Ako vnímate introvertov ?

17. nov 2019

Takže som introvert od škôlky ako vyšitý, vždy som sa hrala sama, max jedna, dve kamarátky to pokračovalo aj na základnej, strednej škole. Ako nebola som vlk samotár ale mala a mám problém nadväzovať priateľstvá, vzťahy.
V prvej práci som mala super kolektív, prijali ma medzi seba. V druhej des a hruza. Bocili odo mňa keď išli na obed ani ma nezavolali. Prešlo to do mobbingu. Dávali mi najhoršie práce, keď si niekto ku mne prisadol na obede, varovali ho aby nechytil rybickovu infekciu. Po troch mesiacoch som dala výpoveď. Teraz mám dobrý kolektív.
Ono ide o to, že neviem ako sa brániť voči arogantnemu správaniu niektorých ľudí, tým že som tichšia. Napríklad pravidelne do mňa skáče sestrička u lekára, švagriná si na mňa spomenie iba keď potrebuje postrážiť deti. Keď ide do kina si na mňa nespomenie. Ako dôvod uviedla, že má radšej držky. Mrzí ma, že ľudia vnímajú introvertov poväčšine tak negatívne. Nemyslím len ťažkých introvertov, proste tichých ľudí. Ako ste na tom vy, extroverti a tiež skúsenosti introvertov potešia.

zuzkaz91
17. nov 2019

Ja radšej introverta a sama som ním😁

zuzkaz91
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
777januska777
17. nov 2019

Jedného som si vzala a je to úžasný muž 😀 podľa mňa to nerieš, je veľa ľudí a nie vždy každý každému sadne. Ja som extrovert a tiež som bola šikanovaná, ale zas tu išlo o moju povahu. 😀 Ako je pravda, že veľa ľudí vníma intoverov ako nejakých menejcenných až hlúpych, ale tak to sú len ľudia, akí predsa nestoja zato aby ťa mrzelo čo si o tebe myslia. Ľudia, ktorí zato stoja sa s tebou budú baviť a budú ťa mať radi takú aká si. Lebo ja sa napríklad radšej bavím s introvertami, nie preto, že ja môžem kecat a oni sú ticho 😀, ale preto, že mi prídu hrozne zaujímaví, takí tajomní a hlavne o sebe neprezradia všetko hneď. Takže mňa ako extrovertku veľmi baví takých ľudí spoznávať a vždy je to pre mňa veľké dobrodružstvo, takže buď rada, že si aká si 🙂

luccija
17. nov 2019

Je rozdiel introvert a byť zakríknuta, alebo nepriebojna, neasertivna, alebo báť sa prejaviť.

basska_b
17. nov 2019

Ono je to vraj aj o tom, ako si nastavis hranice. Ja som mala tiež v niektorom kolektíve žiadny problém a v niektorom veľký. Bolo to skôr o ľuďoch. Strašne mi nesedeli primitívni ľudia a asi to zo mňa cítili a preto ma neznášali... ale bola som hrdá na to, že nie som ako oni... takisto nie som typická žena, preto čisto ženský kolektív nebol veľmi pre mňa. Čím viac som si čítala o sebe, o svojom type osobnosti, tým viac som chápala súvislosti. Akože každý človek si s niekým sadne a s niekým nie. Treba si vážiť priateľov a dobrý kolektív. Som toho názoru, že radšej menej priateľov a dobrých ako milión "kamarátov", no povrchných.

vroni
17. nov 2019

Som introvert, vždy som bola. Ľudí mam rada ale nie priveľa naraz. Kamarátstva uzatváram ťažko, ale potom sú dlhoročné a pevne. Áno, veľa ľudí si myslí, že introvert je ticho, lebo je hlúpy. Kým si to len myslia a nedávajú najavo, je mi to fuk. A na tých, ktorí si na mňa hubu otvoria výletim ako furia. Nie, neviem reagovat "primerane", musím v sebe zborit svoje introvertne zabrany a potom idem ako ničivé tornádo... Ale fakt je, že je umenie ma do tohto stavu vytočiť. Inak som uzrozumena s tým, že som aká som a komu sa nepáči, nech sa pozerá inde. V skutočnosti to vyzerá tak, že s drvivou väčšinou ľudí vychádzam.

