Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

4 dni jazdím na aute a cítim nadmernú zodpovednosť

kamajka
27. júl 2014

Ahojte dievcata. Od utorka mam auto a kazdy vecer placem. Nenajazdila som este vela vodicak mam len dva mesiace. Popravde nejde mi to velmi,teraz s odstupom casumam pocit,ze ma v autoskole nic nenaucili. Zajtra mam ist do okresneho mesta prepisat auto a mne uz teraz z toho tecu slzy dobreze nie lo zadku. Nemozem spavat,odkedy mam auto,som nervozna a podrazdena a vzdy ked auto odstavim neskutocne ma boli hlava a mam triasku. Jazdit so mnou nema kto,takze tymto smerom to nepojde. Casto ma napada,ze auto prepisem a predam,ze to nezvladnem,ze to jednoducho nie je pre mna. Je to pre mna strasne obrovska zodpovednost. Na jednej strane sa nechcem vzdat,no na druhej...este je to len par dnj a ja uz som suca na psychiatriu...neviem co mam robit,nechcela som sa s tym zdoverit ani manzelovi,nakolko som bola hrrrrdinka ked som chodila do autoskoly,ako ja zvladnem vsetko...No absolutne to uz nezvladam povedala som to aj manzelovi,resp.napisala,on pracuje v ba...jasne ze je nasrdeny...chape ma niektora z vas? Dakujem

luliu
27. júl 2014

@kamajka vydrz a nevzdaj to!!!!! Ver mi, ze kazdym dnom to bude lepsie. Ja ked som zacinala, som sa po vypnuti motora este pol hodinu triasla a dnes je pre mna soferovanie tym najvacsim relaxom 🙂

barbora59
27. júl 2014

@kamajka pamatam si ked som ja zacinala , ten stres myslela som ze sa za tym volantom povraciam .zaplatila kondicne jazdy navyse lebo vodicak som mala v 18 a jazdit som zacala mozno asi o 3 roky.teraz si to bez auta neviem predstavit... ale poviem ti keby ma teraz niekto posadil do auta s manualom mam problem.Tak bud tie jazdy, alebo keby muz stebou siel cez vikend, som z Ba a teraz nieje ziadna premavka ako su prazdniny. Cim viac najazdis tym menej sa budes bat a budes istejsia.

vilsonka
27. júl 2014

@kamajka Ja ťa plne chápem. Na prvýraz som od veľkej nervozity vodičák neurobila a druhýkrát sa zadarilo hádam aj preto, aby som im neporodila za volantom 🙂 Doma ma už čakala nová C3, ale netešilo ma to, pretože som mala neuveriteľný strach. Ako píšeš tiež mi autoškola veľa nedala. Muž so mnou trochu jazdil, ale aj tak to nebolo ono. Ale vyriešili sme to výmenou auta za auto s automatickou prevodovkou a to je iná káva 🙂
Tým, že som nemusela rozmýsľať nad preraďovaním som viac sledovala premávku. A dnes po dvoch rokoch jazdím ako malý boh 🙂 To tvrdí môj manžel, ktorý jazdí už 20 rokov.

kamajka
autor
27. júl 2014

@luliu
Ja neviem,vazne neviem. Mam skor pocit ze sa kazdu chvilu zosypem. Vsade som citala,ze treba jazdit,ze to prejde,ale u mna je to cim dalej tym horsie.☹

kamajka
autor
27. júl 2014

@vilsonka
@barbora59 no u nas automat nehrozi urcite baby,lebo financne na tom nie sme nejako specialne,obraciam kazde euro,auto sme kupili stare,len na presuny s detmi po lekaroch,pripadne na dovolenku,do skolky a pod.,

vilsonka
27. júl 2014

@kamajka Môj muž bol na mňa nasrdený, keď som mu povedala, že auto nechcem. A trvala som na tom, až sme to vyriešili. Skús si niekde, ak to pôjde vyskúšať automat, uvidíš, že budeš jazdiť s väčšou istotou a strach pominie 🙂

kamajka
autor
27. júl 2014

Ja mam akoze naozaj strasne pocity z toho. Nemoze to byt nejaka porucha alebo co? Pritom negativnu skusenost nemam,nechapem samu seba,nechapem ako ma to mohlo tak polozit. Tato noc bude zase uuuuzasna. Same slzy a o jednej uz budem pit kavu ako sa poznam.☹ rano idem na prepis o pol siestej,boze dufam ze sa aj vratim. Ako rada som jazdila v autoskole tak teraz revem ked mam sadnut za volant a povazujem to za nutne zlo....

