Do kedy musí dieťa piť dojčenskú vodu a umelé mlieko?

xmonicka1x
5. sep 2019

Baby prosim o radu.. moja dcerka ma uz 1r a 1m. Stale na pitie jej mam davat dojcensku vodu? Alebo uz mozem aj normalnu z vodovodu?! A dokedy ma dieta pit/jest mlieko? Myslim UM. My màme Bebu dostava rano 250 ml a na noc 250 ml. Niekedy dostane cerstve kravske samozrejme prevarene,namiesto beby. Dakujem za rady

kika831
5. sep 2019

@xmonicka1x ja som uz od 1 roka davala vodu z vodovodu- na Slovensku mame kvalitnu vodu.

dadka36
5. sep 2019

Ja som od 13 mesiacov dávala vodu z vodovodu, ale nechala som ju prejsť varom. Od 15 mesiacov už neprevaram

mogaa
5. sep 2019

@xmonicka1x pokiaľ máte vodu z mestkého vodovodu a nie je hrdzavá - nevidím problém🙂pravidelne sa robia kontroly aby bola zdravotne nezávadná....ja si vôbec nemyslím že dojčenská voda v plastových flašiach je lepšia alternatíva ako voda z vodovodu.....ak by išlo o vodu v sklennej flaši tak nepoviem, ale voda v plastovej flaši na ktrú svieti slnko je určite horšia ako tá z vodovodu......

xmonicka1x
autor
5. sep 2019

Dobre. Tak jej budem davat z vodovodu na pitie a co mam este dojcensku tak jej to dam do beby. A v tom neviete poradit ako dlho treba davat um? Ci to este necham? Lebo nie vzdy zje vsetok jedlo

nikusiak9
5. sep 2019

@xmonicka1x do 2r als mozes uz aj kravske

nika3136
5. sep 2019

@xmonicka1x
Nesúhlasím, že na Slovensku je kvalitná voda. Záleží od toho kde. My máme hnusnú vodu, týždeň z nej mala hnačky, aj my si robíme kávu z kupovanej, lebo má normálne pachuť 🤢
Takže dávame dojčenskú vodu a aj dávať budeme.

Čo sa týka UM od 1r dieťa nepotrebuje, ale naša skoro nič neje, takže ho bude dostávať, pokiaľ si nebudem istá, že je sýta z jedla.

xmonicka1x
autor
5. sep 2019

Dakujem baby. 😚

nikpa
5. sep 2019

@xmonicka1x už kľudne môžeš dávať z vodovodu a aj neprevarenu. No a s tým UM to je téma ktorá sa tu donekonečna omieľa, každá ti napíše niečo iné. Niektoré by ťa ukameňovali lebo jej ,,ešte,, dávaš UM lebo už je to zbytočne a máš dávať kravské a iné zasa napíšu, že nie je tela aby stále pila mlieko 😀 podla mňa to nerieš, pokiaľ vidíš že jej chuti mlieko, či už UM alebo iné tak prečo jej ho odoprieť?! Môj malý pil do 1,5 roku ráno a večer 250ml UM a zrazu zo dňa na deň nechcel. Dávam mu odvtedy viac jogurtov, začala som syry, občas spravím krupicu, puding a na mlieko si už ani nespomenie.

tims11
5. sep 2019

Máme rok, dávam z vodovodu,neprevaram...donedávna som kupovala balené dojčenské body,ale je to iba biznis...

luba41
5. sep 2019

@xmonicka1x mlieko je jedlo / či Um alebo len tekuté kravské/..pokial ho pijete-jedávate bežne doma, tak ho nechaj v jedálničku..striedmo=stačí 1x mliečne jedlo denne.. aj sama vidíš, že dietatu nahrádza jedlo a potom nechce jest ine.. a škoda vyhadzovat peniaze za nejaké umelé sušené..mlieko je naozaj pre telatá.. napr. u nás sa mlieko už roky nekupuje, mliečne výrobky jedávame sporadicky..

xmonicka1x
autor
5. sep 2019

@nikpa ked moja prespi od 21:00 az do 7:00 rano a keby som chcela vyskusat namiesto 250 beby co jej mam dat o takom case?

