Ako sa postarať o vtáčatko?

cairka
13. júl 2011

Ahojte. Dnes sme si z vychádzky doniesli domov vtáčieho nalezenca, ešte neviem aký druh, musím pogoogliť. Poradíte mi, ako sa o neho správne postarať, aby našu starostlivosť prežil? Je vcelku životaschopné, pije vodu z kvapátka veľmi dravo, otvára zobáčik. Problém máme ale so stravou, viete niekto poradiť, čo môže také vtáčatko jesť? z nadtrávenou potravou mám osobný problém 😅 😝 malo by to byť riedke, aby to šlo tým kvapkadlom dať do zobáčika. Teraz varím ryžu na obed, môže ten ryžový odvar na pitie? A na akom podklade by malo byť uložené, zatiaľ je v tráve v psej prepravke. Dík za rady. Ak sa tu nájde znalec isto ma napadnú aj ďalšie otázky 😅

jahodka35
13. júl 2011

....nám takto kolega doniesol do práce tiež malinkaté vtáčatko, kŕmil ho každú hodinu, aj mu dával piť zo striekačky...dával mu jesť také kapsičky pre mačky, vajíčko uvarené na tvrdo a pod. ale na googli si nájdeš aj iné typy, ale ryžový odvar na pitie tam určite nebol... musím ťa však sklamať, pretože na piaty deň prestalo pípať a umrelo.... usúdili sme, že mu bola zima, tak asi treba, aby bolo v teple, no pri terajších teplotách je to v pohode... ale ochranári neodporúčajú brať takéto mláďatká domov, lebo aj tak uhynú, mali ste ho nechať tam, matka by si ho našla... veď skús si to na nete pozrieť, ja som tam toho našla dosť.... držím palčeky, nech prežije...

juliap
13. júl 2011

@jahodka35 vtacatko umrelo od nevhodnej stravy, jedine, co mu bolo na osoh bola voda a to vajicko, ale vtacatkam sa dava len zltko, nie bielko a krmenie ma byt tiez pravidelne, ako pri babatkach, cca kazde 3 hodiny cez den aj v noci, v noci moze byt aj dlhsi rozostup, podla veku vtacatka
@cairka ryzovy odvar urcite nie, pre drobcov je dostat v chovproduktoch specialna kasa, ale je dost draha, predpokladam, ze vtacika, ak prezije, by ste radsej pustili potom spat do volnej prirody ... takze alternativne riesenie je uvarit pohankovu, alebo obilninovu kasu na vode, vzniknutu kasu naplnit do striekacky, ale teplota musi byt cca 40 stupnov, nie viac a striekackou podavat malemu priamo do zobacika po troske a davat mu medzi tym aj vodu ... inac jahodka spravne napisala, ze ak je to vyslovene volnezijuci vtacik, tak sa ma nechat vonku, rodicia si ho najdu, ak mu chces nejako pomoct, tak sa odporuca vylozit, ak sa da, na nejaky konar ...
hladala som, ci nemam aj foto, ked sme krmili nase papagaje, ale mame len videa natocene

jahodka35
13. júl 2011

...ja som sa tiež čudovala, čo mu to dáva jesť, ale vraj mu to známy poradil, tak som sa nechcela starať... krmil ho pravidelne aj v noci, ked zapiskal nanho, uz ho poznal, vzdy natahoval ten zobacik, aby mu nieco donho dal... toto nase bolo este take holatko, malo to zopar pierok, mozno ani nevidelo....

juliap
13. júl 2011

@jahodka35 ked malo uz pierka, tak videlo ... no ta kamarat zle poradil, tak co uz, ale snaha bola

cairka
autor
13. júl 2011

@jahodka35 , @juliap , ďakujem 🙂 Už som našla, že sme ho mali nechať tam, ale pohyboval sa kolo cesty a moje dieťa usúdilo, že ho tam nemôžme nechať, lebo ho prejde auto 😅 dala som zatiaľ vajíčko, už mu budem dávať len žĺtko teda, a tú pohánkovú kašu urobím. ja dúfam, že sa skoro naučí lietať a pôjde do sveta...

