Čo sa robí na Bielu sobotu?

25daniela
18. apr 2014

Zaujimalo by ma, co sa robi na Bielu sobotu cez Velku noc. Neake zvyky, tradicie, zaujimavosti...

adri266
19. apr 2014

takze opat pozicane z netu:
Biela sobota

Je to posledný deň 40-dňového pôstu. Bielou sa volá podľa bieleho oblečenia tých, ktorí sú v tento deň krstení. Hovorí sa mu i deň svetla. Všetky činnosti, ktoré sa v ten deň dejú, smerujú k očiste duše, tela i obydlia. Ľudia sa pripravujú na večernú omšu a do tej doby musí byť všetko doma umyté a vyčistené. Večer sa oblečú do sviatočných šiat a idú na slávnostnú omšu - vzkriesenie. Tento deň je totiž dňom oslavy a velebenia zmŕtvychvstania Ježiša Krista. V kostoloch sa svätí oheň, svetlo i veľkonočná svieca - paškal. Táto liturgia je najbohatšou v priebehu celého roku. Hlavnými znakmi sú pri nej voda a svetlo. Znovu začnú zvoniť i zvony.

Podľa ľudových zvykov gazda vtedy nezabudol pokropiť vodou statok i kone, aby rástli ako z vody. Intenzívne sa tiež pripravovali jedlá, ktoré sa ukladali do košíka na posvätenie - boli to páska, šunka, klobása, hrudka, vajíčka, veľkonočný koláč.

U nas doma uz bolo upratane, takze sa cely den len pieklo, vyvaralo, pripravovali sa kraslice. Dnes je uz zvyk ist svatit v sobotu poobede, ale na dedinach sa to stale robi v nedelu skoro rano.

janinah
19. apr 2014

vidím,že ešte dosť ľudí nepozná ujka Googola 😉

acer11
19. apr 2014

nedáš pokoj 😀 😀

maria1989
19. apr 2014

pijem 😀

mata1001
19. apr 2014

Neviem ake zvyky sa robia na bielu sobotu ale ja som od rana upratovala, lebo zajtra pride svokra 🙂