xmonicka1x
autor
5. sep 2019

@luba41 tak vies ja som vyrastala na cerstvom kravskom mlieku, a aj malej chuti.. ale to je take napr niekto tvrdi ze kravske mlieko nie je priroddzene pre ludi stretla som sa uz aj stym, ked sme mali 3 mesiace.... no prirodzene ani vajicko nieje predsa sa dava zltok do jedal... takze asi tak

lula313
5. sep 2019

@mogaa no ten plast je práve vyrobený tak, aby z neho nemigrovali latky do tekutiny(teda úplne minimálne), jedna sa o najbezpečnejšie plasty, zhotovené tak, aby im napr prevoz v aute, kde je 50 stupnov nevadil, aj keď je dobre sa riadit inštrukciami ohľadom skladovania na obale(otec je VS profesor, potravinar, zaoberajúci sa aj princípmi uchovy potravin). Oveľa horsie je, ze mamy odvolávajúce sa na plastove flase, davaju detom jedlo z Minnie tanierikov z AliExpressu, či z flase z Pepca a pod., ktoré predstavujú oveľa vacsie riziko. krstná testovavala vzorky vody v Ba a nachádza sa v nich okrem krokodílov asi vsetko(stačí, že spĺňajú určite hodnoty a neriesi sa), takze ja mojej 17 mesačnej dávam radšej ešte dojcensku, či pitie alebo na varenie.. čo sa týka mlieka, tak 14 mesiacov som kojila a dávam mliečne vyrobky. V domácich podmienkach nemame možnosť pasterizovat mlieko, prevaranim sa zničí väčšina vitaminov, trvanlivé je len obyčajná zbrnda, takze jediná možnosť je dávať mliečne vyrobky. Ja dávam len bio z obchodu, nech nepodporujem ten nechutný biznis s kravami, ale len producentov, ktorí dodržujú welfare zvierat..

nikpa
5. sep 2019

@xmonicka1x myslíš pred spaním večer a ráno asi... S týmto som aj ja mala zo začiatku problém, čo namiesto toho mlieka. A začala som mu dávať normálne to čo sme jedavali na večeru a na raňajky my. Ovsené kase (mlieko, vločky, banan alebo ovocie čo bolo doma) puding s piškótami, chlebík, pomazanky, praženicu.... a občas na večeru aj čo zostalo z obeda.

evittam
5. sep 2019

@xmonicka1x Nikdy som nepouzivala dojčenské vody. Od narodenia z vodovodu prevarenu cca do polroka.

xmonicka1x
autor
5. sep 2019

tak kravske mlieko priamo od kravy mam taku moznost, nie z obchodu som myslela.. a davam len zo sklenenych flias vi studene ci teple. A misky a taniere normalne porcelanove.

nika3136
5. sep 2019

@luba41
Je rozdiel UM mlieko a kravské mlieko.
Áno, UM je strava, kravské je tekutina, ktorá s náhradou stravy nemá nič spoločné.

xmonicka1x
autor
5. sep 2019

@nikpa spapa len holy toast alebo chlebik, natrety ho ani nezje😣 noo a rano o 10 dostane ovocie a o 5 ej poobede sa uz bojim davat napriklad ovocnu kasu radsej davam kasu spaldovu, psenovu, pohankovu a davam do toho zeleninku alebo holú aby zas tak vela dladkeho/ ovocia nemala..a v tej prazenicke moze byt uz cele vajicko? Alebo len zltok?

simca06022011
5. sep 2019

@lula313 ten plast je sice nezavadny a testovany na kontakt s jedlom (rovnako ako tie tanieriky a vsetok umely riad atd), ALE nesmie na tie flase svietit slnko, co takmer nik nedodrzuju, u nas DM napr roky mali flase pri vyklade a prazilo tam slnko, JANA? V choratsku pri 40°C skaldovana na parkovisku na paletach?? vonku na slnku... uplne bezna vec, minuly ci predminuly rok ju stahovali v madarsku z trhu, kvoli nejakym latkam. Cize tie flase plastove su ok, ak su dodrzane skaldovacie podmienky, co nikto nikdy neodkontroluje... Detto sa vraj nesmu tie flase viac krat pouzit (ako napr. radi maminy pouzivaju jupikove flase).

nikpa
5. sep 2019

@xmonicka1x kase menim aj ja alebo niekedy dám len s bielym jogurtom. Keď ti nechce papať niečo tak buď nechutí alebo len ponúkať dokola a zvykne si. Okolo roku už by mali mať pestrú stravu. Ja som robila praženicu z celého vajicka a nadrobila chlebík. Môj malý je žrút, on zje všetko čo dám na tanier, s týmto som chvalabohu nemala problém. A čo sa týka toho ovocia, to davam neobmedzene, zas tak veľa ho nezje aby som sa bála že má moc cukru z neho.

simca06022011
5. sep 2019

@xmonicka1x preco sa bojis davat ovocnu kasu poobede? ved uz je dost velka... rano ranajky napr. kasu normalne uvarenu, s obylnin (PSENO, SPALDA,...) s nastruhanym ovocim, jablkom, normalny obed, olovranty a desiate: napr. zelenina na hryzenie, jogurty,pudingy, ovocie, vecera kludne moze kasu na dobru noc.. uz takmer vsetko moze jest. UM som ja davala do 2r. Ale uz po roku len vecer, najedla sa mala dost. Davala som jej aj kozie/kravske, da sa kupit aj pasterizovane v bio kvalite u nas. Ohriala som, ochutene neskor kakaom, rozmixovane mlieko s bananom... atd. Vajicka neviem ci od roka uz cele nemozete jest, to sa nepamatam. Moja mala rada volske oko :DD
Ak ti natrete pecivo nechce, nevadi, kludne jej urob z chleba a zeleniny palicky a nech sa naje ako len chce.. 🙂 mliecne vyrobky dostanes napr. aj s tvarohom, syrom.. cize cestoviny s tvarohom, syrom... nic zlozite :DD

ktochytavzite
5. sep 2019

@xmonicka1x zalezi kde zijes,okolie Ba radaej z fluas,kedze je tu zla voda plna hormonov z HAK a pesticidov.Znamy robi vo vodarnach a na zitnom ostrive je nejvalitna voda.

xmonicka1x
autor
5. sep 2019

@nikpa dakujem 🙂 nooo moja by tiez v kuse jedla ale len holy chlebik a ovocie a chrumky🤪

lula313
5. sep 2019

@simca06022011 určite nie sú všetky tanieriky testované, pokial sú vyrobené v Cine a predávajú ich kadejaké pofidérne e-shopy.. keď je niečo certifikované, tak je to tam aj uvedené..
naproti tomu tie flase sú vyrábané na takéto podmienky, že na nich bude svietiť slnko, budú prevazane vo vysokých teplotách.. pravidelne sa flase testujú, robia rozbory, tu nie je dôvod na paniku

lula313
5. sep 2019

@ktochytavzite presne. Napr. Pred dvoma rokmi mal Hainburg, Wolfsthal kauzu, že sa zistilo, že voda nebola pitná a mohla sa používať len ako úžitková a trvalo to 2-3 mesiace a kto vie ako dlho ľudia dovtedy pili kontaminovanu vodu.. a tam aspoň tu vodu kontrolujú, v ba je to kto vie ako🤷🏻‍♀️

luba41
5. sep 2019

@nika3136 no to si vedla..prečo by UM malo byt jedlo a kravske mlieko je len tekutina?všetko je to jedlo, treba k tomu tak v stravovaní pristupovat..

lubi40
5. sep 2019

@xmonicka1x tak ja som UM nikdy nezarabala do dojcenskej vody. Prve mesiace som prevarala vodu z vodovodu a od cca 8 mesiacov pil normalnu vodu. Ved rocne dieta moze jest vsetko...

ktochytavzite
5. sep 2019

@lula313 dokonca ked som robila raz vo Viedni v jednom DD,nesmeli pit vodu lebo ziatili listeriozu

nika3136
5. sep 2019

@luba41
A aké zloženie má kravské mlieko? Vieš mi to vypísať?

luliu
5. sep 2019

@nika3136 nie je pravda co pises, mlieko patrí medzi základné potraviny, je to jedlo, nie tekutina