Bývalky - prečo ste také závistlivé, neprajné, protivné, žiarlivé?
Tie ktoré sa tu nájdete, zamyslite sa nad sebou a nad tým že lož má krátke nohy. Všade kade chodím nič iné nepočujem, iba aké ste žiarlivé, nedoprajné. Že všetko ex priateľom, ex manželom kazíte, robíte im prieky. Iba ako ich o peniaze odrať, využiť... Málo je takých, čo vychádzajú normálne. Ja žasnem, ako môžte byť také zatrpknuté. Veď to je des počúvať. Zamyslite sa na sebou a nad tým, že ak máte nedajbože deti, tak jedine oni týmto trpia. Myslíte si, že keď huckáte dieťa proti novej priateľke, tak čo? Odkopne ju? A veď aj ak áno, veď si nájde muž inú, aj proti tej budete huckať tie deti? Proti celému svetu ich budete huckať? Nejako ste to nedomysleli, že, ale treba deti huckať, veď čo ak by chceli byť u otcov a ten by nemusel platiť alimenty, že? To je ok, že tie deti trpia, že žijú v prostredí, kde ich len huckáte a preonačujete, lebo asi iné nepočúvajú doma, keď prídu hentak zbalamutené? Veď jedine len to dieťa bude v nepohode. Otvorte si oči. Ako za výživné, deti aj na psychyatriu dotiahnuť. Myslíte si, že keď Vás ide rozpučiť, že ste na ocot a nikto o Vás nezakopne, tak treba ničiť vzťahy expriateľovi, expartnerovi, exmanželovi? Veľa vzťahov to aj tak ustojí, len mi je ľúto tých detí. V takom prostredí existovať. Že deti, aby chodili nastavené od matiek, proti otcom, s komentármi a výčitkami, kde je jasné, že z ich hlavy to nie je. Ako ozaj, je to trápne, nie je to zdravé ani pre Vás a opakujem, hlavne pre tie deti. Už keby ozaj že tak zle som na tom a mám silnú potrebu sa odbaviť na niečom, tak radšej sa idem kamarátke vyrečniť na kávu, kúpiť si dačo nové, zacvičiť, ako dieťom rečniť do hláv výmysly a somariny, polopravdy.... Že deti, aby otec nemohol vziať na dovolenku, lebo aj to sa postaráte, že dobre nedopadne. Aby exka hodiny vyvolávala deťom, úmyselne ich rozľútosťovala, kontrolovala čo kedy jedli, kde boli, pre boha živého ste Vy normálne, takto sa strápňovať? Veď majú otca, on nie je rodič? Nevie sa postarať? Keď nie, načo ste s ním chceli dieťa? Ale na alimenty a keď si zmyslíte a Vám vyhovuje, alebo potrebujete, tak to už Vám nevadí, vtedy nehuckáte deti, že?.....ja sa ani nečudujem, že sú na ústavnú liečbu tie deti. Na Vianoce na štedrú večeru aby deti nevedeli, čo je mať večeru u otca? Ako ozaj sa môžte niektoré hanbiť, ale nezabudnite, že Vás to raz dibehne a ani sa nečudujte, že deti začnú drogovať a skáču z mostov.
Stručné zhrnutie
- Konflikty medzi bývalými partnermi často vedú k manipulácii detí a diskusia uvádza následky ako zmeny správania, problémy v škole a potrebu psychologickej alebo psychiatrickej starostlivosti.
- V diskusii sa ako riešenia spomínali súdne spory o striedavú starostlivosť, žiadosti o výživné, psychologické posudky a zásahy sociálnej kurately či polície.
- Praktické odporúčania z diskusie zahŕňali dokumentovanie prípadov, podanie podnetu na sociálnu kuratelu alebo súd a použitie taktík zvládania pre partnerky ako „sivá škála“ (pomoctyranym.sk/siva-skala).
Najčastejšie otázky
Q: Ako požiadať o striedavú starostlivosť na Slovensku?
A: Diskusia uvádza, že striedavú starostlivosť rozhoduje súd; v praxi rodičia podávajú návrh na súd a súd môže vyžiadať posudok o vplyve rodiča a rozhodnúť proti striedavke (príklady spomínané v diskusii).
Q: Ktoré inštitúcie riešia podozrenie na manipuláciu dieťaťa rodičom?
A: V diskusii sa uvádzajú sociálna kuratela („sociálka“/kuratelky), polícia, súd a psychológovia ako inštitúcie zapojené do prešetrovania a intervencie.
Q: Čo robiť, ak dieťa prichádza „nastavené“ proti otcovi po kontakte s matkou?
A: Rady z diskusie zahŕňajú pokojné vysvetlenie dieťaťu zo strany otca/rodiny, dokumentovanie prípadov, vyhľadanie psychologického posudku a podľa odporúčania použitie taktiky „sivá škála“ (pomoctyranym.sk/siva-skala).
Q: Kedy súd môže nariadiť psychologické vyšetrenie dieťaťa?
A: Diskusia uvádza konkrétne prípady, kde súd nariadil pravidelné návštevy u psychológa alebo požadoval posudok, ak existuje podozrenie na silný vplyv jedného rodiča na dieťa.
Q: Pomôže kontaktovanie sociálnej kurately alebo políciou v prípadoch odoberania styku?
A: Diskutujúce uvádzajú, že sociálka a kuratelky sa zapájajú, no zásahy môžu byť limitované; v niektorých prípadoch boli kuratelky a polícia volané bez uspokojivého výsledku.
Q: Ako by mala postupovať nová partnerka, ktorá žije s partnerom majúcim deti z predchádzajúceho vzťahu?
A: Diskusia odporúča jasne určiť hranice a pravidlá, plniť súdne rozhodnutia, nevzťahovať emočné konflikty na deti a používať asertívnu komunikáciu, pričom niekoľkokrát bol spomenutý odkaz na taktiku „sivá škála“ (pomoctyranym.sk/siva-skala).
Závery z diskusie
Zhoda
- Deti pri konfliktoch medzi rodičmi najviac trpia a často sa prejavujú zmenou správania alebo problémami v škole.
- Súd, psychológovia a sociálna kuratela sú bežne spomínané ako zapojené inštitúcie pri riešení sporov o styku a vplyve na dieťa.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdia, že manipuláciu cez deti robia prevažne matky, zatiaľ čo iné príspevky pripomínajú, že rovnaké správanie robia aj otcovia a nové partnerky.
Otvorené otázky
- Ako zlepšiť rýchlosť a efektívnosť zásahov sociálnej kurately a súdov pri preukazovaní manipulácie dieťaťa?
- Ako zabezpečiť, aby psychologické posudky a súdne rozhodnutia efektívne chránili záujem dieťaťa pri dlhých procesoch?
Spomenuté značky a firmy
pomoctyranym.sk, súd, sociálna kuratela, polícia
Spomenuté produkty a metódy
striedavá starostlivosť, výživné, psychologické posudky, pravidelné návštevy psychológa, „sivá škála“ (pomoctyranym.sk/siva-skala), ústavná/psychiatrická liečba
Miesta a osoby
Írsko, Slovensko
A prečo nepodáva podnet na prešetrenie, že máš podozrenie na manipuláciu? Veď keď ti je tak ľúto tých detí a vidíš, že trpia, treba to riešiť.
@tosomja vieš koľko takých bolo, kde pekne v čase vidno ako matky dieťa ,,spracovali,,? Finalne sa ake vyjadria v prospech matky.
@mamutka tak kolega nebude hovoriť- včera môj syn z prvého manželstva spadol na kolobezke" .... alebo manzelkina dcéra z prvého manželstva včera upiekla sama kolac"... ani boli sme s mojou druhou manželkou včera v kine ..
Asi preto si myslíš, že nikto nie je rozvedení
@simona20201309 nie, normálne žijú s rodinami. So svojimi partnermi 24/7. Ten rozvedeny ma len jedno dieťa s druhou ženou.
@lonely66 veru, vsade su taki, asi su tie statistiky pravdive ze kazde druhe manzelstvo sa rozvedie. Takze beriem to tak, ze aj par bez manzelstva sa cca kazdy druhy rozide, aj ked maju deti a plne suhlasum so zdielanim info v praci. Ved je normalne ze kolega je rozvedeny 2x 🤣🫢 takze vzdy nam pekne opisuje kde bol s akym dietatom lebo s 1 ex ma 3 deti a s 2 ex ma 1 dieta a ma partnerku aktualne tehotnu.
@lonely66 ako ozaj riesit gramaticke veci na fore, to je pod moju uroven. Mam ti zacat pisat tvoje gramaticke preslapy? Tiez ich mas v texte, najdi si. 🤣
@autorka Takmer kazda sme niekoho ex 😉(ci ty si nemala pred manzelstvom nikoho?)..toto co popisujes, su konkretne trapenia v tvojej rodine. Moje trapenie s mojim ex je presne opacne, prieky a zlobu robi on nam..a teraz mam nadavat na vsetkych rozvedenych muzov? Aj moj priatel je rozvedeny a s matkou deti vychadzaju ukazkovo.. takze zalezi od pripadu k pripadu. Ale ak mozem poradit tvojim bratom - viem, ze to je bolestne, ked vidi, ze detom sa ublizuje a maju chut jej to poriadne vratit, ale velmi pomoze taktika sivej skaly voci tocickym ludom..ich to casom prejde.. https://pomoctyranym.sk/siva-skala/
@lonely66 Vies mozno ten chlap to povedal ironicky, ze ma doma 2 tyzdne otvorene mlieko v chladnicke. Nemyslim si, ze by to niekto uz pil, ani on isto nie. Muzi zase nie su neschopni, robia ich nimi zeny, ak ich obskakuju. Moj muz vie vsetko. A povedzme si v ktorej domacnosti sa na nieco nepozabudne a nenecha sa nieco v chladnicke dlhsie ako by sa malo?
Kamaratka ktorej isla dcera na skoro 2 tyzdne s ex na dovolenku, tak ju nabalila dozami jedla. V jednej ryza, v druhej uvarene cestoviny, v dalsej maso a podobne....ze iba to ma jest na dovolenke, lebo otec nevie varit podla nej. Tak dievca jedlo iba to, lebo ona jej to povedala. Neviem ako ty, myslim, ze ak by zjedla radsej cerstvu prazenicu, co jej otec urobi, lepsie by jej bolo ako maso jest po tyzdni. Niektoré matky by sa mali zamysliet, nebyt prehnane preafektovane, odventilovat sa inde a hlavne by si mali uvedomit, ze ak im bol otec dobry na splodenie dietata, niekolko rocny vztah, tak je dobry aj na postaranie sa o dieta so vsetkym, co k tomu patri.
@lonely66 a to isli na dovolenku s jeho novou manzelkou. 🤣 takze isto o jedlo mali postarane. Len moja kamaratka to nevie preglgnut, ze by mala jej dcera jest, co ina zena uvari, tak musi proste tiez stale daco a preco nenabalit dieta jedlom na skoro 2 tyzdne. Ved to je zdravsie jest maso po 2-3 dnoch od uvarenia, ako mat cerstve od macochy, pekny priklad ako si zena masti urazene ego cez dieta, lebo prave ono je v strede tohto a aj by si dalo mozno, z toho co tam jedli, navarili, ale neda si predpokladam uz len z principu, ze matka si to nezela. Na dobro dietata sa nehladi. Ty by si to jedla dlhsie ako 2,3 dni? Ja isto nie.
@lonely66 ok, beriem isto su aj muzi taki, ze robia prieky, nezodpovedni, isto su. Mna konkretne zaujimaju zeny, preco robia naschval, aj ked teda nemusia.


@mimi12392 myslíš, ze vsetky si dajú pomôct dohovorom?