icon

Ako postupovať, keď meno dieťaťa nie je v kalendári?

avatar
lenicka8
17. okt 2007

Ahojte. Chcem sa spýtať baby či mi neviete niektorá poradiť, kde sa môžem obrátiť ak meno pre moje dieťa nie je v kalendári. Je to meno DAMIÁN a v našom kalendári nie je uvedené toto meno. Ďakujem za radu

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 22. jún 2026 · 149 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Ak meno dieťaťa nie je uvedené v slovenskom kalendári, matrika môže meno vyhľadať v interných zoznamoch alebo ak ho nájdu v zahraničnom kalendári, knihách alebo na overenej webovej stránke, meno zvyčajne zapíše.
  • Ako dôkaz o existencii cudzojazyčného mena matrika akceptuje potvrdenie z veľvyslanectva, sobášny list s používaním mena, vytlačený zahraničný kalendár alebo knihu typu "Vyberte si meno pre svoje dieťa".
  • Postupy a poplatky sa líšia medzi matrikami; v diskusii sa uvádzali rôzne skúsenosti vrátane poplatkov okolo 3 000 Sk, údajne 2 000 Sk a len kolkov cca 50 Sk, a tiež fakt, že vydavatelia rozhodujú o obsahu kalendárov.


Najčastejšie otázky

Q: Ako postupovať, keď chcem zapísať dieťaťu meno, ktoré nie je v slovenskom kalendári?
A: Ísť na matriku v mieste narodenia, kde matrikárka môže skontrolovať svoju knihu/zoznam mien a prípadne požadovať doklad o existencii mena v inom štáte; v diskusii sa konkrétne spomínalo preukázanie v zahraničnom kalendári, knihe alebo potvrdenie z veľvyslanectva.

Q: Aké konkrétne doklady môže matrika požadovať pri cudzom mene?
A: Diskutujúci uviedli potvrdenie z veľvyslanectva, sobášny list dokazujúci, že meno sa v zahraničí používa (príklad Leonie), vytlačený zahraničný kalendár alebo výpis z webu ako dôkaz.

Q: Stačí vytlačiť meno z Wikipédie alebo z internetu?
A: Niektoré matriky akceptovali internetový výtlačok alebo zápis na www.babynamesworld.com (príklad Bratislava Staré Mesto), ale toto bolo v diskusii sporné a niektoré matričné úrady žiadajú úradné potvrdenie z veľvyslanectva.

Q: Môže nemocnica alebo personál pôrodnice odmietnuť zapísať meno v prehlásení o narodení?
A: Nie; v diskusii sa uvádza, že nemocnica zapíše do hlásenia o narodení meno, ktoré rodičia nahlásia, a rodný list následne vydáva matrika v mieste narodenia.

Q: Koľko stojí vybavenie cudzojazyčného mena?
A: V diskusii sa uvádzali rôzne sumy: spomenuté boli poplatky "okolo 3 000 Sk", údajne "2000sk" a tiež len kolky cca "50 Sk"; konkrétna suma závisí od postupu na danej matrike.

Q: Kde nájdem dátum menín pre nezvyčajné alebo cudzie mená?
A: Ako zdroje sa v diskusii uvádzali stránka sk.wikipedia.org (sekcia Meniny na Slovensku), calendar.zoznam.sk a národné/regionálne kalendáre konkretnej krajiny (príklad vytlačeného francúzskeho kalendára alebo španielskeho zoznamu menín).

Závery z diskusie

Zhoda

  • Matrika môže pomôcť vyhľadať meno v interných zoznamoch a zvyčajne umožní zápis, ak sa preukáže, že meno existuje v inom štáte alebo v relevantnej publikácii.
  • Ako dôkaz sa v praxi používa potvrdenie z veľvyslanectva, sobášny list, tlačený zahraničný kalendár, kniha s menami alebo výtlačok z overenej webovej stránky.
  • Obsah meninových kalendárov určuje vydavateľ, preto sa meniny líšia medzi kalendármi.


Sporné názory

  • Niektorí tvrdia, že postačuje vytlačiť meno z Wikipédie alebo z internetu; iní tvrdia, že matrika striktne požaduje úradné potvrdenie z veľvyslanectva.
  • Niektorí uviedli, že pri zápise neplatili žiadne poplatky okrem kolkov cca 50 Sk; iní hlásili poplatky okolo 3 000 Sk alebo 2 000 Sk.


