Čo za pavúka sa mi objavil v izbe?
😳Skoro som infarkt chytila ked to vybehlo.Ja ze tarantula ma takych 5cm.A boze prosim povedzte mi ze nemoze mat nikde rodinu.(ze si nezaklada)….Bol v izbe kde sa spi…
Stručné zhrnutie
- V diskusii bol pavúk vo vnútri bytu identifikovaný prevažne ako kútnik domový / strehúň škvrnitý, ktorý je veľký, rýchly a môže vyzerať desivo v obytnom priestore.
- Strehúň škvrnitý / kútnik domový podľa účastníkov žije v zemi a dierach, často vniká do domov na jeseň a je najaktívnejší v noci.
- Navrhované riešenia zahŕňajú identifikáciu cez Google Lens, mechanické odstránenie (chytenie do pohára, vysávač, mačka), prevenciu (sieťky na oknách) a chemickú ochranu spomenutú v diskusii (Biolit).
Q: Ako rýchlo a ako presne identifikovať pavúka nájdeného v byte?
A: V diskusii účastníci používali Google Lens na identifikáciu a druh bol označený ako kútnik domový / strehúň škvrnitý; charakteristiky spomínané v debate zahŕňali veľké rozmery a rýchly pohyb.
Q: Sú kútnik domový / strehúň škvrnitý jedovaté druhy?
A: V diskusii bola uvedená informácia, že strehúň škvrnitý nie je jedovatý.
Q: Odkiaľ sa takéto pavúky do domácností dostávajú?
A: Účastníci uvádzali, že pavúky vyliezajú zo zeme, žijú v dierach a môžu vniknúť z pivnice, záhrady alebo kvetináčov; častejšie sa podľa diskusie sťahujú dovnútra na jeseň.
Q: Aké praktické metódy na odstránenie alebo zamedzenie vstupu pavúkov fungujú?
A: V diskusii spomenuté metódy zahŕňali chytanie do skleneného pohára a vyvedenie von, použitie vysávača, mačku ako prirodzeného predátora, sieťky na oknách a sprejovanie insekticídom Biolit.
Q: Ako rozpoznať mláďatá kútnika domového v domácnosti?
A: Mláďatá sú podľa používateliek opísané ako „malé bodky“ ktoré behajú veľmi rýchlo a môžu sa objavovať vo väčšom počte.
Q: Existujú domáce odpudzovače, ktoré ľudia odporúčajú?
A: V diskusii sa spomínali rozkrojené citróny položené na parapetoch a pri dverách ako domáci prostriedok na odpudzovanie.
Závery z diskusie
Zhoda
- Pavúk identifikovali účastníci najčastejšie ako kútnik domový / strehúň škvrnitý.
- Strehúň škvrnitý / kútnik domový žije v zemi a dierach a je najčastejšie aktívny v noci.
- Mechanické odstránenie (chytenie do pohára, vysávač) a prevencia (sieťky na oknách) sú bežne navrhované opatrenia.
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že strehúň "hryzie a skáče", iní zdôrazňujú, že druh nie je jedovatý a obyčajne sa ľuďom vyhýba.
- Niektorí účastníci tvrdia, že pavúk preferuje južnejšie regióny, iní hlásia jeho výskyt v domoch a novostavbách aj inde.
Otvorené otázky
- Môže sa kútnik domový alebo strehúň škvrnitý úspešne množiť/zakladať potomstvo priamo v obytných priestoroch?
- Ktorá metóda je najúčinnejšia pre trvalú eradikáciu populácie v dome (chemická aplikácia vs. dlhodobá mechanická a prevencia)?
Spomenuté značky a firmy
Biolit, Google Lens
Spomenuté produkty a metódy
Biolit, rozkrojené citróny na parapetoch, sieťky na oknách, vysávač, chytanie do skleneného pohára a vyvedenie von, mačka ako likvidátor pavúkov, Google Lens na identifikáciu
Miesta a osoby
Bratislava, Slovensko, juhozápad, ZC
@crazy_cat_lady ano,tak tak, v bratislave ho asi nenajdes, on ma rad velke zahrady, polia, atd... Zahrabe sa do zeme, a tak utoci, ze z nej vyskoci 😁 o bratislavu asi zaujem nebude mat, takze klud 😁
@stanusenka musim ta sklamat, veruze budu aj pavuky 😁 mozno nie tento, ale iny... Nasi ked pred 25rokmi prerabali dom, pamatam, ako davali dole fasadu, a spod toho vyliezavali, potom ked sme menili strechu, pomahala som nosit skridla, pod kazdym tretim sa ukryval jeden pavuk, zakazdym som vykrikla a hodila skridlu o zem 😂
@mercy13 ou....u nás sa ide meniť veru za chvíľku😀 tak vyrastala som na dome u rodičov, viem, že keď sme tam prerábali izbu a odtiahli staru skriňu tam pavúk ako hovädo 🫣😂
Proti pavukom vraj pomahaju rozkrojene citrony, dat ich na okenne parapety a k dveram
@betulinka1 🥹🥹🥹 krásne vyjadrenie o fascinujúcich živočíchoch, zahrialo pri srdiečku čítať
Máme ich na chalupe, nechce sa mi tam už kôli nim chodiť. Pavučiny také klasické nerobia ale žijú v dierach a škárach, tam si to tak vystelú pavučinkou. Sú aktívne v noci
@dominikamacakova v ZC v dome od minulého roka máme 😉 Môj "domáci miláčik" (pavúkov sa bojím jak čert kríža),ale nezabíjam pavúky -najčastejšie bol v kúpeľni pri odpad rúre,potom čo je nedokončený bok sprchy,tam bol zase druhý taký. A čuduj sa svete, keď mi liezol po ruke,odhodila som ho do sprchy v ktorej bola ešte voda a on si doplával na okraj a vyliezol von... Hajzlík jeden.
Veľmi rýchly a mám pocit, že inteligentný pavúk. Celý deň bol v kúte na strope, mala som z neho strach a cítila som odpor. Večer som pozrela do kúta a zahlásila som, že ho idem zabiť, som predsa matka a nenechám si zožrať deti. Nepriblížila som sa k nemu, iba som to povedala. Neviem, či pavúk počuje, ale určite videl tými ôsmimi očami, že na neho uprene hľadím. Také šprinty som ešte nevidela. Do rána som ho hľadala, a hádajte - nenašla.
U nás ho tiež často vidno v byte na stenách ,na podlahe v kúpelni vo vani. Kocúr si s nimi vždy poradì.😀
Raz sme mali v špajzi mole ale aj takéhoto veľkého pavúka v rohu steny. Chcela som zabiť pavúka a muž mi vraví veď ho nechaj to bude náš Karolko 😀Dokonca ho pomenoval. Všeličo sme skúšali na mole a nič nepomáhalo čo by malo trvalejší efekt. Ale Karolko problém dokonale.vyriešil.
@mercy13 mala som v kvetinaci s muskatmi .... :DDD mesiac ma ruka bolela od stipanca...
inak kutnikov uz neriesim, ked sme sa nastahovali do domu tak som mala infarktove stavy denne, strasne vela ich mame.. prepchaju sa ako v horore aj popod dvere atd, vecer vyliezaju a behaju si svoje trasy (u nas jeden uz aj byval, od jesene, chodil pekne z podschodov krizom cez obyvacku v noci :DD) . Ale co bolo dost, co aj moja dcera zachvat chytila paniky a rozplakala sa (a predtym pavukov chytala do pohara a mne nervy rozbila, viete.. polozila na pavuka pohar hocijaky z kuchyne a nechala tam... a ja som to mala akoze odlozit :DDD raz ten kutnik chodil aj s poharom :D) , bola u nas snovacka, to bol tak odporny pavuk, ze kutnik je pri nej steniatko. Vytiahla som na nu vysavac.
inak pred velkou nocou sme boli na vystave pavukou s dcerou, by ste sa pototo... :DDD ja som to prezila s husou kozou, a ked vysvavujuci behali s pavukmi na sebe a este za mnou, ze ved nech si ho vezmem, chytim... 😂
Áno, fuj už nás párkrát prekvapil to proste občas vyjde spod podlahy tomu sa neubránime je hnusný veľký odporný a furt sa tak zľaknem



Ja som si takeho doniesla z vonku z pivnice bol v zemiakoch.