Bio orechy

sklansko
18. okt 2013

Teraz je sezóna orechov a ja by som chcela vedieť prečo je u nás "taká obyčaj". Čo tým chcem povedať? Bývam v rodinnom dome, presťahovali sme sa z mesta, skoro 9 rokov. Takže na dedine som nováčik. Dom je väčší, záhrada ešte väčšia. Chovám sliepky, husy, kačky, mačky, ovce, kozy, psy a 1 zajaca. Píšem to preto, aby som vám priblížila obyčajný dedinský dom, a k tomu obyčajný dedinský dvor. Predkovia boli rozumní ľudia, tak mám v záhrade okolo domu 8 veľkých orechov, okrem iných stromov. Ale aby som sa dostala k môjmu "problému". Je čas orechov, chcem tie orechy predať, pozerám na inzeráty a vidím, že ľudia majú tiež orechy a chcú ich predať. Ale za 4-6€. Pýtam sa prečo? Ja chcem za svoje orechy 7€/kg. Možno sa pýtate prečo. Odpoveď je jednoduchá. Začala som si vážiť samú seba . V prvom rade, ten kto má okolo domu orechové stromy, vie o čom hovorím. Je to celoročná práca, v letných mesiacoch zalievanie, potom aj prihnojovanie /pri mojich zvieratkách domácim hnojom, starostlivosť o korunu stromu. Potom príde úroda, t.z. ohnúť sa pre každý jeden orech, očistiť, vysušiť, uskladniť, olúpať, a v neposlednom rade tešiť sa z orechov, že tento rok sa urodilo viac, /pretože minulý rok skoro nič/, že si človek prilepší nejakou tou korunou. Ten, kto to robí vie, že každý jeden orech máte v rukách minimálne 4-5x kým ho olúpete. Ešte som nespomenula opad listov, hrabanie a každoročná otázka, čo s nimi /listami/?! A výsledok? 4-6€. Prečo. Potom si buď tí ľudia nevážia sami seba alebo k tým orechom prišli ľahko niekde okolo cesty pozbierali, vylúpali a hneď sú na predaj biele "bio" orechy. Ako to dopadne nakoniec? Sú dve možnosti, buď znížim cenu, alebo moja rodinka bude mať orechy všade a vo všetkom. Ešteže sú orechy zdravé a ja nakoniec viem, že tie moje sú najlepšie, tak ako mám rada svoju rodinu, tak mám rada aj svoje "BIO" zvieratká a "BIO" stromy.

vroni
18. okt 2013

No, pekne, lenze orech netreba ani polievat ani hnojit (teda pokial priamo pod tym orechom nechces pestovat nic ine - co sa ti zrejme aj tak nepodari 😉 ) Ale bezne som videla lupane orechy za 7€, ta cena sa mi zda uplne v pohode, mozno zavisi aj od regionu....

danielatn
18. okt 2013

@sklansko jeden moj znamy predava orechy po 5 EUR/kg - ale viem, ze su to pozbierane popri ceste. Kolegyna predava po 7 EUR/kg, ale viem, ze su to z jej zahrady, krasne velke a mozem ich dat do misky a kludne jest, navrch na kolac a pod.
Takze v tomto pripade som zvolila drahsie a viem preco 🙂

janinah
18. okt 2013

viem o čom píšeš,máme orechy a poznám tú piplačku okolo nich....ale je to o dopyte a ponuke,ak je niektorý rok orechov veľa a iný rok málo,tak sa to odzrkadlí na cene.....svokra, kým žila,tak chodila predávať do Tatier ,tam sa jej to lepšie oplatilo ako doma po okolí.....pozri aj stránku www.farmicka.sk,ak nepoznáš ešte a porovnaj si ceny

