce pri akomkolvek banalnom probleme vsetky mozne vysetrenia z krvi, endokrinologa,kardiologa,gastroenterologa.... Nie je mozne kazdemu vsetko vysetrit. Stoji to nemale peniaze. Aj ked fungujeme na principe solidarnosti. Skus si pozriet,co stoji poistovnu hociaka navsteva lekara,odber, rehabilitacia, preplatenie casti liekov. Takze ani ta solidarnost zdravych s chorymi nepokryje vsetky naklady. Preto treba najprv konzultacia u odbornika a on uvazi, co zhruba treba odobrat. A tu histaminku ma fakt uz skoro kazdy. Suvisi to dost aj so zivotnym stylom a stresom. A teraz sa ludia fakt vela pozoruju a plus k tomu Dr. Google.... Skus si sama odpozorovat,co ti robi zle a zapisuj si. O histaminovych potravinach je toho na nete dost.
Apropo tych 500e u sukromnika je za tie odbery. Oni su fakt drahe. Asi ich dava bez uhrady poistovne.

20erika07
19. sep 2021

@buberova troska ti to mozno pomoze co uvediem dalej, tie testy co si dala robit segra, najprv si dala len take na par potravin ,co jej vyslo zle tak to nejedla , jedla len to co mohla, nebolo toho vela, ona ma k histaminovej aj na vsetko mliecne intoleranciu, tak fakt len minimum povolenych potravin mohla, no ale po roku trapenia sa ked uz jej vadilo aj to co mohla si dala urobit tie drahe testy a tam jej vyslo ze aj to co predtym mohla uz nemohla a naopak co predtym nemohla tak mohla bud mierne alebo normalne. Cize ked jedla dokola napr.tri druhy potravin uz ani to jej nerobilo dobre. Ked nedodrziava dietu tak sa jej hrozne oslabuje imunita. Jeden rok brala 8x atb co bola vzdy chora ked este nevedela ze tie intolerancie jej to sposobuju. Plus crevne problemy, busenie srdca ,stavy ako pri tetanii, dopukane prsty a nenormalne svrbenie najma ruk ,krk tvar. Ked dodrziava povolene potraviny tak nic z toho nema ale zas je stale hladná a uz aj dost chuda :-/ ale povedala jej dr ze len prisnou dietou sa jej to moze napravit. A co je najhorsie, ma strasne stresovy zivot, uz to su 4roky co zije v pernamentnom strese a to bol urcite pri nej spúšťač ... tak na zaver by som zhrnula, odsledovat si co ti robi zle a na zaciatok to uplne vylúčiť, ona ma napr ze to moze o 3 alebo o 6 mesiacov pomaly skusat alebo nieco ma aj rok a nieco vobec povolene. Pokusim sa najst co dostala na zaciatok taku vseobecnu brozurku kym nemala este testy a poslem ti

buberova
autor
19. sep 2021

@20erika07 ďakujem za správu aj za skúsenosť 🙂

dzina007
19. sep 2021

mna u obvodneho lekara urobili testy intoleracie:
laktoza, mliecna bielkovina (nie alergia ale intolerancia), soja, vajecny bielok, histamin, celiakia,

nwnw
25. nov 2021

@7lenka11 ja presne na alergologicko-imunologickej a zistili HIT. Problem mam uz od detska a bola som viac krat na alergologij ale nikdy to neriesili tie intolerancie