Čo ste nemali radi na "výchove" vašich rodičov?

edien
11. júl 2022

Teraz v pokročilom štádiu tehotenstva čoraz častejšie rozmýšľam nad tým,aké chyby nechcem robiť pri výchove. Neznášam slovo výchova,ale nejak to pomenovať musíme😅
Ja viem,že určite nebudem malého mlátiť varechou, nechám ho nech si vyberie krúžok aky on chce a hlavne budem brať vážne jeho názory. Toto mne najviac v detstve a dospievaní chýbalo. A ešte som ,,milovala,, keď ma nútili chodiť na rodinné oslavy ktoré neznášam od zakladky.

panelacikova
11. júl 2022

@edien ja keď počujem sloveso "patrí sa", tak mi vlasy dupkom stávajú. môj ex toto používal často (preberal od svojej matky) väčšinou v kontexte: patrí sa ísť pozrieť mamu na sviatky. patrí sa ísť pomôcť odviezť zemiaky (keby si poznala pozadie problému, rehotala by si sa ako koza.... pani, ktorá mala hneď pod bytovkou jednotu a žila sama, čiže kilo zemiakov jej vydržalo na mesiac (lebo sa stravovala v práci), žiadala od syna, aby jej pomohol previesť vrece zemiakov z mierne vzdialenej dediny (vrece = 50 kíl) - dodnes neviem, kto to pojedol.... takže ak počujem sloveso "patrí sa", no konečná 🙂

edien
autor
11. júl 2022

@catalin 👍 myslím,že keď vie že ju rešpektujete a môže sa s vami normálne baviť bude aj tá puberta fajn. Hoc by bola aj ťažšia,ale toto mne vždy chýbalo..Ja som preto hneď po SŠ zdrhla z domu,ale do iného mesta a potom aj do zahraničia. Tiež som si musela urovnať vsetko

beata_k
11. júl 2022

@panelacikova Jaaj by ma vystrelo keby ze sa opyta na milostnu scenu. 😄 Ale mam doma ukecanka, tak som zvedava kedy mi splechne medzi oci tiez taku otazku 🤣

pupava_lucna
11. júl 2022

@panelacikova Presne takto mne vysvetlili rodičia ako to je s tým Ježiškom .. že on dáva rodičom zdravie aby mohli chodiť do prace zarábať peniaze na darčeky.

A ja som inak neznasala, že mama v sobotu, keď som si dovolila spat dlhšie ako do deviatej tak nabehla do izby s krikom, že treba vonku robiť, že dokedy chcem spat, pripadne zacala vysávať 😀 ešteže som nebola typ, ktorý by bol do rana na diskotéke. Horšie je, že doteraz si nedokážem cez vikend dlhšie pospať kvôli tejto ‘traume’

beata_k
11. júl 2022

@edien Ano, presne taketo lzi som neznasala. Ale chapem ich. Chceli ma uchranit. No, ale co z toho ked mi bolo jasne, ze s lopatou sa na prechadzku nechodi 😆

panelacikova
11. júl 2022

@pupava_lucna joooj, ja by som aj spala, ale dcéra je nastavená na 7:00 na lieky, ktoré jej drvím (nedokáže prehltnúť) a tak vstávam prakticky denne najneskôr o 7 🙂

catalin
11. júl 2022

@edien aj mne chýbal rešpekt, všetko sa riešilo zákazmi, príkazmi, vyhrážkami. Necítila som podporu od rodičov, problémy som si riešila sama, alebo s niekým iným, nemohla som sa im zveriť. Dlho som bojovala s tým, aby ma prestali, ako dospelú, brať ako dieťa...teraz už je to dobré. Všetci sme dorástli do svojich rolí, ale bola to dlhá cesta. 🙂

saxana000
11. júl 2022

Tu budes sediet kym to nezjes..a mne sa chlpy jezili pri tekvicovom privarku a spenate.toto nikdy dcere nespravim...

hviera81
11. júl 2022

ja som neznasala, ked sa moji rodicia hadali, a ja si vzdy hovorim, ze radsej vychovavat dieta sama ako v takej dusnej atmosfere. odzrkadlilo sa to na mojich vztahoch.

