Čo ste nemali radi na "výchove" vašich rodičov?

edien
11. júl 2022

Teraz v pokročilom štádiu tehotenstva čoraz častejšie rozmýšľam nad tým,aké chyby nechcem robiť pri výchove. Neznášam slovo výchova,ale nejak to pomenovať musíme😅
Ja viem,že určite nebudem malého mlátiť varechou, nechám ho nech si vyberie krúžok aky on chce a hlavne budem brať vážne jeho názory. Toto mne najviac v detstve a dospievaní chýbalo. A ešte som ,,milovala,, keď ma nútili chodiť na rodinné oslavy ktoré neznášam od zakladky.

edien
autor
12. júl 2022

@diamond007 áno to je pravda,ale môžme sa poučiť z ich chýb. Ja mám našich rada,ale proste xy veci neviem pochopiť dodnes načo to bolo dobré.

vlastnynazor
12. júl 2022

@edien bolo toho vela, ale co vidim nielen doma ale i bezne na ulici - ked sa dietatu nechtiac nieco nevydari, tak rodic zacne vrieskat po dietati, akoby to urobilo narocky.
Napr.raz som takto isla do roboty, cesta i chodnik bola zamrznuta, oproti isla matka s dietatom, ze nech sa ponahla, dieta teda zrychlilo krok, smyklo sa mu a matka zacala po nom ziapat, ze ma davat pozor.

edien
autor
12. júl 2022

@vlastnynazor no toto tiež nechápem. Myslím,že mnohí to proste nezvládajú absolútne. Jedna nemenovaná žena od nás z rodiny má malé dieťa a než otehotnela tak chcela tri deti. Ako mal malý polroka zhodnotila že dve budú stačiť a teraz ako mal rok a pol zas že už ďalšie nechce. Zakaždým keď chce malý ísť napr za inými deťmi alebo je s ním na prechádzke a zdvihne nejaký papierik zo zeme tak spustí naňho vreskot a raz ho pri mne zdrapla tak za ruku že chudák spadol a potom už len bol plač. Dáva ho stále na stráženie a chodi v kuse s kamoškami na vínko. Takže treba si naozaj rozmyslieť či chces alebo nechceš dieťa. Lebo to je hrôza takéto nervacky..bezdôvodne kričať,hádzať scény a trestat

slniecko66
12. júl 2022

@edien necitala som vsetko co si pisala. Len ma zaskocilo.
Mama bola spion vsetko ti prehladala.
Ty nebudes svoje dieta vobec kontrolovat nechas ho dajme tomu v 15tich nech si robi co chce?
Jednoducho chcela mat tvoja mama prehlad ci sa nestykas s nespravnymi ludmi.
Alebo si nechala brata sameho pred dverami. Tiez by som sa nastvala. Ale zas nemyslim si, ze ta bitka bola spravna.
Nutili ta jest.
Ked tvoje dieta nebude mat rado napriklad zeleninu a ovocie tak nevadi? Mavnes rukou. Ved su v nom vitaminy..
Mne to pride tak, ze tvoji rodicia ta miluju. Snazili sa robit spravne veci len ty si to videla inak a preto mas na nich tazke srdce..

edien
autor
12. júl 2022

@slniecko66 nezdá sa mi v poriadku hrabať sa niekomu v izbe robila to aj keď som mala napr 8rokov nielen v puberte. Takže nie,nezdalo sa mi to normálne a keby tam bývam do 25r tak by to isto robila stále. A mňa naozaj nemala dôvod sledovať. Ona sleduje aj susedov ich profily na FB a počúva za dverami napr..proste nenormálne zvedavosť podľa mňa už možno hraniciach s nejakou diagnózou
Čo sa týka jedla tak určite nebudem nútiť jesť niečo, z čoho dieťa zvracia. Ale samozrejme každý má na to iný názor a nech si robí po svojom a v rámci svojej spokojnosti.🌸

edien
autor
12. júl 2022

@slniecko66 o Tom že má majú radi a ja ich ja nepochybujem.

slniecko66
12. júl 2022

@edien uvidis sama na sebe ake to bude byt matkou. Casto si nieco naplanujes a vysnivas a potom realita bude uplne ina.
Mne maminka tiez sledovala dennik. No a? Vobec to neberiem tragicky. Mali sme uzasny vztah a bola to najlepsia mama na svete. Ani by ma nenapadlo sa hnevat na nu za to.

edien
autor
12. júl 2022

@slniecko66 samozrejme že uvidím čo bude. Ja som si denník nepísala radšej,pre mňa je to úplne cez čiaru čítať si niekoho denník. To si veľmi tolerantná osoba.

slniecko66
12. júl 2022

@edien ako som pisala. Uvidis 🙂 ak ti dcera nepovie vsetko napriklad budes mat podozrenie, ze jej v skole niekto ublizuje.. tak si myslim, ze si ten dennik precitas aj ty.

evulienkaslx
12. júl 2022

neznasala som klamstvo a to neznasam dodnes, radsej akukolvek pravdu, porovnavanie s inymi, ten uz vie to a ty nie, bagatelizovanie potrieb a pocitov

oblecenie99
12. júl 2022

Je toho viac.. a pociťujem následky tej podľa nich famóznej výchovy dodnes,ako dospelá.. na čo som už úplne zabudla, a teraz sa mi to vracia, keď mi to pripomínajú v súvislosti s mojim prístupom k môjmu synovi. Napr. že keď v noci zaplače a chce prísť ku mne, iba sa pritulit (ma dva a pol roka), tak si ho nemám brat k sebe do postele a zvykať ho na to. Nikdy im nezabudnem, ako sme im so sestrou, ešte úplne maličké, plakali pred dverami spálne a búchali na zatvorené dvere, aby nás pustili k sebe,lebo bola hrozna búrka, blesky, elektrina vypadla a my sme sa strašne báli. Dvere zostali zamknuté. Viackrát sme už neskúšali. Oni mi z hrdosťou dávajú kázne, ako nás zvládli,že my sme ku nim do postele nevliezli. Alebo ako sme v horúčave v lete išli na svadbu a čakali na sprievod ženícha, pred nevestinym domom, mala som tak 6 rokov cca, odobierka trvala celú večnosť a my sme boli so sestrou strašne smadne.. bolo tam pohostenie, jednoduché občerstvenie pre svadobčanov, my sme sa však nemohli napiť ani vody, lebo sa to nepatrí a musíme vydržať až do konca odobierky, obradu a potom sa môžeme napiť na hostine. Minule mi môj otec urobil prednášku,že načo dávam synovi piť počas jedla, lebo potom bude vymýšľať pri jedle a on nám ako deťom nikdy nedovolil piť počas jedla a vedel,prečo to robí. Tak som mu na to povedala,že áno,presne sa na to pamätám, nevedela som sa dočkať,kedy už budem dospelá a budem sa môcť napiť počas stolovania,doteraz neznášam jesť "na sucho". Keď sme boli na návšteve, a núkali nás s hocičím (zákusky,pitie a pod.) očakávalo sa od nas, že to odmietneme, proste majú nejaku debilnu, pre mňa nepochopiteľnu mániu, že ponúknuté sa má odmietnuť,nechápem. Boli sme len deti, ktoré mali poslúchať na slovo,byť vzorne, dobre sa učiť,nevymyslat,nerozmýšľat,nech je všetko tip top navonok, lebo veď čo by povedali ľudia...dvíha ma zo stoličky,keď čítam na sociálnych sieťach múdrosti ich rovesníkov či starších na výchovu "dnešných mamičiek".

edien
autor
12. júl 2022

@slniecko66 no napríklad môjho brata šikanovali,niekoľkokrát sme to povedali našim a nič z toho. Neriešili to. Takže neviem neviem. Ale chápem ako to myslíš, budem sa snažiť aby mi syn povedal všetko aj nepríjemné veci veď aj tie patria k životu.

marzuz89
12. júl 2022

@belllinka u mna praveze plati, ze ak sa mi nieco nepaci, neopakujem to na svojich detoch a ak si nieco nastavim, tak to dodrzim ❤️

edien
autor
12. júl 2022

@oblecenie99 fúha, tiež krásne príklady. To s tým jedlom na oslave tiež poznám ale z inej stránky. Keď bola oslava u nás tak tie najkrajšie koláče a chlebíčky sme nemohli jesť my sme mali nachystané nepodarky v kuchyni🙄ono to nieje žiadna tragédia,ale ide o princíp. Naši sa tiež stále oháňajú výchovou že ako treba deti usmerňovať atď a keď na nich zazriem tak radšej prestanú lebo si uvedomujú veľmi dobre,že mnohé veci prehnali. Aj ja pociťujem následky dodnes..tak asi ako každá osoba čo mala takéto skúsenosti. Ja osobne oslavy neznášam,nerobím ich a takisto ani samotné návštevy. Radšej idem niekam von posedieť atď. No je toho dosť naozaj keď začneme nad tým rozmýšľať.

basska_b
12. júl 2022

Joj , je to tazke. Ked je clovek unaveny, nervozny z niecoho , pretazeny... tak porobi vela chyb. ALE... vzdy mame 99 dalsich sanci to urobit dobre. Netreba sa hanbit prijat emociu, ospravedlnit sa... moji rodicia boli super a chapem aj chvile, ked nevladali vysvetlovat alebo im rupli nervy. Vekom a skusenostami vela clovek pochopi.... a je vdacny...

sparrows
12. júl 2022

@edien presne! Niektorí sú hrozní pokrytci

mikadooo
12. júl 2022

@edien 😂 to je také milé, tieto "dopredu" plány 😁😁😁. Nuž, držím ti palce, nech ti tvoje pevné zásady vydržia.

mandzula
12. júl 2022

Mne sa nepacilo, ze si mama zo mna urobila butlavu vrbu a namiesto toho, aby sa s mojim otcom rozisla, len na neho furt somrala. Potom som nevedela, ako sa mam k nemu spravat, snazila som sa pred nim mamu branit. Takze v prvom rade ich model zitia je pre mna velkym cervenym trojuholnikom, ze takto sa to fakt nerobi a ze ostavat spolu vraj kvoli detom je totalna hlupost, ktora v konecnom dosledku vedie k tomu, ze si ich nevazim. Otca preto, ze bol, aky bol a mamu preto, ze mu to tolerovala, nechala nas v tom zit. A som na seba hrda, ze som sa s prvym muzom rozisla, nenechala som sa obalamutit, ze mam vydrzat kvoli dcere, a teda dufam, ze som jej isla a nadalej idem dobrym prikladom.

proximaa
12. júl 2022

@edien ja este odporucam Nevychovu. Nie je to nic mega prevratne, ale pekne zosumarizovane. Take principy,brat dieta ako partaka, pocuvat ho a jeho potreby a pocity, nastavit hranice a pritom nechat slobodu. Mne to dost pomohlo, lebo tiez som mala v sebe tie vzorce vychovy od rodicov

sima1415
12. júl 2022

Ja som neznášala keď som spala tak buchotali a ziapali ale keď spali oni tak som musela byť tichšie ako myš

miahavash
12. júl 2022

Ja som už ako dieťa hovorila ze nebudem ako moji rodičia 😂 a chvalabohu sa mi darí. Nemlatim deti za kazdu sprostost (na rit dostali ale popocitam to za 7 rokov asi len na jednej ruke) ucim ich hygiene od malicka (to nasa matka mala u riti ze a sak co to su len mliecne zuby) ulohy robime spolu a ak niecomu nerozumie nedostane trest . Moja mama vravela "co v tej skole robis ze nerozumies" tak isto si nejdem praktiky ako rešpekt dosiahnes zaručene len tvrdou výchovou. Objatia u nás boli tabu tak isto ako slova lubim ta, mam ta rada, chvála? Ani neviem co to je 😂 my sme boli taky studený odchov 😂 takže ja som zaručene vedela co áno a co nie vo výchove mojich detí. To ale neznamená ze ja ako rodič chyby nerobim.

maribell
12. júl 2022

Ja mám tiež hrozné spomienky s jedlom. Celkovo som nechcela veľa vecí jedávať, tak som musela aj na silu. Niekedy som od obeda sedela aj do šiestej do večera pri tanieri, lebo "nepohneš sa odtiaľto kým to nezješ" 🙄. Raz som dokonca lepila cestoviny zo spodu stola aby som ich už nemusela jesť 🙄. Dodnes nemôžem niektoré jedlá ani cítiť 😵. Bežne som sa aj povracala. Napchávali ma prípravkami na podporu chuti do jedla, rôznymi nutridrinkami, miesto toho, aby mi urobili jedlo, ktoré som mala rada 🤦. Toto ja svojim deťom veru nerobím. A keď niečo nechcú jesť tak hneď rodičia idú po mne, že "vidíš? To je to tvoje, že nemusia nič jesť " ... No keby len tí vedeli, čo som všetko povymýšlala, aby som nemusela zjesť.
@miahavash .. och, presne som si spomenula na moje detstvo a na "studený odchov" ako píšeš 😔. Raz som dokonca mame povedala, že ju ľúbim, lebo som závidela kamoškam aké majú mamy a ona sa na mňa ostala iba pozerať. Bez odozvy.