0silvia0
27. júl 2014

@kamajka presne takto som aj ja prežívala chvíle za volantom. Pred každou jazdou 5x na záchod, v mysli som si premietala cestu, po ktorej pôjdem, ale žalúdok som mala ako vo zveráku a triasla som sa ako ty. A občas nejaké trapasy s autom k tomu, no hrôza. Potom som pravidelným jazdením do toho prišla, dnes je to už v pohode, hoci nejazdím každý deň, šoférovanie nie je moja obľúbená činnosť, ani si veľmi netrúfam na neznáme trasy, len tak jazdím po meste, k rodičom atď. Na nové miesta a dlhšie trasy šoféruje manžel.
Držím ti palce, ak teraz prestaneš jazdiť, už sa do toho ťažko budeš dostávať. Neboj, zvládneš to.

kamajka
autor
27. júl 2014

@vilsonka nemam uz chut ani na to:D a asi nema take auto nikto v okoli.

kamajka
autor
27. júl 2014

@0silvia0 no cim dalej tym viac mam pocit,ze to bude asi lepsie pre vsetkych ucastnikov cestnej premavky,ked ja za volantom sediet nebudem.....,:-/

ukulela
27. júl 2014

@kamajka uplne ta chapem. ked som urobila autosklu, jazdila som s vtedajsim frajerom, ten ma za volantom neskutocne zdrbaval "vyrad, prerad, vysoke otacky mas, nizke otacky mas, vysoka spotreba, pomalsie, rychlejsie ... " skratka keket - a skoncilo to tak, ze na jednej jazde sme (najma vdaka nemu) skoncili v garate - lebo som odbocovala, podla neho prirychlo a on MI ZACAL TOCIT VOLANTOM NA DRUHU STRANU! ja do odbocky, on na hlavnu cestu - no jasne, ze sme jebli do toho garatu - vzadu sedeli mama aj so sestrou. nastastie sa nikomu nic nestalo, bolo to pole a nebolo to v rychlosti. iba som mu tu jeho feliciu oskrela od spodu, daco com mu tam praskla - po tom to zazitku som hadam 8 rokov nesoferovala ... a potom som zacala jednoducho - uz iny frajer (stale sucasny 🙂) mi dal auto a chod ... jasne, ze sa par krat aj so mnou previezol, ale to minimalne, ked videl, ze zvladnem preradit a pohnut sa, dal kluce a pidlila som. teraz uz mam vlastne auto a neviem si to vynachvalit ... jasne, ze som mala aj ja problemy, aj nehodu uz (nezavinila som ju) aj kadejake stresy v meste. stale napriklad nezacuvam na parkovacie miesto, parkujem zasadne nosom dopredu. taktiez pozdlne parkovanie - vzdy stojim nakrivo, ale nak. bachla som si na zadok auta Z ako zaciatocnik. a ked mi to zdochlo v krizovatke a dakto zatrubil,len som mu kyvla a hotovo - nech sa nervuje, ja som zaciatocnik a nei schumacher, tak co.
tak ani ty sa neboj, chce to len a len odhodlanie. cvik ziskas casom. ked sa necitis, nechod maximalkou, ked nevidis do krizovatky, zastav aj ked tam nie je stopka (ja to robim bezne - nevidim, pribrzdim, ...) ked si nie si ista, ci stihnes odbocit, cakaj, kym nebudes mat istotu. a ked ti to zdochne v krizovatke, kasli na ostatnych, nastartuj si svojim tempom (nezabudni 1 zaradit - aj to som zabudala 🙂🙂🙂) a v pohode sa pohni dalej ... nalep si to Z, a aj dieta v aute a zbytocne sa nenervuj. snaz sa jazdit co najviac, najprv po znamych cestach, prip. ci cestu pozri pred tym na gogle street wiev alebo google earth a budes mat aspon predstavu kde a ako odbocit. davaj si casovu rezervu, nikam sa neponahlaj, a casom sa "vyjazdis" uvidis. (k tomu automatu, mna to nelakalo, aj ked som v takom sedela. ale to aj preto, ze v robote jazdim tiez na sluzobnom a mala som pocit, ze by som bola zmagorena) drzim ti palce.

