icon

Čo za pavúka sa mi objavil v izbe?

9. apr 2024

😳Skoro som infarkt chytila ked to vybehlo.Ja ze tarantula ma takych 5cm.A boze prosim povedzte mi ze nemoze mat nikde rodinu.(ze si nezaklada)….Bol v izbe kde sa spi…

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 14. jún 2026 · 58 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • V diskusii bol pavúk vo vnútri bytu identifikovaný prevažne ako kútnik domový / strehúň škvrnitý, ktorý je veľký, rýchly a môže vyzerať desivo v obytnom priestore.
  • Strehúň škvrnitý / kútnik domový podľa účastníkov žije v zemi a dierach, často vniká do domov na jeseň a je najaktívnejší v noci.
  • Navrhované riešenia zahŕňajú identifikáciu cez Google Lens, mechanické odstránenie (chytenie do pohára, vysávač, mačka), prevenciu (sieťky na oknách) a chemickú ochranu spomenutú v diskusii (Biolit).


Q: Ako rýchlo a ako presne identifikovať pavúka nájdeného v byte?
A: V diskusii účastníci používali Google Lens na identifikáciu a druh bol označený ako kútnik domový / strehúň škvrnitý; charakteristiky spomínané v debate zahŕňali veľké rozmery a rýchly pohyb.

Q: Sú kútnik domový / strehúň škvrnitý jedovaté druhy?
A: V diskusii bola uvedená informácia, že strehúň škvrnitý nie je jedovatý.

Q: Odkiaľ sa takéto pavúky do domácností dostávajú?
A: Účastníci uvádzali, že pavúky vyliezajú zo zeme, žijú v dierach a môžu vniknúť z pivnice, záhrady alebo kvetináčov; častejšie sa podľa diskusie sťahujú dovnútra na jeseň.

Q: Aké praktické metódy na odstránenie alebo zamedzenie vstupu pavúkov fungujú?
A: V diskusii spomenuté metódy zahŕňali chytanie do skleneného pohára a vyvedenie von, použitie vysávača, mačku ako prirodzeného predátora, sieťky na oknách a sprejovanie insekticídom Biolit.

Q: Ako rozpoznať mláďatá kútnika domového v domácnosti?
A: Mláďatá sú podľa používateliek opísané ako „malé bodky“ ktoré behajú veľmi rýchlo a môžu sa objavovať vo väčšom počte.

Q: Existujú domáce odpudzovače, ktoré ľudia odporúčajú?
A: V diskusii sa spomínali rozkrojené citróny položené na parapetoch a pri dverách ako domáci prostriedok na odpudzovanie.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Pavúk identifikovali účastníci najčastejšie ako kútnik domový / strehúň škvrnitý.
  • Strehúň škvrnitý / kútnik domový žije v zemi a dierach a je najčastejšie aktívny v noci.
  • Mechanické odstránenie (chytenie do pohára, vysávač) a prevencia (sieťky na oknách) sú bežne navrhované opatrenia.


Sporné názory

  • Niektorí tvrdia, že strehúň "hryzie a skáče", iní zdôrazňujú, že druh nie je jedovatý a obyčajne sa ľuďom vyhýba.
  • Niektorí účastníci tvrdia, že pavúk preferuje južnejšie regióny, iní hlásia jeho výskyt v domoch a novostavbách aj inde.


Otvorené otázky

  • Môže sa kútnik domový alebo strehúň škvrnitý úspešne množiť/zakladať potomstvo priamo v obytných priestoroch?
  • Ktorá metóda je najúčinnejšia pre trvalú eradikáciu populácie v dome (chemická aplikácia vs. dlhodobá mechanická a prevencia)?


Spomenuté značky a firmy

Biolit, Google Lens

Spomenuté produkty a metódy

Biolit, rozkrojené citróny na parapetoch, sieťky na oknách, vysávač, chytanie do skleneného pohára a vyvedenie von, mačka ako likvidátor pavúkov, Google Lens na identifikáciu

Miesta a osoby

Bratislava, Slovensko, juhozápad, ZC

Strana
z2
avatar
panonia
9. apr 2024

Ja som si takeho doniesla z vonku z pivnice bol v zemiakoch.

avatar
tetapetra
9. apr 2024

@nikoletta1712 snáď tam ešte bude. 😂

avatar
trojnasobnamama
9. apr 2024

No fuuuj.kutnik domovy veru unas na dvore su fajne kusy.

avatar
sainatt
9. apr 2024

@mercy13 ked ho vidim s tou cigaretovou krabickou a tym upozernenim na nej, napada ma: naucme ich fajcit 🫣🫢

avatar
klaridka
9. apr 2024

Fuj, už by mal celý Biolit na chrbte vystriekaný 😨

avatar
mercy13
9. apr 2024

@vyrovnanaosoba
@sagitta33
Tohto by asi nechytili, hryzie a skáče 😁 fuj

avatar
mercy13
9. apr 2024

@crazy_cat_lady ano,tak tak, v bratislave ho asi nenajdes, on ma rad velke zahrady, polia, atd... Zahrabe sa do zeme, a tak utoci, ze z nej vyskoci 😁 o bratislavu asi zaujem nebude mat, takze klud 😁

avatar
mercy13
9. apr 2024

@stanusenka musim ta sklamat, veruze budu aj pavuky 😁 mozno nie tento, ale iny... Nasi ked pred 25rokmi prerabali dom, pamatam, ako davali dole fasadu, a spod toho vyliezavali, potom ked sme menili strechu, pomahala som nosit skridla, pod kazdym tretim sa ukryval jeden pavuk, zakazdym som vykrikla a hodila skridlu o zem 😂

avatar
stanusenka
9. apr 2024

@mercy13 ou....u nás sa ide meniť veru za chvíľku😀 tak vyrastala som na dome u rodičov, viem, že keď sme tam prerábali izbu a odtiahli staru skriňu tam pavúk ako hovädo 🫣😂

avatar
benny2020
9. apr 2024

@crazy_cat_lady 😁😁😁😁

avatar
valise
9. apr 2024

Proti pavukom vraj pomahaju rozkrojene citrony, dat ich na okenne parapety a k dveram

avatar
shallimar
9. apr 2024

Strehúň škrvnitý, bežný slovenský pavúk, nie je jedovatý a žije v zemi.

avatar
emilwinston
9. apr 2024

@betulinka1 🥹🥹🥹 krásne vyjadrenie o fascinujúcich živočíchoch, zahrialo pri srdiečku čítať

avatar
svokrinjazykmonika
9. apr 2024

Máme ich na chalupe, nechce sa mi tam už kôli nim chodiť. Pavučiny také klasické nerobia ale žijú v dierach a škárach, tam si to tak vystelú pavučinkou. Sú aktívne v noci

avatar
8mirka7
9. apr 2024

@dominikamacakova v ZC v dome od minulého roka máme 😉 Môj "domáci miláčik" (pavúkov sa bojím jak čert kríža),ale nezabíjam pavúky -najčastejšie bol v kúpeľni pri odpad rúre,potom čo je nedokončený bok sprchy,tam bol zase druhý taký. A čuduj sa svete, keď mi liezol po ruke,odhodila som ho do sprchy v ktorej bola ešte voda a on si doplával na okraj a vyliezol von... Hajzlík jeden.

avatar
jarmilaj
9. apr 2024

Veľmi rýchly a mám pocit, že inteligentný pavúk. Celý deň bol v kúte na strope, mala som z neho strach a cítila som odpor. Večer som pozrela do kúta a zahlásila som, že ho idem zabiť, som predsa matka a nenechám si zožrať deti. Nepriblížila som sa k nemu, iba som to povedala. Neviem, či pavúk počuje, ale určite videl tými ôsmimi očami, že na neho uprene hľadím. Také šprinty som ešte nevidela. Do rána som ho hľadala, a hádajte - nenašla.

autor
10. apr 2024

@jarmilaj 😀

avatar
katushka238
10. apr 2024

U nás ho tiež často vidno v byte na stenách ,na podlahe v kúpelni vo vani. Kocúr si s nimi vždy poradì.😀

avatar
katushka238
10. apr 2024

Raz sme mali v špajzi mole ale aj takéhoto veľkého pavúka v rohu steny. Chcela som zabiť pavúka a muž mi vraví veď ho nechaj to bude náš Karolko 😀Dokonca ho pomenoval. Všeličo sme skúšali na mole a nič nepomáhalo čo by malo trvalejší efekt. Ale Karolko problém dokonale.vyriešil.

avatar
simca06022011
10. apr 2024

@mercy13 mala som v kvetinaci s muskatmi .... :DDD mesiac ma ruka bolela od stipanca...

autor
10. apr 2024
avatar
simca06022011
10. apr 2024

inak kutnikov uz neriesim, ked sme sa nastahovali do domu tak som mala infarktove stavy denne, strasne vela ich mame.. prepchaju sa ako v horore aj popod dvere atd, vecer vyliezaju a behaju si svoje trasy (u nas jeden uz aj byval, od jesene, chodil pekne z podschodov krizom cez obyvacku v noci :DD) . Ale co bolo dost, co aj moja dcera zachvat chytila paniky a rozplakala sa (a predtym pavukov chytala do pohara a mne nervy rozbila, viete.. polozila na pavuka pohar hocijaky z kuchyne a nechala tam... a ja som to mala akoze odlozit :DDD raz ten kutnik chodil aj s poharom :D) , bola u nas snovacka, to bol tak odporny pavuk, ze kutnik je pri nej steniatko. Vytiahla som na nu vysavac.

avatar
simca06022011
10. apr 2024

inak pred velkou nocou sme boli na vystave pavukou s dcerou, by ste sa pototo... :DDD ja som to prezila s husou kozou, a ked vysvavujuci behali s pavukmi na sebe a este za mnou, ze ved nech si ho vezmem, chytim... 😂

avatar
lakebabe
10. apr 2024

@mercy13 aj my sne ho mali dnu skoro ma drblo na juhu ich je veľmi veľa .

avatar
mercy13
10. apr 2024

@simca06022011 uffff 😵 co hladal v muskatoch? 🤔

avatar
simca06022011
10. apr 2024

@mercy13 asi tam býval neviem 🤔

avatar
len0cka
10. apr 2024

No to je strehúň škvrnitý podľa všetkého

avatar
sofia1979
10. apr 2024

Áno, fuj už nás párkrát prekvapil to proste občas vyjde spod podlahy tomu sa neubránime je hnusný veľký odporný a furt sa tak zľaknem

Strana
z2