Bio orechy

Teraz je sezóna orechov a ja by som chcela vedieť prečo je u nás "taká obyčaj". Čo tým chcem povedať? Bývam v rodinnom dome, presťahovali sme sa z mesta, skoro 9 rokov. Takže na dedine som nováčik. Dom je väčší, záhrada ešte väčšia. Chovám sliepky, husy, kačky, mačky, ovce, kozy, psy a 1 zajaca. Píšem to preto, aby som vám priblížila obyčajný dedinský dom, a k tomu obyčajný dedinský dvor. Predkovia boli rozumní ľudia, tak mám v záhrade okolo domu 8 veľkých orechov, okrem iných stromov. Ale aby som sa dostala k môjmu "problému". Je čas orechov, chcem tie orechy predať, pozerám na inzeráty a vidím, že ľudia majú tiež orechy a chcú ich predať. Ale za 4-6€. Pýtam sa prečo? Ja chcem za svoje orechy 7€/kg. Možno sa pýtate prečo. Odpoveď je jednoduchá. Začala som si vážiť samú seba . V prvom rade, ten kto má okolo domu orechové stromy, vie o čom hovorím. Je to celoročná práca, v letných mesiacoch zalievanie, potom aj prihnojovanie /pri mojich zvieratkách domácim hnojom, starostlivosť o korunu stromu. Potom príde úroda, t.z. ohnúť sa pre každý jeden orech, očistiť, vysušiť, uskladniť, olúpať, a v neposlednom rade tešiť sa z orechov, že tento rok sa urodilo viac, /pretože minulý rok skoro nič/, že si človek prilepší nejakou tou korunou. Ten, kto to robí vie, že každý jeden orech máte v rukách minimálne 4-5x kým ho olúpete. Ešte som nespomenula opad listov, hrabanie a každoročná otázka, čo s nimi /listami/?! A výsledok? 4-6€. Prečo. Potom si buď tí ľudia nevážia sami seba alebo k tým orechom prišli ľahko niekde okolo cesty pozbierali, vylúpali a hneď sú na predaj biele "bio" orechy. Ako to dopadne nakoniec? Sú dve možnosti, buď znížim cenu, alebo moja rodinka bude mať orechy všade a vo všetkom. Ešteže sú orechy zdravé a ja nakoniec viem, že tie moje sú najlepšie, tak ako mám rada svoju rodinu, tak mám rada aj svoje "BIO" zvieratká a "BIO" stromy.
zuzitko74
19. okt 2013
@denkaajejdeti Máte aj nejaké miestečko, kam chodíte na lieskovce?
denkaajejdeti
19. okt 2013
@sklansko Za čechizmy sa ospravedlňujem preto, že som zástancom čistoty jazyka a dodržiavania pravopisu 🙂 . Nie som nejaká ultra ortodoxná fanatička 😉 , ale mám rada, ak si ľudia svoj jazyk, kultúru a tradície vážia a snažia sa ich dodržiavať a odovzdávať ďalším generáciám. Ani ja nie som bez viny - robím preklepy a najmä nie som jazykovedkyňa profesiou, takže aj ja niekedy dumám čo a ako napísať....Čechov a Čechy ako krajinu milujem - my sme totiž karavanisti a cestujeme krížom-krážom, takže o kontakt s týmto národom núdzu nemám 🙂. Aj v slovenských kempoch sú Česi ako turisti bohato zastúpení 🙂 . Iných za pravopis nekritizujem, aj keď občas ma prekvapuje pravopis a slovná zásoba niektorých diskutujúcich na MK, ale to je iná téma 😉 .
Ďakujem za fajn tému. Nasledujúce dni nebudem mať na MK čas - má byť pekné počasie, tak si ho chceme užiť do sýtosti a vyraziť za zážitkami .
Všetkým krásny víkend s najbližšími.
