Byt verzus dom

ewina1
8. apr 2015

Byvame v byte v centre mesta,vsetko mame po ruke ale aj tak nas to taha do domu.Zaujimalo by ma vyhody a tak celkovo vase nazory🙂

terezka1947
8. apr 2015

@jolinka ja som jednoznacne za dedinu-ale v nasom konkretnom pripade,bude dedina ako vasa 😀 a maly dom v nej alebo mesto a byt a snivat o navrate 😀
ale mas pravdu aj o tych detoch a privyknutiu si na pohodlie bytu
my sa zatial snzime sen o dedine nevzdat,uvidime ako poriesime deti a skoly 😉

horana
8. apr 2015

Byvali (ja ja muz) sme cely zivot v byte. Pri detoch sme zatuzili po domceku, aby vyrastli na kusku pody, mohli si vybehnut, bez toho aby rusili svojim beznym zivotom a chodenim susedov v bytovke (buchanie na radiator) na vsetkych stranach, a zaroven aby sme ani my neboli ruseni inymi...chceli sme mat vacsie sukromie.
Postavili sme montovany maly domcek v byvalej zahradkarskej kolonii za sidliskom v BA, kde si ludia byvale chaty prastavavaju na "celorocne obyvatelne chaty" - cize domy. Financne aj rozlohovo to vyslo ako byt z ktoreho predaja sme to aj financovali + ale mame hypo na pozemok.
Sme v podstate radi ze tu sme, naspat by som uz nesla. Brnkacka to ale nie je, napriek vybornej dopravnej dostupnosti, kedze sme v podstate na tom ako BA sidlisko, na zastavku 5 min do skolky/skoly 10 min, obchody, lekar, ihriska tiez do 10 min, ale treba sa tomu domu ozaj venovat, je to viac casu na udrzbu aj zahrady, ta udrzba je drahsia. Je to ale dan za to ze deti su naozaj vela na zahrade, jar-jesen su tam, maju tam bazenik, tramplolinu, domcek, nieco malo si pre radost pestujeme, utrhnut si svoje jahody, ribezle, hrasok...ma svoje caro. Aj grilovanie na zahrade. Vsetko ma pre a proti, dom zozerie viac casu a penazi, clovek sa mu uviaze. Muz musi byt typ ze sa chce - ak nepochadza z takeho prostredie ucit nove veci, s ktorymi sa v byte nestretaval. Ale priroda je velke plus, aj klud.
Povedala by som cim mensi domcek, aby sa ludia netlacili, ale ani o chlp viac - nakolko to zatazuje.A potom deti rychlo odidu. Kym su male tazia s vyrastania na zahrade, uz v puberte, co je nieco malo nad 10r. zacnu vyhladavat blizkost mesta a jeho moznosti. Pre pubertaka je dom ci byt len miestom na prespanie. Takze samozrejmostou by mala byt dobra dopravna dostupnost.
My sme aj typy ze chceme volne vikendy, vylety kazdy raz inde, vyrazat. V tomto dom trochu brzdi, lebo systemom prevadzky k sebe uz od podstaty priputava viac nez byt, ale uz sme si nasli kompromisy. Niekedy ma sice napadne ze byt bol aky lahsi co sa tyka udrzby, ale ako hovorim, v koncovke prevazia klady a ked som na navsteve v kralikarni, uz ma to len taha spat do nasej prirody.

applede
8. apr 2015

@ewina1 ahoj,tak o tom by som ti vedela rozpraaaaaavat..... 🙂 ja "pochadzam" z domu, teraz sme s mm n a byte...byvame na dedine kusok od mojich rodicov,kde je dom, zahrada mala tu ma svoje detske ihrisko,pieskovisko atd kde sa hravaju s detmi....co sa tyka poziti k bytu tak jednoznacne menej "starosti" A nakladov mesacnych...v dnesnej dobe pri roznych nizkoenergetickych domoch, sposoboch vykurovania atd uz nie su nie mesacne naklady take enormne ako kedysi aj ked urcite sa to neda porovnat s bytom...hovorim stale o byte bez hyp lebo pri dnesnych cenach bytov sa da realne uzazovat uz o mensom dome a pod....pri dome taktiez treba "stale"nieco riesit...zahrada, uprava, starostlivost,moze sa pokazit to..alebo ono...treba financie, cas..na vsetko su vsak ludia v dnesnej dobre..staci zaplatit 🙂 ....ja za seba som si dlhsie zvykala znova na byt, nemala som taky klud ako na dome...ale je to len o zvyku, no casom urcite budeme riesit SVOJ dom... 🙂

jaja018
8. apr 2015

@applede presneeee ako keby si pisala o nas. My sme presne tento isty pripad. Obaja pôvodne z domu teraz sme na dedine v byte a mala sa chodi hravat na sukromne ihrisko k babkam na druhu ulicu. Na byt sme si nejako zvykli ale chceme urcite riešiť svoj dom.

malabiba
8. apr 2015

@ewina1 ach jo baby tu niektoré, napadlo vás, že nie každý býva v Ba? 😀 vo Zvolene v centre je to také, že ani na balkón sa nedá vyjsť (pravda, ak nie je do dvora) a ani veľa zelene na môj vkus tam nie je.....a aj priamo v meste možno zoženiete dom, celkom sa mi páči aj výstavba v Budči a je to kúsok, alebo smerom na Veľké pole, Sliač sú pekné domčeky, je tam dobrá vybavennosť.....bývanie v dome má svoje výhody, ale je tam veľa práce, záleží, či máte k tomu vzťah, no s bytom je to neporovnateľné.....bývame vo veľkom byte s 3 balkónmi, no neustále plánujeme a hľadáme dom/pozemok

ivet1371
8. apr 2015

Ked dom tak postavit novy.my sme kupili 30 rocny a stále dokola prerabame a po rokoch sme zistili kolko chyb ma dom.

hrjanka
8. apr 2015

pokial som sa nevydala, zila som v byte, teraz zijem tretim rokom v dome na dedine, tak mozem porovnat. A za mna - vzdy som sa tesila do domu, ale teraz vidim, ake problemy so sebou prinasa. U nas funguje dedinsky rozhlas, reprak je natoceny rovno na nas dom, takze ked mi mala vonku spavala v kociku na verande a zacal hrat rozhlas, tak bola hned hore. Druha vec - psy. My mame psa, sused pod nami tiez, stekaju rovno pod nasimi oknami do spalne, v noci o druhej super vec, ked ti zavyja susedovie psisko pod oknom. Dalej - ziadne chodniky, super uzka cesta, musim sa vyhybat autam uz ked vychadzam z dvora, kludne kocikovanie je v nasej dedine nemozne. No a potom, na dome je furt co robit, byvame v starom dome a je tu roboty jak na kostole, kazdy rok sa cosi preraba a furt je to na h.... . Takze sme sa s manzelom dohodli, ze ked pojdem do roboty, vezmeme hypoteku a ideme na byt, hoci sme obaja vzdy tuzili po dome. Jo, a zalezi tiez od toho, akych mas susedov. V byte sa sice tiez prisposobujes susedom (nas si robieval zurky do tretej rana), ale ked vychytas suseda na dedine, ktory bude kurit len bukasom a laminatom a ten dym ti pojde den-noc nonstop do okien, takze nemozes ani vyvetrat ani dat decko von spat do kocika, tak si budes hlavu o stenu trieskat, ze co si isla z bytu prec.... tot moja skusenost.

susik77
8. apr 2015

@hrjanka : No, manzel preto chcel prave len novy dom, kde nemusime moc nic opravovat, kupili sme 8-rocny, dvojdom, sused uzasny, bavime sa stale. Clovek musi mat fakt stastie.
Tiez sme chodili pozerat domy, za rovnaku cenu predavali stare, nezateplene...Myslim, ze ten radovy domcek - dvojdom je super kompromis medzi bytom a domom. Jazdi nam tu MHD, je to osada v meste.

malabiba
9. apr 2015

na susedov treba mať šťastie.....a tie staršie domy, to je taká choroba slovákov, nasťahovať sa a celý život svojpomocne plátať ako príde čas a peniaze....kamarátka kúpili starý dom za babku, zavolali architekta, vzali hypo a celé to pekne naraz zrekonštruovali a sú veľmi spokojní....a záhradu im kosí sused, čo chová kozy

sardinka333
9. apr 2015

@ivet1371 suhlasím s tebou...starý dom to nevieš čo kedy ,,ti spadne na hlavu,, pri kupe nemáš šancu zistiť čo je pokazené a potom sa može stať že pojdeš z opravy a do opravy. Známi si tiez kupili 15 ročný dom čo nie je starý, ale nasťahovali sa a zistili tolko chýb vecí čo by bolo treba opraviť, spraviť....zadlžený hypotékou na 30 rokov minimálne plus vražat peniaze do opravy, samozrejme žiju skromne, žiadne extra vydavky, dovolenky akurat tak na zahrade. To budem radšej v byte aj celý život ako takto ,,žiť,, len koli tomu lebo chcem byť v RD.

malabiba
9. apr 2015

@sardinka333 práve preto treba zavolať architektka a statika pri kúpe - všetko sa dá

bubelko
9. apr 2015

@ewina1 my sme obaja z mesta - mestske deti. muz vyrastal v panelaku, ja v dome.
teraz sme v zahranici, byvali sme na predmesti mesta - super spojenie do mesta. akurat, ze to bola priemyselna stvrt. takze, ked sa narodil starsi syn, rozhodli sme sa prestahovat na dedinu.
muz chcel dom, ja ani za svet. vyrastala som v dome, viem co to obnasa, nemam nervy na to, udrzovat zahradu, okopavat, kosit a podobne prace... takze sme urobili kompromis - terasovy dom - miesto dvora mame velkoplosnu terasu, kde sa deti vybehaju, zahraju. zelen je v kvetinacoch, takze jedina starostlivost je poliat.
a kedze mame susedov, tak ked ideme na dovolenku ma aj kto kvety poliat.
vyhoda - klud, pekne prostredie.
nevyhoda - logistika. byvame 20km od mesta, muz pracuje v meste, cesta do prace min. 30min (bez zapchy), deti chodia do skoly a skolky v dedine, ale kruzky maju az v meste - takze 2x do tyzdna ich musim vozit. dalsi kruzok maju v inom meste - tak zas autom. obchody mam 3km jednym alebo druhym smerom vo vedlajsich obciach. kazdopadne - v nasom pripade nutne 2.auto. cize mame vyssie naklady na poistky, benzin.
ale nemenila by som. aj ked - na starobu sa asi prestahujem naspät do mesta 😉

miriamikba
10. apr 2015

my sme kupili dom a to ze nad tebou niekto nedupe, susedov pes nezavija celu noc..ten klud..v lete ked zacne svietit slniecko rano otvoris dvere na terasu, natiahnes sa, das si kavu a pozeras na krasnu zahradku..pestujeme si vlastnu zeleninku, od suseda mame domace vajcika a takto si vzajomne pomahame..deti sa mozu hrat na zahrade ale aj blaznit sa na kludnej ulici 🙂 jedinou nevyhodou je cestovanie do centra

matejakub
10. apr 2015

@miriamikba keby chcel niekto náš byt automaticky si kupujem dom vždy som po ňom túžila len kde zobrať peniaze a nekradnúť

miriamikba
10. apr 2015

a nikto nechce?

matejakub
10. apr 2015

@miriamikba veru nechce asi ho odrádza to že je na prízemí a je strašne veľký cca 110 mš

miriamikba
11. apr 2015

no prizemie je nevyhoda..ale velkost je benefit ;) aspon v dobrej lokalite?

matejakub
11. apr 2015

myslím že hej

purple777
29. apr 2015

bývam väčšiu čast zivota v byte, ale lákajú ma aj domy, páčia sa mi hlavne tie také podlhovasté kockaté konštrukcie bez klasickej strechy, napr tu je pár ukážok

http://domypremladych.sk/katalog-domov-projekty/

alebo potom jurty, tie aspon človek môže v klude zbalit a odísť s nimi inde 🙂)))

a čo do lokality, este nejak prímestka časť Bratislavy ako záhorska ves, vtedy je človek na skok od kultúrnych podujatí i na vychádzky do lesa ...

timea7
29. apr 2015

skúsila som oboje, dokonca dva krát 😀 , susedov si nevyberiete ani v byte, ani v dome, lebo oboje sa dá predať a susedia budú iní....keď je postavený nový domček, je v ňom mladá rodinka s deťmi - idylka, máte plno nápadov, veľa síl, domček zatiaľ nepotrebuje údržbu, no deti odrastú, odídu na internáty, vyletia z hniezda a aj štvorizbový dom je zrazu priveľký, potrebuje údržbu, no síl je už menej...takže u mňa do 40-45 rokov dom, potom byt. Nemusí vás trápiť napadnutý sneh, zatekajúca strecha, zlomená vetva na orechu v záhrade....aj bývanie v dome, aj byte má svoje čaro, ale z mojich skúseností - každé v inom veku. Môj postoj trochu ovplyvňuje aj to, že ma nebaví pestovať zeleninu, ani kvety, ja milujem ihličnany - zasadiť, zabezpečiť závlahu, sem tam pohnojiť a hotovo 😀 Mojím zatiaľ nesplneným snom je dvojpodlažný byt v malom meste, od ktorého je desať minút na bicykli príroda.