Boli by ste ochotné dojčiť cudzie dieťa?

lumarque
20. jún 2011

Pytam sa len tak zo zvedavosti. V minulosti to bolo bezne, boli dojky, ktore si tym privyrabali...dnes mame nastastie umele mlieko. Stretli ste sa s niecim podobnym?

nice202
20. jún 2011

keby islo o zivot alebo zdravie dietata, nemam s tym problem

bobocka
20. jún 2011

dojcit no neviem.pre mna je dojcenie specialna chvilka medzi mou a mojim synom.odsavat pre ine dieta-bez problemov. 😉 ale moje by muselo mat dost samozrejme.zvlastna otazka.nie zla ale.som zvedava co ine kocky napisu 🙂

merikac
20. jún 2011

@lumarque pred 15timi rokmi mi v porodnici doniesli jedno dievcatko ci by som mu nedala mliecko, kedze som dotycnu poznala, tak som nakojila,,ale nebolo mi to 2x prijemne,,netusim akoby som sa zachovala pri uplne cudzom dietku,,mozno mam nespravny postoj,,,ale napisala som len o svojich pocitoch,,,,,,,

janka_pn
20. jún 2011

uplne male babatenko ano, starsie dieta nie, to by som pren skor odsat mohla.

raffaella
20. jún 2011

Ja som bola jeden cas darkyna MM, takze len tolko ku tomuto, ze darkyne musia podstupit vysetrenia ci su zdrave, t.j. odbery aj krvi + vytery + ich mlieko sa pravidelne sleduje a analyzuje, ci je vhodne na darcovstvo. Ono v minulosti neboli zdaleka take prenosne choroby ako su teraz, preto to iste bolo bezpecne, resp. aspon bezpecnejsie ako teraz. Teraz aj darkyne musia byt zodpovedne zeny, stravovat sa vyzivne a zdravo a dbat aj o seba, petoze ich mlieko ide najskor na oddelenie patologickych novorodencov, kde lezia mnohokrat tazko chore babatka, takze voci nim treba mat o to vacsiu zodpovednost. Predsa len ako sa hovori, ze materske mlieko je "Biela krv", bez nej by tie chore babatka ani prezit nemuseli v niektorych pripadoch, teda aj ich uzdravenie by bolo dlhsie a horsie.

heln
20. jún 2011

@lumarque no, možno keby že som v pôrodnici a mám dosť mlieka a bolo by tam dieťaťko, ktorého mamina by bola po ťažkom zákroku tak asi áno...
ale inak nie, kojenie je o budovaní vzťahu medzi matkou a dieťaťom, neviem, ako by som to cítila.......
ale v dnešnej dobe by som radšej odsala mlieko a podarovala....
lebo ak nepoznáte osobne, nikdy neviete od koho pochádza to dieťatko, či nemá žltačku (nemyslím novorodeneckú) alebo syfilis a riziko nákazy cez ranku na bradavke je podľa mňa dosť veľké......
a na druhej strane existuje adoptívne kojenie, keď si mamičky osvoja cudzie dieťa, ale to už potom fakticky nie je cudzie.....

lumarque
autor
20. jún 2011

@raffaella @heln ved prave, ja by som sa asi tiez bala roznych chorob. je to dost intimna zalezitost. Odsate mlieko by som dala, ale asi by sa mi nechcelo podstupovat nejake vysetrenia a tak kvoli tomu. Na druhej strane, ak by som nemohla kojit, bola by som rada, ak by som si niekde vedela pre dieta zohnat mlieko. Len neviem, ci by som tej osobe dokazala doverovat ( zdrava strava, fajcenie, choroby..atd)
asi by som nemala pozerat historicke filmy, nasadili mi chrobaka do hlavy 😀

estterka
20. jún 2011

@lumarque moja mama,ked so mnou bola v nemocnic nakojila male cigancatko,lebo jeho mama nemala mlieko a to male vrestalo od hladu na cele oddelenie.dodnes sa jej ta mamicka zdravi cez celu ulicu natesene 😀 nic sme nikto nechytili,myslim si,ze aj v tej dobe by to odsledovali,keby je dieta chore a bolo by na nonovoredeneckom. inak mala vela mlieka,trikrat denne k nej chodila sanitka pre flasky a v tej dobe si na tom perfektne zarobila,lebo za to platili. ked zacala jest potraviny,ako rajciny a papriku atd,co mne uz nevadili,tak jej povedali,ze uz nemoze darovat. urcite tym vela detickam pomohla,lebo odovzdala desiatky litrov.

katy1979
20. jún 2011

no nestretla sice ale nemala by som s tym problem. radsej mm ako UM.

marika80
20. jún 2011

zaujmava otazka. Mne by to asi vadilo nakojt cudzie dieta.
Mna by este zaujmalo, dali by ste Vy vasim dietom cudzie materske mlieko? to by mne osobne vadilo este viac. Viem ked su male tak potrebuju.... myslela som vseobecne.

