Glaukóm - zelený zákal

bobulka34
25. okt 2010

Nemá niekto skúsenost s touto chorobou? mavam tlak ocny 30-40.

luludia
25. okt 2010

ahoj bobulka, moja mama je zhodou okolnosti dnes na operacii kvoli zelenemu zakalu. Nie je to nic prijemne, urcite sa daj do ruk odbornikov, pretoze mozes postupne zacat stracat zrak. Treba to riesit a podchytit cim skor. Mame operuju na oboch ociach rohovku aby sa pod zvysenym tlakom neodlupila. Je to na pre pocutie neskodna ale vemi neprijemna choroba. Odporucam co najskor vyhladat lekara.

zuzanada
28. apr 2011

@bobulka34, no zdá sa že som túto chorobu zdedila aj ja. Ja mám ale očný tlak v poriadku, len mám poškodený očný nerv. Strašne ma bolieva hlava, práve za tým okom, kde mám ten nerv poškodený. 😒

andrii
1. máj 2011

s očným tlakom mám problémy aj ja už asi 7 rokov... treba to pravidelne sledovať,ja chodím na merania tlaku každé dva mesiace a každý den kvapkám kvapky.vdaka kvapkám sa mi tlak drží v norme,problém bol,ked som bola tehotná a ked som dva roky kojila-to som nemohla kvapky kvapkať a tlak sa mi zvyšoval...aj preto som nakoniec malého prestala kojiť.

zuzanada
2. máj 2011

@andrii, no najhoršie na tom je, že je mám ten očný tlak v poriadku. Nechápem, prečo mám poškodený ten očný nerv a som zvedavá, ako dopadne terajšie meranie. 😒

martinka05
2. máj 2011

Ahoj, ja mám tiež zvýšený očný tlak, ale mám to tak na hranici, kvapky si ešte nekvapkám, ale pravidelne chodím na meranie očného tlaku k očnej lekárke. Myslím, že to mám dedičné lebo môj otec má glaukóm a každý deň si musí kvapkať kvapky na zníženie očného tlaku.

andrii
2. máj 2011

@zuzanada .... tak to ti neviem povedať,iba tak laicky,možno sa ti niekedy,občas zvýšil a poškodil sa ti nerv.určite si na to dávaj pozor a chod pravidelne na kontroly a sleduj to.
@martinka05 .... aj ja to mám dedičné,moja mama s tým má tiež problémy,tiež kvapká a aj jej brat a aj sesternica... takže budem na to dávať pozor preventívne aj pri svojich deťoch.

zuzanada
2. máj 2011

@andrii, je možné že asi ten tlak mám vyšší len niekedy. U nás mal glaukóm môj starý otec a pamätám si, že mu museli oko aj vyoperovať a potom ho mal v takej sklenej fľaške na chladničke. 😒

Ja sa priznám, že somsi to sama zanedbala, lebo sa na to prišlo už pred troma rokmi a ja som nebola na žiadnej kontrole, až teraz keď som bola na povinnej očnej prehliadke z práce. Ja som na to úplne zabudla, lebo som riešila a vlastne stále riešim zdravotné problémy so synom. 😒 No nič, ešte že je to len jedno oko. To druhé je síce slabšie, ale funkčné. 🙂 😉

andrii
2. máj 2011

@zuzanada ...aj ja som tak stále riešila deti a seba zanedbávala...aj ma očná lekárka prehovárala,neskôr aj kričala,aby som už prestala kojiť a začala kvapkať,lebo oslepnem.vysvetlila mi,že ked budem slepá,tak malý sa mi bude ťažko vychovávať,že potrebuje mamku zdravú...a má pravdu. chodím fakt takmer na den pravidelne každé dva mesiace. ale musela som prestať kojiť ☹ ...no aj tak mal už dva roky 😉

