Ako pokračovať v takomto manželstve?

janka1781980
12. nov 2011

Ahojte, neviem, ako dalej. Som 8 rokov vydata, mam 2 male deti. Vzdy som okolo deti, aj okolo domacnosti stihala vsetko sama - chodenie k lekarovy, vychovu, nakupy, upratovanie. Proste som to zvladala a manzela som si tak naucila. Teraz ale som zacala pracovat, cez tyzden stiham akurat skolku, robotu, varenie a deti. Preto sa tesim na vikendy a nato, ako si upracem, vyperiem, navarim, oddychnem, budem s detmi... ALE manzel je zvyknuty cely vikend travit u svokry a pomahat jej s domom, nechce pochopit, za ja ho potrebujem uz doma, aby bol s detmi, kym sa budem venovat domacnosti, aby isiel na velky nakup...Svokra mi nato povedala, ze ved posli deti k nam. To nemozem spravit, lebo deti u nej bezo mna byt nemozu ( nie su tam podmienky ). Teraz fakt neviem, co mam robit - vykaslat sa na svoju domacnost, pobalit muzovi veci, alebo sa dalej sama trapit?

janka_pn
12. nov 2011

a nemohla by svokra chodit k vam a pomoct postrazit deti pockial si ty upraces a manzel pojde na nakupy? ved npr. v nedelu poobede moze ist zas on k svokre a pomoct jej...

sante81
12. nov 2011

napís konkrétnejsie že prečo tam deti nemôžu byt bez teba, aké podmienky potrebuju?
a ešte nerozumiem, prečo ste si nedelili povinnosti ked si bola na materskej, to akože tvoj chlap 8 rokov nevidel že ti treba pomôct?
ja by som mu zabalila deti a nech sa mamička postara 😀

janka1781980
autor
12. nov 2011

@sante81 nedelili sme si povinnosti, lebo som bola sprosta 😒 a deti tam posielam iba v najnutnejsom pripade - tam sa fajci, ako v krcme, deti sa vzdy vratia s kaslom, stravu im tam musim balit ja, lebo oni by im dali jest cely den len sladkosti... a este veeeela ineho

gemini2
12. nov 2011

@janka1781980 je nacase podelit si povinnosti a vysvetlit mm ze chodis do prace a nestihas

sante81
12. nov 2011

@janka1781980 janka, to bola velká chyba a treba ju čím skôr napraviť, aj ked u nas to funguje tak, že nemusim muzovi hovoriť aby neičo urobil, jednoducho vidí, urobí. o tom je vztah. a je mi luto že svokra nieje schopna navariť obed pre deti, sladkostami nech sa pcha ona.

gemini2
12. nov 2011

@sante81 len muzi su trocha ini a ked mu nikdy nic nepovedala on mozno ani nevie s cim ma pohnut, a tak. vies?
@janka1781980 nie si sprosta, ako pises, ze si nedelila povinnosti, len si jednoducho vsetko stihala sama. velky obdiv. a ake stare mas deticky?

janka1781980
autor
12. nov 2011

@gemini2 deti maju 4r. a 2r. s tym mensim je doma moja mama

matsches
12. nov 2011

Ťažko keď on bol navyknutý na to, že všetko stíhaš sama....ale ja si myslím, že sa to ešte dá napraviť.
1. ja by som povedala svokre, že žiaľ tento víkend môj manžel nemôže ísť pomáhať, lebo plánujem spoločnú zábavu (to že aká to si každý podľa možností a schopností a záujmov vymyslí sám _ja by som si dala veľkú prechádzku, potom kávička, pre deti horúca čokoláda, a popri tom si prebrať všetky problémy)
2. manželovi by som povedala ako mi veľmi záleží na tom, že je pracovitý a pomáha svokrovcom, lebo je to krásny príklad pre deti (mužov treba občas pohladkať aj cez dušu)
3. určite by som každý deň vyzdvihovala ako je pekné, že on je tu pre nás a môžeme sa na neho spoľahnúť
Takto pomaly ho aj naučiť, že má rodinu a nie len rodičov.

A najdôležitejšie spýtať sa seba či ho ešte chcem.....ak nie, tak chyba je aj inde nie len v tom, že je rozmaznaný.

gemini2
12. nov 2011

@janka1781980 a jeho rodicia vedia ze preco tam nechces pustat svoje deti? ja by som ich just pustila a este by som zbalila do obedara nejake jedlo, aby neboli hladne

janka_pn
12. nov 2011

@janka1781980 jeden pekny vecer si spolu sadnite k vinku a vsetko si vydiskutujte, ale v klude, lebo tvoj mm zjavne nechape, ze co ocakavas a hnevom nic neporiesite. sprav si npr. pracovny plan pocas celeho tyzdna, kde aj jemu zadefinujes urcite konkretne ulohy, zalepis na chladnicku a skuste podla toho planu daku dobu fungovat, mozno take cierne na bielom manzel pochopi. chlapi su jednoduchi, treba im na rovinu povedat, napisat, nakreslit.... 😉

janka1781980
autor
12. nov 2011

@gemini2 ved ja im tam jedlo aj balim, ale im to zjavne nevadi 😖 ale vzdy ked pridu odtial, tak maju nejake zdravotne problemy ( vracanie, kasel...) a mna to uz nebavi

gemini2
12. nov 2011

@janka1781980 ja sa napriklad nedokazem s priatelom rozpravat o peniazoch ak ani ty nevies presne opisat mm problem a porozpravat sa s nim zacni sama rozpravat, ze potrebujes toto spravit, hento aj tamto...a ze ja uz nevladzem a keby mi niekto pomohol...mozno sa chyti.....

grettka
12. nov 2011

nevyriesis to tym, ze mu zbalis veci, ale ani tym, ze budes trpne cakat.... to by si pred problemom len utekala, ale treba ho skusit riesit....
Je dolezite, aby si mu dala najavo, ze tebe po nastupe do prace pribudli povinnosti a uz nie mozne byt "superzenou" ktora vsetko stiha... je to aj jeho domacnost, su to aj jeho deti...
baby to podstatne uz popisali, treba si s snim kludne o tom pohovorit, ale co takto nech pre zaciatok chodi k svokre nie kazdy vikend, ale kazdy druhy...napriklad.
Svokre vysvetli, ze nech sa fajci vonku a nie vo vnutri pred detmi aspon pocas ich navstevy, a jedlo im v pripade, ze tam pojdu nabal. Alebo raz za cas chodte cela rodina.
A ved ty mas asi tiez rodicov, ktorym by bolo vhodne obcas pomoct, ci nie? Da sa argumentovat aj tym... A proti tomu tvoj muz nemoze namietat.

Gemini, to, co popisujes, ze "nevladzem a keby mi niekto pomohol," to je cista manipulacia ...
Veci treba hovorit na rovinu a priamo a to najma chlapom! Lebo naznaky nepochopia...

vejinka
12. nov 2011

ked tvoja mama je s tym mensim nemoze mat obe deti kym si ty porobis poriadky pripadne nakupis? ale zasa ja by som povedala na rovinu muzovi ze nech sa stara aj on ved ty niesi stroj!

gemini2
12. nov 2011

@grettka myslela som tym ze je to prosba o pomoc, vies, to by mu malo dojst ale mas pravdu- chlapom radsej narovinu.

uva
12. nov 2011

môj názor je nájsť si čas, sadnúť si a na rovinu povedať ako to cítiš a čo od neho chceš, lebo je pravda chlapi to potrebujú povedať na rovinu, náznaky absolútne prehliadnu a nepochopia. Čo sa týka situácie u svokrovcov ja by som deti tam tiež nedala a v prvom rade je muž ich otec a majú byť prednejšie deti a ty a nie každý víkend strávený u rodičov. Samozrejme, že treba pomôcť, ale až po otcovských povinnostiach. Ľahko sa my píše že? Tiež to nemám doma ideálne, koooolko sa nahádame s mužom, aby bol doma a nie stále v robote 😒 Ale vždy to nejako vykomunikujeme a o tom by to malo byť. Ja zase svokru musím brzdiť aby sa nesnažila robiť všetko za synáčika a nebola až moc aktívna. 😉 A ak ani po priamom rozhovore nepochopí a neprehodnotí svoje priority tak potom je asi pes zakopaný inde ☹

anjelicek26
12. nov 2011

Pobalit sa kvoli tomu? Rozvod? Myslis, ze bez neho - uplne - to bude jednoduchsie? Toto nie je riesenie. Ked ja som sla naspät do prace, tak zacala chodit upratovacka, kazdy piatok cez den upratala, povysavala, pozmyvala dlazky, kupelne, proste to, co clovek potom cez vikend dobieha, my sme cez vikend mohli relaxovat. Veceru casto spravila donaska miesto varenia, opatrovatelka mi malu vzala sem-tam cez vikend na vylet a ja som si behla ku kadernicke, kozmeticke prave vtedy.

Moj manzel je velmi pracovne vytazeny (vela sluzobiek, dlho v praci), nebeha sice pomahat svokre, ale prast jak uhod, neni doma, vsetko je na mne. A to mam aj rodinu 1300km daleko 🙄

On pomaha automaticky, cez vikend mi berie deti, necha ma vyspat, pomoze ako vie, nic mu neni blbe. Len neviem, ci sa toto da preucit 😖 Moj bol taky od zaciatku, dobra vychova z domu 😉

kamilka22
12. nov 2011

uplne suhlasim s @uva

halienka
12. nov 2011

@janka1781980 a čo tam panebože tvoj muž každý víkend toľko robí? To je tam tak staršne moc roboty, že tam musí celé víkendy chodiť pracovať? Aj v nedeľu? Či svokrovci sú nejaký ťažko pohybliví alebo čo? 😕

gemini2
12. nov 2011

@anjelicek26 mozno nemaju tolko penazi aby si zaplatili pomocnicu do domacnosti a vecera z donasky a opatrovatelku....
@janka1781980 asi naozaj ako tu tvrdi
@uva a
@grettka a ine...rozpravat a rozpravat, povedat ako sa citis a zacat ho zapajat do nejakych jednoduchych cinnosti nech sa neciti ako otrok...vyniest smeti ulozit riad utriet stol...a chvalit, chvalit, chvalit...to na chlapa zabera

uva
12. nov 2011

no len záleží na tom či to pochopiť bude chcieť 😒 ale určite by som nebalila kufre teda aspoň zatiaľ, uvidíš ako zareaguje a či sa chopí niečoho, lebo ak mu to takto vyhovuje zdúchnuť z domu a ty staraj sa tak s ním asi nepohneš ani po dobrom ani po zlo 😒 držím palčeky 😉

anjelicek26
12. nov 2011

@gemini2 - neviem ak obaja pracuju, 1x do tyzdna par hodin, ono to zas neni taka nezaplatitelna polozka a je to obrovske odlahcenie od povinnosti. Opatrovatelku mozu "zneuzit" svokru na oplatku alebo jej maminu, ja tu moznost bohuzial v zahranici nemam, rodina daleko, tak ja to riesim profi opatrovatelkou. Ale proste treba vypadnut z toho kola povinnosti.

zuzkabeno
12. nov 2011

skús si to aj sama nejako uľahčiť, ja sa to tiež učím, lebo všetko sa nedá stíhať, deti strašne rozhadzujú, vonku ich nemôžem nechať samé. Kupujem viac polotovarov, nedovolím deťom toľko rozhadzovať, schovám im časť hračiek, lebo inak by bolo všetko po zemi. My máme aj veľkú záhradu, teraz som na rd, tak som mala na to trochu čas. Ja som tiež taká, že chcem všetko urobiť sama, manželovi nechávam utieranie prachu. Navarím tak na 3 dni dopredu a pod.

nikolca
12. nov 2011

@janka1781980 no ja to mam tušim podobné,môj nie manžel ale priateľ ledva pride z roboty a hned uteká robi ť von okolo chalupy,spraví si kavu ani sa nenaje a aj s tou kávou hned uteká dole nedaj bože aby niečo zmeškal,no skôr by som uvitala keby prišiel domov a zobral malú von no ale na to času neni,upratovať si musim popri malej,je veľmi hyperaktívna a v poslednom čase neskutočný nerváčik,takže upratovať pri nej tak to je niečo hroznééé,byva pod nami ešte jeho brat ale ten robote veru veľmi neda radšej sa potichúčky vytratí na nejake to pivko a keby len jedno,byva dole aj moja potencinálna svokra a mne môže mala plakať aj celý deň,no veru sa k nej nepohne, no pokial jej ju môj priateľ nedá rovno pod nos!ked som byvala u rodičov so synom,vtedy som malú ešte nemala,tak od nich som mala neskutočne veľkú pomoc,ked som chcela upratovať maleho zobrali von,no a a tuto som sama na všetko v cudzom svete,a pre svokru je take niečo ako zobrať dieťa von španielská dedina,pritom o druhú vnučku sa stará ako keby boola jej mamou vodí ju do školy a cele dni sa o nu stará nakolko jej rodičia celé dni sú v robote a dieťa vidia takmer až ked spi,no čo už treba len vydržať ved si treba detičiek užiť kým sú malinké,ked podrastú už také prítulné nebudú 🙂 🙂

mateson
12. nov 2011

@anjelicek26 obaja pracuju. Ale na Slovensku 😵 😵 Si predstav, že je bežné ak žena zarobí 400 eur a muž 700. Kolko je to spolu?

mateson
12. nov 2011

Tu nie je bežné, že ak obaja pracuju maju automaticky na upratovačku a opatrovatelku. Vačšinou su radi, že nejako prežiju od vyplaty do vyplaty ked všetko poplatia.

anjelicek26
12. nov 2011

@mateson - ale slovenska upratovacka tipujem tiez berie menej ako upratovacka nemecka ci anglicka, zasa tam funguje nejaka umera, nie? A 1x v tydzni? To je az tak moc? A opatrovatelku v jej pripade myslim svokra, mama. Vyuzit co sa da. Nebyt na vsetko sama, lebo to je po par rokoch na burn out syndrom 🤐

stardust
12. nov 2011

@mateson a na dovolenku chodia na maltu, nie na Maltu 😀 😀

mateson
12. nov 2011

@anjelicek26 ja viem, že to nemyslíš zle 🙂 Ale zober si, že ked by bola cena na hodinu cca 5 eur. Hádam, neviem ale dajme tomu. Ked by prišla na 5 hodín každý piatok. To máš 100 eur na mesiac. Minimálne. Myslíš, že niekto dá z 400 eur platu 100 eur za upratovanie. Nedá, spraví si to sám. 100 eur zaplatí napr. plyn na mesiac. Bohužial, ale to je realita. My ale samozrejme nevieme aký príjem má janka s manželom. Možno dá na tvoje rady. Bavíme sa tak vo všeobecnej rovine.

dada1212
12. nov 2011

@anjelicek26 pozri si niektoré témy čo tu vznikli v poslednej dobe o financiách v domácnosti. väčšina ľudí má problém nebyť každý mesiac v mínuse a mať dostatok peňazí aspoň na stravu. lebo platy sú tu nízke, byty drahé, väčšina platí dosť vysokú hypotéku a sú radi, ked majú aspoň dosť na jedlo.
aj ked rada nie zlá, možno, že práve oni netrpia núdzou, aj ked sa mi nezdá že by boli nejako veľmi bohatý aspoň z toho čo píše.