zivika
18. okt 2013

@sklansko neviem presne co sledujes tymto prispevkom, ale ked niekto predava orechy za 4-6eur, asi mu to staci...ved kludne ponukaj aj za 10eur, je to predsa kazdeho slobodna vola...ja mam orechy zo zahrady mojich rodicov a nemyslim, ze je okolo nich az tak vela roboty...nasi stromy nehnoja, nepolievaju (a teda orechov je aj bez toho ozaj vela), raz za par rokov sa odpilia nejake konarky, na jesen sa pozbieraju a ususia...kazdopadne, ked ty si tu robotu okolo toho ocenujes na 7e/kg, tak si tolko pytaj

denkaajejdeti
18. okt 2013

Ahoj,
aj my bývame na dedine (ale len posledný rok, predtým sme bývali priamo v srdci mesta pod hradom) a orechy sme nikdy nekupovali. Nie sme leniví a stačí zájsť do najbližšej dediny - v každej sú voľne prístupné vinice, háje,....a tam je tiež kopec BIO orechov 🙂 , pretože na niektorých miestach ľudská noha nevkročila už poriadne dlho. Nikdy sme nezbierali kdesi pri ceste, ale vždy vo voľnej prírode. Tiež sa musíme pre každý jeden orech zohnúť, vysušiť, vylúskať,...dokonca niekedy sa ešte k tomu predierame cez kadejaké kríky a vysokú trávu, čo asi u vás na dvore nehrozí 🙂. O Na našom dvore orech nebol, tak sme si ho vysadili, ale je ešte len taký mini, že oriešky na ňom budú až o pár rôčkov....
Späť však k tvojej otázke. Rozumiem ti a plne podporujem tvoju snahu o zvýšenie ceny orechov 🙂. Na druhej strane - ak vieš aká je priemerná hodinová mzda bežných smrteľníkov na Slovensku a ako ťažko sa za tých pár grošov narobia, tak odpovieš si snáď aj sama. Orechy sú megazdravá potrava, ale väčšina potenciálnych zákazníkov kupujúcich orechy sa najprv zamyslí, či už majú vyplatené náklady na bývanie, energie, úvery, poplatky pre deti v MŠ a ZŠ,....a tisíc iných vecí, ktoré jednoducho MUSIA vyplatiť a až potom zvažujú, čo za ten zvyšok (niektorým žiaľ veľa toho nezvýšii) kúpiť - aké potraviny, šaty, obuv, lieky, nevyhnutnú drogériu,...a až potom kdesi celkom na konci sú zábava/kultúra (kino, divadlo, výlety, dovolenky,), šport, voľnočasové aktivity každého druhu.
Orechy si teda ľudia zháňajú zväčša sami, alebo oslovujú známych a príbuzných, ktorí im ich predajú za symbolickú cenu a až kdesi na konci si idú kúpiť na tržnicu alebo cez internet symbolicky 1-2 kg na pečenie a k Vianociam. Určite by si všetci radi kúpili orechy hoc aj za 10 eur kilo, keby na Slovensku nezarábali také smiešne peniaze ale zopár tisíc eur mesačne.
Denisa

sissy27
18. okt 2013

@sklansko nerozumiem, v čom je problém? normálne trhové hospodárstvo - predávajúci si určí cenu akú uzná za vhodné a kupujúci sa rozhodne, či kúpi tu alebo tam... zbytočné sa nad tým pozastavovať... to nie je obchod s elektrinou, aby niekto reguloval ceny...
možno babička, ktorá nemá nič iné na robote len tie orechy, je vďačná aj za 4€, matka s tromi deťmi, ktorá sa celý deň nezastaví okolo rodiny, domácnosti, záhrady a večer miesto horúcej vane sa babre s orechami, si ich cení na viac...
no a slovíčko bio - amen, len dúfam, že k tvojim orechom dostane zákazník aj overený certifikát o kvalite pôdy, vody, vzduchu a iných faktorov ovplyvňujúcich kvalitu orechov...

malinkaaninka
18. okt 2013

ak ich dokážeš predať za 7,tak predaj.tí,čo predávajú za menej asi dali takú cenu preto,aby ludia kúpili u nich a nie inde.

tykat
18. okt 2013

Lahka odpoved PONUKA-DOPYT
Ak najdes niekoho kto kupi po 7€ tak predas ak nie tak...dopis co uznas za vhodne, mozes si s nimi robit co len chces.

sklansko
autor
18. okt 2013

@zivika k tvojej odpovedi sa vyjadrím iba krátko, vlastne si sa vyjadrila sa- robia to vaši a nie ty

denkaajejdeti
18. okt 2013

Inak keď tak nad tým uvažujem - nechápem prečo ľudia (aspoň teda tí, ktorí majú dve zdravé nohy a dve zdravé ruky, teda stačí aj jedna zdravá ruka 🙂 ) kupujú orechy, gaštany, šípky,...keď na Slovensku zatiaľ neexistuje zákon, ktorý by vo voľnej prírode zakazoval ich zber. Orechy rastú na celom Slovensku, šípky tiež, s jedlými gaštanmi je to horšie, ale keďže bývame pri Nitre, tak gaštanica v Jelenci je naším každoročným 1-dňovým výletom. Vždy ideme rodinka a niekedy aj kamaráti či známi spolu s nami, je to super relax, deti v prírode a lesoch zažijú iné "vzrúšo" ako kdesi pri zväčša stupídnych TV rozprávkach a PC hrách (samozrejme viem, je aj veľa kvalitných rozprávok a hier, ktoré dieťa rozvíjajú) pre rodičov je to fitko zadarmo a ešte k tomu na čerstvom vzduchu. Rodina utužuje svoje väzby a trávi svoj čas AKTÍVNE. Nehovoriac o tom, že mne osobne akosi lepšie v zime chutí šípkový čaj z NAŠICH šípok, NÁŠ šípkový džem, NAŠE orechy a domáce koláčiky s nimi, NAŠE gaštanové jazýčky či pečené gaštany.....Viem, že je s tým aj kopec roboty, ale naše deti aspoň vidia, že za všetkým je kus ľudského úsilia a práce, že človek nemá len tak čakať, čo mu niekto dá alebo predá, ale vie sa postarať o množstvo vecí aj sám a v neposlednom rade si oveľa viac vážia manuálnu prácu každého druhu - aj keď my s manželom máme vyštudované univerzity v Bratislave a živíme sa "hlavami" a nie rukami. Nikdy sa nám nestalo, že by sa naše deti pohrdlivo pozerali na niekoho, kto sa živí "obyčajnou" prácou svojich rúk - či už je to zametač v meste, "hajzelbaba" na verejných toaletách či predavačka v obchode.
Skúste s deťmi vyraziť za orieškami (tie už tento rok nestíhate, väčšina je už pozbieraná 🙂 ), za šípkami, za gaštanmi,...spojíte príjemné s užitočným, čo- to aj ušetríte a najmä - ZDRAVIE vás a vašich detí sa vám odvďačí (pohyb na čerstvom vzduchu, dobrá nálada, vitamínky,...).
99% z nás má auto, takže nejaké výhovorky typu - nedá sa, nemôžem,...ma nechávajú chladnou, pretože komu niet rady tomu niet pomoci alebo ešte lepšie "jaký si to uděláš, takový to máš" (ospravedlňujem sa za čechizmus 😉 ).
Denisa

terezka1947
18. okt 2013

@sklansko ..noo,my mame tiez styri orechy a nehnojime,nepolievame,neorezavame....ale co sa roboty s nimi tyka,uuuf,tak jesen da zabrat,lebo este mame jablka,hrusky...a zeleninovu zahradku radsej nespominam 😒
mas pravdu v tom,ze clovek sa natrapi so zberom,susenim,vyberanim jadierok,nici si pri tom ruky...a na to kili cistych jadier sa treba narobit dost...lenze bohuzial,co sa ceny tyka...clovek sa snazi predat to co najadekvatnejsie svojej robote,ale vzdy to nejde...bezne predavam za 6...a ked uz okolo mna milion ludi preda za 4-5,no pokial nechcem skladovat,musim aj ja spustit z ceny 😒 ...ja ale tiez pravda,tak ako pisala baba v niektorom hornom prispevku,Slovaci by aj kupili drahsie,ale nemaju na to....napadlo ma,predavaj-ponukni to v meste,v nejakej velkej institucii,bohatsej-tam si skor dovolia dat za kg aj viac...

terezka1947
18. okt 2013

@denkaajejdeti hm..pekne napisane...bohuzial mam v dnesnej dobe pocit,ze kazdy,kto si chce urobit veci sam doma,zabehne s detmi do lesa na huby a s detmi riesi domace zasoby nie je IN...alebo este lepsie...SEDLAK 😀
ja si mzslim,ze ked chceme nase deti naucit,aby si vazili jedlo,kazdu pracu-a tym padom aj kazdeho cloveka,musia si vela veci vyskusat same...

sklansko
autor
18. okt 2013

@denkaajejdeti Takúto diskusiu som nečakala, ale áno. Chápem aj trhové hospodárstvo, chápem aj ponuku - dopyt, chápem aj platenie šekov. Sama mám dve deti, školákov, takže tomu rozumiem. Len sa naozaj stretávam s otázkami od ľudí, ktorí žijú v meste, že keď sú také drahé tak sú bio?, alebo keď ich máš toľko, prečo nedáš lacnejšie?, alebo sú vajcia od mojich sliepok naozaj bio? . Celé to nie je o orechoch, ale je to možno o tých babičkách, rodičoch, tetách a príbuzných, ktorí žijú na dedinách, starajú sa o stromy, zvieratá a o tých, ktorí žijú v mestách a tešia sa, že majú príbuzných na dedinách, ktorí im dajú domáce jablká, hrušky, orechy alebo ja neviem čo, a povedia, veď to nič nie je. Veď to rastie "SAMO".

terezka1947
18. okt 2013

@sklansko ...veeru,vsetko sa na dedine robi samo 😀 😀 😀 😀

sklansko
autor
18. okt 2013

@terezka1947 Ja orechy zamrazujem, moja známa zase zavára na sucho. Spotrebovať orechy naozaj nie je u mňa problém, deti sú ako veveričky, nikto nie je chvalabohu na orechy alergický.

sklansko
autor
18. okt 2013

@denkaajejdeti Áno, áno, o tom to je, o neuveriteľnej lenivosti a na druhej strane aj závisti a arogancii. Sama neviem, prečo som dnes začala túto diskusiu, pretože to nikdy nerobím, lebo na to nemám čas, ale asi ma najviac naštvala arogancia jednej, teraz už mojej bývalej známej. A toto z toho vzniklo. Stálo ma to veľa času, tak už končím.

denkaajejdeti
18. okt 2013

Ahojte, aj ja orechy zaváram na sucho (len nasypem voľne do pohárov, zaviečkujem a cca 10 minút "dunstujem", aby viečko pekne chytilo...toť vsjo 🙂 ). Tiež mám deti veveričky 🙂 , len o jedno viac ako ty @sklansko. Veď o to ide, aby deti videli, že nič sa neurobí SAMO a VŠETKO má svoju HODNOTU. V posledných rokoch na Slovensku cítiť návrat späť k tradičným veciam a postupom, ľudia akosi pochopili, že "tudy cesta nevede" (och, tie moje čechizmy 😉 ) - nie je to samozrejme revolúcia, ale tak pomaly potichučky sa to mení. A ľudia, ktorí vedia ako na to a dorábajú si v rozumnom množstve svoje potraviny (predsa len sa nechcú zodrať na gazdovstve) alebo ich vedia vymeniť či kúpiť od niekoho, kto uvažuje podobne sú IN - takmer všetci moji a manželovi konškoláci zostali po štúdiach v BA a až nekriticky obdivujú ľudí, ktorí sa v tomto smere chytili rozumu a zobrali veci do svojich rúk ( a mimochodom, potom to práve títo "Blaváci", ktorí sú aj tak zväčša z celého Slovenska, vedia aj patrične ohodnotiť - nakupujú domáce prebytky, chodia na víkendovky do rôznych komunít, ktoré prevádzkujú rôzne OZ - napr. v Zaježovej pri Zvolene, chodia na workshopy tradičných remiesiel a pod).
Pekný deň všetkým milovníkom orechov 🙂 .
Denisa

zivika
18. okt 2013

@sklansko to, ze je to zo zahrady mojich rodicov neznamena, ze to nerobim ja 😉 ale to je vlastne jedno, v podstate som len chcela napisat to, ze ty si svoje orechy mozes ocenit tak, ako uznas za vhodne, verim, ze sa najdu kupci, ktori kvalitu domacich orechov ocenia a bez problemov ti zaplati 7eur za kilo...jedine co nechapem je, preco sa snazis nahovarat aj ostatnych, aby zodvili cenu, ked sa raz niekto rozhodne predavat za 5eur je to predsa jeho vec, ci nie?

vroni
18. okt 2013

@denkaajejdeti, jej, super recept na orechy na sucho, vyskusam 😎 😎 😎 Inak ja som minule z orechov lisovala orechovy olej (je to lahke a oleja vyjde dost) a zo "zvysku" (teda z toho vylisku orechov oleja zbavenych) som spravila muku a pouzila na muffiny pre dieta do skoly namiesto normalnej muky (maju v triede par celiatikov), takze orechy su nie len zdrave ale aj vsestranne vyuzitelne 😎

mata1001
18. okt 2013

@sklansko ty mas cenu este super...u nas idu olupane orechy 10evri za kilo... 🙂

ervenka
18. okt 2013

@sklansko hmmm, tak asi moji rodicia su cudaci, ale my sme nikdy nic nepredavali. DAROVALi sme susedom. Sice nemame orech, ale mali sme marhulu- 50 rokov. To bola rarita- marhula pri ZIline! Kazdy rok sme rozdali, co sme nespotrebovali my. V ramci dobrych susedskych vztahov... (KEd v zime napadne vela snehu pride sused s frezou, sup sup, sneh je prec.) Aj nase ovocie je bio 😉 V lete marhule, na jesen hrusky, prip. jablka. Aj my sme polievali, ked boli suche leta, orezavali, hrabali listie- brali sme to ako finess zadarmo.. Moj otec mal nazor, ze sadenica stromceka stala par halierov, a predavat za velke prachy sa mu nepacilo. Skor " ja pomozem tebe, ty mne neskor"... Ale kolko ludi, tolko chuti. KEd si myslis, ze to niekto kupi, daj cenu aj 20e/kg

sklansko
autor
18. okt 2013

@zivika prepáč, že som ťa obťažovala touto témou.

sklansko
autor
18. okt 2013

@denkaajejdeti Nedá mi, aby som nereagovala na tvoje čechizmy. Som zo zmiešanej rodiny, mamka češka a otec bol slovák, takže čechizmy sme doma neriešili. Rozprávalo sa a aj doteraz slovensko česky. Môj mladší syn, teraz je prvák, české slová používa najviac. Hovorí sa, že to má z rozprávok atď. Riešim to iba občas, hlavne keď chodil do škôlky, miestne deti mu buď nerozumeli alebo po ňom opakovali.Tak sa mi stále učiteľka sťažovala. Ale to nie je podstatné. Fakt je ten, že české slová používa viac ako ja. A teraz prečo to píšem, deti chodia do školy do mesta, a ten mladší syn, ako som spomínala, je prvák a je to absolútny bohém. Proste je to malý človiečik, ktorý je absolútne slobodný doslova vo všetkom. A je aj riadne tvrdohlavý. Pre 2 dňami nastal v škole nejaký problém, nie je podstatný, takže prišiel domov a ja mu vysvetľujem, že sa musí vrátiť na zem, že musí rozmýšľať o tom čo robí, no všetky tie rodičovské rady. Vysvetľujem, že musí vedieť mená rodičov, kde býva atď. Tak mi to všetko zopakoval , prikyvoval, že mi rozumie tak moja posledná otázka bola: Ešte raz mi povedz kde bývaš? A on s kľudom angličana hovorí, no "vesnička" - a začal rozmýšľať aká, mňa napadlo středisková a nevedela som reagovať ďalej