Otvorené otázky

  • Koľko presne stojí administratívny poplatok za zápis cudzojazyčného mena na konkrétnej matrike?
  • Kde presne hľadať právne záväzný jednotný zoznam povolených mien, keďže posledné rozhodovanie o zaradení mien vykonávajú vydavatelia?
  • Aké presné formáty a vzory potvrdení vydáva veľvyslanectvo pre účely zápisu mena a kde ich konkrétne získať?


Spomenuté značky a firmy

Wikipedia, Orange, T com, www.babynamesworld.com, calendar.zoznam.sk, Modrý koník, Vyberte si meno pre svoje dieťa, Meno pre naše dieťa (kniha), Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied, veľvyslanectvo/ambasáda, matrika Ružinov, matrika Bratislava - Staré Mesto, matrika Poprad, matrika Banská Bystrica, matrika Trenčín

Spomenuté produkty a metódy

"Vyberte si meno pre svoje dieťa", "Meno pre naše dieťa" (kniha), www.babynamesworld.com, sk.wikipedia.org (Meniny_na_Slovensku), calendar.zoznam.sk, tlačený zahraničný kalendár, potvrdenie z veľvyslanectva, sobášny list ako dôkaz, rodný list, zápis mena na matrike, matričný/zoznam mien na matrike, gregoriánsky kalendár, kolky cca 50 Sk, poplatok okolo 3 000 Sk, poplatok 2 000 Sk

Miesta a osoby

Trenčín, Ružinov, Bratislava - Staré Mesto, Poprad, Banská Bystrica, Švajčiarsko, Turecko, Švédsko, Španielsko, USA, Francúzsko

avatar
lucia1981
11. feb 2011

ďakujem pekne .... 🙂

avatar
pepies
1. mar 2011

ahojte, neviete mi poradiť, kedy má meniny Jasmine? dakujem. 😉

avatar
ikke
1. mar 2011
avatar
pepies
2. mar 2011

@ikke ano, dakujem, uz som to vcera nasla, tak budeme oslavovat 24.2. 🙂

avatar
kukujka
27. mar 2011

nasa dcerka sa bude volat lia mnohym sa to nepaci,ze nebude mat meniny,ale ja to nejako neriesim

avatar
micurka
3. jún 2011

Ahojte! Ja som si kvôli menu Lilien vytlačila gregoriánsky kalendár - ten je rozšírený. Bude mi to stačiť?
http://calendar.zoznam.sk/nameday-skskhor.php

avatar
mellisa007
6. jún 2011

Ahojte viete mi poradit
v ktorom kalendary je meno Nicolet a kedy ma meniny?dakujem pekne

avatar
mellisa007
6. jún 2011

este sa chcem opytat ci nahodou niekto vie v ktorom kalendari je meno Megan a Samantha?dakujem

avatar
lessiie
5. júl 2011

Mozem sa opytat ako sa to riesi s menom, ktore nie je v ziadnom kalendari? ano v zahranici ani na SK?? proste uplne nezvycajne meno ktore som si sama vymyslela? Ďakujem

avatar
syslica
8. júl 2011

@lessiie Úplne totálne vymyslené meno ti na matrike nezapíšu, bohužiaľ - či vďakabohu? 😅 Zvyčajne sa vyžaduje, aby bolo meno uvedené v nejakom kalendári alebo potvrdenie priamo z konzulátu či zastupiteľstva krajiny, kde je bežné, že sa bežne používa a pre aké pohlavie.

avatar
lessiie
8. júl 2011

hm no to je skoda ...mne sa to celkom pacilo :( ale dakujem za info :D

avatar
kurtica
22. nov 2011

baby, myslite ze staci aby bolo meno zapisane na wikipedii, aby s tym nerobil problemy? http://sk.wikipedia.org/wiki/Meniny_na_Slovensku
my sice este nic necakame, ale meno vyberame teraz, lebo sa nechcem potom stresovat hadkami s manzelom, kedze mame dost odlisny vkus :D Pre chlapca sme vybrali Ronald, to nie je v kalendari a pre dievcatko uvazujeme nad roznymi menami, asi najskor Lili alebo Liliana...ale to tiez nie je v kalendari... Kamaratke robili problem s menom Annamaria, presviedcali ju nech da dve mene, lebo toto dat nemoze...tak je uz neviem, asi zalezi na aku slecnu na matrike narazis...ale rada by som vedela ako je to zo zakona...teda co vravi zakon, ze je mozne zapisat...neviete mi povedat kde ho najdem?