... este dodam na zasmiatie, ked som sla na prvu sluzobku z roboty autom, tak som nahovorila frajera a den pred tym (nedela) so mnou tu cestu presiel ako spolujazdec nasim autom, aby som vedela kde a ako buem odbocovat a kde su ake prednostiv jazde a znacky, aby som to na druhy den sama zvladla - tak oferoval vyse 100 km na mne 🙂🙂🙂 tak vidis, take nervy su normalne ...

kamilka2012
27. júl 2014

ja mám vodičák od štvrtku-čiže 4 dni a snazím sa jazdiť kazdý den ale len s manželom zatial. Bojí sa ma pustit samú. Podľa mna si mala slabého instruktora v autoškole, ten môj ma tak vycvičil,že hoci som mala a aj mám obrovský strach sadat za volant, ten strach zo mna opadá a cítim, že čím viac budem jazdit, tým sa môj strach vytratí úplne.

kamilka2012
27. júl 2014

a Z dko mám na zadku auta nalepené aj ja, dnes som sa pohýnala v križovatke v kopci a všimla som si,že auto za mnou zastalo poriadne daleko čo sa bálo, že namiesto dopredu ma potiahne dozadu. A tiež mi občas zhasne motor a raz mi aj inštruktor v autoškole povedal, že si robím hanbu, keď mi zhasína motor a ja jemu na to - hanba,nehanba ja jazdím kvôli sebe a dietatu a nie kvoli iným ľudom, na tých môžem kašlať.

mataba155
27. júl 2014

Prosim ta nevzdavaj to, onedlho ti to pojde neboj, ked to teraz vzdas, uz nikdy sa za volant neposadis, a budes to lutovat, tak dopadla moja mama, teraz sice po 20 rokoch, ju to strasne stve, i ked tam ju skor moj otec moc nepustal za volant,alebo jej len nadaval, tak sa nato vykaslala. Teraz je odkazana na pomoc druhych, nikde sa sama nedostane.
A to je dobre, ze mas strach, lebo to beries z velkou zodpovednostou a tak to ma byt. Casom to pominie uvidis.
Drzim ti palce urcite to zvladnes. Nalep si na zadne sklo nalepku zaciatocnik, tak ta budu respektovat aj ostatny vodici, nebudu vytrubovat aj ked pojdes pomalsie, alebo sa nebudes vediet hned rozbehnut z krizovatky.
Ja som skusena vodicka, teda aspon myslim☺ najazdenych urcite 150 tis. kilometrov, ale ked sa mi narodila
dcera, a mala som viest aj ju, tak som prezivala nieco podobne ako ty. Skratka strach, ale aj to sa postupne vytratilo. Urcite si silna zena, dokazes to, verim ti. pa

mimla
27. júl 2014

@kamajka V autoškole sa nikto šoférovať nenaučí. Aspoň ja nikoho takého nepoznám. Ani s nervujúcim sa spolujazdcom. Cvik robí majstra. Najlepšie je jazdiť osamote. Svojim tempom. Ja som napríklad asi rok mala takú prípravnú fázu. Sadla som do auta a čakala som ani neviem na čo. Nadýchla som sa, ukľudnila a až potom naštartovala. Strach z druhých áut mám doteraz (už 12 rokov), akurát som sa s tým strachom naučila žiť. Nalep si na zadné sklo to, čo má jedna autoškola "Zabudol vôl, že teľaťom bol." Niekto to potrebuje takto polopatisticky, ak "Z" nestačí. Inak, mať auto a môcť s ním ísť, kam sa ti zachce je super. Len sa netreba hneď vzdávať. Predstav si, že raz budeš potrebovať ísť súrne na pohotovosť a sanitka v nedohľadne.