zuzanada
3. máj 2011

@andrii, no na mňa veru tá očná doktorka tiež poriadne zvýšila hlas, ale asi som to potrebovala, aby soms a konečne prebudila. To je tak s nami maminami. Deťúrence sú nám rednejšie, ale veru ak sa nám čosi stane, čo bude s drobcami?! Ja už tiež budem pravidelne chodiť na tie kontroly. 🙂 Mám z toho ale všetkého strach. Ešte sa necítim stará, aby som už pomaly slepla! 😒

andrii
3. máj 2011

@zuzanada ....máš pravdu...tak daj občas vedieť,ako to pokračuje 😉

zuzanada
3. máj 2011

@andrii, jasné. Určite po 23.6. dám vedieť. To mám mať vyšetrenie toho očného nervu, tak som zvedavá, aké hodnoty mi namerajú a porovnám ich s tými z pred troch rokov. 🙂

iconka
1. jan 2013

Ahojte glaukomacky 😉 ozivim trochu tuto temu, kedze sa ma tyka.... 😒 ako sa vam s tymto ochorenim zije?

misinka612
2. jan 2013

Ahojte mam pocit,ze mi zacina glaukom...uz asi pol roka ma boli vzadu vnutri prave oko a kusok pravej strany hlavy a ked ma to boli tak na to oko vidim rozmazane ☹ tak ja neviem ci mam ist k ocnemu alebo nie ☹
Dakujem za odpovede

grettka
3. jan 2013

@misinka612 nepytaj sa na fore, ci mas ist, ale co najskor bez k ocnemu! Len ten ti moze povedat, kde je problem. Okrem ineho mozes mat po porode zhorseny zrak. Drzim palce

misinka612
3. jan 2013

@grettka no pri porode mi praskli zily v ociach jak som tlacila...ale mna to boli uz davno mozno aj pred tehotenstvom ma to uz bolelo...idem k ocnemu na buduci tyzden 🙂 a dakujem 🙂

grettka
3. jan 2013

@misinka612 radsej chod, to nie je sranda, nikdy nevies, co robi ocne pozadie, ak to bude len na okuliare, tak pohoda. Drzim palce, naozaj

daniela40
9. jan 2013

aj moja mama ho ma,zanedbany... a este aj sivy zakal aj degeneraciu makuly,ale vek je 82r. 😉

lussy23
11. jan 2013

aj ja mám tento problém a vraj sa to nedá riešiť, že tam mám nejaké škrvny

iconka
27. jan 2013

@misinka612 no co, bola si uz u lekara? Ak nie, tak necakaj a chod. Neboli to. A nelieceny glaukom vedie k jedinemu - k slepote, chces oslepnut?

iconka
27. jan 2013

@lussy23 ake skvrny? Veru, glaukom sa "zatial" neda liecit, ale ja verim pokroku a snad aj pre nas raz najdu liek. 😉

grettka
27. jan 2013

neda liecit? ako, ze nie 😉
moja babka podstupila operaciu zeleneho zakalu, este v r. 1995, samozrejme s naslednym pouzivanim ocnych kvapiek, ktore jej boli po niekolkych rokoch vysadene. Dnes chodi uz len na kontroly, cca raz rocne, v prvych rokoch po operacii chodila castejsie. A ma teraz 92 rokov.
http://www.zelenyzakal.sk/zeleny-zakal/operacna...

grettka
27. jan 2013

teda operaciou sa da predist zhorsovaniu stavu

lillian
27. jan 2013

ahojte, tiez sa bohuzial pridavam k Vam do skupinky. Bol mi diagnostikovany glaukom ale s nizkym ocnym tlakom, takze mi bolo povedane, len kontrola o rok, pripadne pri zhorseni stavu... Zaujimalo by ma, ake su obmedzenia, co vsetko zivot s tymto ochorenim prinasa, ked mate osobne skusenosti, napiste mi pls. Celkom ma to desi, ze mozno pridem o zrak.... Dakujem.