Denisa
denkaajejdeti
19. okt 2013
@sissy27 Ahoj,
ak si to tak pochopila, tak niekde nastal skrat v toku informácií 😉 . Bol to návod ako s deťmi stráviť čas aktívne a zároveň robiť niečo užitočné - pre tie mamičky, ktoré by si aj radi kúpili orechy, šípkový džem, gaštanové jazýčky,....ale jednoducho na to akosi nevystáva. Alebo nevedia čím vyplniť víkendy a na nejaké víkendové pobyty v hoteloch nemajú. Toto sa dá realizovať v blízkom okolí - niečo peši, niečo na bicykloch a niečo možno autom (ako my do Jelenca na gaštany). Jasné, že každý nech si robí, čo ho baví. My sme vonku každý deň a okrem toho niekoľko týždňov (tento rok zatiaľ dokopy 36 dní) na cestách s karavanom. Myslíš, že by som stíhala počas toho ešte nonstop zavárať, lúskať,..? To by som musela mať výkon ako jadrová elektráreň. Pre mňa je priorita rodina - preto veľa času trávime spolu na potulkách, kde deti nielenže niečo nové zažijú, vidia, naučia sa,..ale zároveň sa máme more času porozprávať o všeličom. Domácnosť a príprava "zásob na zimu" je iba zlomkommalý zlomok aktivít, ktoré s deťmi robíme a nie ich ťažisko. Aj ja som normálny človek 😉 , ktorý radšej ide s deťmi do starého divadla (vrelo odporúčam každému "Nitrančanovi" 😃 ), do divadla, knižnice či na návštevu ku kamarátke ako umývať okná či nakladať kapustu do súdkov.
Končím s diskusiou, detváky sa už budia ..tak ešte raz pekný víkend.
Denisa
denkaajejdeti
19. okt 2013
@zuzitko74 Nedá mi a preto ešte v rýchlosti odpoviem - lokalitu na lieskovce nemám, sem-tam na lieskovce naďabíme v rôznych lesoch, ale je toho málo, nie je to na žiadne zimné zásoby. My máme dosť vlašských orechov a mandlí od známych, ktorí majú dva staré stromy v záhrade, takže lieskovce potešia, ak ich nájdeme, ale nejak zvlášť ich neriešime.
Ak však nejaké lieskovce vo väčšom množstve na potulkách objavím, dám ti vedieť 🙂 .
Denisa
sklanskoautor
19. okt 2013
@vroni Ahojky, zaujalo ma lisovanie olejov, trochu som lúskala po nete, takže treba na to špeciálny lis, asi tak som sa dočítala. Alebo máš aj nejakú inú fintu? Díky za odpoveď
vroni
19. okt 2013
@sklansko, nemam ziadnu fintu, mam lis 😃 😃 😃 (da sa v pohode kupit, stoji sice okolo stovky, ale lisuje vsetko rad radom, mandle, mak, orechy, tekvicove ci lanove semiacka, urcite by zvladol aj olivy, takze zase usetris na olejoch, mas ich za studena lisovane, do salatov, priloh a zarucene bez prisad 😉 ) Sikovny chlap ti lis na olej urobi aj doma (ten moj taketo aktivity nezvlada :-x ), ziadna jemna ani zvlastna mechanika to nie je. A z kila orechov mas cca pol litra oleja.... Ja mam tento: http://www.piteba.com/eng/index_eng.html (su aj lacnejsie a elektricke, ale vsetko, co som vtedy videla bolo dovazane z Ciny, nemala som odvahu skusat...)
sklanskoautor
20. okt 2013
@vroni Ahojky vroni, pozeráme, zazeráme s manželom na ten lis, napr. stránka conovehonakopci.cz, no akosi tomu trochu nerozumieme 😞 , z prvého zárezu ide tá pasta, na na tej stránke je napr. burákové maslo, a do tej modrej flaštičky ide olej? Ty si hneď na začiatku písala, že je z toho múka. Takže, ak tomu dobre rozumiem, po vysušení je z tej pasty múka, alebo je to hneď také sypké? Ale sypké to zase nemôže byť, pretože je to predsa mastné Tým chcem povedať-resp. napísať, že ako to vlastne funguje. A vieš, že som iný okrem PITEBY nenašla? Prepáč, že ťa tým tak otravujem,ale dnes som to aj preberala s kamoškou, tak sme sa vytešovali ako si budeme robiť vlastný olej. Ona je odborník na zdravú výživu, a už chcela robiť kokosový olej. 😃 😃 V každom prípade ti ďakujem za odpoveď.
