Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Iná kultúra, iné jazyky, iné zvyky. A predsa ste spolu

trish31
3. jan 2013

Ahojte.Su tu mamicky a nemamicky,ktore maju partnerov z inych krajin?Ten moj je Talian a chcem vediet,ako zvladate tie odlisnosti,ktore s urcite obcas vyskytnu 😉

digysa
3. jan 2013

@trish31 Nechce sa mi rozpisovat, ale zo zaciatku je vsetko nove a nepoznane ale neskor, ked uz bude vsetko stare a poznane, tak tie odlisnosti zacnes citit...
A najviac ich zacnes pocitovat, ked pridu deti.... to je este len zabava....

Kompromisy, kompromisy, kompromisy- to je jedine, co vam pomoze.

trish31
autor
3. jan 2013

@digysa ja sa pytam pre buducnost...lebo teraz je vsetko ok..ano hadame sa sem tam ale to su blbosti.Ale viem ze pridu aj horsie dni....

nkem
3. jan 2013

@trish31 všetko sa dá zvládnuť, keď dvaja chcú, len je to ťažšie s týmii kultúrnimi odlišnosťami 😉 mama má kamošky a všetky majú talianov a vydržali 🙂

digysa
3. jan 2013

@trish31 Ty budes chciet preniest tvoju kulturu, zvyky, tradicie a osobne skusenosti z rodiny na svoje deti a on bude to iste robit s nimi tiez... Tam treba hladat kompromisy.
Aj vo vychove budu problemy.... vsetko je zvladnutelne, ale treba s tymi problemam ratat, lebo medzinarodne vztahy su vzdy tazsie. To je jasne, ako facka.

pingu1
3. jan 2013

@trish31 talian? hmmm, ti su dost hlucni 😀 ja mam tiez predkov talianov. vo mne koluje italska krv. ja si myslim, ze ked s nim riesis deti, tak by si ho mala trochu poznat a odhadnut

tova
4. jan 2013

ja mam taliana narodeneho v inej krajine. V talianskom manzelstve je najvacsia hrozba svokra. Najprv mila, prisposobiva pretvarka, obycajne nespokojna v manzelstve, neskor manipulatorka a pre syna je to stale zena #1. Taliani su vsetci bratranci a sestrernice aj ked je to otcovej, sesternici manzela neter. Najvacsiou ulohov talianov je naucit deti ich respektovat od narodenia az kym neumru. Muzi z juhu su horsi, lenivsi, vacsi mamickari ako zo severu. su vybusny.

nanyka
4. jan 2013

mám Holanďana, kultúry sú dosť odlišné, no obaja sme si zvykli 🙂 dokonca to berieme ako spestrenie...
hlavné pre nás je, že máme rovnaký postoj k životu a hlavne rovnaké sny 😎
detičky neplánujeme, takže ešte aj v tomto sme sa našli, čiže problémy spojené s výchovou nás obídu 🙂

tova
4. jan 2013

@trish31 pozeram profil, ty mas uz dospele deti?kolko ma on rokov? ak ches s nim dieta si to dobre rozmysli na teraz, si cerstvo v cudzej krajine, nielenze si budes zvykat na neho ale aj na cele odlucenie od rodiny a sk. Ak budes mat s nim dieta, po pripadnom rozvode budes musiet ostat v CA kym nebude dospele.

terina25
4. jan 2013

@nanyka nechcem sa hádať...len ma tak napadlo.čo robíš na modrom koníku,keď nechceš deti?pretože tu sú väčšinou tie , ktoré ich majú,čakajú alebo sa o ne snažia 😉

nanyka
5. jan 2013

@terina25 🙂 čo tu robím? dostala som sa sem prostredníctvom jednej diskusie zaradenej v kategórii "voľná" pred pár rokmi..nie sú tu len diskusie o deťoch..
osobne nemám vyvinutú potrebu mať deti, bolo mi to jasné už v skorom detstve... mám 2 neterky a milujem ich najviac na svete, no po vlastných netúžim, asi to tak príroda jednoducho zariadila a ja sa tomu nebránim, radšej nemať deti než sa potom necítiť šťastná...koľko ľudí deti má len preto, aby mali ...
prečo hádať? ja sa nepotrebujem hádať 🙂

trish31
autor
5. jan 2013

@tova ahoj...ano ano mi hovor.Dnes mi volala.Dobre vie ze ja taliansky neviem ale ne,ona mi musi zavolat....A ked zistila ze stale neviem po taliansky,priatelovi kricala do telefonu ze sa proste taliansky musim ucit....Darmo jej on vysvetloval,ze tu mam prioritu francuzstinu a zdokonalit sa v anglictine...nie...Proste sa musim drvit aj treti jazyk podla nej..... 😠

trish31
autor
5. jan 2013

@tova nie,ja mam 24 on ma 35 nemame este deti

trish31
autor
5. jan 2013

@terina25
@nanyka preco by nemohla byt na koniku?Ved tu sa neriesia len deti...