iconka
27. jan 2013

@grettka mozno mala daco ine ako napr. ja, lebo mne povedali, ze sa to vylicit zatial neda, len kvapkami udrzujem urcitu hladinu tlaku v ociach

iconka
27. jan 2013

@lillian Neboj sa, aj mne ked to povedali, ze mam glaukom, tak som bola zufala, ale uz som tusim treti rok na kvapkach a da sa. Chodim kazdy druhy mesiac na meranie tlaku a pre nove kvapky. Obcas mi premeraju hrubku rohovky a robili mi vysetrenia na perimetri, ci mam periferne videnie a myslim, ze zatial je to ok. Treba len riadne na tie prehliadky chodit a brat kvapky, aj ked teda, kedze ty mas nizky tlak, tak neviem, ci mas kvapky. Ja som si myslela, ze to maju vsetci vtedy vysoky tlak v ociach. Obcas ma oci bolia a z nich aj hlava, ale to prejde a potom mam nejaky cas zase pokoj. Naucis sa s tym zit, neboj sa.

grettka
27. jan 2013

glaukomu je viac druhov, ci typov, ako by sa to dalo laicky nazvat, takze mozne, ze mas tu neoperovatelnu formu ☹
tak, ale snad aspon to udrziavanie kvapkami pomoze

ematko29
13. feb 2013

@iconka ahoj aj ostatne kočky ahojte.ja tu písem za manžela.máme taký problém cca 3roky má diagnostikovaný glaukom s otvoreným uhlom ktorý sa prejavuje bolestou hlavy aočí.on však mal záchvat tak silný,že nemohol vstat z postele neudržal rovnováhu zvracal to bolo pred tými 3rokmi a následne mu diagnostikovali glaukom.no ale teraz sme sa na nete dočítali,že také príznaky aké má on má glaukom s uzavretým uhlom,v papieroch má popísané dočuda 5te cez 9te.aky typ glaukomu máte vy ako to liečite bojíme sa aby nezanedbali stav

iconka
13. feb 2013

@ematko29 Ja teda vobec neviem aky mam ja, nikdy mi to nepovedali, ale liecim sa len kvapkami. (Xaloptic) Chodim pravidelne kazde 2mesiace na ocne na premeranie tlaku a po recept. Obcas mi spravia nejake vysetrenia navyse a to je vsetko. Mam to uz asi tri roky, neviem presne. Dolezite je, aby sa liecil a nebral to na lahku vahu. Odkedy mam kvapky, nemam take tlaky v ociach ake som mavala a byvali teda obcas dost brutalne. Stale som navstevu na ocnom odkladala, az ma tam poslali z prace na preventivku a tam som povedala lekarke ake mam problemy a odvtedy uz aspon viem, co mi je. Samozrejme, ze mam obdobia, ked ma bolia oci aj hlava dokopy a nikdy neviem co z coho ma boli, ale viem, ze to proste suvisi s glaukomom. Mne povedala dr., ze som na taku dg prilis mlada a zistovala aj povod, lebo to je dedicna choroba, ale ja som prva z rodu (vyvolena 😠 ) no co uz, niekto musi byt prvy. A este je dolezite aby mu premerali aj hrubku rohovky, lebo aj s tym suvisi ocny tlak, podla hrubky rohovky je pre kazdeho ine tlak "normalny".

ematko29
13. feb 2013

@iconka dakujem za reakciu 🙂 manzel mi povedal,že jemu hrubku rohovky nemerali aspon otom nevie.Ale podla toho čo píšeš ty ako tebe to zistili tak ty má tu formu s otvoreným uhlom ,aspon podla toho čo som sa o glaukome dočítala.On má isť teraz na vyšetrenie raz ročne chodí na glaukomovu ambulanciu ,inak každy mesiac ku očnej.tak sa tam popyta bližšie.

iconka
13. feb 2013

@ematko29 ja som tiez nevedela, ze mi hrubku rohovky merali, az ked mi to robili druhy krat som zistila, ze to uz som absolvovala. Ono ta mja dr. je taka zvlastna, nic nepovie a clovek nevie co sa ma pytat. To mi take kvapky dali do oci, trochu akoby mi strpli a potom nieco prilozili do oka a odmerali, nic som necitila.