Ako rýchlo ste si zvykli žiť v inej krajine?

lenka0283
19. dec 2011

Ahojte maminy..uz davnejsie sme sa s priatelom rozpravali ze by sme isli byvat do zahranicia..brala som to iba ako reci...ale vcera prisiel domov ze volal s tetou z Kanady ze od aprila by mala prenho robotu ze si mame rozmysliet a mozeme prist...chceli by sme to vyskusat na mesiac tam ist a byvat u tety.Ak sa mu bude v praci darit mali by sme tam ostat natrvalo priatel tam kupi byt a budeme tam.Mam do aprila cas na rozmyslenie a neviem co robit.Preto by som chcela vediet od mamiciek ktore takto odisli ako rychlo si v inej krajine zvykli ci si nasli priatelov..a celkovo ci maju pocit ze urobili spravne...dakujem vam vopred 🙂

sisaha
19. dec 2011

@lenka0283 moja sestra odisla, ked mala zhruba rovnako ako ty, uz ma obcianstvo a je spokojna. Na tvojom mieste by som neriesila a nevahala. Za pokus to urcite stoji...Si mlada, rychlo sa naucis reč, priatelovi sa moze zacat darit, ty si potom tiez mozes najst pracu.. A hlavne, dolezite je, ze vam tam ma kto na zaciatok pomoct...to je velke pozitivum 🙂

bbtina
19. dec 2011

@lenka0283 vobec by som nevahala a este ak tam ma tetu,ktora vas do vsetkeho uvedie

kata13
19. dec 2011

@lenka0283 ja by som to tiez skusila, ak tu nie je nic take vazne co ta tu drzi. priatelov si urcite najdes, rec sa tiez naucis...preco neskusit a nevyuzit sancu

mihouk
19. dec 2011

@lenka0283 Ja by som isla. Musis ratat s tym ze to bude zo zaciatku tazke, mozno hrozi ponorka, lebo budete viac menej na vsetko sami, daleko od vsetkych (na tetu sa nemozete spoliehat do nekonecna). Podla toho aka si osoba a ked si poriadne premyslite pre a proti, uvidis co ti vyjde. Ja som mala vyhodu ze som odchadzala sama a az tu sme sa s mm dali dokopy, zaciatky boli tazke, ale uz sme si tak nejak zvykli, priatelov nie je vela, ale da sa to. Najviac ta to asi zasiahne ked sa nieco doma stane a ty budes tak hrozne daleko a hrozne bezmocna, my to mame sice len 2 hodky lietadlom, ale aj tak.
Ja som rozmyslala nad Kanadou, ale mm nechce, ze je to velmi daleko, pre mna by bola idealna Australia (teplucko), ked mam pri sebe moje deti a mm, nikto z rodiny mi az tak nechyba, ako mam ich rada, ale na druhej strane mam vlasty zivot a oni to chapu.
No a ked mate moznost tam ist na mesiac a uvidiet ako sa tam veci maju....ak by vas ta cesta na mesiac totalne financne, alebo inak nezruinovala, ja by som isla, lebo moze prist moment, ked by si si mohla vycitat, ze si mala moznost nieco zmenit a nevyuzila si to a teraz je to pase...
Dufam ze som ti hlave nenarobila este vacsi zmatok a drzim placeky.

ellit
19. dec 2011

@lenka0283 ja by som urcite isla, aspon na cas urcite a kto vie, mozno sa vam tam naozaj tak zmeni zivot a zapaci, ze tam ostanete. tvojej malinkej to tiez super prospeje, je malilinka, zmenu prijme uplne prirodzene, nauci sa cudzi jazyk. Teraz je to super....ine je odist s vacsim dietatom, ktore tu uz ma zazemie, kamaratov, skolu....ak mi rozumies, co ti chcem povedat. Ziskate druhe obcianstvo, zivotne skusenosti. Si velmi mladunka, zivot mas pred sebou, tak sa chop sance. Vratit sa mozete kedykolvek. Druha otazka je, ako velmi si naviazana na svoju rodinu......ale aj to je riesitelna vec. Tak vela stasticka a nech sa vam paci v Kanade 🙂))) Zmena nieje lahka, ale moze byt krasna. Potom nam sem das fotku 🙂)

lenka0283
autor
19. dec 2011

tasi mate pravdu...naozaj by som si to mohla raz vycitat nie kazdy ma takuto moznost a bola by to skoda zahodit...len mam strach ci mala zvladne taku dlhu cestu lietadlom

dada1212
19. dec 2011

dohodni sa s priateľom tak, že to tam pôjdete len skúsiť a potom sa rozhodnete. každý človek je iný a uvidíte, že či sa vám tam bude páčiť a či sa tam dokážete začleniť aj po pracovnej stránke a aj medzi ľudí.

