Bývanie v bytovke? Áno?/nie?

l_ubka
3. nov 2020

Ahojte, chcela by som vediet, ake je to bývať v bytovke. Je počuť zvuky? Dupot? Pachy? Ale az do takej miery, aby to znižovalo komfort byvania? S muzom sme z dediny, odmalicka sme zili v dome, teraz zijeme u svokrovcoch a teda pomaly isto prichádzam o nervy a zdravý rozum. Hladame riešenia a kedze asi na dom nebudeme mat, pozerame aj po bytoch, len kazdy z rodiny nas odradza, ze žiadne súkromie, ticho, kľud 🤷‍♀️ no ale nemam nikoho kto zije v paneláku aby mi povedal reálne dojmy z takéhoto bývania, preto sa obraciam na diskusiu. Dakujem za odpovede 😊😊

777januska777
3. nov 2020

Záleží od bytu a od susedov. Tiež som z dediny z domu, ale na byt v meste som si zvykla a obľúbila si to, keďže s bytom je oveľa menej starostí a mesto je super, všetko máš poruke, jediné čo mi chýba je tá záhrada za domom, teraz keď mám deti.

pribinak
3. nov 2020

Radšej pár rokov v bytovke ako sa tlačiť so svokrovcami. Aj na dedine predsa robia susedia hluk (kosačky, pílenie, traktory, 5 psov, ...) je to o šťastí akých máš susedov.
A aj o zvyku.

nika82
3. nov 2020

meme byt aj dom a , radsej som v byte nez v dome

petulda333
3. nov 2020

Ano je to pocut, preto sa my po 6r chystame stavat dom. Ale my mame na chodbe 6 bytov, cize sme bytmi obklopeni a hluk ide odvsadial. Ja zijem cely zivot v byte, u rodicov boli len 2byty na poschodi a tam to bolo v pohode. A zalezi od susedov. Tu momentalne vzdy niekto nieco preraba, takze zvuk vrtacky uz clovek ani nevnima 😀 ale inak, nebyt 2 susedov, tak ostanem kludne byvat dalej. Muz je z dediny a zil v dome a jemu byt vyhovuje, len ti susedia 🙄A urcite je to lepsie nez byt u svokrovcov.

deti95060810
3. nov 2020

ja som za dom...byt nie je pre mňa. Ale asi ozaj záleží na šťastí akých dostaneš susedov, lebo zlý sused môže byť aj na dedine v rod. dome.... 😉 Ale jasné dáš si vysoký 2 m plot a aspoň ho nevidíš....
radšej vydržať so svokrou a postaviť si dom...

limetka69
3. nov 2020

Ide o tvoje priority, je tazke vzdat sa zahrady napriklad. Ale byt ma svoje vyhody, nenarocny na udrzbu, susedia su tiez doleziti, ja mam v pohode susedov (az na jedneho co uco hru ma trubke, takze parkrat do tyzdna nam pili usi trubka) alebo hraje sam pre seba a nezdokonaluje sa 😁 no radsej mensi komfort v byte ako s rodicmi ci mojimi, ci jeho. Je to mensie zlo. Pocut susedov budes, ale na to si zvyknes. Svokor ma strasnych susedov, nejaki alkaci, same party.... Ja osobne snivam o dome, ale je to nerealne pre mna. No som vdacna aj za dvojizbak kde som pani ja. 🙂

lopka1313
3. nov 2020

Je to pocut, ak sa na to zameras. Alebo obcas nieco padne alebo prebehnu deti alebo tak 🙂 obcas pocujem klavir, hlavne od kedy som na home office :D som z domu, ale absolutne tieto zvuky neriesim a nevadia mi. Aj ked zalezi od susedov 🙂 a byvam oproti vytahu, tak na chodbe pocujem susedov, ze dosli (chudaci na prizemi, cez nich idu vsetci)

Horsie je, ze to, ze som z domu zaroven znamena, ze i ja som hlucnejsia. V dome som nikdy neriesila, ze mi nieco padne, ze zapnem vysavac alebo mixer o 23 (snazim sa po 22 dodrziavat nocny klud a je to pruser), ze sme na seba kricali z miestnosti do miestnosti, ze divne doslapujem alebo pracka sla o polnoci... ako, neobmedzujem sa az tak, zatial sa nik neprisiel stazovat, len ex bol na to haklivy...toto vyriesi byt na prizemi (ale tam zas to pocutie ze kazdy pride zo spolocnej chodby).

Inak je byvanie v byte fajn, to sukromie oproti byvaniu s rodicmi je na nezaplatenie 🙂

danica2711
3. nov 2020

@l_ubka prevažná väčšina populácie býva v bytoch a dávajú to v pohode, vo fyzickom aj psychickom zdraví. V dome u svokrovcov máš súkromie, ticho a kľud? Asi nie, keď prichádzaš o nervy a zdravý rozum. Tak čo riešiš? Aj hlučná bytovka bude lepšia, tam si to môžeš so susedmi aspoň vybaviť, kdežto so svokrovcami môžeš asi tak hrubé drevko...

anjelicek26
3. nov 2020

Bohuzial co sa tyka byvania v byte, si absolutne odkazana na to, akych budes mat susedov. Ano dupot, pachy, pocuvanie konverzacie od vedla, ohovaracky, susedske prieky, vsetko pekne na minimalnom priestore. Ale ak pises, ze u svokrovcov je to neudrzatelne, tak aj tak nemas na vyber. Skuste si usporiadat financnu situaciu, co najskor zobrat hypoteku na nejaky maly domcek. Netreba nic velkeho, mimo mesta sa casto da uplne aj za cenu bytu najst maly dom.

miakey
3. nov 2020

@l_ubka neboj sa, bývanie v byte ti určite nezníži komfort, prave naopak, kedze tam budete sami a budete si žiť podľa seba. A ako už bolo spomenuté, s bytom je menej starosti, aj upratané máte raz dva.

chouette0157
3. nov 2020

@l_ubka Ak chceš čo najmenej hluku, kúpte byt na najvyššom poschodí ...my tak máme a čo do hlučnosti super, ale vyrastala som na 4. poschodí a to počuť aj zhora, aj zdola, aj výťah. Osobne by som nešla bývať na prvé poschodie, to tam stále niekto chodí do výťahu, každý počuje, čo sa u vás deje...a tiež odporúčam ísť do bytu s výťahom, to už len pri tom sťahovaní je úpne o inom než bez výťahu, nehovoriac, ak človek chodí s kočíkom...záhradu by som brala, ale mám rada možnosti v meste, všetko má svoje pre a proti, ale som za to, aby dospelý pár býval samostatne bez rodičov, ešte som nikdy nepočula, že by mladým bolo dobre u svokrovcov alebo tak, že by sa nechceli osamostatniť

nikpa
3. nov 2020

@l_ubka počuješ ak susedia robia väčší hluk alebo cítiš cigarety cez stupačku alebo na balkóne a aj v byte keď máš práve otvorenú vetracku. Alebo keď idú susedia ako stádo slonov po chodbe, tiež ťa to ruší. No veľmi záleží od susedov, keď máš tichých, milých dôchodcov, vyhrala si ale keď schytas nad sebou byt v prenájme so 6 študentami alebo rodinu s malými deťmi tak si užijes. Ma to svoje výhody aj nevýhody ako všetko, neskúsis, nezistis. Ale čokoľvek lepšie ako žiť dlhodobo u svokrovcov.

elementissa
3. nov 2020

Keď som to precitala tak mi to normálne vtipné prišlo. Zvuky? Pachy? Dupot? Ako z dákeho hororu 🙈🙈🙈 prepáč, nechcem sa ta dotknúť, len mi to prišlo srandovné, chápem, že ako človek, čo celý život žil v RD si to prosté nevieš predstaviť. Ja som žila aj aj, žila som aj v RD na dedine, aj na intraku 6 rokov (a tam teda bol dosť hluk), aj na priváte v byte s ďalšími 3 pármi v 4 izbaku (a nejako ma to nerusilo, ani mi to nevadilo, ani som necitila stratu súkromia... Koniec koncov, byvali sme tam 4 mladé páry a robili sme všetko, čo mladé páry robia) a nasledne sme sa s mužom prestahovali do bytu, takže viem porovnat rôzne typy bývania.

1. RD- umožňuje ti absolútne súkromie, máš zvyčajne aj pozemok so záhradou a teda si veľmi nezávislý co sa týka priestoru pre deti atď. Negatívum je, že sa musíš starať o veľkú plochu a platíš väčšiu daň (keďže viac m2)

2. Byt - pre niektorých ľudí z domu je obmedzujúce žiť v byte, nakoľko sú zvyknutí na veľký priestor a byty sú naozaj králikárne v mnohých mestách. Náš má 4 izby, no iba 73m2, takže všetky izby sú malé. Pričom do domu môžeš skreckovat co sa ti len zachce (lebo ešte aj povala a pivnica), tak v byte sa musíš naučiť hospodáriť s priestorom a naučiť sa ho využívať efektívne, ak chceš, aby tvoj byť vyzeral aj vzdušne. Co sa týka zvukov, my sme na prvom a iba na jednej strane bytu počujem zvuky ulice (teraz momentálne zbijackuju na ceste), inak sme vo veľmi tichej lokalite. Ak v byte nad nami posúvajú nábytok alebo vŕtajú, tak to tlmene počujeme, inak vôbec nie. Závisí aj od toho, ako je bytový dom postavený, náš je naozaj tichý. Cez stúpačky v záchode niekedy počuť hlasnejšie zvuky, keďže na našej strane domu sú stúpačky v stene medzi WC/kúpeľňou a kuchyňou, kvôli tomu, v čase obeda niekedy cítim u nás na WC co varia susedia, lebo vôňa z ich digestorov vojde do stupaciek a keď je nízky tlak, tak to zaženie aj ku nám na prvé. Nijako ma to ale neovplyvnuje a stáva sa to ozaj možno raz za mesiac. Nie je to na dennom poriadku.

Jediný hluk, ktorý pocujem pravidelne je, keď susedine deti dupocu na schodisku na chodbe a hrajú sa na Indianov (niekedy si dávajú aj preteky po schodoch... A to akoby stádo byvolov išlo... Ale už to dlhšie nerobili, takže asi im to niekto zatrhol.

Za mňa je bývanie v paneláku rovnako v pohode ako v dome, závisí určite aj od lokality a susedov, ale domovy poriadok platí všade a keď sa niekomu niečo nepáči, treba sa ohradiť

martyzpp
3. nov 2020

@l_ubka ale veď nikto netvrdí, že neskôr nepostavíme dom. Určite radšej byt ako so svokrovcami. Chvíľku si budete musieť zvykať ale je to pohoda. Ja som z RD a momentálne bývam v byte, ktorý milujem ale veru, chýba mi záhrada a ak sa bude dať, pôjdeme do domu. Ale byt nám chýbať bude.

katkaseiner
3. nov 2020

Necitam komentare... som dievca z dediny, vzdy som s rodicmi pracovala v zahrade a nebola som tomu naklonena... s muzom sme zili aj v byte aj v share house (v UK) a musim ti povedat ze najskor sme boli rozhodnuty pre vacsi byt v BA a na poslednu chvilu sme zmenili na dom. Na akych susedov sme my natrafili... to by si neverila.... cize sme postavili a nelutujem. Sice byt je jednoduchsi na udrzbu ale dom ma svoje vyhody... len par ti poviem.... parkujeme vo dvore, vo vlastnej garazi, deti viem vypustit von bez dohladu (jasne ze dohliadam ale mam na nich aspon vyhlad), mozes mat kusok zahradky ak chces... bazen na pozemku je hlavne v tomto case na nezaplatenie (tento rok sme sa fakt nikde kupat neboli a to nemame ziadny drahy, obycajny z mountfieldu za 100E, doplnky k tomu su drahsie ale stoji to za to... vlani sme kupili virivku a teda kupeme sa vonku celorocne... toto samozrejme necakaj hned ako sa nastahujete, to vsetko pride postupne, ale hlavne v tejto hnusnej korona dobe by som mozno prijala vacsi dvor... urcite nie len balkon a nejakeho fajciaceho suseda sprava, zlava, zhora a zdola... cize tolko za mna...
Jaj a este na zaver, aj na dedine mozes vychytit divneho suseda, ale ak mas vacsi pozemok, tak nemusis postavit hned vedla plota a ani sa neuvidite

jonnie
3. nov 2020

Ja aj muz sme byvali v domoch. Teraz je taky spokojny v byte...ze hoci ja chcem dom; pre dieta i sebarealizaiu...a ked bude tieto lockdown a karanteny...kusok vzduchu...ale zas...mame teply byt, tehlovka, susedov z boku nepocujem...vsetko byvaju po jednom. Az nad nami...byval tam stary pan...tiež sam...ale umrel a su tam mladi s 2 detmi. Akoze mam dieta....ale zufaly plac v noci, vysavanie o 23h...uz aj na mna dost. Takze je to...koho trafis. Pri kupe by som sa zaujimala, kto byva nado mnou.Vytahy su uz niekde prerobene, nemusia by vobec hlucne. Ja preferujem bytovky s malym poctom bytov. Vzdy hovorim...radsej o 2 suchych rozkoch, ako sa tlacit a hadat s niekym....

diqushqaa
3. nov 2020

Záleží aký byt.. ja som vždy hovorila, že do bytu nikdy v živote nepôjdem a hold teraz v ňom bývam. Ale úplne ma očaril na prvý pohľad, pretože to nie je typický byt ako v paneláku, ale prerobený byt z bývalej budovy škôlky. Priamo nesusedíme takmer so žiadnym iným bytom, takže žiadne zvuky nepočujeme z iných bytov. Vo vchode sme len dva byty, pričom ten druhý ešte nie je predaný, tak zatiaľ máme celú chodbu iba pre seba a nevieme si to vynachváliť. Nad nami je spoločná terasa, takže ani stade nám nehrozia nejaké susedské zvuky a párty tam zatiaľ nikto nerobil :D ale to by sme pár krát v roku aj prežili, ešte by sme sa pridali 🙂 Tak ak si nie si istá bytom, skús sa poobzerať po takejto možnosti niekde v okolí.

elementissa
3. nov 2020

@chouette0157 závisí od výťahu, my bývame na prvom, ako dieťa som bývala na prvom, môj muž celý zivot na prvom a hľadali sme byt na prvom (my sme dokonca vyvysene prízemie, takže všetci chodia okolo nás) a nikdy za tie 4 roky som výťah nepočula. Viac počujem susedine deti, čo sa na indianov hraju na schodisku a dupocu ako stado byvolov, ale výťah som nepocula nikdy. Je prerobený, odhlucneny, ma ticho dotvaracie dvere (neda sa s ním trieskat)... Ja napriklad počujem dieťa z vedľajšieho vchodu... Proste cez priečky sa to tak nejako nesie. Oni byvaju asi na 3om alebo tak, ale taky randal robí to dieta, že to pocujeme aj my, vo vedlajsom vchode na prízemí. Ale v našom vchode je tichucko. A náš ročný sa vie rozčuľovať riadne, ale vždy keď s ním idem von a stretnem nejakého suseda, tak každý jeden sa ma pýta, či to dieťa aj plakať vie, lebo ho ešte nikdy nepočuli

