Aké sú náklady spojené s umelou výživou?

karmelia
23. apr 2014

Ahojte,sú medzi Vami mamičky,ktoré nekoja?Rada by som sa spýtala,aké sú finančné náklady spojené s umelou výživou nasadenou v prípade,že matka nekojí?Dá sa kojenie odmietnuť v pôrodnici?

katkas1
23. apr 2014

@karmelia ja osm dceru kojila len 3 mesiace, syna len v porodnici, ked budem mat dalsie dieta tiaz kojit nebudem, mlieko mozes ratat cca 50e na mesiac, kym bude cisto len na mlieku, a priprav sa ze tu z teba a zo mna spravia krkavciu mater za takuto otazku

katkas1
23. apr 2014

@karmelia ano da sa odmietnut kojenie, len sa priprav ze ta tam budu chciet ukamenovat

paula21
23. apr 2014

@karmelia - mozem jednu otazocku? ja sice este dieta nemam, momentalne som v 5 mesiaci ale chcela som len vediet ci mas nejake zdravotne probelmy alebo tomu dietatku nechces dat materske mlieko pre krasu prs?

emma_932
23. apr 2014

@karmelia okolo 50 - 60 € mesacne + musis nakupit flasky s dudlikmi, cumle pravidelne menit, ja som kupovala aj speci umyvaci prostriedok a nadobu na dezinfikaciu do mikrovlnky. + zakazdym umyt flase, v noci zarabat mliecko a dookola dezinfikovat. ale da sa to zvladnut. ja som kojila len necele dva tyzdne, tiez to dajako nevyslo. a presne ako pise katkas1, o chvilu budeme vsetky ukamenovane 😀

emma_932
23. apr 2014

a je to tu 😀

karmelia
autor
23. apr 2014

@katkas1 Ďakujem Ti za odpoveď.Toto som potrebovala vedieť.Akurát to kameňovanie ma mrzí.Veď ja nejdem dieťa niekam pohodiť a opustiť,iba nekojiť. ☹

elina25
23. apr 2014

Poniektoré robia s toho takú drámu akoby povedala že chce ísť na potrat to je každého osobná vec...Ja nekojím malú od 4-mesiaca a je rovnako zdravá ako kojené deti....

katkas1
23. apr 2014

@karmelia a co sa tyka toho sterilizovania, synovi som vyvarala flasu raz, hned ked som ju kupila, potom som len umyvala a nic mu nebolo a nie nie sme humusaci, dcere som sterilizovala kazdy den a mala plesen v ustach aj tak a pre ostatne poprosim nekomentovat preco asi tak nemoze kojit, je to kazdeho osobna vec tak to prosim respektujte

amouramour
23. apr 2014

@paula21 existuje milion dovodov preco to nejde a ty vytiahnes toto, neviem ci to ospravedlni tvoja neskusenost🙂skor by som povedala, ze chces rypat

k autorke, nam nesadlo nutrilon ani ine nie, ale prave babylove, tam to bolo za krabicu 4,5 takze az tak nakladne to nebolo...🙂

lyzzy
23. apr 2014

@karmelia ....ja som kojila tyzden a nikdy viac.A ja sa chystam odmietnut kojenie ked budem este raz rodit.Takze som rada ze som sa dozvedela,ze mozem odmietnut
No a k teme:....samozrejme musis mat aspon dve,tri flasky,nahradne cumle na ne.My sme ako prve pouzivali Tommy Pipe-tie male.
A velmi skvela vec je ohrievac flasiek.
Pouzivali sme Nutrilon.Nas maly jedol kazde dve hodiny takze spociatku sme minuli 2 velke balenia (800 g) za mesiac...jedno stoji cca 15 eur.
Dufam,ze som aspon trochu pomohla.

darina1952
23. apr 2014

@karmelia ahoj, síce tu odznela suma na mlieko na mesiac, ale to nie sú všetky náklady. Budeš potrebovať hlavne fľaše, o jednej fľaši si to neviem predstaviť. Odporúčam min.3 veľké fľaše ale najlepšie 6 fliaš aby si nemusela zakaždým umývať a sterilizovať len jednu 😉 . Ďalej by si mala na začiatku investovať aj do sterilizátora. Mne sa veľmi osvedčila značka Avent a cez net som si kúpila parný sterilizátor do mikrovlnky a k tomu boli pribalené aj dve fľaše s cumľami pre novorodenca a cumlíkom pre novorodenca za cca 30€. Ďalšie fľaše som mala z predchádzajúceho tehu. Sterilizácia v mikrovlnke je rýchla a pohodlná. Neviem si predstaviť vyvárať fľaše každý deň v hrnci s vriacou vodou...
Pri fľašiach treba dať pozor, aby mali antikolikový systém - to zabráni nahltaniu vzduchu pri ťahaní mliečka z fľaše bábätkom a nebude ho bolieť bruško.
Niektoré bábätká neznášajú niektoré mliečka, takže treba vyskúšať ktoré sadne tvojmu. Mojim deťom vyhovoval Nutrilon, ale niektorým viac vyhovuje Beba, Babylove z DM-ky, Sunar... - aj cena týchto mliek je rôzna, takže tie náklady môžu kolísať. Samozrejme rátaj aj s tým, že mlieko č. 1 - teda počiatočná výživa ti vydrží dlhšie a neminie sa tak skoro, pretože dieťatko pije malé dávky 60-90ml na jedno kŕmenie. Ako však bude rásť tak aj spotreba mliečka vzrastie a okolo 1 roka môže vypiť naraz aj 200ml mliečka - a teda na jeho prípravu spotrebuješ aj viac prášku a skôr sa ti krabica vyprázdni 😉
Určite sa ti oplatí mliečko kupovať v akciách a na kupóny z obchodov a lekární... v prípade počiatočných dojčenských formulí s označením č. 1 ale zákon zakazuje "akciové ceny" a tak si ich musíš kupovať za plnú cenu.
V prípade, že sa rozhodneš pre mliečka s označením HA - teda pre deti s rizikom alergie, tak tie sa dajú predpísať ale len ak je dieťa sledované na alergologickej ambulancii - na základe odporúčania odborníka dostaneš recept a v lekárni zaplatíš len časť ceny - predpisovať sa mliečka môžu len do 6-teho mesiaca veku dieťaťa, potom už musíš kupovať bez receptu.

klincek
23. apr 2014

@karmelia ahoj, samotne mlieko okolo 50 €/mes, podla znacky. plus flase, cumliky, sterilizator, to je jednorazova investicia, do 100 € sa zmestis, ale tiez podla znacky (malo by to byt vsetko jednej znacky, tie sterilizatory su totiz robene tak, ze ti do nich ina znacka flias nevojde-a odporucam parny do mikrovlnky, kludne aj z bazaru🙂)
kojenie odmietnut mozes, no budes za mrchu matku uz v porodnici. pisem ti to len preto, aby si sa na to pripravila-budu hlupe poznamky a opovrzlive pohlady, ale par dni to vydrzis. len po porode budes asi viac precitlivela (hormony), tak ta to moze vykolajit. a potom, ak sa bude niekto pytat na kojenie, odporucam pre tvoj pokoj klamat o dovode-nikoho do toho nic nie je, ale nepotrebujes pocuvat tie komentare..asi to znie cudne, ale mam osobnu skusenost s nekojenim, tak preto 😉

lyzzy
23. apr 2014

@klincek ....ja viem,ze prispevok nebol pre mna.....ale toto ma zaujima.....aky dovod si uviedla?

cmulinko
23. apr 2014

@paula21 je to absolutne jej osobna a intimna vec a taketo otazky beriem za nevhodne a drze 🙄 ani zo zaujimavosti teba absolutne nic do toho ake ma dovody niekto nedojcit a mozno ten pocit pochopis,ked sa ti naordi dieta a budes sa trapit s dojcenim....az vtedy pochopis sprostost takychto bezvyznamnych otazok.

veronicka1901
23. apr 2014

Ako pisu dievcata, zavisi od typu mlieka aj od toho, aky bude drobcek papkac. Ale do tych 50 eur sa urcite zmestis.

katulienkax
23. apr 2014

Ak možem poradiť nekupuj si naraz vela flasiek ja som mala jednu avent a jednu z pôrodnice z toho kufrika a mala ich odmietala nakoniec chcela len nuk a to dopredu nezistis a by si zbytočne vyhodila vela peňazí zo začiatku vyzijes s jednou s častejším umývanim a ked sa chytí male tak si dokúpiť ďalšie pripadne skúsiť iné typy. Ja som ale kojiť veľmi chcela ale po 4 mesiacoch to šlo dolu vodou.

lulu369
23. apr 2014

@emma_932 @karmelia @katkas1 tie čo s z Vás urobia "krkavčie mamy" si nevšímajte, niektoré si asi myslia, že keď sa raz žena stane matkou, tak musí kojiť za každú cenu...je to vaša vec či bude kojiť alebo nie a na druhej strane nie všetkým sa aj podarí kojiť, napriek tomu, že chcú...ja osobne som za kojenie (dcéru som kojila 2 roky, syna 17 mesiacov)no jedno je pri kojení isté, žena už nikdy nebude mať táke prsia ako pred kojenín ☹

klincek
23. apr 2014

@lyzzy prispevok bol pre kazdeho🙂
u mna to bolo trosku inak-ja som povodne kojit chcela. lenze mlieko sa mi v porodnici ani nerozbehlo, hoci som tam trcala tyzden..takze sestrickam som kvalitne sla na narvy, ked som kazdu chvilu chodila pytat UM(mam dvojicky a tesne po narodeni jedli kazda inak). tak ma okomentovali, vies si predstavit..ak by som kojit vyslovene odmietla, to by bolo este ine halo! ale teraz by som uz nevahala, dovod by bol "nechcem," a komentare by ma uz netrapili. ale to viem az teraz..ked uz mam nieco za sebou.
pokracovalo to totiz tak, ze mlieko sa nedostavilo ani neskor, aj ked som sa este nejaky cas snazila..az ked som sa odsavackou doslova dokatovala, tak mi to mm zatrhol s tym, ze mlieko nemam a koncime. a tak som to aj potom prezentovala. bola to pravda. no aj v pripade, zeby to pravda nebola, je to jednoduchsia cesta ako povedat, ze kojit nechces-preto zakladatelke radim okoliu klamat. komentare budu aj tak- ako sa malo snazis a pod., ale bude ich menej 😉
inak doteraz som na prsia citliva, asi mi to uz zostane..hnusny pocit. bohuzial o krase spojenej s kojenim (resp. pokusom on) ja teda fakt hovorit nemozem 😝

lyzzy
23. apr 2014

@klincek .....no ako ja.Ja mavam z malocoho traumu ale kojenie je pre mna traumatizujuca tema.
U mna bolo ,,zevraj" v porodnici vsetko ok.Ja ako hlupa som si myslela ze ked to ide inym zenam,pojde to aj mne.Od zaciatku som sa citila pri kojeni zle,nepohodlne a bolelo ma to.Ale maly bol prisaty ok,zevraj mu to stacilo tak som styri dni poctivo kojila.Sestricky tvrdili ze bolest pri kojeni je normalna.A hlavne ked mas citlive prsia ako ja.
Tak ako sme prisli domov tak sa mi zapalil pravy prsnik....a zacala hroza.Taku bolest som v zivote nazazila.Radsej porodim este tri deti ako este raz prezit tu bolest.Tri dni som sa este snazila kojit.Plakal maly,plakala som ja,plakal partner.Po troch dnoch som sla k lekarke ze ja kojit nechcem,nech mi na to nieco da aby sa mi prestalo tvorit mlieko.Samozrejme dohovarala,prehovarala.Ale som si povedala nikdy viac.Tatinko kupil nutrilon a po dvoch tyzdnoch obvazovania prsnikov som mohla konecne zabudnut na tu hrozu.

rakheta
23. apr 2014

Ja som kojila malu prvych 6tyzdnov, a druhe len v nemocnici... pre mna to bolo hrozne trapenie, ja som plakala, mala plakala.. maleho som prikladala v nemocnici aby mi dali pokoj, no ocina som hned poslala nutrilon kupit, a kojit prestala, podla mna kojit nasilu neprospieva ani matke ani dietatu, nas nutrilon vychadza cca 60 ecok mesacne + vstupne naklady 🙂 flasky atd...

emma_932
23. apr 2014

@rakheta presne tak to bolo aj u nas, moj maly mal tri roky, ked 1x v zivote ochorel, aj to len kaslal a sople mal, teplota 37,5 /vyssiu este nikdy nemal/. netreba kojit na silu a za kazdu cenu, dolezite je, aby babo aj mamka boli psychicky ok, kludni

kajka2211
23. apr 2014

@karmelia naklady su podla toho ake mlieko chces davat ...ja som nekojila lebo som sa trapila skoro mesiac a mlieko nikde ,tak sme davali nutrilon ,,,neni to sice lacne ale inak to neslo..maly spráskal krabicu za 5 dni .cize do mesiaca trebalo cca 6 krabic x cca 15 eur.plus nejake tie flasky ...nesterilizovala som ich ...mala som asi zo 3 ...potom som len dudle z nich menila ...a co sa tyka nemocnice kde som rodila ...kukali na mna jak puk stale ze som si pytala mlieko ale si tam 4 dni tak vydržíš keby na teba čumákali a doma ti moze byt jedno co si kdo mysli @rakheta inak presne ja som sa v nemocnici snazila a videla som že nič ,aj som pytala mlieko od sestriciek aj tak maly schudol dost.tak doma už čakal nutrák 🙂 aj ked som pokračovala v snahe doma ,nevydalo,,,pamatam si tie nervaky...a nestoji to za to.ked nejde tak nejde ....

moni73
23. apr 2014

o moje kojenie pred 8 rokmi sa v porodnici nikto nestaral a malej davali v pohode um. ja si ale ako doma sa "rozkojaca" pocitam medzi usetrene peniaze aj peniaze za plienky. mala kakavala v priemere raz za tyzden (bez kolik a bruchabolenia). ale to som asi mala len stastie.

nicolle21
23. apr 2014

na jednej strane mi je luto, ale na druhej som ciastocne rada, ze v tom nie som sama.. ja som si ine ako kojenie ani nepripustala, ale mlieko neprislo vobec ☹ take ze naliate prsia ja nepoznam, ani len jediny raz som to nezazila, proste boli stale prazdne ako su aj teraz.. depky, rev, vyhladovane decko len kvoli tomu, ze som si potrebovala dokazovat, ze to rozkojim.. nuz, aspon muz mal rozum a krmil ho z flase 😔 a k teme - flase mame obycajne sklene z lekarne - tusim canpol, alebo nieco podobne, cumlik chcel najprv silikonovy plosky a ked mal presne 6 mesiacov, tak ho odrazu odmietol a presli sme na silikonovy gulaty 😕 (to som bola 2 dni mimo, ze preco dieta nevie chytit cumel, z ktoreho jedlo doteraz) o tych "antikolikovych" si myslim svoje.. ked dieta ma mat koliky, tak ich bude mat, vzduchu sa nahlce do istej miery s akymkolvek cumlom, takze vyhnut sa tomu neda, ked sa zdokonali traviaci trakt, tak to prejde samo..
no a mlieko ake sa rozhodnes.. my sme ostali na nutrilone HA, na ktorom sme boli aj v porodnici.. dr nam ho predpisuje (este mesiac mame narok), takze doplacame 50%, zo zaciatku jedol strasne rychlo - 800g krabicu mal na 5dni.. teraz ju ma na dva tyzdne, papa uz vela prikrmov 🙂
do sterilizatorov a ohrievacov som ja neinvestovala.. sterilizovala som v parnom hrnci, alebo v obycajnom, zo zaciatku tak raz za tyzden, teraz uz vobec, po kazdom jedle umyjem horucou vodou, myslim, ze staci.. ohrievat som nikdy nepotrebovala.. ked isiel papat, mala som pripravenu prevarenu vychladnutu vodu a prevarenu horucu v termoske, namiesala som spravny pomer, dala nutrilon a bola za 30sek pripravena papanica
inak zeny, az mi husia koza naskakuje, ked tu citam ako na vas zazerali v porodnici.. 😕 to co im hrabosi? ja som mala stastie na super sestricky, este ma chodili povzbudzovat, ale nikdy mi maleho nenechali trapit od hladu, vzdy ked sa im zdalo, ze prehanam, tak dali flasu
kojenie je krasna vec, ked to ide prirodzene, ale ked to nejde, chvalabohu zijeme v dobe, ked kvalitnych mliek je dost na vyber - nesadne jedno, sadne ine.. mne je az mdlo, ked citam mlade mamicky ako sa laduju liekmi na zlcnik a neviem cim este, len aby rozbehli laktaciu, to je prirodzene?