raffaella
19. dec 2011

@lenka0283 zaujimava otazka...ja uplne suhlasim s ostatnymi dievcatami..si mladucka, rec sa naucis raz-dva, ak este k tomu mate takuto pomoc od priatelovej tety na zaciatku, urcite nevahaj a chod! Zaciatky su malokedy lahke, avsak vysledok bude iste stat za to. Nauc sa do aprila aspon dobre zaklady AJ ak ich uz nevies, nech mas potom na com stavat. Existuju mnohe on-line kurzy, ktore mozes absolvovat hocikedy pocas dcerkinho spanku. Do Kanady to je sice daleko, ale aj dalej sa lieta este viac a chodia aj male deticky. Prinajhorsom das parkrat Kinedryl alebo ine a mala ti cestu prespi. Na nete su navody,a ko ist na dlhe cesty s malymi detmi, velmi dobre rady su tam. Drzim ti palce, nech sa rozhodnete pre Kanadu 🙂

briketa
19. dec 2011

@lenka0283 na zaoceansku krajinu si uplne zvyknes cca o dva roky. Vtedy si udomacnis uz aj mentalitu tamojsich ludi, pochopis principy Kanady, naucis sa zit tamojsi zivotny styl, pochopis ako tam bezia financie, co ako treba administrativne pre zivot. Budes si zvykat na inu klimu, pocasie. Po dvoch rokoch sa tam citis uz naozaj ako doma.
O ludi by som sa tak nebala, ludia su v USA a Kanade omnoho priatelskejsi ako u nas.
Hlavne by si mala mat nejakeho zmysluplneho konicka, nejaku spojitost ako sa zoznamit s ludmi s podobnymi zaujmami. Sport je skvely. ALe aj hocico ine.

briketa
19. dec 2011

@mihouk len skoda, ze v Australii a na Novom Zelande je velmi tazko oficialne ostat pre cudzinca natrvalo.

mihouk
19. dec 2011

@briketa To si uvedomujem, ale aj tak mi to bolo zathnute, no co uz. Aj tak sme si v UK uz zvykli, asi by sa nam tazko odchadzalo (aj ked to nie je vylucene), aj keby sme sa vratili na SK bolo by to tazke si zase zvykat. Ale s tebou by som tiez menila, my tu teraz mame zimu a uplne ma to zabija 🙂

hajanka
19. dec 2011

ja ked som odisla zit do Anglicka som si zvykla veeeelmi rychlo 🙂 na zivotny styl, na ludi, na cuzdi jazyk, kulturu, na klimu, na pracu, na kolegov, drobec na skolu, na priatelov... podobne ako pise @briketa, vsetko sa mi pacilo a bola som spokojna. Po par rokoch sme sa vsak vratili na SR, zistila som, ze to nebol najlepsi krok. Takze pre mna urcite spokojnost v zahranici najvacsia 😉

bambi2
19. dec 2011

no podla mna ak si prisposobivy clovek tak si zvyknes velmi rychlo. lebo v krajine kde zijes sa treba prisposobit. potom ta aj domaci budu brat inak...
ja som si zvykla velmi rychlo. a nikdy by som sa nevratila na sk.. myslim, ze za 15 rokov mozem povedat, ze je to moj "domov". k Slovensku nemam uz taky pud ci vztah ako kedysy. nic ma tam nedrzi, netaha...
a Svajciarsko milujem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! moje rozhodnutie som doteraz neolutovala a som si ista, ze to nikdy neolutujem, prave naopak, som stastna, ze som odisla 😉