titkovamiriam
13. júl 2011

neviem poradit ale napadlo pozor !!!aby to nebol niaky chranený druh,kamarat tak zachranil mladatko sovy a potom mal problem že odkial ho vzal-skoro ho isli sudit za pytliactvo 😠 ,mozno sa treba poradit s niakym polovnikom je tu tusim aj na MK taka tema skus tam.o vtacatko som sa nestarala,iba o jezka-hmm aj ten nam zahynul po par dnoch ☹

kilerka15
25. máj 2012

ahoj . Dnes som našla malé vtáčatko no neviem aký je to druh . Hniezdo bolo rozbúrané a obdaleč bolo také isté vtáčatko ibaže bolo mrtve . Nedaleko boli nejake deti bojim sa že to hniezdo rozbili oni .
Nakrmil ho nanešťastie moj brat pretože ja som nebola doma . Dal mu vodu pred jedlom ibaže dosť bela . za dve dlhé slamky ! Jesť mu dal mušky ale dal mu aj nejaké dáždovky !!!! A ešte jedneho maleho červika . Neviem čo to bolo . b Vtačik je zatiaľ pohode no po prečitani niektorých textov o starani sa o nich sa bojim ze sme urbili v strave chybu a ze uhynie . Hoc ho mame malo nu už je členom našej rodiny : Nechceme ho stratiť ! ☹ Prosím pomôžte mi !!! ZA ODPOVED VOPRED ĎAKUJEM !!! PS : prosím rýchlo :( ☹ ☹ ☹ ☹ stale otvara papulku ze je hladný no mi mu uz nemame co dat . asi mu pojdem uvarit vajicko . Prosim pomozte !

filipal
25. máj 2012

@kilerka15 och joj, to nie je velmi lahke poradit. zalezi aj od toho, o aky druh vtacata sa jedna, aj o jeho vek...dokaze uz sam jest? ako ho tvoj brat nakrmil? vkladal mu hmyz do zobacika?
mlada musi prijimat potravu kazdu hodinu, zvladnete to? niektore sa zivia hmyzom, niektore semenami, vodu potrebuje mat stale k dispozicii. skus si pozriet v atlase o aky druh ide.
z ktoreho ste mesta?
dam ti sem link na stranku o vtakoch. maju aj tel. linku. najviac by ti pomohli tam. aj v Slobode zvierat vedia niekedy poradit. cislo je 02/16187. ale az zajtra od 10 hodiny. teraz vecer je to tazke.
nejedna sa o maleho drozda? ti skacu po travniku, nevypadli z hniezda, ale ucia sa lietat postupne. skryvaju sa v krovinach. to druhe mlada mohla zabit aj macka.
http://www.vtaky.sk/

kilerka15
26. máj 2012

@filipal ahoj papka sam . hmyz mu vkladal do zobačika neviem ci je to drozd lebo je este maličky operene ma kridla chrbat a hlavu . papka muchy a mrkvu postruhanu s vajcom a trochou struhanky . Uz ho mame od vcera 2 dni a je veselz aktivny .Chovame ho pravidelne chodime mu hladat mušky . Z hniezda nevypadol pretože hniezdo bolo zničené a obdaleč boli zvyšky . Ziandreho ineho vtacika sme nenasli . Tak ho teraz mame doma . Dakujem za radu 🙂 🙂 a ozaj za hovor sa plati ako obyčajne v sieti t-mobile ?

filipal
26. máj 2012

@kilerka15 zda sa, ze vtacika zvladnete vychovat aj sami 🙂 🙂 🙂 to je dobre.
to telefonne cislo, ktore som sem dala, je pevna linka, len je to specialne cislo. plati sa ako za beznu pevnu linku. 02 je volacka do Ba. ale podla mna ho uz ani nie je treba. ste sikulky! 🙂

kilerka15
28. máj 2012

@filipal ahoj prosím vás chcem vám niečo povedať . zistila som že môj brat je hnusný klamár a že toho vtáčika nenašiel !!! On ho zobreal lebo nebolo V hniezde ale pri !!!!!!!!!!!!!! je to taky debil !!!!! mame ho 4 dni a doteraz nam klamal "!!! povedal mi to len dnes ! neviem čo mám robiť išla som sa pozrieť na zastávku kde je to hniezdo a od neho rzchlo vyletel dospely vtacik . No v hniezde nic nebolo .... :( ☹ ☹ ☹ 😢
Zistila som však že vtáčiky sú v streche budovz , neviem však kde a ako sa k nim mam dostať ... 😢 😢 počula som ich piskať .
Bojím sa že ked ho tam dám tak sa ho matka neujme a zahynie 😢
preto mám zopár otázok . Prosím pomôžte mi ja viem že som bola hlúpa ale snažím sa mu pomôcť aj ked viem že to pokazil všetko môj stupidný brat ,
1. Ujme sa ho matka aj po štyroch dňoch ked bol u nás a už je možno cítiť naším pachom ?
2. Ked v hniezde nik nieje nájde ho matka ?
3. Nevypadne z hniezda ked je už zvyknutý na väčší priestor ?
4. Nebude mu zima ?
5 . Bude jesť ? Nieje už zvyknutý na potravu ktorú som mu dávala ja ? (postrúhané vajce na tvrdo , postrúhana mrkva a kúsok strúhanky . spolu zmiešané )
6. Nájde vchod tam kde sú ostatné vtáčiky?
7. Nezahynie zimou , strachom , hladom ?
😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢

PROSIM POMOZTE RYCHLO PROSIM !!!!! 😢 😢 😢 😢

filipal
28. máj 2012

@kilerka15 vtacika sa uz matke zrejme neujme. uz ho budete musiet doopatrovat. nech ti teraz pekne brat pomaha, ked to takto spackal.
ked doteraz vtaca pri tvojej opatere neuhynulo, staras sa asi dobre. pomaly by uz malo zacat lietat. vtaky totiz rastu aj priberaju velmi rychlo.
takze, nechysta sa uz vtaca lietat?
ak ano, mozete ho pomaly zvykat na exterir. dajte ho v kosiku na balkon, ale na noc ho prikryte satkou, aby ho neulovil dravec. mozno o par dni sam odleti.

kilerka15
31. máj 2012

@filipal ano uz sa snazi lietat pomalicly sikulka to je . dakjem stara sa miu on lahko za den spapka 10 musiek a asi 3 lyžičky zmesi 🙂

sykorka01
22. júl 2012

Ahoj,
potrebujem poradiť ... dnes sme našli malú sýkorku pod stromom ... je operená, na niekoľkých partiách má ešte holé miesta. Zo začiatku sem-tam čvirikala ale teraz už prestala :( ... prosím čím ju mám nakŕmiť a ako??? skúšala som jej dať striekačkou vodu + mrazené petentky ale zobáčik má maličký a ja jej ho neviem moc otrvoriť 😒

carodejnica
22. júl 2012

@sykorka01
Skús ho vrátiť tam, kde si ho našla. Možno ho hľadajú rodičia, ktorí ho nakŕmia vhodnou potravou.

"Ak nájdete vypadnuté mláďa vtáka, je vhodné najskôr sa poobzerať po blízkom okolí, či sa tu nenachádza dospelý jedinec, ktorý ho prikrmuje. Mláďa položte na konár, resp. rímsu domu, aby sa k nemu nedostal predátor. Z väčšej vzdialenosti ho pozorujte. Mláďa je potrebné zobrať, až keď dlhšiu dobu nevidno na blízku rodičov."
Viac tu: http://www.npmalafatra.sk/prva-pomoc-pre-zivoci...

radko12319
13. máj 2013

Ahojte, tiez som nasiel maleho vtacika (konkretne Drozda čierneho ) a neviem cim ho krmit. A docital som sa tu vela rad , no ja som sa chcel spytat ci je vhodne ho krmit hroznom a co mam urobit aby sa napil ??
Ďakujem za radu.

danali
29. apr 2014

Ahoj
Nasla som hniezdo s vajickami na ceste zobrala som ho domov a dala som ho do tepla 🙂
Az potom som zistila ze som urobila hrozostrasnu chibu ked som tam dnes prisla nenasla som ziadneho vtacika chcela som tohniezdo vratit ale nikde ziadny vtacik a tak som si sadla na lavicku a cakala ci niaki neprileti ale nic tak som prisla domov a hniesdo som opatrne polozila sadla som si a otvorila notebook a napisla som sem
A vobec neviem kedy sa vajicka viliahnu,co budu papat,kedy lietat vobec nic neviem
A tak pomooooc viem ze som urobila chybu a prosiiim pomoooc ☹ a rychlo

danali
5. máj 2014

Haloo ešte stale mi nikto neodpisal a vlastne to uz ani napotrebujem mojmu vtacatku sa dari 😀

zita19
5. máj 2014

@danali 🙂

danali
8. máj 2014

Haloo

mamina72
16. máj 2014

@radko12319
Dajte mu piť striekačkou, ja som našla sýkorku ktorú kamarátky odniesli tak som ju zobrala.

