Daň z dedičstva - platí sa?

rokka
26. júl 2009

Prosím vás kočky, platí sa daň z dedičstva alebo nie? Doma sme dnes mali debatu kvôli dedičskému konaniu po otcovi a nikto sme nevedli či sa táto daň platí.

bosoriak
27. dec 2014

@galanta Dan z darovania neexistuje. Zaplatis poplatok za overenie podpisu na darovacej zmluve a kolky na katastri. Ak vsak budete chciet predat predmetny byt za menej, nez 5 rokov (ak tam ma mama trvaly pobyt), vtedy sa plati dan z prijmu.

Za 1 euro nie je mozne predat byt, pretoze v kupnej zmluve musi byt sudnoznalecky odhad hodnoty, ktory sa berie ako minimalny.

galanta
27. dec 2014

@bosoriak Ďakujem už som si dačo našla a dokonca som našla príspevok,že ak poručiteľ/pôvodný majiteľ,odkazovateľ majetku/mal trvalý pobyt a bol majiteľom danej nehnuteľnosti avic ako 5 rokov,v prípade predaja nepaltíme daŇ keďže sme priami dediči.Čiže bude pre nás výhodnejšie si danú nehnuteľnosť nechať/prijať dedičstvo/a v prípade,že sa mamina rozhodne danú nehnuteľnosť predať,tak ju spoločne predať,vtedy daň z predaja nepaltíme.V prípade,že by sme jej tú polovicu s bratom darovali,ďalších 5 rokov by ju síce predať mohla ,ale zalatila by dań z predaja.Takže si byt zatiaľ necháme a neskôr ak sa rozhodne predať a kúpiť menší ho jednoducho predáme. 😎

liebling98
27. dec 2014

@galanta tak ako píše @bosoriak daň z darovania nie je, ani daň z dedičstva. Pri dedičstve sa platí len odmena notárovi v závislosti od výšky dedeneho majetku a súdne poplatky, ktoré nie sú tak vysoké.
Máte niekoľko možností, buď jej časť bytu darujete, predáte, alebo ju uvediete ako vecné bremeno na LV s právom doživotného užívania nehnuteľnosti.
Ešte ma napadlo, ale to neviem, či ide, to by musel povedať nejaký právnik, pokiaľ ešte neprebehlo dedičské konanie, že by ste ju zahrnuli do konania, že sa s bratom vzdávate časti dedičstva v jej prospech. Ale ako píšem, to si nie som istá, vyjadriť sa musí právnik.

galanta
28. dec 2014

@liebling98 dakujem,.ale to posledné by asi nešlo,keďže vzdať sa v prospech niekohoe je podľa mňa možné,len ak ja spoludedič,čo mamina v tomto prípade nieje.

magnumzuz
23. jan 2015

Ahojte, potrebujem poradit, kupili sme s manzelom byt okt 2010 a to 1/1 , manzel zomrel jul 2012, dedicske prebehlo maj 2013, byt som predala mar 2014, musela som vyplatit svokrovcov, nakolko som nemala deti, musim platit dan....za predaj toho bytu...a z akej sumy, rozdiel ( kupa-predaj), al z celej sumy?! nikde na danovom mi nik nevedel poradit?!!☹ dakujem

timco
2. nov 2016

Zdravím,
S rodičmi sme zdedili byt po tete (sestra mojej starej mamy), ktorá zomrela začiatkom tohto roka. Byt by sme chceli predať, no chceme sa vyhnúť plateniu dane zo zdedenej nehnuteľnosti. Teta nemala žiadnych priamych potomkov. Najbližší jej príbuzný bol môj otec. Byt sme na základe závetu zdedili len ja , otec a mama. Byt pred smrťou vlastnila 5 rokov. Vzhľadom na jej pokročilý vek vykonával za ňu právne úkony otec, ktorý mal generálnu plnú moc. Je prosím možné vyhnúť sa plateniu dane pri predaji bytu okrem počkania 5 rokov od nadobudnutia majetku? Koľko % (19, 20, 25) je prosím daň z hodnoty bytu?

damara123
6. dec 2018

ZÁKON
č. 595/2003 Z. z.
O DANI Z PRÍJMOV
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým
z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne
do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (čiže toho, kto zomrel) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola
táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy
o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia
z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia
alebo vyradenia z obchodného majetku,