bambi2
19. dec 2011

@lenka0283 nic sa neboj, o deti by som mala ten najmensi strach ako preziju cestu... 😉 a este ked je taka mala, tak väcsinu casu bude spat.. uvidis... 😉

mia258
19. dec 2011

Ja som odišla do Francúzska a síce prvé mesiace boli trošku mätúce, kým som sa zorientovala v kultúre, jazyku a meste, potom to už šlo hladko.
Ak máš možnosť, určite vypadni von za hranice, veď sa vám nebude páčiť, vrátite sa 😉

zzuzana82
19. dec 2011

ahoj, my zijeme s priatelom v UK uz 5rokov, na zaciatku si clovek zvyka na nove veci,nova kultura, jazyk, praca novi ludia, znami, je toho tolko ,ze clovek sa nestaci divit 😀 ale na dobre sa rychlo zvyka 😉 Vsetko je to ale aj o povahe cloveka, ci budes spokojna, ci Ti nebude chybat rodina. Obcas mavam take nalady kedy by som sa najradsej zbalila a este v ten den sla domov, a potom na druhy den ,ze chcem zostat tu,lebo sa tu mame dobre. Ked mate tu moznost tak chod, zato nic nedas, ak sa Vam nebude pacit vzdy sa mozes vratit,nik Vas tam predsa nebude drzat nasilim 🙂 Ste mladi, tak vyuzi prilezitost a sama uvidis.

jorgie
19. jan 2012

@lenka0283 Ahoj. Ja zijem v Kanade uz vyse 13 rokov. A som tu nesmierne stasna ...aj ked su dni ked si zelam aby to nebolo tak daleko....aby som mala tu moznost ist k mamine na kavicku a pokecat si s nou. 🙂
Tak ako ti hovoria ostatne dievcata, zaciatky su neni lahke...ale zvyknes si. A hlavne ak tvoj manzel tu ma tetu, ktora vam aspon na zaciatok bude oporou. Kanada je krasna, ludia su tu velmi dobry a myslym si, ze ak sem raz prides tak uz nebudes chcet odist 🙂
Smiem sa spytat kde v Kanada byva ta teta?

lenka3007
21. jan 2012

@lenka0283 ahoj, ja viem, že je ťazke odisť od rodiny, priatelov, všetkych veci, na ktore si zvyknuta, ale ja by som nevahala. my sme preč 19 mesiacov a uz by som nemenila. Aj ked mi niekedy velmi chybaju naši, aj malemu stary rodicia, ale zvyknes si, priatelov si najdes rychlo a tvoja dcerka je este malinka, tak sa aj rychlo adaptuje. moj ma 6,5 roka a od augusta chodi do skoly a uz vie po norsky... a to sme my sem isli naslepo, cize ked tam mate tetu, zabezpecene aspon zatial byvanie, priatel pracu, tak by som nevahala ani sekundu... drzim palce, aby vam to vsetko vyslo 😉

lenka0283
autor
21. jan 2012

@jorgie no 13 rokov je teda dost 🙂 ja sa bojim hlavne toho ze neviem az tak dobre anglicky a ze ako si tam najdem priatelov teta je z vancouvru a ty tam kde byvas?? 🙂

lubina
21. jan 2012

@lenka0283 Ak sa vies prisposobit, tak si zvyknes.Si velmi mlada.Ja som isla do Holandska lebo som tam mala priatela, teraz uz manzela.Je holandan.Zili sme tam 6 rokov, zvykla som si v pohode.Ked som cakala druhu dcerku, tak sme sa prestahovali na SR, tak si zvykal on.Sme tuteraz 3 roky.Chcem len povedat, ze ludia sa stahuju a zvykaju si, da sa to. A priatelov si urcite najdes, toho by som sa nebala

anjelicek26
21. jan 2012

@lenka0283 - zit sa da fakt vsade. Zvyknes si - za taky rok. Vdaka dietatu sa doma nudit nebudes a aj vdaka nemu - detskemu cviceniu, jasliam, skolke, proste - rychlo sa dostanes do kontaktu s inymi maminami, sama nebudes... ma sme uz v druhom zahranici... da sa to... len rodina chyba.... ale ono to ma aj urcite pozitiva, nikto ti do vychovy nekeca, nikto nepoucuje 😉