Kam na vysokú školu?

caobella
21. feb 2013

Ahojte baby, chcela by som ísť na vysokú školu, no neviem na akú. Miesto školy by malo byť: Bratislava, Trnava, prípadne východ - Prešov. Zaujímajú ma humanitné,sociálne vedy a pedagogický odbor, celkom by ma bavilo aj podnikanie, práca s deťmi. Taktiež by som chcela vysokú, po ktorej sa dá zamestnať a plat, s ktorým uživím rodinu. Neviete poradiť akým smerom sa uberať? Strednú školu mám hotelovú akadémiu. Ďakujem babuly za všetky odpovede. 🙂 Urobila som otázku, ale tam nemôžem reagovať aj ja, tak píšem tu. 🙂

caobella
autor
21. feb 2013

@ajsenz Tak teda skúsim ešte popremýšľať nad inými variantami, ďakujem za info. Prajem dobrú noc. 🙂

lucikusik
21. feb 2013

@caobella Ďakujem za odpoveď. Dobre som si typla 🙂 .... myslela som, že nejaká vyššia manažérska pozícia.

nithy
22. feb 2013

@caobella problém je, že s humanitnými vedami sa na Slovensku neuplatníš, aj kebyže sa poskladáš, je to proste tak. Možno maličké uplatnenie tam je, ale to by si musela byť trieda a špička v svojom odbore, pokračovať na doktorantské atď atď.. A všetci asi veľmi dobre vieme, aké podmienky na Slovensku ma "vyššie štúdium", veda, výskum - skoro žiadne...
Baby ti tu radia prekladateľstvo - ja by som to s tým prekladateľstvom až tak ružovo nevidela, sama som ho chcela študovať, resp. študovala 🙂 Zisťovala som si, ako sú na tom prekladatelia... Je to bieda 🙂 Bieda v tom, že v súčasnosti už strašne veľa ľudí ovláda jazyky angličtina, nemčina, francúzština, španielčina atď... Prekladateľov v kombinácií anglina-franina, anglina-nemčina je na slovenskom trhu veľmi veľa... Ak študovať jazyky, tak jedine sa orientovať na jazyky, ktoré nie sú také bežné čínština, japončina, arabčina atď.. Ale je to ťažký oriešok, to ti môžem povedať z vlastnej skúsenosti, študovala som rok čínštinu na univerzite a skoro som sa zbláznila 😀 😀 Preto si to treba veľmi dobre premyslieť, lebo človek musí tomu obetovať v podstate všetko 🙂 Veľa ľudí si to predstavuje ako Hurvínek válku, však študuješ LEN jazyk :D By som im dopriala jednu hodinu čínskej fonetiky 😝 Študovať jazyk do hĺbky vôbec nie je taká sranda ako hodina angličtiny na strednej škole 😅 a veľa ľudí má veľmi veľké ružové okuliare ohľadom tohto, tak na toto pozor, poznám ľudí, ktorí študujú "len" tu angličtinu- španielčinu, sú jazykovo zdatní, talentovaní ale aj tak sa im štúdium zdá veľmi náročné...

Odbory s ktorými sa zaručene uplatníš sú lekárčina, IT, technika.. Ak si čo i len trošku technicky, matematicky schopná, chceš dobre zarábať tak sa preorientuj na techniku, IT... Výborne zarobíš, technika/IT sú žiadanými odbormi na celom svete, momentálne je akútny nedostatok ľudí najmä s technickým vzdelaním, takže prácu nájdeš hneď... Také veci ako cestovný ruch a podobne je pekné študovať, ak si vystačíš len s priemerným platom a nechceš sa kariérne ďalej posúvať .. Ja osobne z okolia nepoznám nikoho kto by sa nejako extra uchytil s takýmto odborom... Preto ti radím - ak na to máš, vykašli sa na celú humanitu a utekaj do techniky... 🙂 Jedna vec je, že je pekné študovať kadejakú kulturológiu, marketing, antropológiu a podobne, druhá vec- splatí ti to účty? 🙂 Treba si nájsť taký optimálny stred, študovať niečo, čo ťa aj trošku baví ale s čím máš aj uplatnenie...

Ja som zostala pri humanite len preto, že som totálny antitalent na matematiku, techniku akéhokoľvek druhu :D Ak by to so mnou nebola taká tragédia, utekám smer technika tiež ... ale čo narobím, keď som rada, že viem koľko je 2 plus 2 :D Študujem v zahraničí právne služby a viem, že s tým sa tu uchytím 🙂 Ono dosť záleží aj na tom, či prípadne plánuješ skúšať šťastie v zahraničí a KDE... Lebo ak áno, tak to ti narovinu poviem, že ľudí s cestovným ruchom a jazykmi majú všade na mraky 🙂

Toť môj skromný názor 🙂

liz_lemon
22. feb 2013

s tym IT, ako tu mnohi radia to tiez nevidim ruzovo, ved ludia, ktori sa tomu venuju sa pre tento smer nerozhodli len tak, pre vysoky prijem, ale ze ich to bavilo, a rozumeju tymto veciam, a hlavne sa im venuju prakticky odjakziva
kto nema skusenosti s IT (nemyslim nejake bezne veci, ako ovlada vacsina ludi), moze na toto akurat zabudnut
detto medicina, nechcem sa nikoho dotknut, ale z hotelovky na medicinu asi sotva, na niektore skoly sa treba snazit uz od zakladnej, a nie zrazu po maturite, hura idem na medicinu, IT a pod.

caobella
autor
22. feb 2013

@nithy problém je v tom, že ja na matiku tiež nie som ☹

caobella
autor
22. feb 2013

@liz_lemon presne tak, o medicíne ani nerozmýšľam nemám také základy, na takú školu 😉

nikolet_89
22. feb 2013

@caobella no takto ja som chodila na soc.pracu na sv. Alzbetu, plati sa tam riadne, keby som si mala teraz vybrat idem na Trnavsku univerzitu na soc.pracu

pempusik
22. feb 2013

@caobella ja ti napisem, ako to vidim ja. uz ma unavuju tie vecne srandicky na ucet tych, co studuju alebo studovali humanitne vedy, ze su zreli tak maximalne do mcdonaldu. le je pravda, ze v dnesnej dobe konci kopec ludi tieto odbory len preto, aby mali nejaky titul pred menom. ja som pred desiatimi rokmi skoncila filozofiu a francuzstinu. viem, ze s filozofiou dieru do sveta neurobim, ale aspon som studovala nieco, co ma bavilo a celkom lahke to zasa nebolo. aj som ucila bolo to fajn, ale nakoniec som sa rozhodla robit nieco ine. ak je clovek sikovny a chce, urcite sa uplatni aj inde ako len v skolstve.
Ale ked sa pytas na radu, co by si mala ist studovat, nepozerala si na cestovny ruch a hotelierstvo? Dnes uz nezalezi len na skole, aku si skoncila, ale aj od toho, aka si priebojna a co chces dosiahnut.

limoncino
22. feb 2013

@nithy súhlasím s Tebou, jeden semester som študovala taliansky jazyk a kultúru a keď mi niekto povie, že taliančina je ľahká, tak sa mi otvára jazyk vo vrecku, možno niekde na dovolenke, ale presne ako si napísala. ísť do hĺbky vôbec ale vôbec nie je jednoduché.. Śtúdium v cudzom jazyku je vždy náročné, nie je to len odrapkanie ako na bežnej hodine a k tomu slovenský preklad, ani náhodou... to je kompletne celá prednáška v cudzom jazyku, stíhať si písať poznámky atď... Ja som napr. mala latinčinu pre romanistov, latinčina je náročná sama o sebe a nieto ešte keď sú základy vysvetľované po taliansky...
Takže tiež to nie je také jednoduché, ako si mnohí myslia, aj k tomuto odboru patrí celoživotné vzdelávanie, neustále kurzy atď, nehovoriac o tom, ak chce niekto prekladať s tzv. okrúhlou pečiatkou.. 😝

caobella
autor
22. feb 2013

@pempusik áno pozerala som si odbor hotelierstvo, cestovný ruch, ale hlási sa tam neskutočné množstvo ľudí, no ale uvidíme či pri mne bude šťastena stáť, ďakujem za rady 🙂