ukulela
27. júl 2014

@kamilka2012 presne to ZETko - sestre instruktor v autoskole normalne povedal - nalepte si, aspon sa na vas v kopci nebudu od strachu lepit a pri parkovani vam nechaju priestor 🙂 a krizovatkx ma tiez vobec netrapia - myslim, ked mi zdochne motor.
a este by som dodala, @kamajka, aby si sa netrapila, ak aj auto niekde oskres, alebo strajchnes pri parkovani, su to len plechy a auto sluzi tebe, nie ty jemu 🙂 to ma tiez moj chlap naucil 🙂

kamajka
autor
28. júl 2014

@ukulela
@kamilka2012
@mataba155
@mimla
Dievcata podarilo sa mi aj zaspat normalne po Vasich prislevkoch,ale uz som hore a uz to zase zacina:-/😀. Z-ko maaaam,novucke mi svieti vzadu na skle. Aj dieta v aute mam... ked ich veziem,mam este ukrutnejsi strach. Boze,teraz musim z kopceka vycuvat pomedzi auta aby som sa otocila a mohla vyjst z pred baraka na cestu. Nocna mora! Ja som v autoskole jazdila na novom diesli a teraz mam starucky benzin,to sa neda porovnat...do kopceka je to horor,okoloiducich ludi prosievam aby mi vysli lebo mne to vzdy zdochne a uz cuvam aj s detmi do p..dele.... normalne ak raz sa mi to stane a nebude mi mat kto vyjst tak mi auto ostane visiet v strede cesty...ludia ma zabiju... ale zaujimave je,ze sa n benzine na krizovatke dokazem z dvojky pohnut a neviem vyjst blbe briezky,

kamajka
autor
28. júl 2014

Inak ma v autoskole nenaucili napr.ani cuvat do kopca,a ani pohynat sa do kopca z prevadzkovej brzdy,len z rucnej a to je teda poriadne neprakticke. Ani vobec zvladat nejake krizove situacie,ako napr vyjst po strkovanom briezku. Mi to vzdy hrabe ako svina,zdochne,zase hrabe,zdochne a tak dookola. A cuvat viem iba na spojke tak ze ju vytlacam a pustam do zaberu a znova vytlacam a tak...tym spojka trpi vraj ja ju na tej starej kraksni mozem pri mojom jazdeni o tyzden menit....

mimla
28. júl 2014

@kamajka O mesiac budeš už frajerka. Postupne sa naučíš. Každého desí niešo iné. Ja mám dodnes strach prejsť cez križovatku, ak ide stredom električková trať. No....musím.

eikenella
28. júl 2014

kazda asi zacinala na aute po vodicaku so stiahnutym zadkom. ale fakt plati, ze pravidelnym jazdenim z cloveka opadne stres. a asi vela spravi aj instruktor, mna napr. naucil pohnut sa aj na trojke, ze co ak nahodou niekedy zle zaradis, aby ti neskapalo na krizovatke. a verte - neverte, asi 1x sa mi to stalo. ale neskapalo 😀

cobhan
28. júl 2014

ja som si robila naraz auto aj motorku, ale dlho som jazdila len na motorke, sice v takom chaose, ze slovenske cesty mi potom prisli ako oaza pokoja, ale stale to bola len motorka. Potom som si kupila auto a poviem ti, ze prvy tyzden mi nebolo celkom vsetko jedno 🙂 trosku soferovanie, trosku fakt, ze mam auto a musim mysliet na x inych veci a bat sa, ci mi ho neukradnu (aj ked bolo starsie ale clovek nikdy nevie) a potom tusim po mesiaci jazdenia na SK som musela ist do skoly, tak som si na prvu jazdu zobrala aj mamu - nesoferku ale aspon ako spolocnost a slo sa. Adrenalin mi az z usi tiekol ale dala som to - 18 hodin, 1250 km a odvtedy mam klud...nervy fakt len pred dlhsimi cestami ako tato.