diqushqaa
11. júl 2022

Este mi tak retrospektívne teraz dochadza co chcem robit inak.. mňa rodičia nechali vyplakat samú v izbe, ked ma hocičo trapilo, proste nikto za mnou neprišiel, nerozpravali sa so mnou o tom.. niekedy stačí aj jedno objatie a je opäť vsetko v poriadku ☺️
A teraz mam pocit, že mám problém hovoriť o svojich pocitoch, ako keby som sa to musela teraz učiť.. to sa snažím tiež pri dcére zmeniť a teda pracujem aj na sebe ☺️

edien
autor
11. júl 2022

@panelacikova 😂😂áno patrí sa ísť pozrieť mám tiež veľmi rada. Hlavne keď je to rodinný príslušník s ktorým absolútne nevychádzaš.
Môj oco tiež takto svojej matke vozil od zemiakov po 10kil múky(následne 9kg vyhodených aj s molami) a kadejaké absurdity. Kadečo navymyslala len aby došiel ale patrí sa to keďže je to jeho mama. 😂

edien
autor
11. júl 2022

@pupava_lucna ja si vyspavam kedy chcem a dokedy chcem vyslovene si to užívam keď mi kedysi nebolo dopriate.

edien
autor
11. júl 2022

@saxana000 áno..toto nutenie do jedla ako som už vyššie spomínala. Na hlavu padnuté podľa mňa. Mne bolo vždy strašne zle potom a napr raz som musela zjesť mäso také hnusne bolo a ja som si to popchala do líc len nech mi dajú pokoj. Ako teraz to znie asi smiešne,ale nerozumiem aký to malo zmysel. No a mäso nejedavam dodnes.

jana_eyre_2
11. júl 2022

Ja som mala veľmi rada mojich rodičov, myslím že boli dosť pokrokovi až kým otec nedostal porážku.. nepamätám si nič čo by som im mohla nejako vyčítať... Jediné čo som naozaj nemala rada bolo, keď hovorili o mne v mojej prítomnosti akoby som tam nebola.. tým myslím napr.navsteve, že čo som povedala.. potom som nemala.rada keď som revala (áno bola som urevane decko a pamätám si že dosť dlho ma to drzalo) a mama mi povedala "pozri ako sa na teba pozeraju" z tohoto podľa mňa mám stále pocit že niekto sleduje moje reakcie a myslím stále na to aby som nikdy nereagovala nevhodne.. je to celkom otravné, myslieť stále na to čo si myslia ostatni.. v hlave viem že mi to môže byť u zadku, ale proste nie je.. sama som tak však svojim deťom povedala, hoci potom mi to bolo ľúto a snažím sa toho vyvarovať..

edien
autor
11. júl 2022

@diqushqaa ja som tiež revala zatvorená v izbe a nič z toho. A keď som im aj povedala čo má trápi nemalo to zmysel. Dodnes to tak je. Radšej si všetko poriesim sama čo sa týka emócií. Sranda ako keď začneme rozmýšľať čo všetko nám vadilo a čo nám ublížilo tak je celkom toho dosť. Aj keď zrejme väčšina rodičov to nerobila úmyselne,ale ja to detstvo vnímam ako dlhoročné obdobie plné zákazov a rozkazov bez možnosti ukázania mojej osobnosti a prezentácie názorov. Ja si to strašné užívam že dlhé roky už nežijem s nimi a môžem si robiť čo chcem. Aj také blbosti že si pustím tv kedy chcem,pospim poobede atď..

majlo1234
11. júl 2022

Mne doteraz lezie na nervy panbickarenie mojej mamy, svojim detom chcem nechat slobodnu volbu vierovyznania a nie ich donekonecna otravovat ***jovinami. A este mi vadil nefungujuci vztah mojich rodicov, tiez mam z toho traumy doteraz, bud laskava domacnost s oboma rodicmi, alebo budem sama

mima1
11. júl 2022

Ja si pamatam len navstevy co ma total nudili. A pod porozpravat tete ujovi nieco… 🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️
A potom som brutal neznasala ale ze uplne najviac ked som rano vstala este pyzamo neumyta a uz nieco robit treba vysypat kos,chod do obchodu atd… to by som fakt ze vrazdila 🙈 rano som potrebovala ticho klud. Uplne ma to vedelo vynervovat strasne.

edien
autor
11. júl 2022

@mima1 áno toto su pre mňa nepochopiteľné veci ...ďalšie😅ja som sa neraz zatvorila v izbe a naši mi došli zaklopať že pod pozdraviť a pod. A keď to bol niekto úplne cudzí napr ich kolega.
A tieto rozkazy čo všetko treba robiť hneď po zobudení som tiež milovala. Ako som písala vyššie o 8rano budíček a dávaj povely. Prezlec sa z pyžama ideš vysávať, atď atď. Úplne ako keby som bola nesvojpravna osoba čo len čaká na povely. Asi ich tak rodičia tiež cepovali alebo o čo tu ide.Toto ja robiť nebudem.

mima1
11. júl 2022

Alebo ked som v 18tke a neskor niekam sla a chcela mi mama prikazat ze o 12tej budes doma😂😂😂. Raz som prisla o 12tej na druhy den. Pripadne som bola dohodnuta s babami ze ideme von a z nicoho nic ze nikam nejdes… 🤦🏼‍♀️ Ked tak premyslam asi by sa naslo toho mega vela

diqushqaa
11. júl 2022

@edien ano, to presne pociťujem ako som sa odsťahovala, že konečne si môžem žiť podla svojich predstáv ☺️ taka sloboda a pokoj
Materstvo mi prinieslo už vela Aha momentov a to ma dcerka len rok a pol 😁 dalsie babo na ceste, tak snad sa mi podarí naďalej pracovať na zlepšení 😁
Ale teda napriek všetkému svojím rodičom nezazlievam aki boli, beriem to tak, že každý koná tak ako najlepšie vie v danom momente ☺️

edien
autor
11. júl 2022

@diqushqaa ja ešte len čakám prvé, no často sa nad tým veru zamýšľam. Ani ja našim nezazlievam oni sami uznali časom že niektoré veci mali robiť a riešiť inak. No za mnohými si samozrejme ďalej stoja. Čas sa už aj tak nedá vrátiť späť tak to je fuk. Uvidím akým rodičom budem ja to je najpodstatnejšie.

diqushqaa
11. júl 2022

Veru tak, pravdu máš ☺️
Aj mne teraz ocino hovorí že sa mu páči ako malu nechám skúšať všetko samú, ze jej stale nestojim za zadkom, akože pozor davam ale snazim sa taky zdravy postoj k tomu zaujat, lebo tiez to pramení z toho, ze mamina bola na mna moc ustrachana, ze padnem, ze sa udriem, nieco sa mi stane..
A moj pud sebazáchovy je brutalny, ja mam strach teraz z bežných vecí ktore neviem 🤷 a to nechcem, aby malá mala.
Inak fakt sa toho nazbiera dosť 😁😁 co mením 😁

nairia
11. júl 2022

@edien ja som zacala citat knizku "toto mali citat nasi rodicia" a uz na prvych stranach som zistila, kolko blbosti sa na mne moji rodicia dopustili. samozrejme, ze mnohe veci robili v dobrej viere a vseobecne hodnotim ich vychovu velmi kladne, ale neznasala som a vazne dufam, ze to nebudem robit, ked ma mamina nutila pred navstevou spievat/hrat/tancovat... proste to "a ukaz ako vies toto"... ja som bola hanblive dieta dost (paradoxne som roky tancovala a fakt som podium zboznovala), a neznasala som to, bolo mi to neprijemne, jak sa tam vsetci tvarili ake je to uzasne a neviem to popisat, pamatam si ale tie pocity dodnes a to som bola maly fafrnok.
a este som neznasala, ked na jednej strane som sa mala zdoverovat so vsetkym a tak, ale akonahle som sa zachovala nejako, ako sa mojej mamine nepacilo, tak ma zacala karat, ze co som urobila alebo povedala, som nemala urobit alebo povedat a namiesto toho som mala urobit alebo povedat to ci ono. tak som sa casom naucila velmi filtrovat informacie, ktore jej sprostredkuvam, lebo to robi dodnes.
a napada mi este jedna vec, ze stale do mna hustila aka mam byt priebojnejsia a nemam byt taka skromna a nebat sa sa za seba postavit, ale to, ze vlastne ona vzdy ma zabrzdila, ked som chcela povedat svoj nazor, ze vzdy sa dalo nieco urobit lepsie a vzdy ma porovnavala s tymi lepsimi, to asi nevie, ze za to moze ona. ze chcela nieco, ale vypalilo to opacnym koncom, cize dodnes sa nepozriem na to, co som dokazala s tym, ze som pysna na seba a mozem sa tym pochvalit, ale pozeram sa na to ako na splnenu ulohu a uvedomenie si, ze vlastne az take extra to nie je, lebo tam vonku su dalsi Xkrat lepsi ako ja...

sparrows
11. júl 2022

Niektorí rodičia radi zneužívajú svoju “moc” a dávajú svojim deťom najavo, že sú “malí páni”. Proste všetko musí byť podľa nich, inak nastanú konflikty

autumm
12. júl 2022

Ja som neznášala sledovanie. Kde ideš kam ideš, do 9 si doma. Strata sukromnia. Častokrát nabehla moja mama a upratovala mi moje veci, oblecenie do skrine, knihy do skrinky..cítila som to ako obrovský zásah do môjho súkromia. Naberanie jedla na tanier,ako keby som bola neschopná. Pri veľa veciach to bolo tak ze urobila danú vec v zmysle ukaz ja to viem lepšie ako ty..a toto robila do mojich 25 rokov!! Mala som už z toho zdravotné problémy. Bolelo ma brucho zo stresu. Nedovolila mi žiť svoj život. Až som raz utiekla z domu k frajerovi.. vydala som sa, mame uz aj dieta a ja konečne žijem a robím si kedy chcem a co chcem.

edien
autor
12. júl 2022

@nairia ďakujem za tip to idem veru pohľadať mám rada takéto knižky.

edien
autor
12. júl 2022

@sparrows no veru je to tak,ale keby sa niekto tak správal k nim tak už by bolo zle nedobre.

edien
autor
12. júl 2022

@autumm áno toto poznám tiež, ja som išla vonku a hneď nabehla do izby a prekutrala všetko. Pozerala do skríň,postele kabelky prehľadala. Ale toto robila aj bratovi neviem ani prečo a má(me) s tým problém dodnes. Aj v PC sa mi hrávali a pozerali fotky čo som tam mala uložené. Naj bolo keď mi otvárala list od môjho ex nad parou🤦Keďže už 14r s nimi nežijem už nemá taký dosah,ale stará sa do všetkého veru stále a vyzveda súkromné veci. Pozná sa s mojou kolegyňou a predstav si že keď niesom v robote hneď otázky prečo ...alebo riešia ako mi to tam ide. No ako celé zle a mohla by som pokračovať. Snažila som sa s ňou mať kamošsky vzťah ale min rok to tak prehnala,že už jej nikdy nič nepoviem z môjho súkromia. To ani nejdem rozpisovať ale bola to sila. Skoro ma rozdrapilo od nervov.

zazrak1991
12. júl 2022

Že sa občas kričalo neprávom ,alebo prehnane , alebo som aj dostala ,aj keď niekedy som si nezaslúžila ,alebo aspoň nie toľko . Bohužiaľ niekedy aj mne ujde ruka ,alebo kričím za úplnú hovadinu ,ale mne je to potom naozaj ľúto a normálne sa synovi aj ospravedlním , čo naši nikdy v živote neurobili . A pritom taká maličkosť . Tak isto sa mi nepáčilo že keď mali medzi sebou problém tak to riešili pred nami ,kľudne vykrikovali a potom bola nervozita a zlá atmosféra . Ja sa snažím od toho malého uchrániť a aj keď sme s mužom pohadani ,on to nejak veľmi nepociťuje.
A ešte ,dosť mi neverili ,veľmi na krátko ma držali a potom keď som chcela odísť z domu bývať s priateľom (už mužom ) keď som mala 21 tak boli že cooooooo prečo tak skoro ...

diamond007
12. júl 2022

@edien ako zle sa to tu číta ☹ pritom takmer všetci rodičia chcú pre deti to najlepšie