nanyka
6. jan 2013

@trish31 ja to mám podobné 😀 síce rozumiem na 85% holandčiny, no rozprávať mi ide ťažšie, jedine keď fakt musím, tak rozprávam...takisto aj so svokrou, to čo potrebujem jej poviem, ale využívam aj angličtinu, keďže to je náš komunikačný jazyk a ona niečo angline rozumie... teraz mi dala 2 knižky (najčastejšie chyby v holandčine a slovník) s tým, že očakáva, že nabudúce budem hovoriť už plynulo 😀 hehe, srandistka 😀
najradšej odpoviem, že keď bude ten môj hovoriť toľko po slovensky, čo ja po holandsky, potom môžem pokračovať v zdokonaľovaní 🙂

cayar
6. jan 2013

Hallo ;) ja mam manzela Nemca. Vo vychove zatial odlisnosti az take velke nevidim , Angelina ma 3,5 roka. V com je niekedy problem su zvyky, tradicie kuchyna, system prace. S jazykom ja problem nemam, ani so svokrou, dokonca mi pride niekedy poupratovat ;)

terina25
6. jan 2013

@trish31 v pohode...ja som to nemyslela v zlom.len som čítala,že nechce mať deti,tak ma to zaujalo.ja napr.kým som nečakala dcéru,tak som tu ani nemrkla.absolútne ma to nezujímalo .tak preto som sa pýtala.nemyslela som to v zlom 😉

trish31
autor
6. jan 2013

@cayar
@nanyka
@tova ano ano my mame problem v tej kuchyni co tu cayar spominala 😉 On ma uuuplne ale uuuplne ine chute ako ja...Inak si zatial rozumieme,je sice hlucnejsi sem tam ale tak to je normalne...

miskap2111
6. jan 2013

@trish31 ja mám priateľa Belgičana. Čo sa týka temperamentu, životných hodnot, povahy a celkovej osobnosti, tak žiadny rozdiel necítim. Jediné rozdiely pociťujem v odlišnej kuchyni a type stravovania, oslava sviatkov a tradícií.

nanyka
7. jan 2013

@trish31 ja s kuchyňou nemám problém, aj keď ja sa stravujem úplne inak než väčšina ľudí (je jedno či Slováci či zahraniční), čiže tak či tak musím robiť dvojmo - a konkrétne ten môj jedáva totál blbiny,čo mne nikdy nechutili - samé hranolky, syry, veeeeľa vyprážaných jedál, pizza, bami polievky a tak - Holanďania majú nechutnú kuchyňu 😝 ... svokra sa potom čuduje, keď ja všetko robím čerstvé, od pomazánok po hotové jedlá ..ona žije na polotovaroch 😝

trish31
autor
7. jan 2013

@nanyka pomazanky ano ano ja milujem a ten moj to vypluva....skoda reci 😀

nanyka
10. jan 2013

@trish31 ja ho nenútim jesť nič, čo mu nechutí, len ma mrzí, že je pudingový vegetarián 😀 ale čo už, je to jeho zdravie 🙂

ichbinich
18. jan 2013

Ja si myslim, ze to zalezi samozrejme v prvom rade od osoby samotnej, ale urcite aj od toho, ako "daleko" su tie kultury od seba.
Ja mam muza Rakusana, zijem v Rakusku. Ale velmi vela veci je spolocnych, proste monarchia zanechala stopy 😀
Navyse sme obaja skor flegmatici, takze v pohode.