sklansko
autor
18. okt 2013

@ervenka tvoj otec je veľmi rozumný človek, nie som typ človeka, ktorý sa nepodelí. O tom nebudem presviedčať teba ani nikoho iného, aká som vedia moji najbližší. Ale mohla by si to vysvetliť aj napr. elektrárňam, a ostatným organizáciám, ktoré je nutné platiť, že im veľmi rada namiesto peňazí dám napr. 20kg orechov alebo chcú zemiaky, med, jabĺčka?

zivika
18. okt 2013

@sklansko nechapem, preco na mna reagujes takymto sposobom...ved ti nepisem nic zle, alebo utocne a tvoja tema ma vobec neobtazuje, inak by som nereagovala...len som chcela vyjadrit svoj nazor...

ervenka
18. okt 2013

@sklansko Mna nemusis o nic presviedcat... 😉 okrem toho, ze sme sa vsetci venovali stromom, zahrade atd., obaja moji rodicia normalne pracovali. Takze z platov sme platili elektrarnam, a.i.

sklansko
autor
18. okt 2013

@zivika prepač, a naozaj bez ironie

sissy27
18. okt 2013

@denkaajejdeti no mám dve zdravé ruky aj nohy, teoreticky by som si mohla nazbierať sama, ale vieš čo? nebaví ma to, nechce sa mi, nemám k tomu vzťah, rovnako ma nebaví vyšívať a umývať okná každý týždeň... čo už so mnou? 😅 idem rada do prírody na prechádzku, nadýchať sa vzduchu, relaxovať, vyčistiť si hlavu... ale proste sa mi nechce nič zbierať, oberať, čistiť a nedajbože zavárať... radšej si za to zaplatím... aj tá pani, od ktorej kupujem všetko možné aj nemožné, chce z niečoho žiť, tak ja jej doprajem 😉 a nehanbím sa za to...ty nechápeš prečo si to niekto nespraví sám, ja nechápem čo na tom niekoho baví zavárať pomaly aj banány a celý víkend sa krútiť okolo uhoriek, džemov všeho druhu, kompótov... každý sme proste nejaký, keby nás všetkých bavilo všetko rovnako, tak by sa ti ľahko mohlo stať, že by si stála frontu pred šípkovým kríkom a ani by ti nezostalo 😉

sklansko
autor
18. okt 2013

@sissy27 vieš čo, máš pravdu. Svojim deťom , keď sa ma pýtajú, prečo sú tí ľudia takí, alebo onakí, stále hovorím, že keby sme boli všetci rovnakí, bola by na svete nuda. Žiadna inšpirácia, nič, tma. Asi som sa až s takýmto prístupom nestretla, ale budiž. Možno by ma aj trochu zaujímalo, čo ťa vlastne teší, alebo ani nie. Celá tá diskusia ma inšpirovala k tomu, že konečne som sa odhodlala urobiť koláčiky, ktoré si pamätám z detstva, robila ich ešte moja prababička, sú iba z orechov a cukru, práve sa pečú a ja sa teším. A zajtra vymyslím ešte niečo iné, lebo ma zaujal aj ten olej z orechov. Musím sa priznať, umývanie okien nemusím.

sissy27
18. okt 2013

@sklansko to, že ma nebaví zbierať úrodu, či už v záhrade alebo v lese a následne ju zavárať, sušiť alebo inak spracovávať, ešte neznamená, že nemám rada prírodu, že nemám koníčky a že sedím len pred telkou, práve naopak... som aktívny človek, doma som len keď musím, ale jednoducho zaváranie, pečenie a podobne je pre mňa robota a nie relax, tak si ju nebudem nasilu vyrábať keď nemusím...