reny2010
28. júl 2014

@kamajka holka zlata,nepanikar,takto sme zacinali vsetci,co predtym ako sli na vodicak,nejazdili. Ja som prvy raz sedela za volantom v autoskole,a ty si myslis,ze za 6-8 skoly z teba bude fitipaldy? omyl!!! Hlavne sa nevzdat a drzat ten volant. Vyplešti oči na cestu,a soferuj! A o take mesiac,dva,daj vediet ako si na tom. Uvidis, ze sa potom uz len zasmejes nad dalsou blbou spomienkou. Vela zdaru.

sisaha
28. júl 2014

@kamajka vydrz, zlepsi sa to.. Ak si nervozna, jazdievaj cez vikendy vecer a naucis sa dokonale zosuladit ruky, hlavu a nohy. Bud rada, ze nejazdis po BA.. To je na plac.

ukulela
28. júl 2014

@kamajka stare auto je na naucenie sa jazdit - to je normalka. to mi aj moj chlap do hlavy vbil 🙂 benzin ma oproti dieslu zasa ine vyhody ... a do kopca? tak na jednotke smelo a hotovo (aj ja mam do roboty kopec, a ked sa slabo rozbehnem, tak to musim dat na jednotke, spojke a ze vrci chuda ako svina? co uz. od toho mam potom chlapa, aby auto zrepasoval, odservisoval 🙂🙂🙂 cuvam tiez na spojke vpodstate ... ja si tiez uvedomujem, ze moje auto trpi, ale chlap mi ho kukne, vzdy, ked nieco klepne v nom tak zahlasim, a on rozhodne, ci opravit, ci co. taktiez olej kedy treba vymenit. ja len tankujem 🙂
pohynanie v kopci - ja tiez zvacsa z rucnej, ale zvladnem v mensom aj z "normalnej" - aj ked s patricnym zvukovym efektom formuly 1. strky a podobne cesty, to je pravda, to ta nenaucia :( ani jazdu po vode atd ...
co sa tyka vycuvania, skus najst riesenie, ako s autom zastat tak, by si cuvat nemusela, ked z toho mas bobky. ked prides domov a je tam daky chlap, rovno popros, ci ti to neotoci, aby si rano nemala stres. (kolegyna takto na namesti v kraskom meste prosilacudzich chlapov 🙂 a nehanbila sa ...)
popros tvojho chlapa, nech ta pripadne nauci cuvat od vas, nech to prejdete par krat. a aj vsetky kritickejsie miesta okolo vas (ak tam su nejake nespevnene cesty a podobne)- nech ta aj on motivuje. uvidis, pojde to.

kamilka2012
28. júl 2014

aj mna v autoškole učili na novom diesly a doma mám starý benzinák,poobede príde manžel z roboty a ideme na huby a soférujem ja,dúfam že to prežijeme najviac mi je blbé,že ide s nami aj svokor,ešte nikoho som neviezla len môjho manžela a uvidím ako bude svokor reagovat na moju jazdu,či bude šomrat ked mi zhasne motor,alebo ked vytúrujem plyn.

kamajka
autor
28. júl 2014

@kamilka2012 daj vediet ako to dopadlo🙂 baby dakujem vam za povzbudenie,zvladla som to dnes celkom v pohode,len ma zas vsetci predbiehali,to mi neva,ale mam frcku na celnom skle od skalky tak sa vytesujem ako mozem celne sklo dat vymenit...to je inak riadna paaaalka☹. Hned sa to aj rozliezlo neda sa to uz opravit. Myslim ze to dnes bolo celkom ok,zdochlo mi len raz...na hlavnom tahu na KE...ale nik netrubil juhuuuu🙂. Este som urobila fajnu blbost,odbocovala som z hlavnej na vedlajsiu,tak klasika zaradila som sa vlavo (krizovatka bez radiacich pruhov),pustila som kamion co siel v protismere a potom som veselo odbocila...az na to ze som nemala vyhodenu smerovku...chudaci ti co stali zza mnou....rano o pol sest mi vletela na prechod zenska,boze ci som nadavala,a ona sa usmievala,asi chcela podakovat,ze som zastala,prepana,co uz som mala robit ked vyskocila a ja 5m pred prechodom...potom sli vedla seba dvja cyklisti,obiehali ich kamiony dva a ja v protismere...mi lepilo riadne. Cestou spat korculiarka mimo obce na hl.ceste,auta popristavovane pri krajnici,neviem ci si na to zvyknem...

klincek
28. júl 2014

@kamajka necitala som nic ine len tvoj prvy prispevok, ale presne viem ako ti je a chcem ta povzbudit. len vydrz, zlepsi sa to. ja som po prestahovani do BA pred cestou autom zakazdym sla trikrat cikat a parkrat som si aj myslela, ze sa povraciam. aj teraz mam respekt, ale uz je to ovela lepsie. chce to len prax, naberies zrucnost a budes ficat jedna radost🙂. o par tyzdnov hrdo odvezies manzela a z paniky sa stane "len" zodpovednost.

digysa
28. júl 2014

@kamajka Trenuj a jazdi aj na kratke vzdialenosti, kde by si kludne mohla ist aj na bicykli. Trenuj, trenuj, trenuj.

V usa je 100x horsia premavka, neviem aky vacsi nasobok aut jazdi po ceste, su tu 8 prudove cesty a tu riadia auta uz 15-rocne deti.
Autoskol je tu ako safranu........tu ludia pridu uz iba na testy, zabudni na autoskolu.

Riadenie auta nie je pre ludi s titulom.
Auto je pre kazdeho debila.(s prepaceim) Nicoho sa neboj.......auto dokaze riadit kazdy clovek. Auto nezvladnu iba 2 druhy ludi- mentalne postihnuti a ti, co si hned do hlavy vstepia myslienku, ze to nezvladnu.

Jazdi, jazdi a jazdi......

kamilka2012
29. júl 2014

Ja som na tie huby nešla, ale šoférovaniu som sa nevyhla,lebo mamu som mala pri dcérke,tak večerom som ju šla zaviesť domov,naštastie šiel so mnou aj môj manžel, zvládla som to myslím celkom v pohode,len sa mi zle šoféruje keď sa už stmieva,po tme naštastie zatiaľ nebudem šoférovať. Mne vbehol do cesty moj sused,ale keď ma zbadal ubrzdil to a pustil ma,vie, že som čerstvá absolventka,heh. A takmer som oškrela auto keď som cez dvor vchádzala do zadnej garáže, je tam dosť úzky prístup,manžel už,už išiel bohovať,ale schladila som ho, že som neoškrela,chýbalo 2 cm, tak pohoda. Zajtra pojdeme zas zaviesť moju mamu,už by som najradšej šoférovala sama, bez manžela, ale nechce ma pustiť samu. Ozaj a taká náhoda, stretla som aj môjho pána inštruktora z autoškoly,kýval mi o dušu,bola som hrdá,že ma vidí za volantom.

kamajka
autor
24. aug 2014

@kamilka2012 iba teraz citam,sorry,tak snad ti to uz ide dobre,

@digysa
@klincek
@ukulela
@ukulela
@sisaha
@luliu
@barbora59 asi som vas neoznacila vsetky,cez mobil sa mi to zle,ja iba hlasim,ze je to uz naozaj lepsie a zacinam si jazdy uzivat,vozim aj deti,aj sestru,aj susedu🙂. Parkovanie a cuvanie stale problem,takisto na krizovatkach so zrkadlami mi trochu lepi,obcas mi este aj zdochne,ale uz malicko🙂. Chcem sa vam podakovat este raz,pomohli ste mi. Krasny zvysok nedele zelam kazdej jednej🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli