Chodí u vás Ježiško?

veve2410
14. dec 2014

Zaujímalo by ma či u vás chodí Ježiško alebo Santa.. pretože podľa mňa už je strašne veľa vecí amerických.. lízanky, krb z krabíc, medovníky- soby, a tak by ma zaujímalo či u vás chodí Ježiško alebo Santa. Mám brata 7 ročného ten ešte verí na Ježiška, ale už má veľa otázok. Včera sa ma pýtal prečo v televízii (americké rozprávky) majú nad krbom ponožky a prečo dostávajú darčeky do ponožiek keď mi tak dostávame na mikuláša. Už aj ja keď som bola malá som nechápala predstave ako može malý práve narodení Ježiško nosiť darčeky a predstava, že nejaký dospelý Ježiš nosí darčeky tiež nie je najlepšia. Preto možno aj ak u vás nosí darčeky Santa je to lepšie, ale u nás nosí Ježiško a nechcem bratom zničiť to kúzlo vianoc, a tak som mu to vysvetlila takto : Povedala som mu, že v Amerike nemajú Mikuláša, a preto dostanú do ponožky sladkosti ale pod stromček aj darčeky a nosí im ich Santa cez komín preto to majú nad krbom a pomáhajú mu soby a malý škriatkovia, ktorý balia darčeky. No a u nás to má Mikuláš a Ježiško rozdelené. Mikuláš nám dáva sladkosti a chodí v noci keď spia cez okno a Ježiško je hore, Ježiško vidí všetko či celý rok poslúcha, či pomáha a na vianoce mu pomáhajú anjelikovia a tý vyčarujú vianočné darčeky pod stromčekom, takže nemusí nikto chodiť cez komín. Zaujímalo by ma ako to je v druhých rodinách 🙂

misacina
14. dec 2014

Jasné že Ježiško a Mikuláš, Santa nech zostane v Amerike 😀

mawka
14. dec 2014

k nam nechodi. decka neuverili tymto vymyslom. ja som sa pokusala vymysliet, ze je centralne na severnom pole firma Vianoce s.r.o. a v kazdej krajine maju country manazera /jezisko, dedo mraz, atd/ lebo by to jediny clovek nestihal.
to zabralo na chvilocku. maly neveril od zaciatku. ako moze nosit jezisko darceky, ked bol dospely a ukrizovali ho. ako moze nosit darceky santa a obehnut v jeden vecer vsetky deti. pytal sa ze aj s casovym posunom by mu to kolko trvalo, atd.
Proste niektore deti ziju v tej rozpravke radi, niektore deti neuveria a idu otazkami do hlbky.
ono je to aj tak jedno. lebo vianoce su u nas o niecom inom. a to je dolezite 🙂 kazdy si dieta svoje pozna a tak by mal aj nejak prisposobit k tomu vysvetlovanie tychto veci.

bonaqa2013
14. dec 2014

moje deti verili ale len do určitého veku. Dcéra chodí do 3 triedy a už tým menším sestrám roztrubuje, že darčeky kupujú rodičia. A tie vyvaľujú okále a nevedia čo a ako.
Syn tiež veril ,ale v prvej triede im pani učit. povedala, že Ježiško nechodí, ale rodičia darčeky kupujú. Boli sme viacerí na učit. nahnevaní. potom keď učila o niekoľko rokov dcéru, tak to v prvej triede už nerozprávala. Až v tretej...

kubankakubanka
14. dec 2014

unás to muž vyriešil jednoducho ,povedal ten kto verí tomu ,že darčeky nosí ježiško tak mu ich nosí ježiško ,ten kto neverí tak tomu ich kupujú napr. rodičia. úplne jednoduché každý si vybral to čo chcel

henikav
14. dec 2014

@veve2410 pekne si to vymyslela, ty by si mohla aj rozpravky pisat 🙂 Snad si raz na toto spomeniem ked sa ma bude dcerka pytat

lucy125
14. dec 2014

U nas mal tomu moc nerozumie,ale určite Mikulaš a Ježiško,preto ten Betlehem pod stromčekom 🙂

maznacik007
14. dec 2014

u nas Jezisko Boh, slavi vtedy narodeniny /na Vianoce/ a kedze on sam je Laska a dáva rodicom pozehnanie aby oni mohli pracovat tak jeho narodenie oslavujeme tak ze si mi vzajomne davame darceky .... a zaroven pomáhame tym ktory nemaju zdravie ci pracu ..ja osobne vediem deti k tomu aby aj oni pripravovali darceky ci osobne ci si odkladali z vreckového a nieco kupili pre iných ....

ja uz mam ale teda vacsie deti ... a mame to takto ..

cervenaruza123
14. dec 2014

@veve2410 u nas stale chodil jezisko, lebo slavime jeho narodeniny a ako darcek mu davame svoje dobre spravanie, ze sme poslusni a on nam za odmenu donesie nejake darceky na potesenie. jezisko k nam chodil ked sme boli mali a verili sme tomu, aj ked sme boli velki a uz sme sa sami zapajali do tajneho nosenia darcekov (zahadne kazdemu pred vecerou treba ist na wc a kazdy musi chodit sam 😀)

olivia6
14. dec 2014

my sme sa rozhodli nase dieta neklamat a to ani v tejto otazke a teda darceky si davame ako rodina, lebo sa mame radi 🙂

sense
14. dec 2014

no zial ja som za divnu matku v tomto hlavne tu na MK, a moje dieta je chuda, lebo u nas sa od mala bude viest dieta k tomu ako to s tymi darccekmi chodi a o com su vianoce

mawka
14. dec 2014

@olivia6 suhlasim. mne to pride take ze milosrdne klameme deti svoje a potom im to niekto aj tak v skolke, skole povie ako sa veci maju naozaj. tiez som ako dieta nemala rada bajky. a kedze deti su ocividne po mne, tak im v nicom neklamem. u nas neni jezisko, dedo mraz, u nas nenosi deti bocian ani vceliky, ani deti nevyskakuju cez pupok von 😀 ale aspon mam neskutocne prakticke deti a detstvo maju aj tak pekne a carovne 🙂

mawka
14. dec 2014

@sense ratam, uz sme tu tri 😀 az tri 😀

silaviat
14. dec 2014

keby tak naozaj chodil jezisko... by sme mali o starost s darcekmi menej .. ale u nas bude chodit aj jezisko aj santa..kedze zijem v zahranici.. jedneho posle slovenska babka a druheho ucitelka z uk skoly za dobre spravnie samozrejme ze su to surodenci co si tak pekne pomahaju ... aspon tak to mam premyslene do buducnosti..lebo teraz je este malinka a jedine co vnima ze mlieko nosi mamka 😀

sense
14. dec 2014

@mawka boze aka som rada ...lebo minule sa mi dostalo ze co som za matku amoje dieta ake je cchuda ked nebude verit na jeziska....

mawka
14. dec 2014

@sense to nepocuvaj, to ja mam na tanieri stale, co som za matku, ked nechodi jezisko ani dedo mraz, ked neverime na mikulasa, ked nenosi deti bocian, ked neklamem zakazdym svoje deti, bla bla bla. to ja mam stale. ja sa na tom len bavim, lebo moje deti nie su ochudobnene o nic. ani nie su horsie ako tie, co veria na jeziska. a ani vychova nie je kvoli tomu horsia. proste nebalamutim si deti zbytocne.

lyzzy
14. dec 2014

Ja vám poviem takto....náš malý má 4 a celý Ježiško mu je ťažko ukradnutý....a zbytočne ho budem klamať že Ježiško donesie stromcek a darčeky a bla bla.....keď videl že stromčeky predávajú ujovia V teplakoch pred kauflandom tak na to prišiel....To isté s hračkami....takže nie...U nás nechodi ani Santa ani Ježiško.....moje dieťa je moc vnímavé na toto.

sense
14. dec 2014

@mawka tak ja si z toho nic nerobim, zijeme v multikulti krajine a ked bude od mala vediet co a ako nepride jedneho dna a nepovie preco u nas jezisko, u thomasa Samichlaus, u Joela Santa a u Ibrahima nikto.... 😉

mawka
14. dec 2014

@sense ale najlepsie, ze u vsetkych su to rodicia 😀 naco to komplikovat, nie? sak toto. aj u nas, v skolke, niektore detule ze dedo mraz, niektore ze jezisko, niektore ze rodicia. to je uz potom co? dokonca sa dokazu kvoli tomu hasterit tie male stvorenia. a jedini, kto im na to dava dovod su dospelaci, ktori ich krmia sprostostami.

lyzzy
14. dec 2014

@mawka
@sense... Môžete ma pridať na ten čierny zoznam?😀

mawka
14. dec 2014

@lyzzy vitaj 😀

vroni
14. dec 2014

@mawka, styri. Tiez som nepochopila, co je take super na Jeziskovi nosiacom darceky. Darceky si kupujeme (tvorime) navzajom, lebo sa mame radi, tesime sa, ze sme spolu a hotovo, nepotrebujeme na to "alibi"... Starsie dieta na Jeziska neverilo nikdy, mladsie to ma este hlboko v pazi, ale tiez mu klamat neplanujem....

lyzzy
14. dec 2014

@mawka... Diky.😉

vroni
14. dec 2014

tak pat, @lyzzy ma predbehla 😀

lyzzy
14. dec 2014

@vroni... Aj ja chcem byť konečne na nejakom zozname.😀

silaviat
14. dec 2014

no ale Mikulas naozaj chodi ... a mam i dokaz... moj ocino mal priezvisko Mikulas..ja som sa narodila na mikulasa a este i zavcas rano ako prekvapenie do cizmycky... takze nasho mikulasa nik netromfne... 😀 😀 😀 😀

vroni
14. dec 2014

@lyzzy, ved ja ti doprajem, si sikovnejsia 😀

olivia6
14. dec 2014

@lyzzy
@vroni
@mawka
@sense
nuz snazim sa mysliet dopredu a pocula som, ze niektore deti maju potom "odhalenie" na haku, ale niektore to beru velmi dramaticky a ich dovera v rodicov je otrasena. Kedze neviem, ako by to bralo moje dieta, neriskujem. Vraj sa potom s placom pytaju, "co este nie je pravda"? A toto ja absolovat nemienim...

bianca
14. dec 2014

@veve2410 u nas chodi Jezicko.Milujem coca cola kamion koli atmosfere ktoru prinasa ale u nas patria vianoce Jeziskovi.A mala konecne nevresti od strachu ako sa nam ten chlap dostal do bytu a ci nieje niekde sc hovany ked my vsetci sme spolu a zrazu zvoni zvoncek a pod stromcekom su darceky lebo i toto u nas bolo ze sme pol noci hladali vrazdiaceho schovaneho jeziska

terezka1947
14. dec 2014

...u nas chodi Jezisko...deti maju radi caro vysnivaneho,nelogickeho,niecoho tajomneho...a aj potrebuju este svoj svet-rozpravok,atd...patri to k urcitemu veku a nic na tom zle nevidim...kazde dieta raz pride na to ako to vlastne "chodi"...
ja som tiez verila na Jeziska a nijako mi to neuskodilo 😀 ...dokonca aj stromcek nosil Jezisko-co na tom,ze som casto videla rodicov ako ho v noci pred stedrzm dnom robia-brala som to,ze Jezisko...mozno s rodicmi,mozno s jeho pomocou...aj tak mi casom samej doslo,ze tie peniaze na darceky nie je tak jednoduche zarobit a proisporit a dakedy to asi aj ten "Jezisko zariadil"aby darceky podla mojich snov boli 😉
naco brat detom ich "carovno"...su to deti....a uz aj tak dospievaju skor...
moj ma 3r. a spolu sme pislali list Jeziskovi,co by chcel ....aaaa...caka 😀
takze,kazda si urobme ako chceme...su to nase deticky

usacek79
14. dec 2014

nie, u nas chodi odjakziva Dedo Mraz...