IVF tehuľky od októbra-novembra 2008. Pridajte sa

chantalle7
21. nov 2008

ahojte tehulky,

pokusala som sa najst nejake temy ale zial ziadna nie je presne taka ako som hladala. Kezde som tehulka prvy krat (po IVF) velmi rada by som prezivala tieto nove zivotne situacie s niekym kto je na tom tak ako ja.
tak som vytvorila tuto temicku aby sme sa mohli spolocne prehryzat tehotenstvom od zaciatku az do konca a mozno aj potom uz s nasimi ratolestami dalej...
😀

tak mamicky-tehulky kotre ste tehotne od 10-11/2008 cakam na vas pridte skoro!!!!! 🙂

monika3
12. jan 2009

mna napadlo ked sme boli na genetike tak tam mam napisane ze to amnio doporucuje iba, ale inak to asi nie je treba... 😉

babulka123
12. jan 2009

chantale mozno to znie velmi sebecky alebo nievim ako ale ano...
az sa mi to zle pise, ale naozaj, nejde o to ked je malinke a kym sme tu my s manzelom vedeli by sme sa nejeko o neho postarat, ale nasa spolocnost nieje pripravena pre takychto dospelych ludi a neviem si predstavit co by s nim bolo keby sme tu my neboli... je to velmi tazke rozhodovanie, je mi z neho do placu

babulka123
12. jan 2009

no ja len dufam ze ma teraz nebudete za to nejako odsudzovat alebo tak... myslim si ze kazdy ma na to svoj nazor...a ma pravo mat ten nazor...

stela23
12. jan 2009

babulka,ja mam na to rovnaky nazor ako ty,nemyslim,ze je to divne,zdrave dietatko je to,preco toto vsetko podstupujeme.
chantalle,nemas spravne info,amniocenteza je na 100 percent spravna,ide totiz o odber DNA dietatka. tie afp testy nie su 100percentne,ide len o nejake cislo pravdepodobnosti,ci je vsetko o.k.,ale ani vysoke cislo ani nizke nieje zaruka,len pravdepodobnost.takze aj zena so zvysenym rizikom moze mat zdrave dieta a naopak.moja kamoska mala zle vysledky a amnio potvrdila,ze jej syn je zdravy.ale bohuzial mam aj kamosku,ktora po amnio isla na potrat a potvrdilo sa to. nechcem nikoho strasit,verim,ze budeme v poriadku,ale tak ako som verila lekarom,ze mi pomozu otehotniet,verim,ze mi pomozu mat zdrave dietatko a ak to znamena amnio,tak budem dalej verit,ze to dobre dopadne.

babulka123
12. jan 2009

stela dakujeeem som velmi rada ze nemam sama taky nazor... pripadam si ako odvrhlik spolocnosti ked poviem nieco take nahlas... ale ked tak to citim .. a okrem toho ja by som to mozno zlvadla ale som si ista ze by som to zvladala asi sama...obavam sa ze bez manzela...

chantalle7
autor
12. jan 2009

babulka - ja neodsudzujem to ze by si nechcela chore dieta ale to ze na zaklade nejakej pravdepodobnosti sa mam rozhodnut znicit mozno zivot zdraveho dietatka, ja osobne keby som to naozaj vedela na 100% tak by som spravila to iste ale zial 100% ti nikto nezaruci chyba moze byt vzdy....

stela- nie je pravda ze je to na 100% ani jedna z metod nie je na sto nasla som ze uvadzaju 99, 99% re amniu tie ostatne tak ako pises este menej dokonca moznost chybnej diagnozy az 1/3 pre mna je podstatne ze stale je tu nejake % neistoty....
a to som tym mala na mysli ze ked som urobila tak vela preto aby som mohla dietatko mat nedokazala by som si ho dat vziat na zaklade nejakych pravdepodobnosti ....aj keby to malo byt len velmi nizke % a navyse v mojom pripade tym pripadn ohrozit este aj druhe dieta ...

chantalle7
autor
12. jan 2009
chantalle7
autor
12. jan 2009

a tu je dalsi vynatok- nikdo vam to nezaruci na 100p

Asi od 14. týždňa tehotenstva sa môže urobiť amniocentéza. Prevádza sa za sterilných podmienok a bez narkózy. Cez brušnú stenu ženy sa pod kontrolou ultrazvuku vsunie až do plodovej blany punkčná ihla na odobratie cca. 15 – 20 ml plodovej vody ako vzorky. Dotknutie alebo dokonca poranenie rastúceho plodu je pritom spravidla vylúčené. Väčšina žien pociťuje toto vyšetrenie ako intravenóznu injekciu; opisujú ju ako nepríjemnú ale nie ako bolestivú.

Vyšetrujú sa bunky vnútorného zárodočného obalu (amnionu) obklopujúce plod, ako aj odlúpené kožné bunky plodu a bunky zo žalúdočno-črevného traktu. V laboratóriu sa vzorky buniek „kultivujú“. Po úspešnom rozmnožení sa môžu izolovať a zanalyzovať chromozómy. Okrem toho sa z plodovej vody dajú zistiť určité markery, ako alfa-fetoproteín (AFP). Táto bielkovina je zvýšená špeciálne pri neurálnych defektoch, napr. pre spine bifide. Výsledky vyšetrenia sú spravidla známe dva až tri týždne po odbere plodovej vody.

Diagnostická presnosť amniocentézy sa pohybuje v priemere pri cca. 99 %, pri určení neurálnych defektov o niečo nižšie – pri 90 %. S jej pomocou sa dajú stanoviť nasledovné diagnózy:

* chromozómové zmeny, napr. Downov syndróm (mongolizmus)
* rada neurálnych defektov, ako otvorený chrbát (spina bifida)
* značné ochorenia látkovej výmeny

Riziko, že sa pri amniocentéze vyvolá abort, sa v priemere pohybuje pri cca. 0,5 – 1 %. Okrem toho existuje pre matku a dieťa isté nebezpečenstvo infekcie. Na špecializovaných klinikách a v praxiach sa robí až 15 amniocentéz denne; riziko je tam značne nižšie než všeobecne.

babulka123
12. jan 2009

vies bojim sa toho ze ak mi niekto povie ze AFP testy su nanic, tak mi ostava len verit ze amnio je ok...
co by si robila ty? comu by si verila ty potom?

chantalle7
autor
12. jan 2009

no skusila by som neinvazivnu metodu a sice ten morfologicky UTZ

babulka123
12. jan 2009

no to je logicky dalsi krok na ktory ta posielaju v pripade zlych testov...

tebe neodporucali amnio po IVF? lebo ja to mam normalne napisane v papieroch.. a morfologicky ultz. beriem ako samozrejmost...

chantalle7
autor
12. jan 2009

a este aby som nezabudla dufam ze pametate aj na nasledky pre vas vyplyvajuce z potratu....co ak potom uz nebudete mat uz nikdy dieta?!

v kazdom pripade je to na kazdom z nas
mne sa nepacia ze mam svoje deti na zaklade nejakych % ist invazivne ohrozit ci uz moznym potratom .... este navyse ked sa to pocita na zaklade nejakych komplikovanych vzorcov a zohladnuje sa tam aj vek zeny(co zase zavana len nejakou statistikou/
ak budu testy zle som ochotna ist na ten morf. UTZ a tam uvidime...

chantalle7
autor
12. jan 2009

nie amnio v sprave nemam a rozpravala som sa s kamoskou ktora pozna dalsie tehulky ktore amnio odmietli podstupit a isli len na tem mUTZ.

babulka123
12. jan 2009

ja pevne verim ze sa nad tym nebudeme musiet ani len zamyslat....

stela23
12. jan 2009

presne tak,bavime sa tu o niecom,co vobec nemusi nastat,zbytocne sa nervacime

ale zaroven uznavam tvoje hladisko,chantalle,pri dvojickach to moze byt vacsie riziko,asi by som hovorila to iste...

chantalle7
autor
13. jan 2009

ahojte mamulky- tak mne sa z tyhc vcerajsich debat snivali hrozne sny - jednak som nemohla pri predstave ze budem toto musiet este len riesit a rozhodovat sa zaspat a ked som zaspala tak som v sne videla 3 mrtve deti....

takze ako vravite nechajme to na cas ak to budeme musiet riesit mozno samotna situazia zmeni nase postoje a rozhodnutia...ved predsa este k tomu musia vela povedat aj lekari takze radsej sa teskajme ze je zatial vsetko OK a ze to tak bude aj nadalej

krasny dnik vam prajem

stela23
13. jan 2009

presne tak,tesme sa z nasich brusiek a neupadajme do pesimizmu,pravdepodobnost,ze nieco nie je v poriadku je mala

toto je asi problem prebytku informacii,ktore mame...vacsina zien si ocika tehotensky test a potesi sa vysledku a za 9 mesiacov bez problemov porodi. my sme to mali komplikovanejsie,takze hladame za kazdym rohom nejaky problem...
nemame na to dovod!

zelam pekny den vsetkym tehulkam 🙂

babulka123
13. jan 2009

juuuj babulky to som ozaj nechcdela... uz sa nebudeme o tom baviit, ten cas "este len pride....."

chantale cmuuuuk a dufam ze dnes to bude lepsie.. a inak som citala ze hororove sny byvajuv tehu uplne normalne...

janula13
13. jan 2009

babulky ahojte , tak asi som tuto nestastnu temu zacala ja...a to som vam tu ani nenapisala ze mi vysli zvysene AFP hodnoty, tak sa bojim, ale nechcem vas tu tym zatazovat, ked vidim ze uz mate hororove sny..
Babul ahoj, konecne ze si aj tu...a nie si nijaky odpadlik, ja podobne zmyslam, aj ked stale verim, ze budu zdrave..ale amnio v pripade dvojok je riskantnejsia a ked som si dnes vo dvojickach citala, ze vlastne ako riesia ak jedno babo nie je ok a mama sa ho vzda, tak amnio NIE, ohrozit druhe ci vyvolat predcasny porod a nic nie je iste, naozaj ani ta amnio nie je na 100%, jedna babula mi pislala, ze tiez mamal zle hodnoty AFP, test uz nezopakovali sla priamo na amnio, aby mala 100% istotu a prd, tam jej vyslo 5% riziko, takze zase nevedela na com je a bola nakoniec na tom utz a tam sa lekar vyjadril, ze nevidi nic podozrive, ze vyzeraju zrdavo...a veri ze budu...takze asi tak ku 100% amnio presnosti..
ale inak sa mam fajn 😅 radsej nech sa vam snivaju eroticke ako mne 😉

given
13. jan 2009

Janula, neboj, vsetko dobre dopadne, musime si tu drzat palce navzajom.
A hovoris, ze sa mame tesit na 2. trimester? Ja uz som jeden taky sen predvcerom mala 😀

babulka123
13. jan 2009

pri dvojkach je to zlozitejsie.. pri jednom je amnio na 99.99% a to je aspon pre mna dost smerodatne..
ale neviem uvidime podla testov a podla toho ultz.

janula13
13. jan 2009

given dakujem, noo, citala som ze v druhom trimestri sa vracia sexualny apetit a ze zena moze zazit neviiidane veci...hehe, ale mne sa vracia len v snoch, skutek utek 😀 😀 😀 😀 myslim ze tie neviiidane veci mam uz za sebou a len spominam 😅

chantalle7
autor
14. jan 2009

caute babulky-mamulky

janulik - tak to je blbe ze ti vysli zvysene testy budem drzat palciska aj pastiska aby to nakoniec bolo ok

a k tym erotickym snom baby mne sa take pravidelne snivali v 1.trimestri a teraz nic (aspon z tejto oblasti) a vam poviem bolo to velmi zaujimave 😉

z tych mojich snov sa netrapte ja som si v ten vecer pozerala vela o tych vsetkych testoch potom som si to predstavovala ako to budme riesit ak budem musiet aj s MM sme sa o otm bavili a tak som bola z toho cela hotova ze by som mala zabit svoje dieta.... ☹
takze radsej pockam na tie vysledky uz nic necitam (teda co sa tyka tych katastrof)aby som sa zbytocne nestrasiila a nepredstavovala si katastroficke scenare....

a sem piste vsetko ved preto sme tu aby sme si vzajomne drzali palce a pripadne si radili 😉 🙂

zuzujan
14. jan 2009

ahojte dievcata, tak sa pripajam tiez k vam. Uz som sa pytala v inej teme, ale tam nie su dievcata tehotne po IVF a radsej sa poradim s vami.
chcela som sa s vami poradit, planujeme ist do rakuska lyzovat, malo by to byt na zaciatku mojho 12 tt. Samozrejme, ze ja by som nelyzovala, len by som sa prechadzala. Tak isto hotel ma aj svoj wellnes, kde je pekny bazen a virivka a sauny. Viem ze tehotne sauny nemozu, ale myslite ze by som si v tom bazene mohla zaplavat????? A co myslite, nie je to rizikove ist v 12tt 5 h v aute????

monika3
14. jan 2009

ahojcek 😉
prajem Vam pekny den 🙂
kocky ked pisete o tych AFP testoch , tak tie sa v kt. tyzdni robia?

zuzujan...radsej sa opytaj lekara ci mozes ist aj do bazena...ak si v poriadku tak asi nie je dovod preco nejst, ja by som asi nesla aj keby som bola v poriadku, potom vsetkom co sme preskakali a kym sa zadarilo by som neriskovala nic 😉 Ale zisti si to preistotu aby si neurobila niaku chybu 😉

chantalle7
autor
14. jan 2009

zuzujan- vitaj u nas dufam ze prides castejsie 🙂

no co som citala tak v tehu sa sportovat moze ale ma to byt vsetko take skor pohodove ziadne velke skakanie a otriasanie tazke ako pises to lyzovanie by som asi neriskla
co sa tyka plavania t sa priam odporuca lebo je to super na uvolnenie chrbtice ALE a teraz pride to co si myslim a a s cim amam osobne skusenosti - pred cca trimi rokmi som sa v bazene nakazila a povodne som si myslela ze je to obyc. mykoza asi po dvoch rokoch a zmene asi 4lekaroch som konecne prisla k lekarke ktora mi spravila seriozne vysetrenia a zastila ze mam ureaplazmu a myseli sme sa obaja aj MM liecit ATB poriadne silnymi hlavne ja lebo som mala dvojitu davku urea je poraidna hnusoba lebo sa mnohym vrati moze branit otehotneniu co mozno bol aj nas pripad a v pripade tehotenstva som zase citala ze moze sposobit aj potrat ....
takze z mojho pohladu i ked znoznujem plavanie a letne kupanie by som v tehotenstve neriskovala vliest do bazena v podstate od tej mojej nakazy som v bazene ani uz viac nebola chodim sa kupat len v lete na jazera

takze je to na tebe ale bacha hlavne na take teplucke virivky a pd. tam sa velmi dari vsetkym tym zenskym pliagam!!!!!

takze peknu dovcu ja som MM tiez nahovarala aby sme isli pozriet do Rak. Alp ale zatial sme to este nezrealnili ja by som skor isla na tie pechadzky 🙂

chantalle7
autor
14. jan 2009

monika3 - Medzi 15. až 20. týždnom sa robí prenatálny screening na Downov syndrom (Mongolizmus), Trizomiu 18, Trizomiu 13, rázštepy neurálnej trubice a brušnej dutiny a iné zriedkavé genetické choroby. Robí sa pomocou tzv. quadruple (alebo triple) screen, kam patri MSAFP (Maternal Serum Alfa-FetoProtein), estriol, hCG a protein inhibin A. Vypočítava sa pomocou počítačového algoritmu založeného na maminom veku, váhe, rase a dĺžke tehotenstva.

www.tehotenstvo.academy.sk - tato stranka je celkom fajn a je tam aj kalkulacka pri 15TT ti napise tieto infosky a mas tam aj viac o ostatnych testoch

zuzujan
14. jan 2009

ja idem v 13 tt na sijove prejasnenie, neviem ako sa to presne vola

monika3
14. jan 2009

Chantalle dakujem ...na tu stranku a ja chodim pozerat len ja vzdy pozriem ten tyzden kde prave som... 😉 ano je to pisane v tom 15 tt ... to si akurat ty , ja mam este teda trochu casu 😉

a teraz idem do poradne v 12tt, hadam sa tam dozviem viac...potom dam vediet co tam so mnou pachali 😀 😀 😀

zuzujan
14. jan 2009

akurat vcera som tu mala dve tehotne kamaratky a oni boli v tom 13tt na sijovom a potom v 16tt na ten screening. A dakujem chantalle za odpoved, ja mam tiez veru strach a uvazujem ze radsej pojdem do alp az zaciatkom marca, no uvidim, cakam na telefonat od doktorky z Heliosu a s nou sa poradim.