nice202
20. jún 2011

@marika80 nevadilo, od zdravej matky zdrave mlieko je vzdy lepsie ako umele mlieko.

raffaella
20. jún 2011

@lumarque to darovane MM sa dokonca este pasterizuje a az take ide babatkam. Dokonca sa moze v laktariu aj kupit, ale az ked je dostatok pre novorodenecke oddelenia. Minule som citala takto, ze taka mamicka co nemala takmer ziadne MM, tak kupovala ho v laktariu (liter stoji okolo 27 €) a ze takto to kupovala do syncekovho 4. mesiaca, lebo chcela sa vyhnut UM. Ale zase ak to nie je na predpis od pediatra, tak je to fakt riadna palka.
Inak ja som minule zase citala o grofke Bathorycke a tiez som rozmyslala nad tym, ci sa fakt v tej krvi pannien kupala, takze tiez by som zrejme nemala velmi historicke knihy citat 😀

raffaella
20. jún 2011

@marika80 z laktaria by som urcite MM dala aj vlastnemu dietatu, tie darkyne su zdrave a zodpovedne a mlieko je este aj pasterizovane, ide babatkam co su po operaciach a celkovo na tom zdravotne zle, takze ked je to bezpecne pre nich, tak to musi byt bezpecne pre kazde dieta.
Inak ja osobne by som kludne aj cudzie dieta nakojila ak by som vedela ze je zdrave, prislo by mi to uplne prirodzene, ved som zena a dieta je dieta.

jenie123
20. jún 2011

moja mama v porodnici kojila jedno babatko, jeho mamina mala dvojicky a nemala tolko mlieka a potom doma este kojila aj mojho bratanca.. 🙂
ja som si v porodnici odsavala mliecko a nosila sestrickam a tie ho davali detickam, ktorych maminy este namali mliecko.. a mam kamosku a jej dcerka 1,5 rocna(od zaciatku bola na UM) sa uz par krat pozerala ako moja dcerka papa a par krat chcela aj ochutnat, zatial som ju odmietala.. ale uz som uvazovala, ci by som ju tiez ponukla.. ja som vzdy brala kojenie ako sukromnu chvilku medzi mnou a dcerkou..

anjelicek26
20. jún 2011

Ked bola Saska malinka chodili si denne bravat mliecko z novorodeneckeho, chodili si po to sanitkou... ja som mavala straaasne vela mlieka, vyse litra denne som odsavala mimo... kojit cudzie dieta, no ja neviem, to je taka intimna zalezitost medzi matkou a dietatom, mojkanie, tulkanie, asi by som mala z toho zvlastny pocit. Ale odsat mlieko babatkam v porodnici sa mi zdalo lepsie, ako to vylievat do vylevky pravdu povediac 🙄 Chodili si po mliecko prvych 5 mesiacov, vraj babo nesmie byt starsie ako 6 mesiacov na darcovstvo, aby bolo mliecko a jeho zlozenie vhodne pre uplnych drobcov...my sme potom zacali s prikrmami...a bolo ho uz menej.

jabadaba
20. jún 2011

Cudzie babatko by mi nevadilo, skor ide o to ci by cudzia maminka sulasila nechat mnou nadojcit svoje dietatko. Ja osobne by som nesuhlasila s dojcenim mojho dietata cudzou osobou, mala som vyhrady aj voci moznosti dokrmovania mojho babatka cudzim MM, aj ked vraj pasterizovanym.

jonas17
20. jún 2011

nakojila by som, ale už teraz si predstavujem samu seba, ako našu mačku s mačiatkami, ako som jej dala k cicke zajačika...veľká láska z jej strany tam nebola 😀 ak by išlo o život, nebol by problém, ale kojenie nie je len o jedení...

marika80
20. jún 2011

@nice202
@raffaella to som nevedela, ze to mlieko je pasterizovane.
A na druhu stranu pijeme kravske mlieko a to nemam problem davat malej.
@jenie123 Myslis, ze by sa to dievcatko vedelo prisat?

titkovamiriam
20. jún 2011

dojčit cudzie by mi nevadilo,no mne by vadilo keby moje dieťatko dojčil niekto iný 😉
kedže Marek bol 3t.hospitalizovaný v nemocnici dostaval aj mliečko z laktaria,mojho na zaciatku nebolo dosť ☹ .No asi priame kojenie od cudzej ženy by mi vadilo...

anjelicek26
20. jún 2011

@marika80 - Saska ma 4 roky a prisat sa vie potvora jedna a po narodeni maleho teda dobiedzala riadne, ziarlivka jedna mala 🙄 Bola kojena 2,5 roka a este si to pamäta... Vraj deti medzi 2-3. rokom stracaju saci reflex...ale tak asi nie vsetky 😅

raffaella
20. jún 2011

@anjelicek26 tiez si spominam na tu sanitku, u nas v dome babky v oknach, ze co to sanitka ide do domu 😀 a najlepsie ked raz prisiel ujo z laktaria, taky mily a ukecany chlapik 😉 celkovo tam na Kramaroch su v tej Banke zenskeho MM velmi mili.

nice202
20. jún 2011

@marika80 ja som tiez nevedela, ze je pasterizovane

raffaella
20. jún 2011

@anjelicek26 zial, moja Zoja sa odstavila sama 2 tyzdne pred 1. rockom. Bolo mi to luto, lebo som mala mlieka habadej a aj kvoli zdraviu som ju chcela aspon do 1,5 roka alebo ako by chcela ona. Ale uz tak strajkovala a vymyslala, ze sa proste nedalo a hlavne uz sa odmietala prisat. 😒
Tak teraz dostava rano a vecer flasku mlieka, zdrava je stale, nemala ani raz antibiotika a okrem sirupu od kasla nemala nic, tak snad nam to zostane aj.

raffaella
20. jún 2011

@nice202 ano, je to pasterizovane prave kvoli moznym mikrobom a pod., takze je to skutocne bezpecne. Pasterizuje sa to tusim pri 60 stupnoch celzia po dobu 30 minut, ak si spravne pamatam ked mi to hovorili. Ale na nete sa urcite docitate este viac info o tom.
A este je zaujimave, ze sa vedu zaznamy, ze ake konkretne dietatko dostalo od akej konkretnej mamicky mliecko.

anjelicek26
20. jún 2011

@raffaella - u nas to plati, Saska nemala ani horucku, ani antibiotika, ziadny zapal, nic... velmi je zdravucka... v skolke chybala tri dni kvoli crevnej chripke.. teraz v skole ani jediny den... Max rovnako, ten z liekov nemal v puse este vobec nic 😅 😅 😅

nice202
20. jún 2011

@raffaella to je v poriadku, ja som napisala, ze by mi nevadilo ani jedno ani druhe, ked som este netusila o pasterizacii materskeho mlieka. je to vzacna tekutina

happy8051
20. jún 2011

male babatko by som kludne kojila, keby nemala jeho maminka mliecko... vacsie uz nie... ale nemala by som problem davat pre dieta niekomu odsate mlieko... ja som mala raz laktacnu krizu a malej som davala mliecko od kamosky, ktora ma mladsie babatko ako ja.. mliecko bolo super, ziadne problemy pri traveni mala nemala, vyhli sme sa UM a pekne pokracujeme v kojeni 🙂

raffaella
20. jún 2011

@anjelicek26 paradicka 🙂 Zoja mala nastastie horucku len 1x v noci, ked mala ten kasel, inak nic. Dokonca aj teraz to UM znasa bez akychkolvek problemov, snad to bolo tym ze som jej zaviedla kravske mlieko este pocas kojenia.
Za pol roka ide do jasliciek, tak to som este zvedava ako jej to preveri imunitu 😉 Ale snazime sa ju viest od malicka tak, ze nedrzime ju v sterilnych podmienkach, velmi casto je s cudzimi detmi, chodili sme plavat s babatkami aj pocas zimy, tak snad sa nam to v dobrom vrati 🙂

lumarque
autor
20. jún 2011

@raffaella tak to je dost palka. Ako to vlastne bolo s tym darcovstvom, ako to funguje? To si po to mlieko kazdy den chodili? Urcite si pomohla vela detickam. Ja som mala asi mesiac viac mliecka ako som potrebovala.. asi len o 60-70 ml. Skoncilo v mrazaku na horsie casy a kedze horsie casy nenastali, tak potom v kosi 😖

raffaella
20. jún 2011

@lumarque To funguje tak, ze som zavolala do laktaria na Kramare, povedala som im ze by som sa rada stala darkynou. Oni sa ma spytali,z e ako mam stare dieta. Lebo ako anjelicek pise, daruje sa len do 6. mesiaca veku babatka. Potom ku mne prisli, zobrali mi vytery, spisali sme dotaznik, ja som dostala instrukcie ako odsavat a sterilne flase. Potom som bola na odbery krvi priamo na Kramaroch na oddeleni patologickych novorodencov a zaniesla som tam rovno aj 2 vzorky mlieka. A ked boli vysledky vsetkeho v poriadku, tak som bola dohodnuta tak, ze chodili ku mne 2 alebo 3x tyzdenne sanitkou a brali si odstriekane zamrazene mlieko a davali mi ich sterilne flase. Do nich som to odstriekavala a mrazila vo zvlast mraz. suflicku. Podmienkou este je, ze treba odsat min. 200 ml za 24 hodin. Darkyne dostavaju aj symbolicky prispevok na vyzivu, ale fakt len symbolicky 😉 V zahranici sa inak daruje az do veku 1. roka dietatka, ja som skocila asi po 3 mesiacoch, lebo mojej malej isli zuby a zacala ma tak hryzt, ze som mala uplne rozkusane bradavky opat, tak som ju ucila akoby nanovo sat so zubami a nemohla som skrz bolest odsavat 😒 Ale som rada, ze aspon trosku som prispela tym drobcom.