Svagrina je ale Spanielka, a tam su vacsie rozdiely. Samozrejme aj v kuchyni, ale zase, my sme vsezravci, tak sme v principe radi, ked vari ona, ochutname zase nieco ine 😉

Ale ked ona prisla do Rakuska, mala dost problemy s odlisnostou kulutry. To bolo znasobene aj jazykovou barierou zo zaciatku, a tym, ze prisla "do zimy". Naozaj jej chybalo slnecne svetlo, asi rok si jej telo zvykalo na menej slnecneho svetla... Nieco take by ma nenapadlo, az ked som ju videla, ako tym doslova trpi. Takze viem, ze ja by som sa asi tazko mohla prestahovat do Finska 😉 😀

Vo vychove tiez nejake velke rozdiely nebadam, ktore by boli zalozene na rozdielnych kulturach. Ale zase, s tym, co zaviedla este Maria Terezia, zijeme doteraz ako na Slovensku, tak aj v Rakusku 😀

Tradicie miesame, podla toho, co nam vyhovuje. Napriklad ja som od malicka neznasala Velku noc a sibanie. Takze si to neprajem. Tu Velku noc mame skor rakusku, so sladkym chlebom k udenemu masu, otlkanie varenych vajicok a kopou chrenu. Ale bez korbacov a sibania. Vianoce podla toho, kde sme. Na Slovensku slavime klasicke ako vzdy v mojej rodine, ked sme na Vianoce v Rakusku, tak rakuske. Kopa keksov, darcekov a stromcek je tam aj tu, a oslavuje sa 24.12. Takze je to jednoduche 😉

jfd
24. jan 2013

Čau baby. Tak já vám taky přihodim svou trošku do mlýna. Žiju se Slovákem a nic proti vám ale někdy je to dost peklo, vám teda povim. Jsem tu už 3 roky, slovensky mluvit odmítám, protože když slyšim v telce slováka mluvit česky nebo čecha mluvit slovensky, rve mi to uši. Noa nevěřili byste, jak rozdílný oba národy jsme.
Nejhorší je to pochopitelně u hokeje. ale blbý je, že si tu připadám jak rybička v aktváriu. NEUSTÁLE když se s někym dám do řeči, první otázka je, že prečo som tu. Pre kkt, mám někdy chuť odpovědět. Jsem v NR, denně potkávám na ulici spousty maďarů a jich se nikdo neptá prečo sú tu. A pak já nevcim, esi se mě ty lidi bojí nebo co, prostě si tu nemůžu najít kámošku. Když se s někym dám do řeči tak uteče.
No a to je tak asi všechno, co jsem chtěla. Je to spíš povzdech

Jináč, v Holandsku jsem žila 1,5 roku a fakt se to jejich jídlo nedá moc jíst. Polotovary jedí, páč tam nejsou tak drahý jako tu. Co mi ale chybi je choko brodje, jaký tam měli nadýchaný a dobrý, jáááj. Tuto ty hnusy zmražený z kauflandu, 3x FUJ!

nanyka
24. jan 2013

@jfd no, Nitra je malé mesto, tam ľudia inak reagujú, keď je niekto "iný" - to je jedno v akom zmysle, tak sa stránia..to by si fakt skôr zapadla s tou maďarčinou tam 😀

a kde v NL si žila?

jfd
25. jan 2013

@nanyka No je to tu děsný. Dělám dispečerku MKD a jednou jsem jela do práce busem a musela jsem vytelefonovat, že mám šoféra na bráně a nechtějí ho složit. Za asi 3 minuty jsem mluvila česky, německy a anglicky. Položim telefon, celej autobus huby otevřený akorát jedna pani, když jsem vystupovala se zmohla na "volaaká byznysmenka" Mazec. Rybička v akváriu hadra!

Já bydlela kousek od Venla na německé straně a do práce jsem jezdila 6 km od roermondu, co je skoro u belgickejch hranic. Párkrát jsem byla za kámoškou v Haagu a jednou jsem se kvalitně vylila v Rotterdamu. Mám tu zemi ráda, jen škoda těch marokánců no. A ty jsi tam kde?

nanyka
26. jan 2013

@jfd ja som od nemeckých hraníc, kúsok od Nijmegen..
Roermond poznám, môj priateľ je z Limburgu 🙂
Marokáncov a Turkov tiež moc nemusím, je ich tu teda viac než dosť... ale jednu výnimku poznám, čo sú dosť integrovaní - spolužiačka mojej neterky, jej rodina až tak moc zase nerieši, dokonca tej malej dovolili postaviť si vianočný stromček, to som fakt zírala 😀 a dovolia jej napr.jesť gumové medvedíky, čo ma tiež prekvapilo, lebo je tam predsa želatína z bravčového mäsa.. ale to je fakt jediná výnimka, no...inak je s nimi docela ťažko..
ja tiež túto krajinu milujem, aj keď mám isté výhrady, no človek tu žije slušne, keď to porovnám s SK, tak je to úplne iné zmýšľanie tých ľudí..
akurát nakupovať chodím viacmenej do Nemecka, lebo to jedlo tu, to sa nedá jesť + nemci majú omnoho väčší výber všetkého..
my tu s mojim ale aj tak nechceme ostať, náš sen je Španielsko, teplo, slnko 🙂

jfd
26. jan 2013

@nanyka neblázni teta! Španělsko je v Péčku!!! Nevim jak teď ale za mě bylo v NL minimální mzda 8,16/hod. Ve špáňu jsou možná 4/5? A teďka je tam 9°C a prší, takže nic moc. Ten golfskej proud dělá ty holandský zimy snesitelnější.

