Domáci chlieb a pečivo

siska1313
20. mar 2018

Ahojte, žienky, idem si k vám po radu hlavne k tým, ktoré pečú domaci chlieb a pečivo. Doteraz som piekla v klasickej janskej mise, ale keď chcem, aby bol chlebík upečený aj vnútri, mám potom tvrdú kôrku. Keď je kôrka akurát, vnútri je nedopečený. V čom pečiete chlieb vy? A pečivo? Našla som na internete formu na bagety a chlieb značky Emile Henry, máte ju niekto? Je na môj vkus príliš drahá, oplatí sa do nej investovať alebo účel splní aj niečo iné? Ďakujem veľmi pekne za každú odpoveď.

luba41
20. mar 2018

ja asi takto nejako: cesto robí pekáren aj tam nechám vykysnut.. dám do tortovej formy /bez dna/ na plech, chvilu ešte pokysne vonku, potom nechám piect 10-15min cca / ked sa cesto už trocha pripieklo po bokoch/ a potom znížim troška teplotu, obruč dám dole a pečiem dalších cca 25-30 min.. po vytiahnutí potriem vodou..asi tak

ivkaa1111
20. mar 2018

Ja pečiem chlieb aj pečivo len na obyčajnom plechu 🙂

guiseppinka
20. mar 2018

peciem kvaskovy v kadecom aj v jenskej mise a nemala som este nedopeceny chlieb... peciem okolo 10 min na 250 st, aby chytil farbu, ale nie moc tmavu, lebo este sa bude dopekat a potom stiahnem na 190 a peciem 20 az 25 min... chlieb je upeceny vtedy, ked ho vyberies a po poklopani znie duto... ked ho vytiahnem, tak postriekam vodou a korku som tvrdu nemala...

vejapa76
20. mar 2018

Tak isto ako @ivkaa1111 . Na plechu pečiem.

guiseppinka
20. mar 2018

@ivkaa1111 nadherny. ja neviem pekne vyklopit z osatky, stale sa mi pretoci

ivkaa1111
20. mar 2018

@guiseppinka a čo dávaš do osatky? Ja používam zemiakový škrob

lindt
20. mar 2018

ja taktiez peciem iba na plechu a vzdy sa vydaril. rura ti inak pecie dobre?

lindt
20. mar 2018
vejapa76
20. mar 2018

A z akej múky robiš?

ivkaa1111
20. mar 2018

@siska1313 a máš dobré vyhriatu rúru keď ideš piecť? Ja zapnem rúru aj s plechom na ktorom budem piecť aj 40 min pred pečením...

guiseppinka
20. mar 2018

@ivkaa1111 aj skrob. Neprilepi sa micesto, ale neviem trafit z osatky pekne rovno na plech

malykonik
20. mar 2018

Ahojte, a ako robíte chlieb, s kváskom? Ak nie, nemáte prosím niekde recept ? ďakujem 🙂

a_lexie
20. mar 2018

Ja tiez kvaskujem. Piekla som uz viacero kvaskovych receptov. Za mna odporucam kupit knihu kvaskovanie. Je tam vela dobrych receptov na vselico. Zatial co som vyskusala sa podarilo a chutilo. Este sa mi nestalo, ze by som mala nieco nedopecene, alebo na vyhodenie.

a_lexie
20. mar 2018
lindt
20. mar 2018

@guiseppinka a ako ho vyklapas? chytis a prehodis osatku na plech??? ja robim, ze si na velkost osatky s cestom odstrihnem papier na pecenie, na to polozim dosku na krajanie a tak otocim. chlebik zostane na papieri a doske, ktory presupnem na plech do vyhriatej rury.

guiseppinka
20. mar 2018

@lindt jj z osatky na plech vyklopim... ale idem piect aj dnes, tak skusim dat plech, mam taky uzky akurat na chlieb na osatku a potom to cele preklopim, cize rovno z osatky pojde do plechu... dufam, ze sa bude dat, lebo je take cesto dost hydratovane...

lindt
20. mar 2018

@guiseppinka ked to spravis rychlo plus narezanie, malo by to byt v poriadku. v teple v rure by mal pekne narast. drzim palce

ivkaa1111
20. mar 2018

Aj ja tak robím .. používam hrubú tortovú tácku nato 😀 na ňu si dám papier na pečenie a preklopím chlebík, narežem a pofrkam vodou a šup do rúry ..

lindt
20. mar 2018

@ivkaa1111 jj, presne tak i ja 😊

osky
20. mar 2018

Pozri si blog www.chut od naty.sk
Alebo www.cuketka.cz
Alebo www.maskrtnica.cz

Su to linky na kvaskovanie

Aj tu na mk je skupinka pecieme s kvaskom alebo pecem pecen-ak nechces len kvaskove

erinke
20. mar 2018

baby ked chcete vediet viac peceni z kvasku a rozne rady pridajte sa do fb skupiny kvaskove pecenie. odporucam aj stranku chutodnaty a knizky kvaskove pecenie 🙂

siska1313
autor
20. mar 2018

@ivkaa1111 krásny chlebík, to ho tak vyklopíš z ošatky alebo ako získaš taký krásny tvar? ja ho nechávam nakysnúť v tom, v čom ho vymiešam mixérom s metličkami na cesto a potom ho preklopím do jánskej misy, ale cesto som robila všelijaké, vždy lepilo a nedal sa urobiť taký pekný bochník

siska1313
autor
20. mar 2018

@guiseppinka a ako pečieš, v teplovzdušnej rúre alebo klasika spodný a horný ohrev?

siska1313
autor
20. mar 2018

@ivkaa1111 a do ošatky dávaš nejakú utierku či len pomúčiš chlieb? a akú máš ošatku, tú pedigovú?

siska1313
autor
20. mar 2018

@lindt krásny chlebík, čím ho zvykneš zvonku pred pečením narezať? pýtam sa asi hovadiny, len začínam takto s pečením. skúšala som nôž, žiletku, nerobí to pekné ryhy a po upečení niekedy v mieste tej ryhy celý praskne, nie je to taký pekný vzor ako máš ty

siska1313
autor
20. mar 2018

@vejapa76 múku teraz používam hlavne špaldovú alebo ražnú celozrnnú

siska1313
autor
20. mar 2018

@ivkaa1111 fíha, 40 minút pred pečením na 250? z tej mojej by sa asi aj dymilo. ja si dám hriať na 250 a keď je vyhriata, dávam piecť

siska1313
autor
20. mar 2018

@a_lexie akurát dva dni dozadu som si objednala tú knihu kváskovanie, chcem sa do toho pustiť, ale tie začiatky asi budú všelijaké. muž už teraz zazerá, keď sa niečo nepodarí a musím to vyhodiť. ale veď vyhadzujem sliepkam, nie do koša, tak snáď zazerať nemusí.....☹

monika2012
20. mar 2018

@siska1313 chlebík sa zvykne pred pečením narezávať žiletkou.

siska1313
autor
20. mar 2018

@erinke jeeeeeej, to je krásne, to je všetko kváskové? lebo ja zatiaľ pečiem so sušeným droždím, do kváskového sa ešte len idem pustiť, keď mi príde tá kniha kváskovanie