Čo si myslíte o ľudoch, ktorí netriedia odpad?

20. okt 2023

Ahojte. Otázka je jednoducha. Čo si myslíte o ľudoch, ktorí neseparujú odpad? Malo by to byť u nás nejako sankcionované podľa vás?

simonah73
20. okt 2023

@zuzubb007 mozno by to bolo aktualne pred dobou zalohovania flias, ale teraz ked je vacsina flias zalohovana, tak si myslim, ze minimalne u nas je raz za mesiac dostacujuce.

nelinka15000
20. okt 2023

@zafir01
Tak to majú super vo vedľajšej obci, aspoň ľudia potom vidia, že sa oplatí triediť.

marca12
20. okt 2023

Nemyslim si o nich nic. Mna skor velke spolocnosti znepokojuju. A hlavne take,kde je vytvarane velke mnozstvo zbytocneho odpadu. Naposledy som bola v soku v Mc donalde. Chodim tam malo,ale nechapem logike,preco balia kazde jedlo zvast do obalu. Ked si beries zo sebou,chaoem. Ale tie jedla,ktore jes tam,naco ich davaju do obalu. Az mi zle bolo a viem,ze tam uz viac nepojdem a nepodporim ich

adrianasmolko
20. okt 2023

@simonah73
aj u nas tak odkedy sa zalohuje staci nam velky zlty smetiak a vyvoz 1x mesacne
horsi je papier ten beru raz za 4 mesiace no skladujeme na terase tak isto sklo

juliacenc
20. okt 2023

@jana_eyre_2 to je jedno, to bola len otazka casu kedy take komenty pridu

simonah73
20. okt 2023

@adrianasmolko my mame aj papier raz za mesiac vyvoz a ked sa nahromadi viac kartonov a nechce sa mi to trhat, tak to len rozlozim a odveziem priamo na zberny dvor.

alickapusinka
21. okt 2023

Robím tam kde sa triedi odpad a Slováci netriedia česť výnimkám. Veru nechce sa im sú lenivý nemyslím si nič načo škoda reči sa zaoberať s takými ľudmi. Jedine čo odbudlo sú plastové fľaše a plechovky lebo ľudia nosí do automatu ale ostatok je hanba. Donesú vo vreciach ľudia niektorý drzí a donesú naraz aj 20 vriec príde veľké auto a mi to mame vziať pretriedene ale ONI ľudia v nestráženej chvíli to tam nechajú a potom riaditeľ to dá vytriediť nám. Sú aj taký čo donesú aj plasty aj oblečenie aj zber papiera aj staré lieky aj staré kuchynské veci aj sklo donesú pomiešane a ak som sa jedného chlapa spýtala tak povedal že jemu je to jedno že načo sme tam že platí si odpad tak aby sme mali čo robiť. No katastrofa Slováci. A ešte sa stane že nám vynadajú že som ho upozornila že staré lieky ktoré nahádzal do vreca s hlúposťami že čo si to vôbec dovoľujem mu hovoriť že lieky nespotrebovane staré po záruke sa majú odovzdať do lekárne. Tak sme rôzni ľudia.

zuzka0605
23. okt 2023

@guliver19 ak je to povinnost, tak musi byt za jej neplnenie postih.aky je postih za netriedenie?????😂

hiro
23. okt 2023

@zuzka0605 Ze potom mas toto za oknom...

derdia
23. okt 2023

Nuz ked Ta uspokoji to, ze pred tvoj dom pride zlte auto pre plast, zelene pre sklo, a normalne smetiarske pre smeti obycajne a odidu niekam, kam ani nevies, spravit to co si myslis, ze spravia, a podla toho hodnotis, tych ktori neseparuju....zaujimave.
K tomu, len poviem, nie je vsetko tak ako sa zda, ze je.

1mata
23. okt 2023

Nech si clovek robi tak, ako uzna za vhodne

tiezjedna
23. okt 2023

@guliver19 sa ukľudni. Povinnosť by to mala byť na základe čoho? Že Jožko v parlamente zdvihol hrabličku za ďalší nedotiahnutý nápad? 😖 Povinnosť to môže byť vtedy, keď bude mať štát vytvorenú fungujúcu infraštruktúru pre separovaný zber. Rovnaká rovnica sa vzťahuje aj na debilný nápad so sankcionovaním🙄 Pozitívna motivácia (nižšie poplatky za vývoz odpadu atď), ktorá by ako jediná mohla reálne zafungovať, je téma, ktorá sa bezvýsledne rozoberá už minimálne desaťročie...