misel8
13. jún 2014

Zdravím, chcela by som sa opýtať na jeden môj dnešný prípad...Večer v malom parku pri hlavnej ceste u nás v meste pri veľkej fujavici pravdepodobne spadlo už väčšie mláďa drozda z hniezda...Nevedelo ešte dobre lietať, akurát tak max do 30-40cm nad zemou...Nechali sme ho asi tak hodinku a pol ... skackalo si tam v tom malom parku, aj keď som sa bála, že výjde na cestu a že sa mu niečo stane..Aldbo ho chytí nejaká yulava mačka a padne za obeť..Nakoniec ma pocit viny, že som ho nezobrala zožieral, tak som išla hľadať a nakoniec som ho našla pod jedným zo stromov a zobrala ho domov...Doma sme sa zhodli, že ho zoberiem do najbližšieho parku plného stromov, kríkov atď. Bola už noc a nevybrala som za vhodné to, aby som ho už takého väčšieho nechala doma v klietke, kde by sa nenaučili lietať, keď už mu to tak ide...Tak sa Vás chcem opýtať, či som urobila dobre alebo či nie..Myslím, že by ho matka už nemala ako vziať do hniezda, keďže bolo už také veľké...Ďakujem za rady 🙂

luba41
14. jún 2014

@misel8 no takéto vyletené mládatká rodičia krmia na zemi ešte nejaký čas..vrátte ho tam, kde ste ho našli..ale je fakt, že dospelosti sa tých mládatiek dožije velmi málo 😒

misel8
16. jún 2014

Ja som ho z tade zobrala aj práve kvôli tomu, že to mláďa nebolo v bezpečí...ich hniezdo je v centre mesta na vysokom gaštane a hneď nad hlavnou cestou..Je to ozaj malý park...z jednej strany je hlavná cesta a z druhej je trhovisko...Chodia tam mačky a opitý bezdomovci...Určite by sa mu niečo stalo...Ešte pred tým ako spadlo sa tam potulovala mačka...A keď sme ho hľadali tak bol schuleny pod stromom priamo pri hl. Ceste...Ja sa chcem iba opýtať, či má šancu takto sám na prežitie...V tom druhom parku je v bezpečí...:-/...Ja by som ho odniesla aj naspäť, no neviem čo je pre neho lepšie, alebo horšie ...

luba41
16. jún 2014

@misel8 no on si ešte nevie nájsť sám potravu..jedine že by ste vyhladali nejakú záchrannú stanicu v okolí a oni ho už odchovajú..popýtajte sa ..alebo potom dochovať doma-ale asi zatvoreného v klietke, až do doby, kým bude poriadne operený a bude vedieť dobre lietaťa bude už vedieť sám zobať potravu..

jana_eyre
4. júl 2014

ahojte, dnes nam na rimsu okna spadlo vtacatko z hniezda, ktore si vtaci spravili na nasom tatranskom profile.. zatial je tam, ale neviem ci ho mam zobrat dovnutra, alebo radsej nechat tak? mozno ho rodicia najdu?

luba41
4. júl 2014

@jana_eyre neviet nedá sa vám dať ho naspäť do hniezda? alebo čo najbližšie k nemu, ale na chránené miesto / pred mačkami/..je operené? holé?

jana_eyre
5. júl 2014

@luba41 dakujem za odpoved, nakoniec som ho oblozila tak, aby nemohol spadnut /bolo to na poschodi/ a rano tam uz nebol.. zrejme ho zobrali rodicia, pretoze macka by sa k nemu nedostala.. vdaka 😉

kewo
8. júl 2014

Nám v zverinexe poradili , že mu máme dať s pinzetou surové mäsko .... tiež som našiel a spapal to .... očividne mu to chutí 🙂 odporúčam ! ;)

tajka956
15. júl 2014

Ahojte, pred piatimi dnami som nasla som male mlada sykorky, je operene na kridlach, trochu na chrbatiku a hlave. Krmim ho zltkom s mrkvou a so struhankou, muchami, chrobakmi. Myslite, ze staci takato strava? papa pekne. zda sa mi ze operenie mu pribuda, ale na miestach kde nie je opereny sa mi zda ze ma suchsiu pokozku. pit mu davam pri kazdom krmeni 😒 neviem ako je to s tou vodou pri krmeni, na jednom mieste pisu ze voda pred krmenim, inde po..a tiez neviem kolko, lebo teraz su dost horucavy, tak davam viac 😒 chcem este poradit ohladne jednej vei, buduci tyzden odchadzam do zahranicia na dovolenku, rodina sa mi onho postara 🙂 len sa trochu bojim, ci si na mna neprivykol a ako to bude znasat. i mu bude jedno kto ho bude krmit, atd...niekede som citala ze vtaky nemaju dobry cuch tak hadam moj odchod zvladne ☹