avatar
saraken
27. dec 2011

@lubbka
Ahoj, nakoniec si dala meno Lillien s dvoma L ?? mne sa velmi paci, chcela by som dat aj ja .. len v kalendari nieje :(

avatar
bobek090912
29. máj 2012

ahoooj, moj bratranec sa tak vola..myslim, ze jeho meno je v krestanskom kalendari. Inak pri zapise problem nemali a to uz bolo nejakych 22 rockov dozadu 🙂

avatar
bobek090912
29. máj 2012

a meninky by mal mat 26. septembra na Editu (spolu so svätym Kozmom)

avatar
lessiie
8. aug 2012

@mimina74 Rebeka je 2.9 :D bratrancova mala je Rebeka :D

avatar
kajik07
20. aug 2012

Ahojte nám sa veľmi páči chlapčenské meno Lucas alebo Lukas len neviem pre ktoré sa máme rozhodnuť lebo v našom kalendári nie je .Neviete mi poradiť v akom kalendari je ?ďakujem 😉

avatar
olga28
28. mar 2013

@kajik07 Dobrý deň, chcela som sa Vás spýtať ako ste sa rozhodla či ste dala Lucas alebo Lukas lebo mala som vybraté Lukáš ale spomenula som Lucas a manželovi sa to veľmi páči. Len teraz neviem či dať c alebo k. Ak ste ho dali nemali ste problém ho zapísať na matrike? Ďakujem

avatar
kajik07
31. mar 2013

Dobrý večer
tak nakoniec sme sa rozhodli pre Lucaska a sme velmi radi nebol nikde žiadny problém 🙂 je to krásne meno však?

avatar
henulka37
8. apr 2013

Dobry... Chcem dat pre svoje dieta meno Ferko, nie Frantisek. Na matrike mi povedali, ze to nepojde lebo je to uvedene ako domacke meno. Zakon je zakon. Mne to nedava zmysel, nie je to ani hanlive ani nezmyselene meno. Zaujimave, ze Janka, Zdenko, Danka môzu byt zapisane v tomto tvare. Mate niekto skusenost s takouto situaciou ako ju vyriesit? Dakujem.

avatar
magdussskaaa
22. apr 2013

Ja mám tiež aipické meno-MAGDALÉNA.Tohto roku mám mať birmovku a nechcem dávať také bežné maná 😖 ako sú Jana,Mária,Lucia,Alžbeta,Klára a iné.Sestra si ide dať Viktória a ja som mala na mysli dve mená.Atipické, aké je aj to moje krstné- ☹ NOEMI alebo JOHANKA ☹ .Keď som to povedala kamošom ta povedali mi,že Johanka z Arku.Susedka mi povedala,že si to len zbytočne komplikujem,bo ona si chce dať SOFIA. 🙄 Oboje sú sveté,ale tá Johanka vyhrala.Podobne ako i Johanka,v školesa povie Magda a vie sa o koho ide.Aj prezívky sú iné-MAGDA,MAGDUŠKA,MAGDALÉNKA,DADA,DADULIK,MAGI a véľmi veľa iných. 😀

avatar
lenkacomrie
23. júl 2013

Ja mám dvoch synov, Pri Mathiasovi nebol problem, ale pri Flynnovi bol menší konflikt.

avatar
chloe138
22. aug 2013

@lessiie
a aké si to chcela dať meno, mozno niekde na svete je len o tom nevieš 🙂

avatar
lessiie
22. aug 2013

@chloe138 no to určite nie je, ver mi 🙂 Tinonela 🙂

avatar
elka7
6. feb 2014

Ahojte, neviete mi povedať, či zapíšu meno, ktoré nie je v google? Páči sa mi Šarlotte. V kalendári je iba Šarlota, ale nechcem aby sa jej škaredo hovorilo a ani s Ch nechcem.

avatar
natalieperez
31. mar 2014

Ahojte, zapisu mi meno Lucas alebo Mathias na matrike v Ruzinove?

avatar
katkakormanakova
28. okt 2015

Prosim vas neviete mi poradit kedy ma meniny Samantha.dakujem

avatar
simonahojzakova
10. dec 2015

Je v poriadku ak mojho kamarata sestra dala babātku meno Johanka ak maju uplne čisto slovenske priezvisko? Vedel by nam niekto o tomto povedat? 🙂

avatar
martinhorvath
Odpoveď bola odstránená
avatar
daren1
30. aug 2018

@mellisa007 včera sme oslavovalich na Nikolu