evkamotka
17. nov 2019

Manzel je introvert. Do skolky nechcel ani chodit tak nechodil, hral sa radsej sam pod stolom u babky. Az po vs vratane ziadni kamarati ani kruzky, vystacil si sam. Jasne ze nevychadzal s nikym zle, ale ziadna patria, vyborny kamarat a pod. V rozhovoroch je ten co pocuva a menej hovori, velmi sa neprejavi. A vidis tu je, ozenil sa, druhe dieta na ceste, stastny, spokojny. V praci vybavi co ma, v osobnom zivote mu stacim vlastne len ja. Dokonca minule vianoce som ho musela ukecat, aby vobec vlastnej mame zavolal :D, rodicom inak nezavola. Podla mna ked mu to tak vyhovuje.... Nech je stastny. Doma a so mnou mi tichy nepride, bavime sa uplne normalne. Staci mu 1 blizka osoba a s nou sa rad aj porozprava. Ps, ja som dost extrovertna

marty_4
17. nov 2019

ja s introvertmi problem nemam, bude to asi tym, ze tiez k nim patrim, akoze ked mam okolo seba ludi, rodinu ktorych mam rada, tak je to fajn rozpravam, smejem sa, ale akonahle dojdem niekde medzi cudzich, tak to jak keby seklo, mam problem nieco povedat, nevydrzim dlho v takej spolocnosti

tslobik
17. nov 2019

Ja som introvert bola ako dieťa, teraz som pravý opak. A mám rada ľudí, ktorí nevedia hubu zastaviť...Môj muž je introvert, vadí mi to. Mám rada ruch, spoločnosť......Myslím, že sa posunú častokrát ďalej aj s oveľa menšími vedomosťami a schopnosťami....hlavne v dnešnej dobe. Smutné, ale často sa mi to potvrdilo....Dnes je doba smelých, hubatých, ambicióznych ľudí....Aj keď vedia málo....zo všetkého sa vykecajú.....

thoughtfulweirdo
17. nov 2019

Aj ja som introvert, ale to znamena len tolko, ze neoblubujem byt stredobod pozornosti, vyhybam sa velkym akciam, mam uzky okruh blizkych ludi a rada travim cas osamote... Ale neznamena to, ze sa neviem ozvat, ked sa mi deje nejaka nepravost. Aj introvert dokaze asertivne komunikovat, da sa to naucit a natrenovat ako cokolvek ine.

wena
17. nov 2019

Ja si nemyslím, že by si bola introvert, introvert neznamená, že je niekto tichý a hanblivý, ale ze mu okolo neho stačí menší počet ludi a je rád sám. Ty očividne o spoločnosť stojíš, ale nevies nadviazať kontakt a zrejme máš aj problém so sebavedomím a asertivitou, to takisto nemá nič spoločné s tým ci je človek introvert alebo extrovert.
Ja som introvert, mám okolo seba pár ľudí, ktorých mám rada a to mi stačí, nové priateľstvá nevyhladavam, ale nemám problém nadviazať kontakt ak je to potrebné, napr. v práci.

tenerifka
17. nov 2019

tazko povedat, ci som introvert, lebo veci nie su ciernobiele. Moja situacia je taka,ze mi velmi vadia tupi, vulgarni ludia,primitivi. Ukecane prazdne zeny,ktore tlachaju o nicom. Muzi, ktori si myslia, ze su nieco viac len preto, lebo maju visacku medzi nohami. S takymi nemam ani najmensi zaujem debatovat, lebo ma to nicim nenaplña a teda skor ubija.No a v konecnom dosledku, vela ludi mi nerozumie, som uplne inde. Mam svoj okruh znamych, s ktorymi sa citim dobre, ale naozaj duchaplne konverzovat dokazem prakticky len s mojimi dcerami a bratom(a otcom, ked este zil), s ktorymi sme na rovnakej vlnovej dlzke. Takze pre vela povrchnych ludi mozem byt introvert, lebo sa nesmejem na hlupostiach a nerozdavam falosne usmevy na vsetky strany

ciernysokol
17. nov 2019

vacsina ludi nie su uplni introverti,ani extroverti,ale niekde na skale medzi.v nejakej psychologickej studii som citala,ze extroverti maju vacsi vyznam pre spolocnost v case vojny,naopak v case mieru su prinosnejsi introverti.dovody asi vsetci vieme,to len pre zaujimavost,ze vsetci maju svoju dolezitost.nie je ziadna chyba,ze si introvert,ak ti cely zivot chodia do cesty ludia,ktori ta urazaju,zosmiesnuju,zneuzivaju,moze to byt tym,ze to podvedome pritahujes,aby si bola nutena riesit problem,ci uz so sebahodnotou,hranicami,atd,neviem.ked porozmyslas,urcite ti napadne.netreba sa na nich hnevat,len to nedovolit.drzim palce.

autor
18. nov 2019

Konečne som sa tu dostala, včera večer migréna tak vtedy len ticho a tma. Idem si prečítať rýchlo komentáre.

autor
18. nov 2019

@ciernysokol ďakujem, už čítam knihy o asertivite

autor
18. nov 2019

@tenerifka napríklad prídem na rodičovské a tam mamičky v skupinách, prídem na tanečnú pre dcéru, tam mamičky v skupinách a rozoberajú všetko od stvorenia sveta až po dnešok. Akosi sa neviem zapojiť do ich konverzácie, nenapĺňa ma. Minule mi jedna pani u lekára hodinu rozpravala, ja som len občas povedala niečo a ona potom, že ako dobre sme sa porozprávali 😁

autor
18. nov 2019

@wena myslím, že som introvert lebo som rada aj sama, mám len tri blízke kamarátky a som spokojná. Mama mi hovorila, že už v škôlke som sa hrávala sama a nikoho som nepotrebovala. To o asertivite a sebavedomi máš určite pravdu ale keď si tichá, tak ťa veľmi do kolektívu neberú a to na sebavedomi nepridá. Môj tatino je úplný introvert, nemá ani jedného kamaráta. Voľný čas trávi rád sám prechádzkami v prírode. On je s tým spokojný ale ja nie. Myslím, že sebavedomi, ukecani ľudia to majú v živote ľahšie. Povahu však ťažko zmeniť.

autor
18. nov 2019

@thoughtfulweirdo ja tiež nemám rada veľké kolektívy, byť stredom pozornosti je pre mňa zlý sen a celkovo mám len pár známych. Ide o to, že väčšina ľudí zneužíva, že som tichšia, či v práci či inde. Nemáš problém zapojiť sa do nového kolektívu? Ja áno, keď mám prísť medzi ľudí, ktorých nepoznám je to pre mňa ťažké. Už študujem o asertivite.

autor
18. nov 2019

@tslobik zaujímavé že sa ti zmenila povaha, ja som tichá od malička a taká aj zomriem

autor
18. nov 2019

@marty_4 cítim to rovnako, medzi známymi dokážem komunikovať bez problemov aj byt vtipná, prídem medzi cudzích a držím bobríka mlčanlivosti

thoughtfulweirdo
18. nov 2019

Ja sa do kolektivu zapajam pomaly. Nie som z tych, co by na seba hned strhli pozornost, okamzite boli oblubeni, s kazdym hned kamosi. Z vacsieho kolektivu mam vnutorny stres, nepohodu, ale snazim sa to nedavat najavo. Ku kazdemu sa spravam milo, slusne, ked mozem pomozem, neklebetim, s nikym sa nespolkujem, takze v konecnom dosledku som vzdy zatial s kazdym vychadzala normalne. S vynimkou zakladnej skoly sa mi este nestalo, ze by niekomu prekazalo, ze som tichsia 🙂

autor
18. nov 2019

@evkamotka Ako ja mám prácu, tri deti, viem si všetko vybaviť ale dosť často sa cítim v kolektíve odstrkovana ak chápeš. Nie je to veľmi príjemné byť outsiderom vo väčšom kolektíve. Tiež radšej počúvam ako hovorím aj keď medzi blízkymi ľuďmi som úplne iná, uvoľnená, vtipná.

autor
18. nov 2019

@thoughtfulweirdo na základnej škole to vadilo iba učiteľkám, že som tichšia 🙂Vždy mame hovorili, vaša dcéra je tichá, zakriknuta a postupom času to začalo prekážať aj mne. Aj na pohovoroch chceli komunikativnych ľudí, čo ja nie som, tak moje pohovory občas dopadli tragicky 😐

tslobik
18. nov 2019

Aj ja sa tomu čudujem, ale som úplne iná ako som bývala. Môj je tichý, to by nebolo dobré dvaja rovnakí.

portret7
18. nov 2019

som typicky extrovert. intoverti mi neprekazaju, ale komunikacia s nimi ma vysiluje. mam pocit, ze viazne rozhovor alebo ze si nemame co povedat alebo som im nesympaticka, obzvlast ak ich odpovede su jednoslovne a ziadny naznak rozvinut komunikaciu dalej. kedysi som sa snazila udrziavat rozhovor ja, dnes sa takymto ludom, ak sa da zial vyhybam😔

vroni
18. nov 2019

@wena, nemáš pravdu, introvert je tichý a "hanblivy", keby bol hlučný a otvorený, tak nie je introvert. Vo svojej podstate, tej, ktorú navonok neukazuje, môže byt kľudne ukecany a priateľský, ale "otvára" sa len pomaly a nie každému. Aj introvert zvládne divu party, kde bude stredobodom pozornosti. Len sa po nej bude zrejme cítiť ako po vyprasku a nie ako po skvelej zábave. Je to tiež dôvod, prečo je väčšina umelcov prudko extrovertných. A z introvertov vedci. Alebo učitelia (napodiv). Zjednodušene povedané, extrovertovi stačí v interakcii okolo seba vysielať signály, na spätnej väzbe mu záleží len zľahka až vôbec. Introvert komunikuje jednosmerne a čaká na spätnú väzbu. Preto ťažko komunikuje v dave alebo s neznámimi.

autor
18. nov 2019

@vroni v tomto s tebou súhlasím, vždy som bola tichá, utiahnuta, tak preto dedukujem že som introvert. Otváram sa len pri určitých ľuďoch, ktorých dobre poznám. Večne sedím pri knihách, nevadí mi samota. Čo mi vadí, že sa ťažšie zaclenujem do kolektívu, či už v práci, pri športe, pri záujmových krúžkoch a tým pádom ma niektorí považujú za divnu. Nie som ten typ čo príde do spoločnosti a chrlí vtipy. Nechcem však byť večný outsider.

autor
18. nov 2019

@portret7 Ďakujem za názor. Takto nejako ma asi vnímajú niektorí extroverti. Ja síce neodpovedam jednoslovne ale keď sa rozprávam s novým človekom, veľmi ukecana nie som. Hlava mi pracuje na plné obrátky ale ide to zo mňa ako z chlpatej deky😒

autor
18. nov 2019

@vroni Ja som dlho ticho, nechám si s... na hlavu dlho ale keď sa to vo mne prelomí, tak je tiež zle nedobre. Ale tornádo nie som, skôr len víchrica 🙂

vroni
18. nov 2019

Skus si v kolektíve nájsť jednu-dve kontaktné osoby a začleniť sa cez nich. To pomáha. Ale musím ťa sklamať, lev salónov z teba nebude nikdy, môžeš sa k tej pozícii síce donútiť, ale nebude sa ti páčiť a bude ta to príšerne vyčerpávat. Vlastná skúsenosť 😉