syrik
23. apr 2014

@karmelia Ja som tiež nekojila, nešlo to,aj keď som veľmi chcela. Nakoniec som prestala trápiť malu, aj seba a prešli sme na umelé. Ešte som sa snažila odsavat, ale od narodenia sa mala nechcela prisat, tak bolo minimum mlieka.Ja som mala iba jednu fľašku a každý večer som ju vyvarala, aj cumle aj Všetko.A najviac nám sadlo francúzske mlieko,aj cenovo.

sofinka2103
23. apr 2014

@syrik aj nam sadlo francuzske mliecko cenovo dostupne hlavne ked clovek kupi viacej baleni naraz a flasky pri mliecku som nikdy nemala umele len sklene a tie vydrzia fakt dost dlho dokym sa nerozbiju a super sa umyju nesmrdia ako umele aj ked clovek zabudne umyt a cumliky sme pouzivali frailin tiez super

syrik
23. apr 2014

Áno a dostane k nemu aj hračku alebo prakticky darček 🙂 Pardon, dve fľaše som mala,jedna na mlieko, druhá na čaj.Aj tak sa na mňa niektoré kamosky pozreli divne,že na čo to každý deň vyvaram....

veriiii
23. apr 2014

@karmelia no, musis si zratat co ta vyjdu flasky, sklenene su drahsie, potrebujes aspon 2 kusy,tak ked kazda stoji okolo 12 eur..plus nahradne cumle na flasky-vacsinou byva 2-3 v baleni,odporuca sa menit kazde 2-3 mesiace, mozno u novorodenca mesacne, tie cumle podla znacky flasky mozno 5 -6 eur...plus sterilizator, ak nechces vyvarat stale.su rozne druhy, mylis si,ze najlacnejsie okolo 30 eur?.plus kefka na flasky, zhruba 2-3 eura, to by som menila podla potreby...no a mlieko, na kazdej krabici mas odporucane mnozstva, plus pocet krmeni...co ale vacsina deti nestiahne az tolko, ale tak si mozes vypocitat priblizne kolko ti vydrzi jedna krabica mlieka,su mlieka co stoja aj 16 eur za kus..moja zacala dostavat len umele po 7 mesiaci a vtedy na vydrzala 800g pixla max 5 dni..pila hipp bio combiotic., takze kazdych 5 dni 16 eur. len mlieko..flasky mala sklenene avent, tu ma az doteraz..sklenene vydrzia az kym sa nerozbiju😀.
.Kojenie si myslim,ze mozes odmietnut,ale hlavne v prve dni pripravis dietatko o najlepsi start-kolostrum, osobne by som aspon skusila kojit, dala by som si povedzme mesiac, a podlla toho by som uvazovala ci umele alebo nie...
Kojenie je o sebadovere, dovere vo vlastne telo, staci jedna pochybnost a si v bludnom kruhu, bohuzial,viem to z vlastnej skusenosti..plus dennodenne story,ako ma ktora mamicka problemy s kojenim ti nepridaju na sebavedomi...

applede
23. apr 2014

@karmelia náklady??...veľké a drahé...ked to spätne zrátam...hmm

mum111
Autor odpoveď zmazal
Zobraz