elementissa
3. nov 2020

A ešte k tej záhrade, čo čítam komenty nado mnou - závisí od toho, ako si zvyknutá. Ja som žila v RD, ktorý bol kedysi súčasťou veľkého hospodárstva a pri dome máme 2 obrovské záhrady... Fakt ze obrovské, ktoré by kľudne mohli byť pozemkom pre tri ďalšie domy, jedna z nich má rozmery 100x200m (to je ta najmensia), ta vacsia ma rozmery 450x200 (dlhá alej, vedľa nášho domu je na dĺžku našej záhrady celá jedna ulica, my to máme ako záhradu) a oproti domu mame ešte ďalšiu lúku, na ktorej je iba polospadnute humno, ktoré kedysi slúžilo na seno pre dobytok a to je takmer stvorec, 300x280m... Takže ja keď počujem slovo záhrada, tak sa mi chlpy ježia, lebo celé svoje detstvo som strávila tým, že som 3x do týždňa kosila tieto lúky. Na ktorých mimochodom nič nebolo... Prázdne záhrady
S mužom sa tiež chceme sťahovať a raz si kúpiť dom, ale teda bud celý pozemok vybetonujem alebo si kúpime dom kde na zadnej zahrade k domu pristavime letnu terasu a na zvyšok záhrady dám bazén alebo okrasny rybník... Momentálne som šťastná za to, že nič nemusím kosiť

budemmamca
3. nov 2020

@l_ubka podľa toho akých budete mať susedov a dupot počuť áno.da sa zvyknúť

lenuska9999
3. nov 2020

Všetko má svoje pre a proti. Ani život v dome není bez.. čokoľvek sa ti pokazí musíš si sama opraviť, treba veľa peňazí na opravu keď ide o strechu atď ( v bytovke na to existuje fond opráv), musíš sa starať o záhradu.l, kosiť atď. V bytovke máš zasa menej starosti čo sa týka opráv a nemusíš riešiť záhradu , ale zasa treba dbať aj na to, že tam žijú aj iný ľudia a treba byť k nim ohľaduplný, čo sa týka dupotania, kriku atď. No a či sa tam býva v pohode závisí hlavne od susedov, ale tí ti môžu robiť nervy aj v dome cez plot takže tak.

katkaseiner
3. nov 2020

@elementissa presne chapem tvoj postoj k zahrade... pre toto som ja chcela ist do cinziaka... ale sme v dome a v zahrade mi rastu max maliny, jahody a par byliniek 🙂

miamie
6. nov 2020

@katkaseiner wow super, a ak to nie je tajomstvo kde byvate? Obzeram sa po niecom mimo BA ( nejaky mini maly domcek), nechcem v ziadnom pripade ani dvojdom, teraz po skusenostiach si susedmi, hroza akych mame my susedov😁

katkaseiner
6. nov 2020

@miamie bývam v dedine 15 km od Nových Zámkov. Asi sa treba rozhodnúť kde približne chces žiť a či chces stavať alebo kúpiť už existujúcu stavbu. My sme nechceli za nič na svete stavať, otec mal po dedkovi záhradu - pozemok ktorý držal pre mňa...nikdy som v dedine byť nechcela, čiže do poslednej chvile len dúfal. Keď už to fakt vyzeralo že my tu určite nepostavíme tak ponúkol pozemok na predaj. To som ale nevedela a keď sme sa rozhodli a volali mu či je ešte pozemok aktuálny, bola to fakt posledná minúta. Len nech nezahovaram...ak máš možnosť pozemku ktorý netreba platiť, chod do toho. My sme najskôr chceli ísť bližšie k ba ale to boli pozemky od 30000€ nahor...to bola pre nás veľmi veľká počiatočná investícia..navyše otec mi dohliadal na stavbu a aj práce na nej....zháňal majstrov, dohadoval s nami a my sme zatiaľ zarábali v UK. Netvrdím že je všetko úplne tiptop, ale cez firmu by sme to cvakali možno ešte teraz

vulka
6. nov 2020

My sme v bytovke a je to super. Celkom fajn susedia. Starí aj mladí. Pri bytovke sme si urobili priestor na hranie pre deti(lano na lezenie, bedmintonové ihrisko), lavičky na posedenie, priestor na sušenie prádla i opaľovanie, zopár hriadok zeleniny, zopár hriadok kvetov, kompostér. V pivnici sme si zrenovovali obrovskú sušiareň na prádlo. máme tam taký "technický" priestor. Je tam náradie, zimujú tam kvety, máme tam kaďu na pranie kobercov. Na Vianoce si so susedmi vzájomne vinšujeme, vymieňame nielen recepty ale aj hotové koláče, záhradné plodiny, pomôžeme, keď niekto potrebuje. Každý máme svoje problémy(aj veľké), ale je to proste fajn v takejto bytovke s takýmito susedmi.

miamie
7. nov 2020

@vulka tak to je super. Co ja by som dala za takych susedov🙏❤

miamie
7. nov 2020

@katkaseiner ďakujem za odpoveď.
Smer Galantu NZ a okolie som pozerala, kedysi sme mali taky maly domcek v dedine kúsok od Podhájskej( teda babka s dedko mali, tam sme chodili na prázdniny). Do satelitu sa mi veľmi bývať ísť nechce. Zatiaľ sme v 2 izbovom byte v BA v okrajovej casti, kde kusok za domom mame les👍len radsej by som mala svoj klud, aj pre decka by to bolo lepsie, aj pre nasho psa. Len teda este vaham, lebo starsia si bude za chvilu vyberat strednu a mladsia pojde do skolky, tak aby som nemusela robit nonstop taxikara 🙂 a pozemok nemame, stavat si neviem predstavit, iba rovno kupit.

cubo2
8. nov 2020

Ja by som už nikdy do paneláku bývať nešiel. Som tiež z RD a urobil som tú chybu, že som kúpil byt uprostred paneláku. Celé zle, na ten hluk zo susedov sme si nezvykli, spávať so stuplami v ušiach, tŕpnuť s čím zas nad nami tresknú do podlahy, vŕzganie nábytku.. ono to dosť záleží aj od susedov a ich bytu, ak majú dlažbu alebo lacnú plávajúcu podlahu bez izolácie tak je to peklo. My sme si nezvykli, byť budeme predávať a staviame RD, kde budeme mať svoj zaručený kľud na oddych a spánok, nie tolerovať trieskanie od susedov

karmen118
8. nov 2020

My bývame v tehlovej bytovke a sme spokojní, steny sú hrubšie, izby majú vysoký strop, takže nepočuť každý zvuk, na každom poschodí sú len 3 byty a väčšina susedov sú dôchodcovia, takže máme vcelku ticho. A mali sme aj to šťastie že síce máme rohový byt, ale hneď na našej bytovke je nalepená ďalšia, takže dvojité steny - neuniká nám teplo z bytu a ako bonus nepočuť z tej strany vôbec nič, čo je super - lebo na tej stene máme obývačku aj detskú izbu. Muž býval s rodičmi v paneláku a tam bolo počuť úplne všetko, takže do paneláku ísť už bývať nechcel, čo ani ja nie. Dom sme zvažovali tiež, ale v tej dobe by to mal ďaleko do práce, tak sme do toho nešli, teraz pri malých deťoch a korone mi veľmi chýba záhrada, inak nič.

karoline454
6. mar 2021

No ono záleží co každému vyhovuje, někomu to nevadí bydlet v panelovém domě a někomu by to zase vadilo. My jsme se před rokem stěhovali do činžovního domu kde jsou jen 2 patra bydlení jsme našli teda tady http://www.eurobydleni.cz/byty/brno/pronajem/ bydlíme na okraji Brna a máme tady docela klid není to jak v 7.patrovem panelovém domě. Takže jsme spokojení ale záleží to co člověk od bydlení očekává, to je můj názor.