drahusa333
12. júl 2022

@edien asi podceňovanie od mala mi dost ublizilo, od rodicov, od babky....vzdy som vyrastala s pocitom ze sestra je mudra a ja nie, jej vsetko islo, mne nie....a ked ma nieco zaujimalo nepodporili ma v tom, sestru ano. Sme dost rozdielne povahy, a ozaj segra bola vzdy super aj oblubena a mne veci nesli lahko takze aj sebavedomie bolo inde.bola ina doba, cize verim ze moje deti zomna tento pocit mat nebudu

zuzanalila20
12. júl 2022

@catalin Och to znie krásne 💙 veľmi rada čítam také pekné slová. Si dôkazom, že sa dajú zlomiť vzorce výchovy a robiť to lepšie 🙂

zuzanalila20
12. júl 2022

@mikadooo Tak mne tiež hovorili, že mi tie plány dlho nevydržia, keď zistím, aká je realita života s dieťaťom, a vieš čo? Vydržali 🙂 Vyžaduje si to nesmierne veľa práce na sebe, ale dá sa to. Niektorí ľudia budú navždy len zhadzovať idey iných, dôležité je naučiť sa, že to vypovedá o nich, nie o tom človeku, ktorého sa snažia zosmiešniť.

rakso
12. júl 2022

@edien fuuuuha, no tak toho by bolo na celú knihu 😃 nemohla som chodiť na žiadny krúžok, lebo to bolo drahé, oblečenie, hračky, jedlo, vždy všetko len to, čo mama vybrala, hold ona platila, tak ona povedala, čo sa mi páči a čo potrebujem, stále som musela strážiť sestru a stále jej ustupovať, variť som sa naučila sama na internáte, nikdy nebolo dosť dobre upratané, umytý riad, povysávané, ona by to urobila lepšie a rýchlejšie, tiež nás nikdy nebrali vážne, veď sme iba deti, my o tom nič nevieme, ale ani nám to nikto nevysvetlil, aby sme teda vedeli, samé príkazy a zákazy, príkazom sme mali dokonca aj zábavu, dovolenku, oslavu atď. atď.
ale tak teraz to už neberiem nijako v zlom, jednoducho robili, čo vedeli a všetko len v tej najlepšej viere, že je to pre mňa a sestru dobré. Ja ai tiež hovorím, že určite nebudem ako moja mama, ale tomu sa asi nevyhnem 🤷‍♀️ len dúfam, že keď sa mi to stane, tak ma na to muž stihne upozorniť 😅

komplikovana
12. júl 2022

Myslim si, ze rodicia robili co mohli, nemysleli to zle. Oni zase nejake veci odkukali od svojich rodicov. Mama spominala, prvorada bola robota okolo domu, statku a az potom domace ulohy. Preto od nas vyzadovala poriadok- a tie pracovne soboty 😁 ine bohuzial nepoznala. Tiez som studena vychova, objimat sme sa napriklad zacali az neskor, ked sme odisli z domu do skol. Az teraz si uvedomujem, ako clovek musi na sebe zamakat, ked chce odstranit niektore svoje problemy, ktore maju korene v detstve.

simcavesela
12. júl 2022

@edien ja som neznasala, ked mi bolo nieco slubene a nedodrzalo sa to…ci uz vylet, hracka, navsteva cokolvek… preto ked nemozem splnit slub, tak ho nedavam… sposobilo to vo mne nedoveru voci rodicovi.

edien
autor
12. júl 2022

@maribell no tak ja som okrem toho že som si ,,schovala,, mäso do líc tak urobila odpadkový kôš aj zo záhrady. Keď sa jedlo vonku tak keď sa dalo hodila som to nejak ku plotu do vysokej trávy. To spojenie ľúbim ťa som v živote nepočula od našich, to že má majú radi mi povedala mama až v dospelosti keď som jej to vyhodila na oči.Akoze nie priamo toto ale iné situácie. No nepociťovala som to tak.

nurielka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz