Incident v obchode
Ahojte, no ja ani neviem kde mam začat lebo dnes som mala taky incident s predavackou v obchode ze dovidenia. Kazde rano chodim do obchodu na cerstve pecivo, mamee nedaleko panelaka taky mensi obchodik kde pecivo ( rozky, zemle ) su ulozene v takych drevenych boxoch na vrchu je plexisklo s uchytkou, cize ked si chcete nabrat musite to plexisklo odtlacit, a tak si nabrat..tak som klasicky ako vzdy nasadila sackovu rukavicu zobrala sacok otvorila ten poklop a naberam si..citila som ze zamnou ktosi stoji ale nevenovala som tomu extra pozornost az kym sa na cely obchod neozvalo hlasné" mlada pani a to čo robite?!."..obzriem sa zamnou stoji predavacka obe ruky v bok nasraty vyraz, tak hovorim ze naberam si pecivo .." ale takto?:!.. a kde mate rukavicu..ukazujem jej : vsak na ruke!..:" a druha ruka čo?!!!..hovorim ale ved druhou rukou len drzim sacok do ktoreho vkladam zemle.." , ešte nahnevanejsie na mna :" ale to je jedno..rukavice su tu na to ze si ich mate pri pecive nasadit na obe ruky!!!(vtf)..koli hygiene..a to vo vsetkych obchodoch takto robite?, potom sa necudujme ze same bakterie mame vsade!,, vas doma o hygiene neucili?" ( to už do mna jedy)..hovorim ze jasne ze ucili ale o tomto som ešte nepocula..tak sa chcem teraz opytat ci som ja debil alebo ako si vy naberate pecivo?..( tie klieste ktorymi sa nabera tam nemaju)..lebo ja vzdy tak ze rukavicu si nasadim len na tu ruku ktorou naberam...
Stručné zhrnutie
- V potravinách zákazníčky bežne používajú jednu sáčkovú rukavicu na ruku, ktorou naberajú pečivo, alebo používajú klieste, prípadne vyvrátia sáčok naruby na naberanie pečiva.
- Dvojité nasadenie rukavíc považuje väčšina diskutujúcich za zbytočné plytvanie plastami a nereálna prax podľa komentárov.
- Pri nevhodnom správaní predavačky odporúča diskusia podať písomnú sťažnosť na centrálu reťazca, kontaktovať majiteľa predajne alebo nahlásiť podozrenie inšpekcii (SOI / kontrola z RVPS).
Q: Ako hygienicky naberať pečivo v samoobslužnom výklade?
A: Použiť sáčkovú rukavicu na ruku, ktorou naberáte pečivo, alebo použiť klieste; alternatíva je vyvrátiť sáčok naruby, strčiť do neho ruku, nabrať pečivo a sáčok prevrátiť.
Q: Je potrebné používať dve rukavice pri naberaní pečiva?
A: V diskusii drvivá väčšina považovala dve rukavice za zbytočnosť a plytvanie plastom; niekoľkí diskutujúci považovali jednu rukavicu alebo sáčok za dostatočné.
Q: Ako podať sťažnosť na predavačku, ktorá uráža zákazníka?
A: Odporúčané kroky sú kontaktovať majiteľa predajne, poslať písomnú sťažnosť na centrálu daného reťazca alebo podať podnet na SOI či požiadať o kontrolu RVPS.
Q: Môže zamestnávateľ riešiť sťažnosti znížením prémií alebo nepredĺžením zmluvy?
A: Niekoľko príspevkov tvrdilo, že v niektorých prevádzkach sa po sťažnostiach zamestnancom stiahli prémie a že zmluvy na dobu určité môžu byť pri nováčikoch nepredlžené.
Q: Ako znížiť plytvanie plastom pri naberaní pečiva?
A: Diskutujúci odporúčali používať len jednu sáčkovú rukavicu, použiť klieste keď sú k dispozícii, alebo naberať priamo do sáčku bez použitia dvoch rukavíc.
Q: Čo robiť, ak mám obavy o hygienu pečiva, ktoré prešlo cez viac rúk a prepravu?
A: V diskusii sa objavila rada prepiecť pečivo v rúre na pár minút doma alebo sa rozhodnúť nekupovať pečivo, ktoré človeka znepokojuje.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich používa jednu sáčkovú rukavicu na ruku, ktorou naberá pečivo, alebo používa klieste či sáčok naruby.
- Dvojité rukavice sú považované za zbytočné plytvanie plastami.
- Pri nevhodnom správaní predavačky odporúčajú kontaktovať majiteľa, písomne sťažovať na centrálu reťazca alebo nahlásiť podnet inšpekcii (SOI/RVPS).
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že rukavica (aspoň jedna) je z hygienického hľadiska potrebná, iní argumentujú, že pečivo je už kontaminované vo výrobe a dvojnásobné rukavice nič nezmenia.
Otvorené otázky
- Má obchod právnu povinnosť vyžadovať konkrétny spôsob naberania pečiva (jedna rukavica vs. dve vs. klieste)?
- Aká je reálna efektivita jednej sáčkovej rukavice v porovnaní s dvoma pri prevencii kontaminácie pečiva?
Spomenuté značky a firmy
Tesco, Lidl, McDonald, SOI, RVPS
Spomenuté produkty a metódy
sáčková rukavica, rukavica, plastové rukavice, dve rukavice, sáčok naruby (vyvrátiť sáčok), klieste (kľiešte), prepiecť v rúre na pár minút, písomná sťažnosť na centrálu reťazca, kontaktovať majiteľa predajne, nahlásiť SOI, kontrola z RVPS
Miesta a osoby
Slovensko, USA, Kanada
Ja si davam rulavicu na jednu ruku alebo si zoberiem klieste...a to som jedna z velmi.mala, vsetci to chytaju holymi rukami
Ak si niekto mysli, ze vsetci v rukavickach vo vyrobe, distribucii a obchode narabaju s rozkami, tak je pekne naivny 😆 uz si predstavujem ako tam okolo nedavania si rukavic robia halo a hned vedla maju hnily ovozel a zelene maso 🤪
To som velmi zvedava, co by dotycna predavacka povedala, keby zazila jedneho pana v obchode ako som zazila ja. Isiel k pecivu, cestou sa mu kychlo, samozrejme si kychol do ruk a siel si vyberat pecivo takymi soplavymi rukami. Stylom, ze obchytal hadam kazdy rozok a vybral si tak 3-4…
Za mna uplne v pohode. Predavacka mala asi nejake mindraky a prisla si jej do rany. A tu staznost by som zvazila aj ja.
To ju nenapadlo ze je to somarina dve rukavice ked vyberas pecivo len jednou?A nehovoriac uz to ze by mali dvojnasobnu spotrebu rukavic a z toho dalsi bordel.....
Mne to príde proti logike, tie 2 rukavice, ved to nemal byt chirurgický zákrok. A presne som nás tým dnes zase v obchode rozmyslala, že ktovie, kde sa doteraz ležalo a aké hlodavce to pobehali... naj asi vnútrom sacka chytať, ja nechytam pecivo spinavou rukou ani doma, nejak to nemozem, vzdy umyvam ruky predtym... A inak, ajtak som uz videla ľudí obchytkavat všetko holou rukou, odvtedy beriem to najzastcenejsie, co sa da.
Mala si ju schladit,ze ked si tak potrpia na hygienu,tak im tam posles SOI,ci naozaj. Hned by sklapla. Jasne ze sa pouziva rukavica na ruku,s kt.si pecivo beries. Ja si niekedy vyvratim sacok opacne a tak si vyberiem,rovno do neho. Ta by ma zozrala😂
Keby ste mali predstavu kolko zavoznikov, soferov, predavacov chytali to pecivo pred vami a bez rukavic, tak to ani nejete. 😁
Veď to ani ekologické nie je, dávať 2 rukavice 😅 a načo? To akoze bacily z tej ruky bez rukavice, ktorou držíš sáčok, naskáču do kaiserok? Nechápem 💀
🤦♀️ Ahoj, rukavicu si dávam iba na ruku,ktorou pečivo naberám (kiežby ju všetci mali,keď sa hrabú v pečive). Och,chceme byť ekologickí, no na druhej strane niekto vyzýva na totálne plytvanie. Neviem si predstaviť, ako sa pani predavačka správala počas kovidoveho obdobia,asi mala plášť, respirátor, štít,okuliare a 2 páry rukavíc.
Nič si z toho nerob,nijako si nepochybila, nájdi si iný obchod a hotovo. Pekný večer!
Toto mi pripomenulo status, co na FB napisal mlady muz na zaciatku C19, ze mal na oboch rukach rukavice a nedokazal si otvorit sacok, do ktoreho si chcel nieco nabrat 😀
@oliolijanka Papierik si pamatam aj ja a nedavalo sa do nicoho, do kosika, vozika a do tasky 😀
Ja mam pocit,ze po precitani niektorych prispevkov si uz rozky nekupim. To si radsej doma upeciem...
Ja si dám ruku do sacka, vyberiem pečivo ktoré chcem dám mimo lebo ostatné posuniem ak je miesto a potom hádžem do sacika bez rukavice a nechytam sa inych
@adrianka2606 ja som zas zažila ze mal rukavice sacik nešiel otvoriť, potom rúško fúkal cez to a nešiel otvoriť a to píšem o jednej osobe len 😅
Pecivo si naberam bez rukavic 😀
To co chytim do ruky vlozim do sacku nicoho ineho sa nechytam
Tiež rukavicu nepoužívam, len výnimočne ak nahodou je pečivo uložené tak že by som ho ochytala všetko.
Aj tak vo väčšine obchodov je to pečivo uložené tak že okolo neho chodí kvantum ľudí kašle kýcha a podobne a nie je vôbec takto kryté.
@lubkovaandrejka Vies kolko ludi realne ochyta tie rohliky? Od pekarne, cez prepravu, obchod a az potom zakaznici. A radsej sa nezamyslaj nad tym, co je v kecupoch, pastekach a pod lebo umries od hladu 😀
@andreatytler rozumiem co myslis, mam pol rodiny v USA a Kanade, ale pravdupovediac zijem na SK a s tymto som sa este nestretla. Hnusne spravanie ktore myslis a bolo bezne v 80. rokoch, bolo pekne ukazane napriklad v seriali Bambulka, myslim cast Lekvár. Presne zazerajuce hnusne predavacky, prototyp socialistickej pracujucej zeny, povysenecke spravanie voci detom, hrozne nieco.
Stretavam sa s perfektnymi ludmi v sluzbach.
Asi nieco vyzarujem ale kazdy mi je napomocny.
Zas lepsie ako ist na pumpu pre colu a byt zastreleny, no nie?
podla mna si treba dat sacok aj na hlavu, aby si nedychala do peciva nebodaj
Som jedina ktora tu caka na človeka, ktory to robi tak ako pozadovala predavacka? 🤣🤣 No taaaak priznajte sa uz niekto :D :D
Pred pár rokmi sme nepoznali plastové rukavice. Keby ste vedeli, kde sa potraviny váľajú kým prídu ku konečnému spotrebiteľovi 🤣🤣🤣🤣
@babulkomale Och to hnusne spravanie k detom je nepochopitelne. Ako dieta som musela chodit kupovat veci do miestneho dedinskeho obchodu velmi casto a neznasala som to prave koli tomu povyseneckemu spravaniu predavaciek. Ale toto sa deje aj v amerike. Nikto si nedovoli na zakaznika zazerat (ani na detskeho zakaznika) ale deti su ignorovane. Pamatam si video ako mamicka poslala dieta v nejakej restauracii typu McDonald aby dokupilo nieco k obedu co uz mali a predavacky ho ignorovali a nechali cakat a obsluhovali inych zakaznikov.
Naposledy som bola na Slovensku pred 7 rokmi a veru som zazila neskutocne neprijemnu sestricku na pohotovosti. Nie na mna ale na niekolkych ludi co tam prisli.
To je fakt ze na Slovensku nie su active shooter. Len to by nemalo byt tak ze clovek si musi vybrat medzi nasra***tou predavackou, alebo kretenom s pistolou.

Ja si davam rukavicu alebo sacok iba na ruku, ktorou naberam to pecivo /ked su tam tie klieste tak si nedavam nic, lebo to beriem tymi/ a v druhej mam ten sacok kam to davam. Ved aka je tam logika, ze si mas dat obidve???? To kto kedy vymyslel? Ako kto chce, nech si dava, ale ved pecivo chytas len jednou rukou, tak je bezpredmetne, ci mas rukavicu na druhej alebo nie.