vroni
20. okt 2013
@sklansko, nie, do jednej casti ide olej, do druhej pada vylisovana hmota, vyzera to (aspon pro orechoch) ako nahrubo rozdrobeny kolac, ale nie muka. Tu "hmotu" musis este pomliet na muku - ak nemas mlyncek na muku, posluzi v pohode aj makovy alebo dobry mlyncek na kavu. Kokosovy olej som veru neskusala, ten kupujem hotovy, osupat kokos nie je take lahke... (alebo nepoznam spravny system 😉 ) Inak pozor na to, ze olej sa robi z presusenych orechov (mali by nasekane zo tri dni postat), aby naozaj lisovanim vyslo maximum oleja....
sklanskoautor
21. okt 2013
@vroni ďakujem ti, lis idem zohnať, podrobnosti, resp. čo a ako budem asi hľadať na nete, pretože nateraz riešim od soboty ovčie kiahne u mladšieho syna, čakám, kedy ich bude mať aj starší, k tomu všetkému moja domáca ZOO , musím vytriediť nejaké husi a kačky, ide zima. Tak sa pravdepodobne k tomu dostanem, keď ty budeš rodiť. Ale verím, že dovtedy už bude lis doma. Mimochodom, kokosový orech -my sme to stále robili tak, že hore ako má tie 2 či 3 dierky, teraz neviem , tak sme tam otváračom na víno urobili diery, do obidvoch, dali slamku, deti si dali "mlieko" a potom jednoducho kladivom , na nejakej utierke ale nie na tvrdom, rozbili, a ten kokos sa dal oddeliť od šupky. Aspoň tak to zvykneme robiť. No a ešte ten kokos olúpať. Pravdupovediac to robíme iba okolo vianoc, pretože vtedy deti "nutne" potrebujú všetky druhy ovocia, medzi nimi aj kokos. Nakoniec ho aj tak skonzumujem ja, alebo ho nastrúham do nejakého koláča. Držím ti palce na december, čaká ťa krásny čas s bábätkom. Ja by som ešte prijala malú slečnu, k tým mojim chlapom, ale už so "stará", už nemám odvahu. Som šťastná, že sú obidvaja zdraví , pretože moje rovesníčky riešia vysokú školu pre deti, resp. že už sú babičky, a ja riešim ovčie kiahne, a prváčika. V každom prípade ešte raz všetko dobré a ďakujem za tip. Doteraz nechápem, prečo nás to nenapadlo skôr to lisovanie.
11papulka1
23. okt 2013
Podla mna je kazdeho osobna vec kolko € si pyta za kg.orechov.Podlla mna pani Slansko nezazlievam,ze cenu orechov 7€ podla mna nie vela,.ved ani v obchode nam nedaju nic zadarmo..Robim tiez z orechami a viem co je to za makacku-pozbierat,,vysusit !!,olupat-kazdy oriesok pozriet aby v nom spinka neostala .Bolia s toho riadne ruky,prsty,krize a nehovorim o tom co bordelu s toho je.Kazdy nech si sam ohodnoti svoju pracu Sklanstvo Vy sa pekne drzte svojej ceny ja mam orechy pekne zo zahradky kde je cisty vzduch,ziadne auta a tiez by som orechy nepredavala lacnejsie 🙂
zlatovlasok
2. okt 2015
bio a zapadné SK -lietadlá vypúštajú prebytky a hlavne si ludia všímajte čo pri ceste - dialniciach rastie -----obilniny /chlieb náš každodenný,repa- cukor náš každodenný a dorazte to slnečnicovým olejom,repkou olejnou..ved je to všade..hnojit a sčím?ved do všetkeho dávajú antibiotika 🙂 ...a čo tak predajne pri cestách v mestách v lete,ked su otvorene dvere...atd...

Začni písať odpoveď...

Odošli