2006_1211
23. okt 2023

U nás zbierajú plasty a papier raz za mesiac a nemáme tu žiadne kontajnery kam by sme to mohli vysypať takže moc na výber ani nemáme

guliver19
23. okt 2023

@zuzka0605 dobre sa ti rehoce na vlastnej jednoduchosti??

zuzka0605
24. okt 2023

@hiro ak triedis, tak len pre svoj dobry pocit pravdepodobne. ja ti to neberiem, ak chces, rob to nadalej.ale mal by ti niekto povedat, ze je to zbytocna praca, pretoze to skonci aj tak na jednej kope. SR nema mechanizmy na spracovavanie vytriedenych surovin. triedime preto, ze EU nam kaze triedit.ci to vieme dalej spracovat, uz nejak nedomysleli.

zuzka0605
24. okt 2023

@guliver19 triedenie odpadu je len pre-medializovana tema.kto je viac ekologicky? ty co si kupis mrkvu v plastovej krabicke a vytriedis ju do plastu? alebo ja co si kupim volne predavanu mrkvu?? neber to doslovne, je to priklad.ale pointa je jasna.triedenie odpadu nie je taka dolezita tema ako riesenie obaloveho materialu a celkovej nadspotreby plastov, oblecenia a pod.kto je viac ekologicky? ty co si kupis 50 veci na oblecenie za rok? alebo ja co si kupim 3 a realne ich nosim?preto ja si nikoho nedovolim sudit v triedeni odpadu. takyto pohlad je kratkozraky.v tom spociva tvoja jednoduchost a zaslepenost.

zuzka0605
24. okt 2023

@hiro v nasej vlade velmi dobre vedia, preco netriedenie nesankcionuju. ak by sme pofotili ako sa suroviny spracuvavaju, hned by bolo vsetko jasne a boli by na smiech.preto nie je nic sankionovane.uz tu mas jasny dokaz, ze to nie je "ciste.

hiro
24. okt 2023

@zuzka0605 "pretoze to skonci aj tak na jednej kope" - ach jaj, ani neviem co na to napisat. Klamstvo? Pozri ak mas dokazy na tvrdenie ze vytriedene kontajnery plasty sklo papier kovy zoberu a vsetko to vysypu na skladku tak ich daj. A najlepsie rovno na policiu. Ja mozem tvrdit ze sa tieto kontajnery zbieraju pre specialnu rasu mimozemstanov lebo je to ich najvacsia pochutka. Asi tak doveryhodne je tvoje tvrdenie...

hiro
24. okt 2023

@zuzka0605 :D No a ze ja si kupim 50 veci na oblecenie za rok? :D Ani neviem kedy naposledy som si nejake kupil, mozno 7 mozno 10 rokov dozadu. Takze tie tvoje 3 veci za rok je mnohonasobne viac ako som kupil ja...

zuzka0605
24. okt 2023

@hiro to s mrkvou a oblecenim boli samozrejme priklady, ja to tam aj pisem, neviem ci si to nepochopil...

zuzka0605
24. okt 2023

@hiro ved ja nebranim nikomu triedit odpad.takisto nebran ty mne netriedit.a budeme zit v mieri😀ja nepacham ziadny trestny cin dokonca ani priestupok.ja mozem byt ekologicka v inych oblastiach, v ktorych ty mozno nie si.triedenie odpadu nie je jedina oblast ekologie ako sa ti mozno zda.

hiro
24. okt 2023

@zuzka0605 "ja nebranim nikomu triedit odpad.takisto nebran ty mne netriedit" - tak toto vyjadrenie je asi presne preco nas stat a vladari su aki su... Ignoranti sebeprospesni... nieco v zmysle: ja nikomu nebranim zit cestne tak nebran mne kradnut.

beronsche
24. okt 2023

@hiro triedenie odpadu by mala byt iba doplnkova tema k hlavnej a omnoho podstatnejsej a to NEVYTVARANIE odpadu.
Toto je klucove.
Tu, v tomto by mala byt osveta, vyvijany silny tlak ale nie len na koncoveho spotrebitela, ale najma na velke spolocnosti a obchodne retazce, tu by som prijala aj statne regulacie...

Lebo sa mozeme tvarit, ze staci odpad triedit a mozeme byt "v klidku", avsak pravdou to nie je.

muchotrafka298
24. okt 2023

@beronsche podla mna mas pravdu v tom, ze treba predchadzat tvorbe odpadu. Akehokolvek. Od plastovych sackov kde je balene vsetko az po recyklaciu nabytku alebo kobercov.

zuzka0605
24. okt 2023

@hiro nie je to to iste..lebo kradnut ma trestnopravny rozmer.triedenie odpadu nie.cize nie je to to iste.je to skor na urovni moralnosti" PRIKLAD.nepozdravis ma vo vchode.ja to povazujem za nemoralne, neslusne spravanie.ale je to tvoja vec a nestaram sa do toho, neriesim to, ake mas na to dovody.takisto nemusis riesit ci niekto triedi alebo netriedi odpadky.

zuzka0605
24. okt 2023

@muchotrafka298 samozrejme ze ma pravdu. predchadzat tvorbe odpadu by malo byt absolutne prvorade. ja si napr. nosim do pekarne svoje sacky.inak davaju kazdy kolac do ineho, jednorazoveho.stale nie je ziadna alternativa.nemaju povinnost pouzivat napr. papierove.

muchotrafka298
24. okt 2023

@zuzka0605 vidis a toto su tie male kroky, ktore moze urobit kazdy z nas. Ze si nevezmes plastovy sacok, ale mas svoj z ineho materialu a pouzivas ho pravidelne.