V německu jsou ty potraviny aji levnější. Já v NL našla akorát Alberta a Lins van rijn nebo jak se jmenoval ten zeleno-vbílo-červenej obchod. Ale v nemecku leda Lidl nebo Kaufland. Věci z Aldi se nedají žrát a jsou všecky z Polski. Taky béňo je v Nemecku levnější.
V Limburgu mám kamoša :-P Pořád mi píše. Je to milý, aspoň mám kde bydlet až tam pojedu.

Ti moji marokánci na ramadán sekali latinu a pak se zlili a zfetovali, bo to už se alláh asi nedíval. Nechci se o nich bavit, akorát bych se nasrala.

Mentalita je jiná, jasně. třeba - co třeba jáí dost vnímám - se nikdo nikoho neptá proč tam je a či tu býva 😎 A nejsou tak nasraní. Pani za pokladnou je ráda, že je za pokladnou a bavi se s tebou jak se zákazníkem a dokonce aktivně pomáhají. V CS má čék pocit, že jí pomalu fyzicky ubližuje.

A taky uměj žít ve volnym čase. Jasně, s pračkama se sušičkama a myčkama nádobí a polotovarama z mikrovlnky je to snazší. Taky mi dost trvalo si zvyknout na ty po-kakaný cyklisty. Motá se to tam, nedávaj pozor, děs bjes!!! Já chápu, že j e to jeich národní zvyk nebo tradice nebo co ale taky by oni mohli pochopoit, že maj zemi plnou cizinců, kteří - třeba jako češi - by cyklisty ze silnic hrnuli bagram. Nehledě na to, že přetlačovanou biciglu s autem biciglista asi nevhraje, že...
A jak dlouho už tam jsi?

nanyka
28. jan 2013

@jfd no tak jasne, do Španielska sa chystáme až tak o pár rokov, nebojím sa krízy, uvidíme, ako sa to tam porieši...pre mňa je hlavné, že je tam teplo, chceme ísť na juh, takže tam je to počasie o dačo teplejšie,no...

jj, tu v NL si nikto nikoho nevšíma a život berú tak nejako ľahšie..čo sa mi veľmi páči, že sú si vedomí, že majú právo na slušný život, neočakávajú, že budú žiť proti ich predstavám a keď sa niečo zomelie, tak bojujú za svoje práva a nedovolia, aby na nich niekto drevo rúbal... - na rozdiel od Slovákov, ktorí si nechajú asi všetko, len sklonia hlavu a nechajú si na ňu s prepáčením sr.ť viac a viac a neozvú sa, že veď nejako vydržíme, aj horšie bolo 😝 ..toto tu neni..

na tých cyklistov si treba zvyknúť, no..tiež mi to chvíľu trvalo, aj to,že všade prednosť sprava, málo ciest je označených ako hlavná, ale dá sa..akurát cyklisti sú tu králi, oni môžu všetko...baba ide na bicykli a kľudne si píše sms-ku a nedáva pozor,či niečo ide, ide ďalej, ak ked nemá prednosť, to je fakt...no zraziť cyklistu žiadna sranda, vždy je na vine šofér auta - raz som skoro jednu zrazila, vyletela mi z chodníka do cesty, som všetkých svätých videla, aj ušami som brzdila 😀

som tu niečo vyše 1,5 roka, no asi pôjdem inde, rozhodujeme sa, kam, vieš, ja som taký kočovník, to je môj život, tak ma to baví, spoznávať iné kultúry a krajiny, tak uvidíme,no...na SK žiť nechcem, aj keď je to môj domov - tam sa cítim viac cudzinec ako v zahraničí - práve kvôli tomu prístupu ľudí, ako si písala.. 3 firmy v ktorých som pracovala, mali problém s vyplácaním mzdy, všade stres, ľudia si nevedia užiť život, stále sa len sťažujú a nadávajú, a hlavne závidia každému, to je des... viem to ale aj pochopiť, keď je taká zlá situácia, nečudujem sa, nechcem súdiť, len sa mi to nepáči ...
Ty chceš ostať žiť na SK? Neťahá ťa to do Čiech? mne to v Čechách vždy prišlo také o dosť vyspelejšie, hlavne Praha, predsa je to multikultúrne mesto, je tam toho viac, vyššia ekonomická úroveň a tak...

jfd
28. jan 2013

@nanyka
Praha by byla dobrá, kdyby v ní nebyli Pražáci, řikám já. Arogantní mistři světa co si nevidí na špičku nosu. Nehledě na to, že se tam natahala veškerá lúza východní evropy a podle toho to taky tak vypadá. BEJVÁVALO davy turistů... Samej rus, rumun, na Václaváku kouíš cokoli kdykoli od kohokoli. Nebudu ti nic zastírat, vypadáš jako rozumná baba - tlupy slováků včetně tech, co tu poznám a jejich kamarádů jezděj do Prahy do MHD okrádat lidi, nasrat. Tu nechám klidně kočík půl minuty před obchodem nebo jdeme s tátou i s kočíkem po setmění z letní zahrádky. V Praze bych si to nelajsla.
Ano, i já jsem kočovník. Bylo mi asi 25 když jsem chytla takovej ten rapt nebo nevim jak to nazvat, prostě jsem věděla, že jestli nevypadnu, tak se zbláznim nebo zabiju a nejbližší vhodná destinace mi přišla bejt Austrálie. Nakonec jsem letěla do USA ale můj bejvalej manžel i mě řiká, že vždycky budu potřebovat zjistit, kde je tráva zelenější. Nevim možná i proto, že jsem klaustrofobik a nesnesu bejt dlouho bez možnosti pohybu, buď se stěhuju, nebo někam utíkám neboi aspoň hýbu nábytkem. Potřebuju změnu. V Holandsku jsem nezůstala, páč mi tehdá bylo 28-29 let a ve třiceti se učit novej jazyk a budovat si kariéru ze skladu a ž na nějakou normální pozici mi přišlo bejt pozdě. Jela jsem tam, bo v Čechách mi všechno skončilo. Spálila jsem mosty - některý definitivně, byt dala ségře, vybavení rozdala a odjela jsem s 2 kuframa do neznáma.
Tady jsem ze dvou důvodů. Jednak mě baví, že to tu pořád ještě moc neznám... Rozšiřuju si akční radius, objevuju co je kde, kam by se dalo jít, co vidět a za pak... Přes to všechno co musim vysvětlovat, a některý úřednice jsou fakt hodně výživný, než jí vysvětlim, že jsem rozvedená v česku ale že můj syn se narodil na slovensku a není z rozvedenýho manželství a že mám nárok na mateřskou páč tu mám odrobené 270 dní, už jsem měla chuť tu slepicu na oddelení pro mateřskou přetáhnout židlou... no ale přes to přesevšechno, co si budem nalhávat... Jsem češka. A vy to tu - sori, že to tak nazvu ale tak mi to připadá a nevidim důvod proč nenazývat vjeci pravími jmény - skrátka jsme pro vás západ a možná i proto ty lidi nechápou proč tu jsem . Líbí se mi tu ta příroda.
Co ale nechápu, když jste takoví patrioti a konečně máte tu svou vytouženou samostatnoiu zemi, proč trpíte černý skládky a bordel všude? Děcko zahodi papirek od nanuku na zem a nikdo mu nic, páč to dělaj všichni. Sri jako... Neřikám všichni a neřikám, že u nás to neni ale ne v takové míře.
Sere mě halvně, že tu nemám kamošky. To taky u nás neni a u vás jo a víc - 21,22 letý matky... O čem si s nima mám...? vidim to na přítelově sestře. Je jí 40, obě děcka z baráku, ten chlap pochopitelně ve 26 letech zjistil, že dvě děti a bydlení u svokrovcov neni co by v životě chtěl a tak se na ně vykašlal. U nás a i já to tak budu dělat - je to tak že ani, měj si děti, ale napřed něčím buď?!?! Co si myslí 26 letá kočka s maturitou z obchodky a 6 letech na mateřské že kde ji zaměstnají?!?!? A rozstudovaný 2 semestry sociologie to nezachráněj...

Nezlob se, jestli jsem se tě nějak dotkla. Pár lidí mi říkalo, hlavně češí - že bych si měla udělat nějakej blog s těmahle postřehama ale nevim, nechci se nikoho dotknout. Píšu si tot u sama pro sebe do šuplíku a pro mojeho synka

nanyka
31. jan 2013

@jfd napísala som ti IP 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli