Ako zmeniť zaužívané vzorce?

16. júl 2021

Nakolko sa mi v zivote vo vztahoch opakuju rovnake situacie (vzdy som tou opustenou) asi robim niekde chybu a opakujem akesi stare vzorce. Ako sa toho zbavit?
Bolo mi povedane, ze som vdacna za to, ked mi niekto venuje pozornost, bavime sa o opacnom pohlavi, je chyba, ze to neberiem ako samozrejmost?
Boli obdobia ked som neprejavovala zaujem aj ked bol, zle bolo. Prejavovala som zaujem, nebola vtierka ani raketa, asi tiez bolo zle...Naozaj neviem kde robim chyby, okrem toho, ze veci prilis prezivam a analyzujem, ale sama v sebe, nie navonok...

elysiacik
16. júl 2021

Toto je ťažko povedať, u mňa sa veľmi veľa zmenilo, keď som bola sama nejaký ten čas a naučila som sa byť rada sama so sebou. Užívať si to a vtedy mi tak nejako došlo, že moje šťastie nezávisí na nikom inom. Tým pádom keď niekto prišiel do môjho života tak som to brala ako radosť, ale nelipla som na tom. Môj drahý je taký istý, proste vieme, že naše šťastie závisí od nás samých ako si urobíme tak budeme mať a nemáme nejaké očakávania, proste si užívame čo máme, plávame životom spolu a je nám dobre.

saraxyz
16. júl 2021

Seba samu ako vnímaš?

autor
16. júl 2021

@elysiacik
@saraxyz mala som 2 starsich surodencov, rozdiel medzi mnou a mladsim bol 11 rokov, uz v detstve som mala problem s tym ze mi bolo luto ze na mna rodicia nemaju tolko casu, nechodili sme na dovolenky, skoro ani na vylety atd atd....mozno tam niekde vznika ten pocit, ze potrebujem niekoho pozornost, ale neprosim o nu len ked je tak si ju uzivam a som rada. nemam problem byt sama so sebou, o vsetko sa postarat, vsetko zariadit, som starostliva, zaujimam sa, snazim sa pomoct ked viem, no nemyslim si ze som krasna a skvela, mam dobru pracu, VS vzdelanie ale to je to co ma skoro kazdy....nic vynimocne

autor
16. júl 2021

nemyslim si ze je na mne nieco co stoji za obdiv, nieco vynimocne, no mam pocit ze vsetky moje kamosky naokolo su uspesne, krasne, robia vynimocne veci a ja mam relativne beznu pracu, sice dobre platenu s moznostou karierneho rastu ale ajtak...

saraxyz
16. júl 2021

Ešte raz si prečítaj koment o 14:57😉 tam máš aj odpoveď

autor
16. júl 2021

@saraxyz predpokladala som, ze sa toho chytite...len stale mam pocit ze to je vnutorny boj ze to navonok nevidno

saraxyz
16. júl 2021

Napísala som niečo zle? Toto zmeň u seba: "nemyslim si ze je na mne nieco co stoji za obdiv, nieco vynimocne"😉

autor
16. júl 2021

@saraxyz nie nie nenapisala si vobec nic zle 🙂

luccija
16. júl 2021

A prečo sa tak podcenujes?🙂nie nemajú všetci VS, nie všetky ženy si vedia poradiť si skvelá samostatná....len možno vždy nájdeš nejakého zufalca, ktory sa nechá ťahať tebou či nie?opustená si prečo?lebo si náročná, lebo sa necíti pri tebe ako chlap, lebo....koľko bolo tých zlých vzťahov?podľa mňa máš nízke sebavedomie a vôbec nemáš prečo.Vela ľudí si myslí, že tí druhí majú lepšiu prácu, život, partnera, deti ...a porovnávajú sa

saraxyz
16. júl 2021

Tak hľadaj v sebe výnimočnosť, lebo výnimočná si 😉 veľa šťastia prajem 😉

autor
16. júl 2021

@luccija neboli zufalci, aspon mi tak nepripadali, boli to uspesni muzi len vzdy prislo cosi ine ako ja (o tom ze sa vzdy vratili sa asi bavit nemusime), potom som sa vzdy zasekla a bola radsej sama, nemala som chut hladat a ani velmi nebolo kde...doma som vzdy pocuvala ako nie som dost chuda, ako ma Janka a Lucka samde jendotky na vysvedceni a ja som mala dvojku, ako mam hrozne vlasy a nech so sebou nieco robim atd atd...a teraz to pokracuje tym ako maju vstky moje kamosky deti a ja zas nic... (mam 29)

zuzikaslat
16. júl 2021

to, čo si o sebe myslíš, to zo seba vyžaruješ... aj keď si myslíš, že je to len v tvojom vnútri, ale nie je,.. nutne potrebuješ zmeniť svoj názor na seba... dá sa to... ak potrebuješ pomoc, rada ti poradím... sama som si tým prešla... je to proces, ale je to možné...

janickacrazy
16. júl 2021

Skús nejaký kurz sebarozvoja, to by ti mohlo pomôcť.

zuzanaam
16. júl 2021

@zuzikaslat a nemôžeš poradiť tu verejne? Viacerým by to mohlo pomôcť 🙂

h2
16. júl 2021

Ahoj, začni pracovať na svojom sebavedomí. Dnes je ten deň, kedy si poslednýkrát povedala o sebe, že nie si ničím výnimočná, nie si krásna a skvelá... Zajtra ráno vstaň, pozri sa na seba do zrkadla, vystri sa, stiahni brucho, zdvihni hlavu, nahoď oslnivý hollywoodsky úsmev a povedz sama sebe, že si úžasná, krásna a výnimočná žena, ktorá si zaslúži šťastie, obdiv a lásku a preto to aj dostane. A rob to každý deň. Viem, že to znie, ako blbosť a možno Ti to bude zo začiatku trápne. Ale vieš čo? Funguje to! 😉

andreatytler
17. júl 2021

Co som doteraz navstivila psychologa, tak vzdy zacali riesit mojich rodicov... skus aj ty.
Aky vztah mali tvoji rodicia? Aky bol otec otec?
Kto ti povedal ze si vdacna za pozornost? Ex, alebo psycholog?

autor
17. júl 2021

@andreatytler kamarat...

autor
17. júl 2021

@andreatytler neviem ako k tomu dosiel, je to mladsi muz, este podla mna vela toho neprezil a poslednu dobu sa mi jeho nazory nepozdavali resp som ostala prekvapena kde k nim dosiel, len ma tato jeho veta zamrzela, taktiez spominal, ze ak by sa on chcel vratit k ex priatelke, s ktorou predtym cokolvek ukoncil a ona by ho vzala spat tak ona by klesla v jeho ociach...co ja som sa zarazila ze jednak preco a jednak co je to za vyraz alebo za stav ze "klesnut v ociach", ja takto ludi nedelim alebo na ludi nepozeram...

janickacrazy
17. júl 2021

nemožeš sa riadiť podľa názoru jedného kamaráta, tvoji rodičia ked ťa vychovávali a kritizovali, že si taká a onaká, tak to máš zapísané v podvedomí a nie je jednoduché tieto vzorce prepísať, nato treba buď nejaký kurz, ktorý sa týmto veciam venuje do hlbky, alebo psychoterapiu, regresnú terapiu alebo rodinné konštelácie, skús si to popozerať a možno ťa niečo osloví

karmen118
17. júl 2021

Podceňuješ sa a cítiš sa menejcenná, chýba ti pozornosť a možno aj sebeláska, pramení to z tvojho detstva počúvala si neustále kritiku a porovnávanie, zdalo sa ti alebo reálne sa viac rodičia zaujímali a venovali tvojmu súrodencovi mladšiemu prípadne aj tým starším, ak si ťa všimli, tak väčšinou preto, aby ťa skritizovali - z toho si si zobrala asi to, že nie si hodna pozornosti ani lásky, že nie si dosť dobrá pre ostatných. Treba na tom zapracovať, aj keď je to ťažké, možno nejaká terapia/psychológ by ti pomohli, ak by ti to nešlo samej. Ja som na tom podobne a ide to z tuha tá zmena myslenia 😔

autor
17. júl 2021

@karmen118 mladsieho surodenca nemam, skor rodicia uz sa venovali robote a problemom stredneho brata a tak akosi...nemame zle vztahy ale mama dodnes dokaze len kritizovat a sama povedala ze nema za co svoje deti pochvalit, to ona ma zas taku povahu po svojej mame...

autor
17. júl 2021

@janickacrazy ja som taka, 3/4 veci neberiem vazne co mi ludia hovoria a ked netreba tak vezmem vazne vsetko...je to nazor toho kamosa s ktorym ja nesuhlasim lebo nemyslim si ze som az tak vdacna ked je niektro so mnou, je so mnou lebo chce lebo to tak citi predpokladam...na druhej strane kamosov nazor velakrat rezonovaql s mojim aj ked je pravda ze poslednu dobu mi pride jednak vymeneny (ma syna so snubenicou ktoru chcel opustit predtym ako otehotnela) a jednak v niektorych veiach celkom mimo...
proste tu krasu a uspesnost vidim v inych ludoch a v sebe nie...

autor
17. júl 2021

@janickacrazy mama to ma na svedomi, lebo ona taky vzorec poznala z domu, potom mi vycitala ze nechcem s nou byt niekde ist ked som bola dieta, lebo jednoducho ked pocuvate ake ste zle tak nemate chut s tym clovekom byt, doteraz mi hovori co mam ako robit ako si mam dat vlasy a preco som si obliekla toto, vcera prisla kamoska v 10cm podpatkoch a moja mama hned na mna ze ako je kamoska super obuta a ja chodim v slapkach (ano chodim z nich v domu lebo v nich soferujem, vacsinou sa potom v aute prezuvam do ineho ale to uz nevidi)...a to mam 29...

h2
17. júl 2021

A už si skúsila to, čo som Ti radila? 😉
Alebo si to dopredu zavrhla, ako blbosť? 😒

autor
17. júl 2021

@h2 pochvalila som si rano v zrkadle pery a mihalnice, rata sa to?

saraxyz
17. júl 2021

Neobvinuj mamu.mama ide cestou "vzorcov". Ty máš šancu zmeniť vzorce a je len na tebe ako to urobíš 😉

h2
17. júl 2021

Jasné! Super začiatok. Len to nevzdávaj! 👍

autor
17. júl 2021

@saraxyz neobvinujem, napisala somn vyssie ze ona tiez len poznala to...

karmen118
17. júl 2021

To som zle prečítala to s tým mladším súrodencom, ospravedlňujem sa, ale áno, ak mal prostredný viacej problémov tak automaticky presunuli pozornosť naňho, tým menej pozornosti bolo venované tebe + tá kritika od mami, to dieťaťu nepridá na sebavedomí. Čo ti povedal ten kamarát - že ti chýba pozornosť, sa ťa dotklo preto tak veľmi lebo trafil priamo do tvôjho citlivého miesta, ktoré si schovala hlboko do podvedomia sama pred sebou. Čiže natrafil na pravdu, ktorá sa ti vynorila na povrch a aspoň teraz môžeš na tom zapracovať.
Čo sa týka jeho rečí o jeho ex, je to jeho názor, ale aspoň ti ukázal zo svojho charakteru niečo, čo možno dovtedy ukrýval - a ľudia sa menia, možno časom zistíš, že už ste každý na úplne inej vlne a už si nemáte čo povedať.

autor
17. júl 2021

@karmen118 co sa tyka kamarata, on povedal ze som vdacna za pozornost co zas nie je pravda nakolko ju nechcem od kazdeho. pozname sa roky dlho si rozumieme ale az ked oprisla kriza v jeho vztahu, v ktorom je s mojou kamaratkou, az vtedy sa zacalo prejavovat ako rozdielny sme...s bratom to nemal jednoduche nikto, zomrel, je to zasah aj pre rodicov aj pre nas surodencov, ja nemozem na jednej strane povedat zeby som mala zly zivot alebo zle detstvo, ano boli situacie ked to bolo na prasky ale tym co sa stalo to ani mama nemala jednoduche a zvlast ked ona nic ine nepoznala....necitim sa nejak zufalo, viem ze je problem v tom a v tom len neviem ci staci uvedomenie si ho...